Manowar - The Lord Of Steel

παιδια,εχοντας ακουσει τα el gringo και expendable δεν ειχα καμια ελπιδα.λοιπον,ο δισκος ειναι καλυτερος απ’οτι περιμενα.το ομωνυμο σπερνει ειδικα μετα το διλεπτο,το hail kill and die,επισης σπερνει,τα υπολοιπα ειναι αρκετα καλα με το expendable απλα να μην αντεχω να το ακουσω ολοκληρο.οσο το ακουω το αλμπουμ τοσο μου αρεσει.στα 60 τους παιζουν ακομα heavy metal καλυτερο απο πολλους κει εξω.αντε και με ενα τελευταιο λαιβ πριν καταστραφει τελειως η ελλαδα.by the hammer of thor…

έχω πρόβλημα που γουστάρω expendable ε? :stuck_out_tongue:

Το άκουσα μια στα γρήγορα, δεν μου φάνηκε τόσο κακό όσο νόμιζα, η πρώτη παρατήρηση είναι ότι δεν είναι επικό και εδώ που τα λέμε καλύτερα, γιατί νομίζω πως δεν το έχουν πια.

Δεν περιμέναμε αυτό για να σε πούμε προβληματικό (χαχαχα), είχαμε κι άλλες ενδείξεις!!!
Anyway, πέρα από την πλάκα, ακούστε το όλο:

Περνάει νεράκι μεν, αλλά θα επιμείνω σε
Hail, Kill And Die
Αρχή ομώνυμου
Ριφ Manowarriors

ΓΜΤ, οι πιο γραφικοί τίτλοι στα καλύτερα κομμάτια…

το αρχικο ριφ του Manowarriors (indeed, αστειος τιτλος) θυμισε σε κανεναν αλλον Ironsword ? αθλιο ρεφρεν επισης…

ποιος θα περίμενε το 96 πανηγυρισμούς για επιστροφή στον ήχο του louder than hell?!
λολ

ποιος περίμενε το 94,μετά το 4-4-2 στο μουντιάλ ότι θα πέρναμε το euro το 2004? [SPOILER]:p[/SPOILER]

Δεύτερη παρατήρηση, χάλια ήχος στο μπάσο! Γιατι??

αυτο παρατηρησα και εγω σημερα που το ακουσα μια φορα…βασικα εφφε εχει βαλει με παραπανω παραμορφωση απο οσο χρειαζοταν,απλα δεν ταιριαζει και τοσο…

Μα καλα κουφοι ειναι οι δηθεν ‘‘επαγγελματιες’’, μουσικοι και ηχοληπτες, και δεν καταλαβαν οτι το μπασο ακουγεται σαν παρασιτα και βαβουρα ?? :blink:

One who stand tall never stand alone …με λιγα λογια δεν εισαι ο μονος που το γουσταρει το αγαπημενο μου μαζι με το touch the sky απο τον δισκο!

Εμένα δε με παραπέμπει σε Louder Than Hell εποχές.
Μουσικά/παραγωγή σαν φυσικά συνέχεια του ΕΡ μου μοιάζει, με εξαίρεση το “πειραγμένο” μπάσο.
Η Φωνή κρύβει τις δυνατότητές της λόγω της υπερβολικής επεξεργασίας…

Ότι χειρότερο έχουν βγάλει ποτέ. Κακός ήχος, κακά ρίφ, ο adams, κάνει ελάχιστες ψιλές/wails. Κακά κομμάτια. Το ομόνυμο την παλεύει, το “Righterous Glory” και άντε να ακούγονται απλά, τα “El Gringo” & “Born in a grave”. Αλλού, κλέβουν τον εαυτό τους, βλ Mountains στο TTS, κτλ κτλ… εντάξει, αν δεν το έχετε, throw down the sword που λέγανε και οι μεγάλοι…

Αγαπάμε τη μπάντα και δεν θα κάνουμε τη στρουθοκάμηλο, επειδή ο DeMaios είναι λαλάκας. Όσα έχει δώσει, τόσα χρόνια, με τέτοιους δίσκους τα ακυρώνει. Στο Gods, ήταν ψιλοεντάξει, αν δεν είχαν τόσες εισαγωγές και είχαν γράψει 2-3 παραπάνω κομμάτια, θα 'ταν μπόμπα. Εδώ όμως, ούτε κάν. Ακυρώσανε δίσκους και projects, βασικά κάνανε ότι τους ερχότανε.

Είπαν να ασχοληθούν με πιστόλια (βλ. El gringo) και οι θεοί τους πήραν λίγη απ την δύναμη τους!

με αφορμή το ποστ του τσαμπουκά, πρέπει να αποφασίσουμε τι ήταν το gods of war. ήταν μπόμπα? ήταν αξιοπρεπής δίσκος? ήταν η προηγούμενη μεγαλύτερη ντροπή μετά το the lord of steel?? γιατί και όταν κυκλοφόρησε σαν ντροπή θυμάμαι να το είχαν υποδεχτεί γενικά. ίσως μετά από κάποιο καιρό και το καινούργιο να μην είναι ότι πιο άθλιο υπάρχει στη μουσική και να γίνει κι αυτό παρεξηγημένο.

Τίμιο το λες πάντως…από τώρα.
Ε, δεν πιστεύουμε και τις περιγραφές του ΝτεΜάγιου.

Όχι, είχε προηγηθεί το EP και είχαμε καβλώσει. Σκάει και το καλό μεν αλλα λίγο άλμπουμ με τις 200 εισαγωγές και ήταν ξενερωτικό οτι δεν είχε αλλες 3 κομματάρες να δένει και οτι οι συνεχείς εισαγωγές χαλάγανε το ρυθμό και την πώρωση. Εδώ ο Adams, έχει ψιλομουγκαθεί και μου βγάζουν κομμάτια για το σταλόνε ? Στον επόμενο τη θα κάνει, διαφήμηση για παριζάκι ? Και το T.I.T.S.,ep (χμ δεν το χα σκεφτεί ποτέ ετσί), ήταν μέτριο, και υπερβολίκο με τα 50 versions του “Πατέρα” αλλά ντάξ, εγώ απογοητεύτικα οικτρά. Το louder μπροστά σ αυτό είναι ΕΠΟΣ !

Το Louder ΕΙΝΑΙ έπος :stuck_out_tongue:

και το Into Glory τι είναι τότε ? Το σουπερ-ΑΤΟΥ ? ΕΠΗ είναι μέχρι και Triumph, μετά παίζει εννίοτε κι ενας μικρός αναγραμματισμός…

Απλά τα 4 πρώτα είναι εκτός συναγωνισμού.
Το Louder και τα υπόλοιπα μετά από αυτό, έχουν καλές στιγμές (ΟΛΑ) αλλά εμείς ακόμα θέλουμε την υπέρβαση (και καλά κάνουμε).

Να σου θυμίσω ότι και το Triumph όταν βγήκε δεν πήρε και τα καλύτερα σχόλια. Τώρα το συγκαταλέγουμε στα ΕΠΗ…