Mastodon - Crack The Skye

δεν ξερω αν ειναι το ‘καλυτερο’ αλμπουμ των mastodon,αλλα στο επιπεδο των μελωδικων hooks ειναι οτι πιο ‘πανω’ εχουν κυκλοφορησει.

καλα τα γρηγορα σολο και τα περιτεχνα παιξιματα αλλα δοξα τω θεο υπαρχουν μπαντες σαν τους dream theater για αυτους που ψαχνουν παιχτικη τελειοτητα σε βαθμο αυτοικανοποιησης.

το αλμπουμ ειναι γεματο απο κομματια-μελι και οσο πιο πολυ το ακουω τοσο πιο πολλα τετοια σημεια φαινονται

τι να πρωταναφερω ?

το σημειο που πρωτομπαινει ο hinds στο oblivion ?

το czar ?

το last baron ?

ειναι τρομερη μαγκια να γεννησεις ΜΕΛΩΔΙΕΣ που σου καρφωνονται και σε αναγκαζουν να βαζεις το δισκο στο repeat ξανα και ξανα.και οι mast φαινεται να το πετυχαν με τρομακτικη ευκολια οποτε αξιζουν ολους τους χαρακτηρισμους που τους αποδιδουν σε καθε κριτικη δισκου ανα τον πλανητη

8α περιμενω λιγο απλα για να δω πως θα αντεξει ο δισκος στο περασμα του χρονου προτου αναφωνησω ‘αριστουργημα’/΄κλασικο’ αλλα οσο το ακουω τοσο πιο πολυ κολλαει στο μυαλο μου

οταν ειχα πρωτοδιαβασει πριν απο μηνες οτι ο δισκος ειχε γραφτει με τον hinds να πινει ‘χορτο’ ολη την ωρα σε ακουστικη κιθαρα ,σκεφτηκα οτι ή θα εβγαινε μεγιστη μπαλαφαρα ή θα εβγαινε δισκαρα.

ευτυχως βγηκε το δευτερο.ελπιζω να εχει τον ιδιο dealer και στο επομενο αλμπουμ αμα ειναι να γραφει τετοια κομματια.

9/10 για τωρα

οντως εχει παραγινει το κακο με τις διαφορες εκδοσεις

ιδιαιτερα πχ στο machine head

η πρωτη σπεσιαλ σου ειχε το battery μπονους

και η δευτερα σου ειχε τα παντα εκτος απο το μπατερυ
ωστε να εχει αξια και η πρωτη εκδοση

γκρρρρρρρρρ

Σε λίγο σχολάω από δουλειά και πάω… στην Ιθάκη! :smiley:

Και εγω συμφωνω για τις εκδοσεις.20 ευρω για την εκδοση με dvd ειναι πολλα.Θα περιμενω να πεσει η τιμη η να βγει καμμια tour edition οπως με το leviathan.

Eπειδη δεν εχω καταλαβει και δεν εχω παει κ μια βολτα στα δισκαδικα (κατι που θελω να κανω συντομως), υπαρχει ΜΟΝΟ η εκδοση με DVD και γυρω στα 20???:-k

Στη Fnac έχει και τις 2.
Η απλή στα 16? και το dvd 19?.
Περιμένω να το πάρω από το public,λόγο δωροεπιταγής…8)

και στο Ροκ σιτυ πρεπει να εχει αυτο με τα 16

εγώ κάπου είδα και την απλή. αν και μάλλον θα την πάρω από πλέυ.

Δν την παιρνεις κ για μενα???:stuck_out_tongue:

και δεν την παίρνω :slight_smile:

Πρώτες 5-6 ακροάσεις, και τα συναισθήματα είναι μάλλον ανάμεικτα.
Σε σημεία μού φαίνεται απίστευτο, αλλού βαριέμαι.

Σίγουρα πάντως είναι πολύ ανώτερο από το (ψιλοκάλτσα) προηγούμενό τους.
Θα επανέλθω με την κατασταλλαγμένη υπεραποψάρα μου μόλις το δισκάκι στάξει λάδι απ’τις πολλές ακροάσεις.

http://thesilvertongueonline.com/?p=3535

liveάκι

τι δισκαρα γμτ…εχω κολλησει ασχημα…τι επος αυτο το Czar…αλλο ενα cd αξιο της φημης και του ονοματος τους…εχει γινει λιωσιμο μεχρι αηδιας στον δισκο,αλλα κρατει ακομα ευκολα…

Μιας και το δισκάκι έσταξε ζουμιά από τις συνεχείς ακροάσεις, ας πω κι εγώ τη συνολική γνώμη μου…

Κατ’αρχήν είμαι από αυτούς που τους ακούν “από τότε”, και μετά την πατάτα του blood mountain δεν περίμενα τίποτα από αυτούς. Το δισκάκι το άκουσα μια φορά στρήμιν μια μέρα πριν βγει, μου φάνηκε ενδιαφέρον, και το τσίμπησα.

Πρωταπόλα, το άλμπουμ δε θυμίζει mastodon. Θυμίζει μια heavy/prog μπάντα με χαλαρές επιρροές από αυτούς. Αυτό δε μας χαλάει, μιας και πάντα είμαι ανοιχτός σε νέα ακούσματα, και στην τελική, αν θέλω να ακούσω ένα γαμάτο mastodon δίσκο, βάζω το leviathan, το remission, ή το lazarus bird.

Tα 2 μακροσκελή κομμάτια ξεχωρίζουν (Czar, Last Baron), ενώ το ομώνυμο απογειώνεται με τη συμμετοχή του Scott Kelly (όταν ανοίγει το στόμα του ο Scott, οι πάντες σιωπούν! ρισπέκτ και τουμπεκέισον!). Απο κει και πέρα, τα υπόλοιπα κομμάτια είναι καλοδουλεμένα, αλλά τα μέτρια φωνητικά τούς στερούν “αυτό το κάτι που θέλω”\:D/. Αποκορύφωμα το ghost of Karelia, όπου τα φωνητικά εμποδίζουν μια φανταστική σύνθεση να απογειωθεί.

Το άκουσα χωρίς να έχω στο μυαλό μου ούτε τις τσάρκες του Βεεμώτ, ούτε βουνά με εμμηνόπαυση, ούτε ναυμαχίες, ούτε θαλάσσια κτήνη, και το άλμπουμ είχε πολλά να μου πει. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το ακούω με την ίδια όρεξη σε 4 χρόνια…

Συνολικά, δεν είναι ο καλύτερος δίσκος τους, αλλά είναι ένα πολύ καλό δισκάκι. Και επειδή είμαι μεγαλωμένος με μέταλ χάμστερ και μ’αρέσει να κοτσάρω και βαθμούς, το προηγούμενο ήταν για 4, αυτό είναι για 7,5.

τσήρζ!

Ναι είναι καλύτερο από το προηγούμενο.Ναι έχει ωραία κομμάτια. Ναι είναι λίγο βαρετό μετά από λίγες ακροάσεις. Όχι σίγουρα δεν θα είναι δίσκος της χρονιάς.

Η χρονια μολις τωρα ξεκινα… περιμενουμε πολυ πραμα.

Πρωτα απ’ ολα, δεν εχει βγει το Minsk. :arrow: www.myspace.com/minsk Οποτε τι λεμε :!:

Για εμένα που είμαι φολς και κυρίως μου αρέσει το προγκρέσιβ αποτελεί με διαφορά ό,τι καλύτερο έχουν ηχογραφήσει ποτέ και είναι η δεύτερη σερί δισκάρα μετά το εκπληκτικό Blood Mountain.

και είναι κορυφαίο γενικότερα, όχι μόνο για τα δεδομένα των Mastodon.

Εεεεμ, δεν είναι κακό.

Συμφωνώ στα περισσότερα με τον bleeding που τους έμαθε επίσης τότε, πριν τις αρένες και τον βομβαρδισμό με bulletins του myspace! Σαν μπάντα του υπέροχου Remission και του θεϊκού Leviathan. Το προηγούμενο με ενθουσίασε τότε, αλλά ακόμα και τώρα όταν μιλάμε για Mastodon εννοούμε το riff του Iron Tusk και τον χαμό του Blood And Thunder.
Το καινούριο, με τις πρώτες ακροάσεις πραγματικά με οδήγησε σε σχεδόν ακραίες αρνητικές αντιδράσεις. Δηλαδή που πήγαν οι MASTODON ξέρω γώ;
Επειδή όμως ο fanboy-ισμός με τους Mastodon είναι ανυποχώρητος, οι συνεχείς ακροάσεις αντιστρέφουν το κλίμα και φέρνουν το “Crack The Skye” προσωπικά όχι στο 7,5 του από πάνω, αλλά παραπάνω.
Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που περιμένεις να απογειωθεί με καμιά καφρίλα του Sanders, αλλά στο νέο άλμπουμ έχει κάνει εξαιρετική δουλειά παρ’όλα αυτά.
Δύσκολος δίσκος και σίγουρα δημιουργεί ερωτήματα για την μετέπειτα εξέλιξη των Mastodon.

O outshined μιλησε για μενα.