Mastodon - Crack The Skye

φωτια και τσεκουρι λοιπον στους νεους οπαδους των mastodon με τα προοδευτικα αυτια τους.

Ρε Awake αυτά που λες για τους 80’s μεταλλαδες τα σκέφτεσαι καθόλου? Και εμένα μου αρέσει τελικά ο δίσκος αλλά το μόνο σίγουρο ειναι ότι αν τελικά κάποιος δίσκος των Mastodon καταφέρει και προσελκύσει 80’s Metal κοινό αυτός θα ειναι το Crack The Skye. Και ρε παιδιά ποσοστά παίρνετε από τους Mastodon και όποιος δεν το γουστάρει κάνετε όλοι ντου για κράξιμο και ειρωνεία? Δεν πρόσεξα το ανάποδο σε τόσο μεγάλο βαθμό και κατά κύριο λόγο όταν γινόταν γινόταν από αντίδραση λογο πρηξιματος απο τους υπολοιπους. Πρέπει ντε και καλά ο μόνος λόγος που έχει κάποιος για να μη γουστάρει το Crack The Skye να ειναι η ικανοποιηση της ελιτιστικης εγωμανιας του και τα κώλυμμενα αυτιά του?

darth

κουβεντα να γινεται.δεν θα βγαλουμε και μαχαιρια.

βασικα εμενα δεν μου αρεσε το προηγουμενο που το βρηκα φλυαρο και κουραστικο αλλα αυτο ειναι απλα η προσωπικη μου αποψη.το leviathan γαμει και το τελευταιο ειναι τελειως διαφορετικο αποτι εχουν κανει ως τωρα,πολυ πιο μελωδικο και laid back για μαστοντον…

δε πιστευω επισης οτι καποιος που ακουει wasp κ twisted sister θα πει δισκαρα το νεο μαστοντον,μαλλον το αντιθετο

αλλα ικασιες κανω δεν εχω περασει μεταλ φαση…

Καλα δεν ειπαμε και καμια βαρια κουβεντα αλλα 80’s Metal δεν ειναι μονο Wasp και Twisted Sister(για την ακριβεια οταν καποιος μου λεει για 80’s metal δεν ειναι αυτα τα πραγματα που μου ερχονται στο μυαλο). Ειναι και Savatage, Maiden, Accept κτλ. και αν καποιος δισκος των Mastodon ειναι πιο κοντα σε ολα αυτα ειναι το Crack The Skye και απο τη στιγμη που δεν ημουν ποτε και κανενας φανατικλας με Mastodon δεν εχω και κανενα ιδιαιτερο εγωιστικοελιτιστικο κωλυμα για να τους βλεπω κτητικα και να τους μοιραζομαι με αλλους. Απλα επειδη εσενα δε σου αρεσει η Metal φαση μην κανεις το λαθος να τα βλεπεις “αφου εμενα μου αρεσει αποκλυεται να αρεσει σε μεταλλαδες” γιατι στη συγκεκριμμενη φαση μαλλον κανεις λαθος, οι Mastodon ποτε δεν “ανηκαν” στους “True” για να την κανουν ολοι αυτοι απο τη φαση τωρα.

Δε το έχω ακούσει ακόμα.
Σκόπευα να το αγοράσω πρώτα, για να μη το αδικήσω λόγω κακής ποιότητας mp3.

Ε τελικά αποφάσισα απλά να κατεβάσω το .flac και βλέπουμε :stuck_out_tongue:

Γιατί αν κρίνω από το βίντεο που τραγουδάνε και οι 4, κλάφτα Χαράλαμπε…

Το τραγούδι ξέρωγω είχε καλές ιδέες, αλλά ακόμα είναι πολύ άμπαλοι σε κάποιους τομείς, κυρίως στα φωνητικά. Πάνε να κάνουν κάτι που δε το 'χουν. Τι είχαν απόλυτα? Ακούστε Remission και Leviathan.

Νομίζω πάντως, πως αν μείνουν τα ίδια τέσσερα άτομα σαν μπάντα για 5-6 χρόνια ακόμα, στον μεθεπόμενο δίσκο ίσως να μιλάμε για τους Beatles του metal ξέρωγω (well, ιεροσυλία ή και άκυρος συνειρμός, αλλά απλά το σκεφτόμουν καιρό τώρα και είπα να το ξεστομίσω :p)

Τα άτομα ξεφεύγουν.

και πολυ καλα κανουν.

τι να κανουν,να παιζουν 30 χρονια τα ιδια οπως οι acdc και oi maiden ?

ελεος.

μακαρι απλα να μην καουν απο τα πολλα drugs και να βγαλουν δισκαρες και οχι ‘τρυπια’ παραληρηματα

ιδωμεν.

Ε ναι μωρέ, για καλό το είπα.

λολ, με είπανε και μεταλά. :stuck_out_tongue:

Νταξει, θεωρούμε ένα σκατό το δίσκο, οπότε στην πυρά.

Αλήθεια η βίβλος της μεταλλικης ενημέρωσης πόσο του έβαλε;

Ρε σοβαρευτείτε…μιλάμε για προσωπικά γούστα και προσωπικά ακούσματα…αυτά δεν υπόκεινται ούτε σε πατέντες, ούτε κάτω απο αντικεινικα αξιώματα ούτε κάτω απο τίποτα…Γουστάρεις, δεν γουστάρεις ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!Δεν μπορείς να πείσεις κανέναν για το αντίθετο…Έλεος…Απλα πράγματα…

10!!!

Εεεεμ, διαφωνώ σε αυτό με τους κολλημένους μεταλλάδες.Αυτοί ποτέ δεν γούσταραν Mastodon και είναι απόλυτα λογικό. Ποτέ οι Mastodon δεν υπήρξαν μια straight Metal μπάντα, πάντα είχαν στοιχεία που ξένιζαν.

Όσο για το 10άρι της “μεταλλικής βίβλου”…υπερβολές! Δυστυχώς ψάχνουμε απεγνωσμένα το καινούριο συγκρότημα που θα ανεβάσει το μετάλ, το επόμενο μεγάλο μεταλ συγκρότημα. Οι Mastodon δεν θα γίνουν ποτέ…όχι γιατί δεν το αξίζουν αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα έχουν κοινή αποδοχή. Έχουν διαλέξει έναν περίπλοκο δρόμο. Και μην σας κάνει εντύπωση αν σε λίγα χρόνια η λέξη μεταλ δεν θα χωράει στη μουσική που θα παίζουν.

καλά αυτό εμένα δε μου λέει τπτ.

Έτσι κι αλλιώς όλα τα πρωτοποριακά (όχι prog απαραίτητα) συγκροτήματα στον καιρό τους έτσι αντιμετωπίζονταν. Έτσι ήταν οι pantera που στα 90ς θεωρούνταν hardcore (:?), oi Faith No More rap (:-s), και (κόβω το πουλί μου πως) στα 80ς αντίστοιχη αντιμετώπιση θα είχαν οι Celtic Frost ακόμα και οι Metallica (ατάκες τύπου “punks με μακριά μαλλιά” τις θυμάται κανείς?).
Τα ξαναλέμε σε καμιά δεκαετία επί αυτού. :wink:

Κρατάω την τελευταία σου πρόταση κι επαυξάνω.

νομιζω 10ρακι θα τσιμπησει και απο ροκ χαρντ

αλλα δεν εχει σημασια αυτο

γιατι οταν παιρνει καλο βαθμο ενας δισκος που γουσταρουμε
δεν σχολιαζουμε τιποτα
αν παρει ομως ενας δισκος που δεν μας αρεσει καλο βαθμο
τοτε αμεσως πεφτει η ειρωνια

Συμφωνώ. Και όλες οι μπάντες που αναφέρεις όμως ποτέ δεν έτυχαν κοινής αποδοχής από τους “κολλημένους μεταλλάδες”. Ακόμα και σήμερα, εκτός από μεμονομένες περιόδους της κάθε μπάντας.

Στα του δίσκου πάντως, θα του έβαζα κάνα 7άρι.

O ξενος τυπος τα δεκαρια παντως αβερτα τα μοιραζει στου μαστοδοντες

Kerrang 10
Rock Sound 10

Όλοι μας λίγο πολύ ξέρουμε πως μπαίνουν οι βαθμοί στα μεγάλα περιοδικά. Δεν λέει και πολλά, ο καθένας έχει την άποψη του και αυτή μετράει.

Καλα ναι, δεν λεω…αλλα γενικα σ’αυτα που παρακολουω, και τις κυκλοφοριες ποιο δευτερων δισκογραφικων της κρινουν σωστα.

Αηγουεη, εγω το λιωνω το δισκιο. Θελω το αρτγουορκ αφισα :stuck_out_tongue:

Οσοι λετε οτι δε σας αρεσε το καινουριο να πατε να ακουσετε τα παλια τους.Δεν νομιζω να υπαρχει πιστος οπαδος των μαστοντον που να μην τους αρεσε το αλμπουμ.10αρακι και για πλακα το καλυτερο αλμπουμ που εχει κυκλοφορησει μεχρι στιγμηςς.Και ναι να μπαινουν τα 10ρακια,εκει ειναι μαγκεια να αναγνωριζεις τα αριστουργηματα πριν την ωρα τους και οχι κατσε να βαλω ενα 9,ενα 8 να εχω το κεφαλι μου ησυχο ετσι ωστε μετα απο 5 χρονια να μη μου πει κανενας τπτ.Το λεβιαθαν 9 το ειχαν βαλει,πηραν το μαθημα τους φενεται.

Mαζί σου. 7,5 εγώ.

Αυτό.

Τα λοιπά είναι αμπελοφιλοσοφίες και κουβέντα να γίνεται.

Τι λες μωρε…Τι σχεση εχει το καινουργιο με τα παλια τους??Και ναι υπαρχουν πιστοι οπαδοι των μαστοδον που δεν τους αρεσε το crack και ειναι “κολυμενοι” στο remission …Τι να κανουμε εφωσον για μενα αυτο ειναι το καλυτερο αλμπουμ…Τωρα για το τελευταιο σκελος του ποστ σου,δεν εβγαλε πολυ νοημα…