Mastodon - Crack The Skye

Έλεος ρε παιδιά, τι πάει να πει “πιστοί οπαδοί” μιας μπάντας; Για μουσική μιλάμε πάντα, δηλαδή για ψυχαγωγία και όχι για πολιτική αντίληψη η θρησκεία. Σε μουσικές συζητήσεις δεν χωρούν οπαδισμοί, γιατί ο καθένας έχει το δικό του (υποκειμενικό) κριτήριο το οποίο είναι ίσο με του καθενός.

Δεν θυμάμαι να έκραξα κανένα επειδή του άρεσε ο δίσκος. Δικαίωμά μου είναι να μην μου αρέσει, να τον θεωρώ μια εμπορική πατάτα η οποία έχει σκοπό να προσελκύσει πιo mainstream ακροατές λπ. Ε και; Αν διαφωνείτε, δικαίωμά σας, η άποψη μου όμως είναι αυτή και έχω κάθε δικαίωμα να τη λέω, όπως και όλοι μας/σας.

Και επιτέλους, μην κάνετε σαν να βρίζουν την παναγία/τη μάνα σας/ό,τι πιο ιερό έχετε, όταν λένε ένα κακό λόγο για μια αγαπημένη σας μπάντα.

Λοιπόν, στο δια ταύτα μετά από ώρες καψίματος:

Πρόκειται για έναν τουλάχιστον καλό δίσκο, αναμφισβήτητα. Δηλαδή έχει κάποιες στιγμές που πραγματικά τον απογειώνουν (βλ. κάτι Divinations στην αρχή, κάτι Quintessence, κάτι Crack The Skye, κάτι Czar, κάτι Last Baron… όλο το δίσκο είπα τελικά ;p) ωστόσο με ξένισε αρκετά για Mastodon, μπορώ να πω. Ειδικά μετά από την πορεία που’χαν πάρει στο Blood Mountain (ρε κακός δίσκος το Blood Mountain; φωτιά να πέσει να σας κάψει :P) ξαφνιάστηκα με αυτή την απότομη στροφή σε επικίνδυνα progressive για τα δεδομένα τους μονοπάτια.

Δυστυχώς τα παλικάρια στα live θα δυσκολεύονται αρκετά με τα φωνητικά, απ’ό,τι φαίνεται…

Επίσης, πού πήγαν οι παπάδες του Dailor; Θυμάμαι που έβαζα ας πούμε το Wolf is Loose μόνο και μόνο για να κάνω air drumming (και καλά :P) !

Αν ήταν να το βαθμολογήσω τώρα θα του έβαζα ένα 8/10. Που για μένα το Blood Mountain είναι για 10άρι καθαρό και το Leviathan για 9,5. Δηλαδή, ενώ είναι αρκετά καλός δίσκος, μου ακούγεται σε διάφορα σημεία αρκετά επιτηδευμένο το αποτέλεσμα για Mastodon, ιδιαίτερα στα φωνητικά, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό, μια και απ’ό,τι φαίνεται γουστάρουν οι ίδιοι το νέο τους ήχο.

Μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει την ποιότητα του δίσκου, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ίσως γιατί πρόκειται για τον πιο δύσκολο δίσκο τους μέχρι τώρα. Ενώ με το Leviathan για παράδειγμα, από το 1ο κομμάτι κιόλας, ησουν έρμαιό του.

Σκέτο χάσιμο ο δίσκος, αν είναι καλύτερος από τον προηγούμενο, διαφορετικό πιο progressive, πιο πολύπλοκος. Το Czarτα σπάει. Αυτά μέχρι τώρα,από ακροάσεις στο youtube, το σκ θα πέσουν τρελές ακροάσεις, έρχεται και το Πάσχα που μαζί με το νέο Lamb Of God, The Answer, και Candlemass, θα λιώσουν εκείνες τις μέρες στα cd player:D:!:

Με 6 ολόκληρες ακροάσεις:

Στην αρχή το μίσησα, αλλά έκατσα να το ακούσω 3-4 φορές παραπάνω, μιας και είναι αγαπημένη μπάντα.
Ακούγονται σαν 20χρονα που κάνουν το 1ο βήμα θα λεγα, δεν είναι τόσο πολυδιάστατος ο δίσκος σε σχέση με το (γαμηστερό) προκάτοχό του.
Δηλαδή δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία στο album, το ίδιο πράγμα ακούς πάνω κάτω.
Μερικά σημεία είναι καταπληκτικά (το riff του Czar στο 3.30 περίπου, τα εφέ στο ομώνυμο) ενώ και το Last Baron είναι πολύ καλό.
Στα φωνητικά, δεν ξέρω τι να πω, παραδώσανε βάση εκεί, αντί να δώσουν στις κιθάρες. Νομίζω ευνούχισαν τον ήχο τους, και τον Brann θα λεγα.

Μαρέσει ο δίσκος, δεν ξέρω αν μετά από ν ακροάσεις στο τέλος ξετρελαθώ ή τον μισήσω.
Δεν έχω πρόβλημα με την αλλαγή κατεύθυνσης, ακούω τα πάντα αρκεί να υπάρχει έμπνευση και να μαρέσει φυσικά.
Απλά (IΣΩΣ) πήγαν πολύ γρήγορα σε αυτό το κομμάτι, σαν να βιάστηκαν, έτσι μου φαίνεται.

εγω δεν πηρα τον δισκο,ελεγα να τον παρω σημερα.αλλα ενω σε κριτικες που διαβαζα λεγαν οτι ειναι φοβερο,εδωβ πολλοι λετε οτι δεν σας αρεσει.μια αντικειμενικη αποψη για το δισκο?

ακουσε τον πρωτα μονος σου

…και με παρέα μπορεί να λειτουργήσει η φάση καλύτερα:wink::!:

Αυτο το “μυστηριο” το λατρευει η αδερφη μου. Βγαζει τετοια τραγουδια με την κιθαρα. Πραγματικα πολύ καλό το νεο δέιγμα απο τους Mastodon. Ενας μουσικος πρεπει να πειραματίζεται, και να μην φοβάται να τολμάει και να πιστεύει στις δυνατότητες του. Προσωπικά, τους πιστεύω.

10άρια είναι υπερβολή. 8.5 με 9 θα του έβαζα. Μην τρελαθουμε κ ολας… κανένας δεν πληασιάζει το Room V.

ο δισκος ειναι μεταξυ 8-9

ποσο ακριβως θα δειξει…

10 ?

δλδ αμα ειναι 10 το μαστοντον

ποσο ειναι τα παρακατω ???

animals - pink floyd ?

the wall - pink floyd ?

ψυχραιμια…εκτος ενα εχετε ακουσει 40 δισκους στη ζωη σας οποτε παμε πασο

Δεν σας φαίνεται λίγο τραγικό να προσπαθείτε να ταξινομήσετε δίσκους με κριτήριο 10 αριθμούς?

Δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη πουθενά και σε κανένα θέμα. Ο καθένας έχει τη δικιά του.
στο μαισπέις της μπάντας, αν στο player που εμφανίζεται, κάνεις κλικ στο “άλμπουμς”, μπορείς να τον ακούσεις ολόκληρο streaming και να σχηματίσεις άποψη για το αν τελικά θα το αγοράσεις ή όχι. :slight_smile:

Τον ακούω σε streaming τώρα.

Μου πήρε 10 λεπτά για να αποφασίσω να αγοράσω τον δίσκο.

Ο δίσκος σπέρνει, το 10αράκι του Metal Hammer, δεν είναι άδικο αν αυτοί οι βαθμοί των περιοδικών μετράνε τους δίσκους του κάθε μήνα. Κατά την γνώμη μου οι βαθμοί πρέπει να καταργηθούν. Από το κείμενο καταλαβαίνεις την άποψη του συντάκτη για τον δίσκο που κρίνει-παρουσιάζει και την λαμβάνεις υπόψιν σου κατά το δοκούν, δηλαδή ο καθένας όπως νομίζει ανάλογα με τα γούστα του και τα ακούσματά του:!:

Απορώ πως μέσα σε αυτο το χάος μπορούν να ξεχωρισουν τι παιζουν. Ποσο δε μαλιστα, να θυμουνται την δομη και να παιζουν και live. Τελικα σημερα και χθες ακουγοντας ολη μερα, νομιζω ενα 6.5 θα του έδινα. Και οχι αγορα. Πολυ ακριβo για 20€.

Αλλα για να μην απογοητευσω τους fans, πότε δεν μου άρεσαν οι Mastodon. Πιστευω οτι ο δίσκος θα ήταν πολύ καλύτερος χωρίς τα φωνητικα. Δεν βρισκω λογω να υπαρχουν. Χαλανε την μουσικη.#-o:p

now you can kill me:D

Tα φωνητικά είναι μια χαρά.
Ο δίσκος στο νετ κοστίζει 12,5 ευρώ.

Η αντικειμενική άποψη είναι η δική μου και συνοψίζεται στο ότι ο δίσκος ήταν βαρετός, οπότε μην τον αγοράσεις.

Πολυ σουρεαλιστικη ως εκφραση … :stuck_out_tongue:

Οσο για τον δισκο , στα “αυτια” μου ακομα δεν εχει ξεπερασει ακομα , το τελειο Blood Mountain , αλλα θελει ΠΟΛΛΕΣ ακροασεις ακομα , και σιγουρα σε καθε μια απο αυτες , κατι κερδιζεις :slight_smile:

μια χαρα μελωδικος δισκος ειναι.

ασχετο
εχει ακουσει κανεις το just got paid ??

ον τοπικ
το θεμα ειναι οπως ειπε και καποιος πιο πανω
οτι οι δεσμοι τους με τον σκληρο ηχο κοπηκαν
και ολοι τωρα τους κρινουμε με βαση το παρελθον τους

και βεβαια αναλογα με τα ακουσματα που εχει ο καθενας

ο χρονος θα ειναι σιγουρα ο καλυτερος κριτης για αυτο το αλμπουμ

κρινωντας παντως απο την αγαπη τους για τις παλιες μπαντες
μας περιμενουν πολλες εκπληξεις στο μελλον… :slight_smile:

10αρακι και το ROck hard ισχυει???

Οσο το ακουω τοσο πιο πολυ μ αρεσει!!! Αριστουργημα!