Mastodon - The Hunter

*πόσο προβοκατόρικη πρέπει να κάνω μια ερώτηση…:stuck_out_tongue:

το οτι θα ενοχλήσει, θα ενοχλήσει…το θέμα είναι ποιους…και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει το ποια άποψη είναι σωστή, ή ποιος είναι ο μουσικοφιλος που αξίζει η γνώμη του…

*δηλαδη καμία μπάντα που είναι mainstream δεν αξίζει…?

Deν ξέρω τι λέτε, δεν έχω ακούσει νότα από το “Hunter” αλλά το “Leviathan” είναι δέκα φορές πιο μέηνστρημ από το “Crack The Skye”.

Ναι σωστα το τελειο φορουμ ειναι

Καινουριο αλμπουμ Μεταλλικα-Κατσε να μπω να γραψω τι μαλακια ειναι οι τυποι πεθαναν μαζι με τον κλιφ
Καινουριο αλμπουμ Μειντεν-κατσε να μπω να γραψω τι μαλακια ειναι οι τυποι μετα το 92 παρακμαζουν
Καινουριο αλμπουμ Μαστοντον-κατσε να μπω να γραψω τι μαλακια ειναι επειδη γινανε μεινστριμ
Καινουριο αλμπουμ νεας μπαντας που εκανε το μπαμ-κατσε να μπω να γραψω τι μαλακια ειναι γιατι τωρα τους εμαθαν 20 ατομα παραπανω και δεν λεει

κτλ κτλ κτλ
(τα παραδειγματα και τα ονοματα ειναι καθαρα fictional,οποια ομοιοτητα με πραγματικα ειναι τυχαια)

Ειμαστε ελιτιστες και χιπστερς.

Τώρα ριπ παραδέξου το, αυτό το έγραψες με την κρυφή ελπίδα να μπει ο χόρρορ στο θρεντ και να το διαλύσει τελείως.

Μα αφού έχεις μπει εσύ. Το thread έχει ήδη διαλυθεί.

Πφ, απογοήτευση. [-X

Και γω περιμενα κατι καλυτερο ειναι η αληθεια.

Συμπέρασμα: το παλικάρι από δω έχει καταλάβει ότι συζητάμε για το νέο Μάστοντον για να γράψουμε πόσο μαλακία βγάλανε. :lol:

Συγκινητική κατά τ’ άλλα η προσπάθειά σου να υπερασπιστείς τα μεγαθήρια αυτής της μουσικής από τους περίεργους, παδρίνε18.

τα έσπασαν… http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MzhNODrmjaU

φωνητικά.!

Παίζει να ναι η μοναδική μπάντα που ο (υποτιθέμενος) τραγουδιστής περνάει απαρατήρητος, ή έστω δεν κλέβει την παράσταση.

Και αυτό ενω έχει βελτιωθεί κάπως…:stuck_out_tongue:

πάντως δεν ήταν και κακός στο βίντεο

Δεν το πα τόσο για την απόδοσή του, καλούλης είναι, αλλά το γενικοτερο στυλ του πάνω στο σανίδι δεν σου τραβάει την προσοχή. Βέβαια, ανέκαθεν είχαν χαμηλών τόνων προφίλ. Οπως και να χει πρέπει να βελτιωθούν στο θέμα των ζωντανών εμφανίσεων.

ειναι γεγονός…αλλά εχω τη εντύπωση οτι δεν θα ήθελα να ξεχωρίζει ο τραγουδιστής σε μια μπάντα σαν τους mastodon…δεν εννοώ φωνητικά φυσικά…

Δεν ειναι ετσι, πολλες μπαντες που λατρευω με εχουν απογοητευσει με καποια κυκλοφορια τους ή δεν ηταν αυτο που περιμενα απο αυτους. Ισα ισα που με τις μπαντες που εχω ψηλα ειμαι πολυ πιο αυστηρος. Εμενα το The Hunter με αφηνει ευχαριστημενο, με καλυπτει σαν ακουσμα και μου αρεσει εκει που το πανε. Απο εκει και περα μπαινουν αλλα θεματα στη μεση. Θεματα γουστου. Θυμαμαι που θεωρουσες το Crack The Skye σκουπιδι, ε εγω το θεωρω αριστουργημα, το καλυτερο τους με ανεση. Εσυ, ο Γρακχος και ο Bleedin λατρευετε το Remission, εγω το θεωρω πολυ καλο δισκο αλλα θα βαλω παραπανω ολα τα υπολοιπα σε μια προσωπικη καταταξη.

Πολυ καλο post που εκφραζει τον τροπο που βλεπει τους Mastodon o Bleedin. Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες, εγω εχω διαφορετικα ακουσματα απο αυτον, αλλα μου αρεσε ο τροπος που το διατυπωσε.

Το θεμα ειναι απλο, γενικη αληθεια με την μουσικη δεν υπαρχει, ολα ειναι θεμα του τι ζητας, γιατι το ζητας, τι αναγκες σου καλυπτει και τι γουστο εχεις γενικα. Για αυτο οι μπαντες κερδιζουν καποιους οπαδους, χανουν καποιους αλλους κ.τ.λ…

Με κομματάρες όπως Βlack tongue, curl of the burl, stargasm, the hunter, dry bone valley,creature lives και spectrelight βάζει πλώρη για δίσκος της χρονιάς και κερδίζουν πολλούς fans…

Αυτο το Curl Of The Burl, ποσο κολλημα, ποσο ομως? Δεν σου ξεκολλαει απο το μυαλο…

Μιας και έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα πλέον…μαζί με τον Bleedin και τους άλλους λοιπόν, τους έμαθα στο Remission, τους λάτρεψα στο Leviathan, με άφησαν αδιάφορο σχετικά με τα δύο προηγούμενα με τον καιρό, αλλά το Hunter για κάποιον περίεργο λόγο έχει εγκατασταθεί στο playlist από τότε που βγήκε (λίγοι δίσκοι το κάνουν αυτό) και η special έκδοση είναι μιαμ και όλα αυτά. Δεν ξέρω, αλλά σε αυτό το άλμπουμ καταφέρνουν και επαναφέρουν μερικές από τις βάρβαρες ριφφάρες τους και τις συνδυάζουν εμπειρικά πλέον με τις στιγμές ψυχεδέλειας που πέρασαν διαχρονικά στους δίσκους τους. Ψιλο safe δίσκος μεν, αλλά γαμάει τόσο πολύ στο σύνολο που όσο και να ξενίζει πολύ κόσμο, είναι κλασικο παράδειγμα δίσκου που έγινε για να διατηρήσει μια μπάντα στη κορυφή. Παρόλα αυτά, η ποιότητα του Hunter ξεπερνάει τις τάσεις εμπορικότητας και αφήνει μια εικόνα ενός πιο ισορροπημένου δίσκου σε σχέση με το προηγούμενο, αλλά και πάλι μακριά σε σχέση με την τελειότητα των 2 πρώτων. Χε,όσο και αν το Ruiner πλησιάζει ξεδιάντροπα το Iron Tusk στην εισαγωγή. Γενικώς μια χαρά.

Διαφωνώ στα συγκεκριμένα σημεία φίλε. Προσωπικά θεωρώ το The Hunter το μεγαλύτερο ρίσκο που έχει πάρει η μπάντα μέχρι σήμερα. Κι αυτό γιατί:

  1. απομακρύνονται (λίγο ή πολύ) από αυτό που λατρεύουν οι παραδοσιακοί οπαδοί τους, αφήνοντας κατά μέρος ακόμα και το metal σε κάποια κομμάτια.

  2. Πώς είναι δυνατόν να είναι safe το να απλοποιείς τη δομή των κομματιών σου; Υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να γράφεις απλά σε δομή κομμάτια; Ειδικά το 2011, που έχουν παιχτεί τόσα διαφορετικά πράγματα και είδη; Για να τα καταφέρεις πρέπει η έμπνευση να χτυπάει κόκκινα (όπως και έγινε εν προκειμένω κατά τη γνώμη μου και όχι μόνο).

Όσο για τη σύγκριση με τα υπόλοιπα, αυτό (όπως και τα παραπάνω :p) είναι θέμα γούστου. Κρίνοντας πάντως όσο το δυνατόν πιο ψυχρά, με βάση το εκτόπισμα των συνθέσεων σαν σύνολο και μέσο όρο, νομίζω πως μόνο το Crack The Skye μπορεί να σταθεί δίπλα στο The Hunter. Το ξέρω ότι εδώ πιθανώς θα διαφωνήσουν πολλοί, ειδικά αν τα ακούσματά τους επικεντρώνονται στο metal. Fair enough, εξάλλου δεν υπάρχει μέτριο Mastodon album. Το σημαντικό νομίζω πως είναι ότι πρόκειται (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) για τον rock δίσκο της χρονιάς, σε αντίθεση με ότι πλασάρεται σχεδόν σε προπαγανδιστικό επίπεδο.