Megadeth - Th1rt3en

Μαζί σου και εγώ, στην ουσία για μένα μετά το RIP το χάος, αν θεωρείται μετά το RIP καλύτερο το Countdown to Extinction τότε βράσε όρυζα, ακόμη και το Endgame που ήταν κάτι σαν φόρος τιμής σε RIP εποχή δεν γεμίζει τα αυτιά, το προτιμώ όμως από τα μισά τους άλμπουμ…καλύτερα να βγάλει ένα Peace Sells No2, άλλωστε αυτό τους ανέδειξε

Χμμ, για μετρια πραγματα, πολλα fillers και ελλειψη εμπνευσης μιλαει σε γενικες γραμμες η κριτικη. Οποτε δεν ειναι καλα τα πρωτα νεα απο καποιον που ακουσε το δισκο, αλλα εγω ακομα ελπιζω. Λιγοτερο απο ενας μηνας εμεινε να το ακουσουμε και βλεπουμε…

[B]Megadeth - Whose Life (Is It Anyway?)[/B]

http://www.youtube.com/watch?v=bEutWoaZgOk&feature=player_embedded

Αυτό τολμώ να πώ πως ήταν καλό

It’s out there…:wink:

Λιώσιμο…

… και δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά βασικά. Ίσως το αγαπημένο μου συγκρότημα αν και γενικά πάντα είχα δυσκολία να ανακηρύξω μια μπάντα ως αγαπημένη. Θέλω να πιστεύω πάντως πως δεν έχω φτάσει σε επίπεδα φανμπουσμού οπαδού των Maiden και μπορώ να κρίνω την κάθε τους κυκλοφορία κρατώντας τις σωστές “αποστάσεις”. Αυτό που ακούω εδώ και λίγες μέρες και θα ακούω για αρκετές ακόμα μου αρέσει πάντως και μου αρέσει πολύ. Λιγότερο thrash από το προηγούμενο και στα αρκετά πιο κοντά στον ήχο των coundown/youthanasia/cryptic ωραία chorus ίσως και τα καλύτερα εδώ και καιρό, ενώ το ομώνυμο είναι απλά ύμνος. Το λιώσιμο συνεχίζεται.

παντως το τελευταιο ειναι αρκετα απαραδεκτο :frowning:

Αν εννοείς το ομώνυμο ban τώρα

Το We the people είναι ΕΠΙΚΑΙΡΟ όσο δεν πάει.

Πρέπει να γίνει ύμνος για όλη τη γενιά μας.

γενικά οι στίχοι είναι αρκετά πολιτικοποιημένοι και σε αυτόν τον τομέα ο Mustaine μου φάνηκε σε φόρμα. Βέβαια δεν τους έχω στα χέρια μου και κρίνω από ότι έχω πιάσει από αυτά που ακούω

[B][U]We the people[/U][/B]

[I]Secret bureaucracy, it’s just a lie
The devil’s henchmen, in suit and tie
A sacred brotherhood; an ancient rite
Politicians and the double lives they hide
Violate your rights, no more equality

Surrender freedom, your Social Security
We, the people face unconstitutional lies
In greed we trust, in revolution we die

Our founding fathers are rolling in their graves
The land of liberty needs a regime change
Until you no longer know right from wrong
The constitution isn’t worth the paper it’s written on

Screams from the future, warn of calamity
The coming plagues of the new disease
The illuminati, one world currency
One world religion, one World everything[/I]

Πάντως γενικά ο δίσκος είναι καλύτερος απ’ ότι περίμενα.
Η επανεκτέλεση του Black Swan είναι κάτι παραπάνω από πολύ καλή, το “13” είναι κομματάρα με άκρως κολλητικό refrain, το Fast Lane σε βάζει σε ένα όχημα και σε πάει με 200 χιλιόμετρα την ώρα, το Wrecker αναφέρει όλη την αλήθεια για τις γυναίκες. Εύγε Dave.

Τετοια λεγε μου να με φτιαχνεις, το λατρευω οταν γραφει τετοιους στιχους ο Mustaine…

Πολυ ωραιοι στιχοι, αντε να βγει κανονικα να το λιωσω.

Μολις το ακουσα και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος -τα sudden death και public enemy δεν μου ειχαν πολυαρεσει- αλλα τελικα το αλμπουμ ειναι γεματο ,πολλες τραγουδαρες , φυσικα ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ σε black swan και new world order, και νομιζω ειναι καιρος να ερθουν μοναχοι τους live να τους απολαυσουμε οπως πρεπει. Παντως πολυ νεκρα το thread ,ισως αν βγει το αλμπουμ να πεσουν περισσοτερα post αλλα κριμα να γινεται στη lulu της …lulu’s το καγκελο και δω τετοια ησυχια. Σημαδια των καιρων …:lol: :lol:

ακουσα κατι λιγα ενα εχω να πω…MEGADETH ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Καλησπέρα και απο εμένα.

Ακούω το album εδώ κα μερικές μέρες, 2-3 φορές καθημερινά

Θα πω και εγώ τη γνώμη μου για:

System has failed - Πολύ καλό

United Abominations - Αρκετά ωραία τραγούδια

Endgame - Προσωπικά, ήταν το RIP της δεκαετίας

Και πάμε στον καινούριο

Sudden Death Ανελέητο headbanging

Public Enemy No.1 Κλασικό megadeth hit

Whose Life Thrash-ιά γαμάτη.

We the People Αδιάφορο γενικά, δεν μου λέει κάτι

Guns, Drugs and money μία από τα ίδια με το We, αλλά γενικά καλύτερο

Never Dead Οκ, το κομμάτι απλά γαμάει

NWO καλό κομμάτι

Fast Lane ωραίο, αλλά λόγω της θεματολογίας το ήθελα λίιιγο πιο γρήγορο

Black Swan κομματάρα

Wrecker Δεν πεθαίνω και πάλι

Millenium of the blind Επικό τραγούδι, από αυτά που με κάνουν να λατρεύω τον Dave

Deadly Nightshade Ωραίο κομμάτι

13 Έπος. Στα ίχνη του In my darkest hour

Γενικά πολύ καλός δίσκος. Διαφορετικός από το Endgame πού είναι πιο πολύ του στύλ μου, αλλά με έχει κολλήσει στον τοίχο. Το όλο θέμα είναι πως ο megaDave συνεχίζει να βγάζει μεταλλιές και εμείς να τον ακούμε. Κι αφήστε τους άλλους να σκοτώνονται για το lulu.

Μου φαίνεται πως θα ξεφουσκώσει πολύ πιο γρήγορα από τα προηγούμενα μέσα μου…
Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα (σε αντίθεση με τον Endgame).

Eχοντας απο προπερσι το Endgame ως το βαρομετρο για τη συγκριση ολων των μετα Cryptic αλμπουμ τους, μπορω να πω οτι αρχικα δε μ πολυαρεσε το Thirteen. Γενικα, η ποιοτητα των συνθεσεων ειναι πολυ πισω σε σχεση με το Εndgame(ακομη κ με το United Abominations ισως!!).
Δε λεω οτι τα κομματια δεν ειναι καλα,ισα ισα που μερικα γαμανε(Νever Dead, Public enemy, 13, Sudden Death), αλλα η γενικη εικονα που μου εδωσε το αλμπουμ στα πρωτα 2-3 ακουσματα ειναι ψιλοαπογοητευτικη.Ειδικα αυτο το Guns, Drugs & Money…[-X[-X
Ελπιζω με μερικα ακουσματα ακομη να το συμπαθησω περισσοτερο8)

Eμενα μου αρεσε αρκετα το αλμπουμ, στο σωστο στυλ countdown/youthanasia που επρεπε να παει τους Megadeth (πχ το αγαπημενο μου απο τα “συγχρονα” the system has failed) o Αρχηγος. Εξαλλου και τα περισσοτερα κομματια απο κεινη την περιοδο τα χει παρει :stuck_out_tongue:
Θα το ακουσω πολλες φορες ακομα, αλλα εμενα με ικανοποιησε :wink:

Public Enemy No. 1
http://music.yahoo.com/videos/--223420759

Παραδόξως και χωρίς να έχω ελπίδες άκουσα το άλμπουμ και έμεινα λίγο μαλάκας :|:|

Ήταν πάρα πολύ καλός δίσκος τελικά, με ωραίες συνθέσεις!
Ότι καλύτερο έχουν βγάλει οι megadeth εδώ και αρκετά χρονάκια