Meshuggah - obzen

Φοβερος δισκος τελικα ! Νομιζα οτι απλως με ειχε ενθουσιασει αλλα τελικα
τον γουσταρω απεριγραπτα.Οι τυποι παιζουν μπαλα μονοι τους και οπως ειπε και
ο dyingfreedom βρηκαμε πως θα ακουγονται τα wannabe-meshuggah αλμπουμ τα
επομενα 2-3 χρονια.

Αποφευγω να το συγκρινω με οποιοδηποτε αλλο δισκο τους. Αλλο ενα Meshuggah αλμπουμ μετα το “I”, δυνατο όπως ολα. Το ‘‘Catch 33’’ με τιποτα δε θεωρειται κανονικος δισκος. Κοινως, το τρακτερ πηρε παλι μπρος και ισοπεδωνει.

To Chaosphere παρολα αυτα, παραμενει η απιαστη κορυφη που χλευαζει το οτιδηποτε.

Το άλμουμ έχει αρκετά ενδιαφέροντα σημεία αν και νομίζω ότι σε ορισμένα σημεία γίνονται κουραστικοί. Κάθε κομμάτι έχει ένα ωραίο riff αλλά μέχρι το κομμάτι να τελειώσει το riff έχει λιώσει. 4 λεπτά συνεχόμενα το ίδιο rhythm section είναι κατά την γνώμη μου κουραστικό.

ετσι ειναι οι meshuggah

δεν ειναι συμβατικο σχημα

λιωσιμο καθε εγκεφαλικου κυτταρου με επαναλαμβανομενα ριφ!!!

Η δισκάρα της χρονιάς! Ή μέσα στις 4-5 καλύτερες σίγουρα πράγματα!

Ω ναι ! Αυτο που λεει ο Ανγκμαρ!Το τρακτερ πηρε μπρος και αρχισε να ξαναοργωνει !

[FONT=“System”]Meshuggah - ObZen[/FONT]
http://www.rocking.gr/review1758.php

Μεγάλες στιγμές:!:

χεχε ! αποθεωτικα review να βλεπω !
Μεγαλη δισκαρα ! Κατεβαστε την τιμη ρε να το αγορασουμε !

Εμ και γκρασιας Κοσμα. Κι οπως ειχε πει κι ο Σιγκναλ πρωτυτερα, αν δε τους μαθει το (ελληνικο) κοινο μ αυτο το δισκο… δε θα τους μαθει ποτε.

Ενταξει,αυτη η μπαντα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπαινει στον σωρό…Σιγουρα δεν προκειται για την μουσικη που θα ακουσεις το πρωι με τον καφε πριν την δουλειά,ουτε για την μουσικη που θα ακουσεις σε party η σε club…Προκειται για μουσική αντικομφορμιστικη,τεχνοκρατική που θελει ακροασεις και χρονο για να γινει κτημα σου…Και ειναι απο τις λιγες (σημερινες) μπαντες που σε βαζουν σε αυτο το τριπακι…Μονο για αυτο βγαζω το καπελο στους Σουηδούς…Ο νεος δισκος κλασικα θελει τις παμπολλες ακροασεις του,η μπαντα κλασικα οργιαζει αλλα μαλλον μιλαμε για το πιο απλο και ευμπεπτο album τους εδω και χρονια…Αυτο επουδενι βεβαιως μειωνει την αξια αυτου του πολυ καλου δισκου…Mαλλον ο ορος progressive ειναι πολυ περιοριστικος για αυτην την μπαντα στην τελική…

Οι Tool εχουν να μαθουν πολλα ακομα απο αυτούς…

Κι όλος ο υπόλοιπος κόσμος έχει πολλά να μάθει και από τους δύο.

Post κολαφος απο τον Davidian.:lol: :stuck_out_tongue:

Πολυ σωστα τα λετε

και αν ευθυγραμμιστουν οι πλανητες
και γινουν οι απαιτουμενες θυσιες στον θεο του μεταλ
και γκρεμιστουν και κανα 2 φουρνοι
και καταφερουμε να τους δουμε λαιβ

παρτε ενα δειγμα
με ενα απο τα καλυτερα κομματια του νεου αλμπουμ
pravus - 15 απριλιου στο austin

Πραγματικα εχω μια τεραστια απορια,οταν ερθει η στιγμη που θα τους δω λαιβ
αν θα μπορεσω να ξεκολλησω τα ματια μου πανω απο τον haake!?!!!

Αν δεν εχεις αλληθωρησει με αυτο που θα ακους μπορεις και να δεις τιποτα !

το βιντεο του bleed που τα σπαει κανονικα!!!

Ρε λες να υπαρχει θεος τελικα ? :lol:
Το βιντεο ειναι εξαιρετικο ετσι !

το ξαναδα μετα απο καιρο…υπαρχει metal βιντεο που ειναι καλυτερο απο αυτο?

τα σπανε σε ολα αυτοι οι ανθρωποι, ακομα και στα κλιπς…

εντιτ
και απιστευτο κομματι αυτο το bleed

Τον δίσκο δεν έχω καιρό που τον άκουσα γιατί μου είχαν πει ότι είναι “βλακεία και καμμένο” και το απέφευγα. Μεγάλο λάθος :stuck_out_tongue: Το lethargica μ’ αρέσει περισσότερο από το bleed, που οκ είναι πολύ καλό κομμάτι αλλά έχει κλέψει βλέπω και τις εντυπώσεις :slight_smile:

Combustion, Electric Red, Bleed, Lethargica και το καλύτερο είναι το Pravus κατ’εμέ, τα ρυθμικά του τα σπάνε στην μέση.
Και το 10λεπτο είναι ενδιαφέρον.