Αγαπημένος metal δίσκος για το 2001

Εντάξει οι σπουδαίοι Shadow Gallery είχαν πάντα ικανές δόσεις φλωριάς (“τυρίλα” το λένε τώρα εσχάτως), οπότε η γλυκανάλατη παραγωγή δεν ήταν και αταίριαστη!
Επίσης, παρά τους γνωστούς κοινούς συντελεστές, το “The Art of Navigating by the Stars” είναι κυκλοφορία των Sieges Even και όχι των Subsignal, όμως είναι σαφής ο παραλληλισμός!

1 Like

Ναι, απλά το έθεσα έτσι ελέω δεσμών αίματος.

1 Like

Ισχύει ότι δεν του έχω δώσει τον χρόνο που πρέπει αλλά θα το κάνω σύντομα και μόνο επειδή το βάζεις στην ίδια πρόταση με το TAfNbtS! Για το οποία τα έχω πει αρκετές φορές, πιο πρόσφατη εδώ: Τι ακούτε τώρα Vol. 666

On topic, το Legacy έχει για μένα πολύ edginess στον ήχο δηλαδή αρκετά τραχύ μπάσο και ντραμς με αποτέλεσμα να στερεί στη γλυκήτητα που χαρακτηρίζει την μπάντα, δηλαδή στις μελωδικές κιθάρες και πλήκτρα. Και, καθότι, ο εκλιπών είχε ιδιαίτερη φωνή, μου φαίνεται ότι δεν τονίζει τα δυνατά τους σημεία. Anyway, ως περιεχόμενο είναι φοβερός δίσκος (αν και τον βάζω κάτω από Tyranny και Carved in Stone).

1 Like

θα συμφωνησω και εγω σε αυτα που λεει ο plex27. Αγαπω υπερβολικα τους Shadow Gallery και δυσκολευομαι πολυ να διαλεξω αναμεσα στα 3 πρωτα. Σε αυτο ηταν η πρωτη φορα που οι φωνητικες γραμμες δεν με γοητευσαν στον απιθανο βαθμο που το κανανε πριν και ναι και εμενα κατι με χαλαγε στην παραγωγη. Ωραιος δισκος δεν λεω, αλλα τον θεωρω ευκολα τον πιο αδυναμο απο τους 5 με τον Mike στο μικροφωνο.

1 Like

Εχει βεβαια και ενα απο τα καλύτερα κομματια τους, το colors.
Παραμενει βεβαια πιο κατω απο τα προηγούμενα, αλλα οχι λογω πιο μοντερνου ηχου στς κιθαρες, αλλα λογω μετριων ιδεων.

Να προσθέσω ένα καλό άλμπουμ που δεν έχει αναφερθεί:
Therion - Secret Of The Runes

1 Like

Savatage - Poets and Madmen
Iced Earth - Horror Show
Twisted Tower Dire- The Isle of Hydra
Tool - Lateralus
Kamelot - Karma
Avantasia - The Metal Opera pt.1
W.A.S.P. - Unholy Terror
Therion - Secret Of The Runes
Windir - 1184
Jag Panzer - Mechanized Warfare

4 Likes

Απίστευτη χρονιά, αν και τότε παραήμουν μπόμπιρας για να ακούω μέταλ, ούτε ροκ δεν άκουγα. Εκ των υστέρων λοιπόν και χωρίς να έχω ζήσει τις game changing δισκάρες που κυκλοφόρησαν, παραλείποντας σίγουρα και πάμπολες μου κατεβαίνουν στο μυαλό τα εξής:

Toxicity, Jane Doe, Blackwater park, A Sun that Never Sets, Iowa, Plaguewielder, Monumension

To μυαλό μου πάντως γυρνάει διαρκώς to my eternal star field domain. O δίσκος των δίσκων για μένα.

2 Likes

Ωραίο γούστο ο από πάνω.

1 Like

Muse - Origin
Therion-Secret of the Runes
Ark-Burn the Sun (αν και δεν είμαι φαν του Lande όταν coverdale-ιζει).
Kamelot - Karma
Act - Imaginary Friends
Shadow Gallery-Legacy
Yes- Magnification
Transatlantic - Bridge Across Forever
Asia-Aura
Threshold-Hypothetical

Από Tool - SOAD μου αρέσουν λίγα κομμάτια, τις βαριέμαι εύκολα αυτές οι μπάντες. Αυτό το μοτίβο με εισαγωγές-χαμηλα φωνητικά και ουρλιαχτά-κραυγές με κουράζει.
Τους Opeth ποτέ δεν τους εκτίμησα ιδιαίτερα ούτε τους Avantasia και τον Tobias γενικά… ομοίως με τους Jagpanzer.
Από τις λίγες μπάντες των οποίων είχα χαρίσει άλμπουμ εκείνη την εποχή παρόλο που ακούω heavy-power. Είχα δώσει το Vain Glory Opera και το Age of Mastery.