Metal Hammer vs RockHard

Το πρώτο χάμερ πρέπει να το πήρα το 1993 αν αυτό σου λέει κάτι

Το πρόβλημα μου το ανέλυσα κ πιο πάνω και μην στέκεσαι μόνο σε αυτό περί ελλ. σκηνής, που όμως δεν είχε την προβολή που της δίνουν σήμερα με ολόκληρα αφιερώματα κλπ. Πλέον πάνε και στα λάιβ τους…

Ξαναλέω είναι η άποψη μου και δεν υπάρχει λόγος ούτε έχω καμία διάθεση να πείσω κανέναν.

εγω νομιζω η ελληνικη σκηνη παιρνει το χωρο που της αναλογει αφου καποτε απλα δεν υπηρχε ως μεγεθος (και που να πουμε για 80ς) και στις δυο κλιμακες (ποιοτητα κ ποσοτητα) και αυτα που υπηρχαν τα βλεπαμε.

Σε αλλα θεματα παντα υπηρχε γκρινια για την προβολη των μεγαλων λες και διαβαζαμε κανα φανζιν αλλα προσωπικα η καλυψη του underground ηταν και ειναι ικανοποιητικη

Μια χαρά είναι η κάλυψη της ελληνικής σκηνής πάντως εδώ και αρκετά χρόνια - και το αφιέρωμα το 2012(:wink: ήταν ό,τι πληρέστερο έχω δει για την ελληνική σκηνή γενικά. Και πριν που δεν ήταν τόσο εκτενής και πλήρης η κάλυψη (πάντα υπήρχε η στήλη πάντως), εγώ σαν αναγνώστης δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θεωρούσα και θεωρώ ότι η ελληνική σκηνή είχε 90% ερασιτέχνες με άθλιες ηχογραφήσεις ενώ σήμερα επιτέλους έχει κάνει ΑΛΜΑΤΑ ποιότητας. Δεν ακούω πολύ ελληνική σκηνή αλλά ότι ακούω κατά πλειοψηφία είναι μετά το 2000, μην πω 2005.

Το ότι τώρα έχουν παύσει οι εχθρότητες του παρελθόντος και από τις 2 μεριές (και με το συμπάθειο, την μεγαλύτερη φασαρία και φτύσιμο τότε έκαναν οι “haters” μέσα από τα φανζίν και τις ανάλογες παρέες) είναι ΚΑΛΟ πράγμα και καιρός ήταν κιόλας να ξεπεραστεί αυτή η ιδεοληπτική αγκύλωση. Πιο πολύ με θλίβει ότι πολύς κόσμος το κοιτάει αυτό και σκέφτεται όπως ο chinaski και το βλέπει καχύποπτα, κυνικά έως ειρωνικά. Εκ των έσω γνωρίζοντας κάποια πράγματα πάντως ξέρω ότι ανθρώπινα ξεπεράστηκαν κάποια θέματα με ειλικρινείς συζητήσεις. Τέλος πάντων, στα άλλα πόιντς του chinaski υπάρχουν αλήθειες…

Και στα -όποια- λαιβ πηγαιναν και προβολή έδιναν. Αλλωστε μερικά απο τα μεγαλύτερα θέματα στην αλληλογραφία του χαμμερ στα πολυ ερλι ναιντις αφορουσε τα λαιβ των Nightfall στο Λονδίνο (sic) ή αργοτερα αν τα παίρνουν από τους RC για το 10αρι στο Dead Poem. Και στην ελληνικη σκηνη οσο θυμαμαι ειχε δισελιδο κριτικες και δισελιδο λαιβ. Ο κοσμος δεν πήγαινε στα λάιβ και δεν αγοραζε δίσκους και καλα ξηγιοταν. Τωρα το κάνει και καλα ξηγιεται γιατι οι Sacral Rage ειναι μπανταρα, οι Planet of Zeus ειναι μπανταρα, οι Dead Congregation είναι μπάνταρα. Και το χαμερ τους παιζει για τους ιδιους λογους που τους παιζει το ροκινγκ. Γιατί εχουν κοινο.

Το χαμερ παει σκατα γιατι παγκοσμιως το εντυπο παει σκατα. Αν δεν προσαρμοστεί σε βιντεο και εικονα θα σβησει. Οχι γιατι ο Περβανιδης παραμενει μαλακας. Αντιστροφα δε σωθηκε γιατι ο Καραολιδης ηταν φοβερη πενα, ο Γιοβανιτης και ο Αγορος ειχαν απο τις πιο γαματες μεταλ στηλες σε εντυπο και ηλεκτρονικο τυπο παγκοσμίως η γιατί ο Plunderer ειναι συγγραφέας με αντικειμενο το μπλακ μεταλ.

Ιδια αφετηρία και κίνητρο εχουν (εχετε) σαν μεσα που ζουν (ζειτε) απο τη διαφημιση την οποια φερνει η αναγνωσιμοτηττα ειτε μετριεται σε φυλλα ειτε σε κλικ.

Πιο πάνω ο Βικ που έχει ζήσει κάποιες καταστάσεις γράφει “[I]Εκ των έσω γνωρίζοντας κάποια πράγματα πάντως ξέρω ότι ανθρώπινα ξεπεράστηκαν κάποια θέματα με ειλικρινείς συζητήσεις[/I]”. Αυτό από μόνο του αφήνει να εννοηθεί πως υπήρχαν κάποια θέματα έτσι δεν είναι. Τεσπά, θες να πούμε πως δεν είναι τόσο σημαντικό; Πως είναι απλά δικό μου θέμα; Να το πούμε. Όμως ξαναλέω η “υπηρεσίες” που παρέχουν στις ελλ. μπάντες εμένα μου βγάζει εκμετάλλευση.

Το χαμερ παει σκατα γιατι παγκοσμιως το εντυπο παει σκατα. Αν δεν προσαρμοστεί σε βιντεο και εικονα θα σβησει. Οχι γιατι ο Περβανιδης παραμενει μαλακας. Αντιστροφα δε σωθηκε γιατι ο Καραολιδης ηταν φοβερη πενα, ο Γιοβανιτης και ο Αγορος ειχαν απο τις πιο γαματες μεταλ στηλες σε εντυπο και ηλεκτρονικο τυπο παγκοσμίως η γιατί ο Plunderer ειναι συγγραφέας με αντικειμενο το μπλακ μεταλ.

Καμία διαφωνία εδώ. Δεν αναφέρθηκα άλλωστε πουθενά πως η πτώση των πωλήσεων είναι αποτέλεσμα της ποιότητας της ύλης τους. Θα ήταν μαλακία μου άλλωστε καθώς όπως έχω πει έχω πάψει να το παρακολουθώ και δεν ξέρω.

Ιδια αφετηρία και κίνητρο εχουν (εχετε) σαν μεσα που ζουν (ζειτε) απο τη διαφημιση την οποια φερνει η αναγνωσιμοτηττα ειτε μετριεται σε φυλλα ειτε σε κλικ.

Η αφετηρία μπορεί να είναι η ίδια, αλλά το ταξίδι και ο προορισμός (sic) είναι πολύ διαφορετικός. Στο χάμερ το κόστος συντήρησης είναι πολλαπλάσιο τους κόστους για ένα μουσικό site. Οι απανωτές αποχωρήσεις σημαντικών μελών της συντακτικής τους ομάδας δείχνει πως τα λεφτά τελειώνουν. Ο λόγος που θα κλείσει το περιοδικό αν κάποτε κλείσει θα είναι γιατί κάποιος βαρέθηκε να μπαίνει μέσα και όχι επειδή θα το διαβάζουν 1000 ή 10000 κόσμος. Το ιντερνετ είναι η τηλεόραση και τα περιοδικά το ραδιόφωνο. Την έχουμε ξαναζήσει την ιστορία. Επίσης ένα τελευταίο. Εγώ δεν ζω από την διαφήμιση, αλλά από τη δουλειά μου.

εντιτ:
Δεν έχω καμία διάθεση αγιοποίησης του ιντερνετ. Μαλακίες γίνονται παντού. Κούβέντα κάνουμε…

έντιτ 2:

Καμία διάθεση ειρωνείας Vic, αλήθεια. Απλά όλες αυτές οι ιστορίες που μαθαίνω (από ανθρώπους του χώρου και μη) με έχουν κάνει καχύποπτο και αρνητικό απέναντι σε αυτού του είδους τις πρακτικές(κυνικός είμαι χρόνια τώρα).

To live στο Λονδίνο για το οποίο είχε γίνει πολύς λόγος αφορούσε τους Epidemic στους οποίους ήταν παλιότερα μέλος ο Καραδήμας των Nightfall.
Οι αναφορές στο επίμαχο live, εν είδει ανταποκρίσεως από το ίδιο το συγκρότημα, περί ακροατηρίου που αριθμούσε 200 ενθουσιώδη άτομα, ενώ όπως αποδείχτηκε είχαν παραβρεθεί μόλις 4 (τέσσερεις) άνθρωποι προκάλεσαν θύελλα ανταπαντήσεων στη στήλη της αλληλογραφίας. Είχε σχηματιστεί μάλιστα και συγκρότημα παρωδία οι? Epidermic.

Παρεμπιπτόντως, όλο αυτό το σκηνικό που προκάλεσε μεγάλη αναστάτωση, αναφέρθηκε πολύ συγκεκαλυμμένα στο αυγουστιάτικο αφιέρωμα ? αγιογραφία του Hammer στην Ελληνική σκηνή πριν από 3-4 χρόνια. Το οποίο μας φέρνει στην άλλη κουβέντα, ότι δηλαδή το Hammer σε γενικές γραμμές ήταν πάντα δυσανάλογα επιεικές με την εγχώρια σκηνή ? εννοείται ότι υπήρχε εύνοια σε συγκεκριμένα συγκροτήματα με κριτήρια που ξέφευγαν των καλλιτεχνικών, όμως το γεγονός παραμένει.

Θυμήθηκα ακόμη, με αφορμή τα εδώ γραφόμενα, ότι μαζί με το επετειακό εκατοστό τεύχος υπήρχε και ένα μικρό τεύχος αφιερωμένο στην περίσταση, όπου μεταξύ άλλων φιλοξενούνταν συνεντεύξεις σχεδόν όλων των διατελεσάντων αρχισυντακτών. Ο Κουτουβός λοιπόν εξιστορούσε πως, μετά τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας, άρχισαν να εμφανίζονται στα γραφεία του (ειδικευόμενου σε ερωτικού περιεχομένου έντυπα) εκδότη, διάφοροι τύποι που ήταν πρόθυμοι να εργαστούν τζάμπα στο περιοδικό ? τα λεγόμενα ψώνια. Έτσι ο εκδότης διάλεξε την προφανώς οικονομικότερη λύση και απέλυσε τον αρχισυντάκτη!

Βλέποντας όσους ήταν επαγγελματίες να αποχωρούν σταδιακά από το ΜΗ (Κισατζεκιάν, Πούσιος) και στη θέση τους να έρχονται καινούργιοι συντάκτες, που μέσα στην απέραντη ευγνωμοσύνη για την τιμή που τους έγινε, διαγκωνίζονται ποιος θα αποδειχθεί πιο ένθερμος θιασώτης των υψηλών ιδεών του αρχισυντάκτη, δεν μπορώ να μην το εκλάβω ως άλλη μια ένδειξη ότι ο κύκλος του Hammer κλείνει σιγά - σιγά

Καμία διάθεση ειρωνείας Vic, αλήθεια. Απλά όλες αυτές οι ιστορίες που μαθαίνω (από ανθρώπους του χώρου και μη) με έχουν κάνει καχύποπτο και αρνητικό απέναντι σε αυτού του είδους τις πρακτικές(κυνικός είμαι χρόνια τώρα).

Καταλαβαίνω και δεν ήθελα να φανεί ότι σε θεωρώ γενικά κακοπροαίρετο, απλά αυτό που γράφεις έχει ξανακουστεί και ξαναγραφεί και από φίλους μου. Τα θέματα που υπήρχαν δεν είναι κανένα μυστικό, όποιος έχει δει το Metal from Hellas λογικό είναι να απορεί λίγο με την σχέση αλλά όπως είπα επειδή ξέρω προσωπικά και τις 2 μεριές μπορώ να διαβεβαιώσω ότι ανθρώπινα λύθηκαν τα όποια θέματα (με ποτά, μπινελίκια, ξεσπάσματα και ευτυχή κατάληξη) και χαίρομαι πολύ που λύθηκαν, δεν έπρεπε γενικώς να υπάρχει αυτό το θέμα, έπρεπε να τελειώνει για το καλό όλων, και της ελληνικής σκηνής πρωτίστως.

Παράπονα θα έχουν πάντοτε όλοι, κανείς δεν είναι τέλειος αλλά δεν χρειαζόταν να ξεκινάει κανείς από default με την χειρότερη γνώμη και καχυποψία. Γενικώς με τα χρόνια έχει καλλιεργηθεί μια ισοπεδωτική αφοριστική κριτική για το Χάμερ που κολλάει σε κάθε ατόπημα και αγνοεί επιδεικτικά κάθε τι καλό, και αυτή η κριτική ξεκινάει από το 1992 και διαιωνιζόταν και μάλιστα από άτομα που είχαν κόψει το Χάμερ δεκαετία ξέρω γω. Κάπως έτσι. Τέλος πάντων, όλα στο πρόγραμμα είναι.

Πάντως, η φυγή κόσμου συμφωνώ και εγώ ότι είναι πλήγμα, μιας και κάποιοι ήταν και αδυναμίες μου (πχ. Παλαιολόγος), μου λείπουν οι αποψάρες γενικώς και του Πούσιου (που παρεμπιπτόντως σε ένα τεύχος με Dirty Granny Tales στο Horror είχε γράψει ένα editorial που πιάνει όλα αυτά περί mainstream και αποδοχής του μέταλ κλπ, πολύ επίκαιρο στην συζήτηση που είχαμε πριν - άσχετο, κλείνει η παρένθεση). Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες πάντως δεν ήταν χρηματικό το θέμα για την φυγή κάποιων που ξέρω (για τους άλλους δεν έχω γνώση), υπάρχει πάντα και το θέμα των υποχρεώσεων και την ανυπαρξία χρόνου ή την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις επαγγελματικά και πειθαρχημένα σε κάτι που είναι απλώς (αφιλοκερδές) χόμπι.

Εpidemic το Artificial Peace είναι και γαμώ… και το Industrial ήταν πολύ καλή περίπτωση, ειδικά για την εποχή τους αμφότερα. Πρέπει να είναι η μοναδική ελληνική μπάντα που μπορεί να πει ότι πραγματικά έπαθαν ζημιά από το Χάμερ (μαζί και την προβολή των Εpidermic). Εγώ πάντως αυτό θεώρησα ότι ήταν εντελώς αντιδεοντολογικό αλλά ποτέ μα ποτέ δεν γνώρισα κάποιον που να τους αναφέρει σαν παράδειγμα αδικημένων. Σου λέει “μαλάκες ήταν, ψέμματα λέγανε, με τα λεφτά ακουγόταν κάτι, καλά να πάθουνε” και ποιος την χέζει την μουσική στο τέλος.

Τι γαμάτο εκείνο το επετειακό τεύχος πάντως, πολύ λυπάμαι που το έχασα μαζί με το υπόλοιπο αρχείο. Θρυλικό το κείμενο του Καραολίδη για την ελληνική σκηνή με Τσιμπινουδάκη που ζωγράφιζε μακριά μαλλιά με στυλό στα μέλη της μπάντας του στην φωτογραφία που έστελνε για πρόμο. Ωραίες εποχές…

Αν κλείσει το Χάμερ πάντως θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ, είναι εκεί πραγματικά από την αρχή που χώθηκα στην φάση μέχρι σήμερα και το αγαπάω…

Με όλη αυτή την κουβέντα πάντως θυμήθηκα ένα live που έγινε Σέρρες με death/thrash μπάντες ελληνικές όλες, μπορώ να θυμηθώ τους Less than Human, Homo Iratus, Into the Gore ήταν και 2-3 ακόμα αλλά δεν τους θυμάμαι αυτή την στιγμή. Το live είχε βέβαια πολύ άσχημη κατάληξη αφού λίγο πριν βγουν στην σκηνή οι Less than Human έγινε μια φασαρία με κάτι χαπάκηδες punk-ιδες που ήταν ήδη φτιαγμένοι και ο (20χρονος) διοργανωτής τους είχε υποσχεθεί να τους χώσει μέσα να παίξουν κάτι δικά τους. Μάλιστα οι μπάντες είχαν στείλει και ένα γράμμα στο Hammer όπου τα έχωναν στον διοργανωτή (και δεν είχα άδικο βέβαια). Το γράμμα είχε δημοσιευτεί κανονικά στην στήλη της ελληνικής σκηνής. Δεν ξέρω αν το θυμάται κανείς.

Anyway σε μια φάση είχα πιάσει κουβέντα με μια μπάντα νομίζω ήταν οι Into the Gore αλλά δεν παίρνω και όρκο αυτή την στιγμή (θυμάμαι σίγουρα πως δεν ήταν από Σέρρες). Και εκεί που μου είπαν πως ετοιμάζουν demo τους λέω κάτι του στυλ, άρα θα διαβάσω κάτι σχετικά στο Hammer. η απάντηση ήταν “το Hammer είναι power-αδικο δεν στέλνουμε εκεί”. Ομολογώ κάπου εκεί με έπιασαν λίγο στα γέλια και απομακρύνθηκα διακριτικά. Γενικά μια κόντρα με το Hammer φαίνεται να είχαν αρκετές ελληνικές μπάντες αλλά το περιοδικό στην ύλη του μια χαρά τις κάλυπτε if you ask me. Το μεγαλύτερο λάθος που έκανε ποτέ το hammer ήταν όταν έκοψε για μερικά χρόνια το sub-terra.

Αφορμή για κουβέντα παίρνω από το ποστ σου για να μην παρεξηγηθώ. Δεν είμαι από αυτούς που δαιμονοποιουν το κέρδος. Αν ένα μέσο θέλει να αυξήσει το κέρδος του βάζοντας 9αρια σε όποιον βάζει ολοσέλιδη καταχώρηση τα πόδια του πυροβολεί. Ζούμε στην εποχή που όλοι έχουν άποψη γιατί όλοι έχουν πρόσβαση. Αν θέλει να δει κερδοφορία βελτιώνοντας το layout του, προσλαμβανοντας καλύτερους συντάκτες κοκ κανένα θέμα.

Εντιτ: Ιαν σωστός εκ παραδρομής λόγο Καραδήμα έγραψα nightfall

Έκανα τεράστια υπέρβαση και το ξαναπήρα μετά από μήνες κυρίως για τη συνέντευξη του MegaDave. Τώρα ξανά όταν θα έχει εξώφυλλο και αφίσα Alter Bridge, τουλάχιστον δισέλιδη συνέντευξη και 10άρι ακατέβατο δίσκο του μήνα το Last Hero. Αυτά. :sunglasses:

1 Like

Δεν ξέρω αν το πήρε κανείς χαμπάρι αλλά το team Rock που έχει και το metal Hammer, χρεοκόπησε και πάνω από 70 άνθρωποι μένουν χωρίς δουλειά . Ελπίζουν να τους αγοράσει κάποια μεγαλύτερη εταιρεία .

Ρε έχει συνέντευξη Alter Bridge το τελευταίο τεύχος! Τώρα το πήρα πρέφα.

τωρα καταλαβα γιατι το team rock ζητουσε λεφτα ακομα και για την web version του

Κι εγώ τώρα κατάλαβα γιατί χρεωκόπησε.

1 Like

Αν οι λίστες για τις δισκογραφίες των μπαντών είναι χαρακτηριστικές της ποιότητας που προσέφεραν, ε, και πολύ κρατήσανε.

Point taken αλλά ας μην μείνουμε μόνο σε αυτό …

Ελπίζω μόνο να μη μείνει επαγγελματικά άστεγος ο Dom Lawson…

1 Like

Αυτος ανεβαζει και κριτικες στο youtube , γραφει και στην Guardian .

Θα συνεχισει να γραφει και να λεει βλακειες.

1 Like

Ντάξ, συζητώντας με άτομο απο συγκρότημα μου είπε οτι πλέον το χαμμερ, αποκλείει μπάντες, εταιρίες κτλ και φυσικά ζητάει διαφήμηση για να σου κάνει συνέντευξη. Ατομο απο μπάντα που έβαλε CD & φυσικά αποθεώθηκαν, είχε πει οτι τους βάλανε να το πληρώσουν - αλλα αυξήσαν ΚΑΙ την τιμή ωστε να βγάλουν και απο τις 2 μεριές. Υποστήριξη, αλλά μόνο με διαφήμηση. Σε φίλους δε, δίνουν διαφημήσεις στο 1/3 απο τις τιμές που χρεώνουν άλλους. Για να μην σας πιάνουν κοροίδα, έχουν πάρει άτομα διαφήμηση με 300, 225, ακόμα και 125ε για ΚΟΛΛΗΤΑΡΙ. Χρωστάγανε τις μιχαλούς στους συντάκτες που φύγανε (20.000 και 5.000), και έχουν βρεί κάτι παιδάκια να δουλεύουν στο τσάμπα για να τρώνε οι ανεπάγγελτοι που το τρέχουν που ακούγανε πυξ λαξ, πριν το παίζουν “μεταλλάδες” κτλ κτλ. (true story)

Ηδη έχουν πάει και DJάρουν απο δώ κι απο εκεί, οι τύποι για τα προς το ζήν σε υποβαθμισμένες συνοικίες ζητώντας 80αρια + αστείοι τύποι. Εδώ μεροκάματο είναι 30ε σ αυτά και έχεις τον κάθε μπαγλαμά να σου λέει όλα αυτά… Αλήθεια κύρ Κώστα, κόβεις δελτία παροχής, ή πρεπει να σου στείλει κανένας καμια έφορια να ισιώσεις και να τους λές αρλούμπες?

Αγγλικό Metal Hammer, δεν βάζουμε την US thrash band σας, δεν είναι προς το ενδιαφέρον του κοινού μας. Εβαζαν babymetal. Καλά να πάθουν. Τα παιδάκια που είχαν ως απλήρωτους Interns - παλι απλήρωτα θα είναι. Σιγά. ΄και θέλανε και συνδρομή για να διαβάζεις τα 10 επιδραστικά hard rock album + κουραφέξαλα. Στο καλό. Τους αγόρασε απο τη future κάποιος άλλος, το πιο πιθανό είναι να τα πάρει πίσω κοψωχρονιά η future. Επίσης με 6μύρια ζημιές … και μετοχή που σερνόταν… όσο θα έρθει η αναπτυξη στην Ελλάδα, άλλο τόσο θα τους πάρουν άλλοι. Εκει δεν είναι δημόσιο. αν μπλέχτείς στο χρηματηστήριο σε τρώνε τα πίτουρα. Ουτε καν οι κότες.

2 Likes

οπως και να εχει δεν ειναι ευχαριστο… Ουτε ολα αυτα που περιγραφεις ειναι ευχαριστα βεβαια.