Metal Hammer vs RockHard

Το ότι στο χάμερ τα πήραν και από τις 2 μεριές τούς πείραξε, για την αποθέωση επί πληρωμή φαντάζομαι δεν έσκασαν ιδιαίτερα

επίσης ποτέ οι μπάντες δεν ήταν αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης. “δεν τα σκάσαμε γι’ αυτό δε μας έπαιξε/ μας έθαψε”. Πολύ απλοϊκό.

Θυμάστε τις διαφημισάρες του Bowelofnoise; Τι να πήγε στραβά άραγε; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Φίλε, αν θυμάμαι, είχαν αρπάξει μερικές μεσα στους ενφόρσερ απο κάποιον. Ε δε νομίζω να τραμπούκιζε ο άλλος επειδή δεν είχε τπτ καλύτερο να κάνει. Κάτι οτι δεν έπαιζε κάτι βίντεο, όπως είχαν συμφωνησει ? Κάτι τέτοιο, δεν κατάλαβα και καλά γιατι ο άλλος ούρλιαζε. Καλά μλκ απο bowel θα θυμιθούμε εποχές μακαρίτη Tagalou, και Τάκη. (lord) άλλαξες το βάθμο ρε … (χριστοπαναγίες κτλ) Τακης=lord=αρχισυντάκτης=αυτός που είχε το rock city. Ταγκ ήταν sadistic noise/συντάκτης. Τοο Τροου εποχές. Αν και να ναι αρχυσηντάκτης ο νο1 μεγαλοεισαγωγέας metal είναι κάπως και φυσικα S&V δούλευε και ο χάκος, ταυτόχρονα όσο έγραφε. Εγγυρότητα και ασυμβίβαστο στο MAX. Εγγυημένα. Αν και ο μακαρίτης είχε μύτη. Θυμάμαι να μου λέει παλιά, αυτοί οι Kamelot (Siege Perilous) θα πανε πολύ μπροστά. Το κατείχε το θέμα.

Μα λέω πρίν οτι τους θάβει αυτός που αποθέωσαν / επι πληρωμή. Δεν είναι και άπειρα τα γκρούπ που έχει βάλει CD τους… και το άτομο είναι σοβαρός φίλε, δεν είναι χάχας. Αμα τ ακούς απο 10 πηγές για να μην το πιστεύεις πρέπει να πάσχεις απο συνδρομο στοκχόλμης.

Ναι το ξέρω, αυτό λέω, ότι είναι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙ να πληρώνεις για να πάρεις καλή κριτική και μετά να τους θάβεις στα πηγαδάκια

2 Likes

Το λογικό είναι οτι αν μετά δεν τα ξανασκασαν δεν θα έπεσε και το αναμενομενο σπρώξιμο και μετά άρχισε η μίρλα. Σε κάθε περίπτωση αυτές οι συμπεριφορές δεν συμβαδίζουν με το δημοσιογραφικό κομμάτι, και τη λογική να ενημερώνεις το κοινό σου όσο το δυνατον πιο “σφαιρικά” και αντικειμενικά. Αν εγώ είμαι οπαδός τη μου φταίει αν ο Α ή ο Β έχει θέματα ? Προφανώς μπορεί να πει κανεις ιδιωτικό είναι κάνουν ότι γουστάρουν, κι αν γουστάρουν δεν κάνουν κτλ κτλ,αλλα μετά νομίζω οτι πάει περιπατο λίγο όλη η συζήτηση και όλα αυτά τα κλαψο-edito.

Όλο αυτό είναι σκατιλα .

Απλά μια ερώτηση … αν είσαι ο συντάκτης και η τάδε μπάντα δεν σου αρέσει, όμως ο εργοδότης σου το παίρνει το χαρτζιλίκι του για να γραφτεί στο περιοδικό μια καλή κριτική, τι επιλογές έχεις πέρα από το να σηκωθείς να φύγεις ;

Θα μου πεις τουλάχιστον μην λες άλλα στα πηγαδάκια … δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς απλά ρωτάω .

Avenged Sevenfold :

Heavy Metal music has been a huge part of our lives for the last 22 years or so. In the beginning the only way we were able to get news on our favorite bands was through print magazine. We would put posters on our walls and learn of all the happenings in the metal world by reading the monthly print. We would scour Tower Records (which no longer exists) for any new information we could find on our favorite bands. One of those championing magazines was Metal Hammer. Unfortunately, the world is changing and people no longer want to pay for a real product they can hold in their hands. Metal Hammer, Classic Rock magazine and Prog Magazine will no longer exist. This may not seem like a big deal to some of you but if you have ever traveled in the UK (which has one of, if not the best metal scenes in the world) you would notice that on every magazine stand heavy metal was prominently featured by these three magazines next to all of the other print that is acceptable in the mainstream. Now that it’s gone it pushes metal and rock even further away from the average consciousness. Some believe in keeping heavy music underground, we don’t. This music means so much to so many including us. Our music should be inclusive and losing Metal Hammer is a major blow to all of us.

We have met many great people through the years at Team Rock and we are sure they will find great jobs soon enough. For now though, we hope you can help out the people who have dedicated their lives to promoting our favorite type of music through this crowd funding site. These are good people that don’t deserve this just before Christmas. We have donated £1000 and hope you can give a little if you can find the means: https://www.justgiving.com/crowdfunding/ukrockcommunity

A7X

καλυτερα ναναι αντεργκραου μαστορες

Ok κινηση, αλλα φτηνό publicity. Δλδ αυτός που ΔΕΝ του βαζανε τη μπάντα και ας είχε χψ, παραγωγους ιστορικούς και ας ήταν καλός, γιατί να πάει το προιον του στράφι ? ¨Οπως λένε και οι sodom - θα πάθεις ότι σου αξίζει.

Αναμένουμε σήμερα, όλα τα Ελληνικά περιοδικά σε προακρόαση, που τους έχει γνωστοποιηθεί εδώ και καιρό.
Θεωρούμε ως κενές και ασόβαρες απειλές, δηλώσεις του τύπου : “δεν θα καλύψουμε το δίσκο σας επειδη τον βγάζετε απο το τάδε label” και εγκαλούμε τους κυρίους στο να είναι αντικειμενικοί και εντος πλαισίων δημοσιογραφικής δεοντολογίας. Τετοιες πρακτικές είναι κατάφορα ενάντιες σε Ελληνικά συγκροτήματα που δεν ευθύνονται για παρασκηνιακές καταστάσεις και δεν βοηθούν σε καμία περίπτωση κανέναν απλά αποδεικνύουν τη δυσωδία, τον οπορτουνισμό και την ιδιοτέλεια ατόμων που υποτίθεται οτι υπηρετούν ένα απο τα σημαντικότερα λειτουργήματα της κοινωνίας.

Ουσιαστικά το label έχει αναλάβει απλά την κοπή ενος δίσκου που κάποιοι μουσοφόροι ειδήμωνες αποφασίζουν να απαξιώσουν και το περι κοινου δικαίου αίσθημα παραβιάζεται κατάφορα. “This means War” που λέγανε και οι TANK.
Εκτος και αν δείξετε κκ, έστω αυτή την έσχατη ώρα σοβαρότητα και ανιδιοτέλεια. Αλλιώς ο εξευτελισμός και η διαπομπευσή σας θα έρθουν πολύ σύντομα καθόπως σας αξίζει.

Ποια μπάντα και ποιο label και γιατί υπάρχει θέμα με το label;

Με λύπη μας πρέπει να ενημερώσουμε το ευρύτερο κοινό για την απόφαση του αρχισυντάκτου του περιοδικού Metal Hammer, Κώστα Χρονόπουλου, να μην γίνει καμία αναφορά στον επερχόμενο δίσκο των Aherusia - Prometheus (Seven principles on how to be invincible), είτε υπο μορφήν, νέων, κριτικής ή συνέντευξης, καθότι δεν είναι της αρεσκείας του το label μας, κάτω απο το οποίο θα κυκλοφορήσει ο δίσκος και τυχαίνει να μην συμπεριλαμβάνει μέλη/εργαζομένους του περιοδικούόπως προηγούμενη κυκλοφορία μας που κατ αποκοπήν παρούσιασε, με αιτιολογία τον δημόσιο εξευτελισμό στον οποίο υποβληθηκαν πολλά μέλη του περιοδικού σε συναυλία όταν απείλησαν εμένα τον ίδιο, με δήθεν ξυλοδαρμό (σε σχήμα λόγου) και αρνήθηκαν να εκπληρώσουν μεταξύ μας συμφωνία για την προβολή του συγκροτήματος Darkology, καθότι όπως υποστήριξαν, υπήρχαν πληροφορίες οτι δήθεν “κακολογούσα” το περιοδικό, τις οποίες δεν μπορούσαν όμως να συγκεκριμενοποιήσουν, αλλά παρέμειναν ανωνυμές.

Αυτό είναι κύριοι, το Ελληνικό Metal Hammer, που υποστηρίζει την “Ελληνική Σκηνή” αρκεί να καταβάλει κάποιος 300-600ε για καταχώρηση και να γλύφει τον κάθε δελαπατρίδη αρχισυντάκτη, αλλιώς δεν βάζει “δισκοκριτική πάνω απο 200 λέξεις σε πλάισιο + συνέντευξή”.

Εσείς αδικείτε ενα συγκρότημα το οποίο επέλεξε την εταιρία μου για να υποστηρίξει και να διανείμει την δουλειά του, χωρίς καν να το ακούσετε καν την ώρα που προβάλετε με καταβολή αντιτίμου νεοναζιστικά σκουπίδια (παρα την κάποτε δήλωση μελών του περιοδικού οτι δεν θα έχουν θέση τέτοια πραγματα στην ύλη του περιοδικού σας) και το περι δικαίου αισθημά μου, θίγεται κατάφορα και δις. Και επειδή, οπως δήλωσε ο εν λόγω “δελαπατρίδης”, δεν θα κάνουν κριτική ακόμα και “Iron Maiden” να κυκλοφορήσει απο το label μου, να προβώ και στην παρακάτω δήλωση στον πλέον άνεργο κο Χρονόπουλου.“Στα μέζεά μου”. Απλά φαίνεται το ποιόν και ο τρόπος με τον οποίο υποστηρίζει ο καθένας την σκηνή.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης της δισκογραφικής κάποιες διαφορές είχε/έχει με το περιοδικό και τούμπαλιν. Πάντως οι Aherusia δεν έχουν προβεί σε καμία δήλωση, γιατί; Φοβούνται μην εκνευρίσουν το Hammer; Δεν βρισκόμαστε πλέον στο 80, σιγά την μεγάλη επιρροή που έχει το Hammer πλέον, ας προσπαθήσουν να κανονίσουν συνεντέυξεις και παρουσιάσεις μέσω των διαφόρων ιστοσελίδων, μέσω internet πλέον γίνεται το μεγαλύτερο μέρος της προώθησης.

Είχα μια συμφωνία η οποία δεν τηρήθηκε.
Αν έχει η όχι επιρροή δεν με απασχολεί. Η μπάντα βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής προ της κυκλοφορίας του δίσκου.
Σε κάθε μια περίπωση, αν εγώ μαλώσω με τον περιπτερά, και εσυ ψωνίζεις στο περίπτερο, θα ήταν λογικό να σου πώ οτι δεν μιλάω μαζί σου γι αυτό το λόγο ? Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Εχει καθαρά να κάνει με αθέτηση συμφωνίας απο πλευράς των αρχισυντακτών του μεταλ χαμμερ, περι προωθητικών ενεργειών και σε συνέχεια αντίποινα προς 3ους, σε προσπάθεια να ζημιώσουν εμένα και όποιον επιλέγει να συνεργαστεί μαζί μου. Μικροπολιτική και καθαρά φτηνιάρικη αντιμετώπιση τύπου δημόσιο. Φυσικά, άλλα μέσα θα καλύψουν αυτό το κενό, αλλα καλό είναι να μαθαίνονται και αυτά, “γιατι καμία διαφήμηση δεν είναι κακιά διαφήμηση”. Ευελπιστώ να αναγκαστεί το περιοδικό να αφήσει στο περιθώριο τετοιές χυδαίες και ποταπές τακτικές και να προβεί σε κριτική του αντικειμενική ριτική του δίσκου, όπως είναι υποχρεωμένο να κάνει αν σέβεται το αναγνωστικό του κοινό, προς αποκατάσταση της αληθείας. Αν το αναγνωστικό κοινό απο την άλλη, δεν το ενοχλεί η στρεβλή και ελλειπής ενημέρωση, δεν μπορώ παρα να ευχηθώ καλή συνέχεια στο να τυρβάζει, διαβάζοντας μεγαλόσχημες μπούρδες περι μεταλλικής υπεροχής και διαφοροποιήσης απο τη μάζα και άλλα τέτοια κωμικοτραγικά, απο έναν ανεπαγκελτο σαλτιμπάγκο. Εις υγείες όλων.

Και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας …

https://www.youtube.com/watch?v=1KAYQEQVTR0

1 Like

Πες μας παππούλη μου, τ’ αμπελοχώραφα σου. Ντάξ πουλημένοι. Τώρα και με τη βούλα.

@PrimeEon
Αναφέρεσαι σε «συμφωνία η οποία δεν τηρήθηκε» αλλά δεν έχεις εξηγήσει τι ακριβώς ειπώθηκε και ποια ήταν αυτή η περιβόητη συμφωνία.
Αν λ.χ. υπήρξε κάποιο συμβόλαιο μεταξύ σας που αθετήθηκε από την άλλη πλευρά, καλώς τους κατακρίνεις. Μαζί σου είμαι.
Όμως μόνο αν γνωρίζουμε ποια ήταν αυτή συμφωνία θα μπορέσει κανείς να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Φιλικά πάντα.

2 Likes

Δεν δικαιολογώ τίποτα γιατί δε με νοιάζει να δικαιολογήσω το Hammer ή εσένα ή όποιον άλλο και τα παιχνίδια σας δεν με ενδιαφέρουν. Αν αυτά που λες ισχύουν δεν με εκπλήσουν καθότι τους τύπους που δουλέυουν στο Hammer δεν τους έχω σε καμία εκτίμηση. Εξάλλου μιλάς αόριστα το οποίο υπόψη είναι ανήθικο και αντιεπαγγελματικό γιατί δεν μπορείς να κάνει γενικόλογες ανακοινώσεις προσβάλλοντας, χαρακτηρίζοντας και δυσφημώντας χωρίς να αναφέρεις στοιχεία και αυτό μου φαίνεται εκ του πονηρού! Προσπαθείς να πιέσεις το Hammer δημοσιοποιώντας την ιστορία σας, αλήθεια αλλού έχεις βάλει ανακοίνωση ή μόνο εδώ; Αν δεν μπορείς να μιλήσεις ξεκάθαρα γιατί φοβάσαι μη σου κάνουν αγωγή ή κάτι τέτοιο τότε σημαίνει οτι δεν έχεις γραπτά στοιχεία γιατί αν έχεις τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, μάλλον δεν διαθέτεις και η όποια “συμφωνία” ήταν στο προφορικό. Μεθαύριο αν το περιοδικό δημοσιεύσει κριτική/συνέντευξη μην ξεχάσεις να βγάλεις ανακοίνωση περί παρεξήγησης και ό,τι όλα είναι καλά και σε αγαπάνε και πόσο τους λατρεύεις κλπ, τα γνωστά δηλαδή, βρισιές τη μία μέρα και αγκαλιές την άλλη. Άσε και το έχουμε δει το έργο με όλους εσάς του “χώρου”! Όταν κατηγορείς δημόσια κάποιον για κατι να έχεις το θάρρος να μιλάς ξεκάθαρα και όχι απλά προς δημιουργία εντυπώσεων.