Metal Hammer vs RockHard

Κάπου πρέπει να πήρε το μάτι μου ότι το φετινό αυγουστιάτικο αφιέρωμα θα είναι για την δεκαετία που φεύγει.

Κρατάω μια επιφύλαξη μήπως δεν θυμάμαι σωστά, γιατί ενώ το αγοράζω το περιοδικό, δεν το πολυδιαβάζω! Παράδοξο, το ξέρω, όμως ενώ από τη μία δεν μπορώ να μην το πάρω όταν το βλέπω στο περίπτερο, από την άλλη αγανακτώ με αρκετά (δεν είναι της παρούσης ποια, άλλωστε τα έχουμε αναλύσει διεξοδικά σε προηγούμενα σχόλια) και η ανάγνωση γίνεται φευγαλέα και αποσπασματικά!

Επιφύλαξη κρατάω και για το κατά πόσον θα είναι επιτυχημένο το αφιέρωμα, δεδομένου ότι το ΜΗ έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό… ρετρολάγνο και συνήθως αντιλαμβάνεται με αρκετή καθυστέρηση τα τεκταινόμενα (τυχόν εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα).
Βέβαια όταν είχε γίνει κάτι παρόμοιο για τα 90’s (τεύχος Αυγούστου του 2000) υπήρξαν κάποιοι συντάκτες που δικαιώθηκαν πανηγυρικά για τις εκτιμήσεις τους, οπότε ποιος ξέρει;

1 Like

Καλά και εγώ τα 1-2 τεύχη τον χρόνο που αγοράζω πλέον,τα έχω για την τουαλέτα (χωρίς να το λέω υποτιμητικά) δεν τρελαίνομαι πλέον ούτε για τις επιλογές τους ούτε για τα θέματα,άλλα ειδικά το αυγουστιατικο πάντα έχει ψωμί

Το αφιέρωμα για τα 00s που είχαν κάνει τον Δεκέμβρη του 10 αν θυμάμαι καλά ήταν τίμιο χωρίς να είναι πληρέστατο.

Θα ήθελα ένα πιο πλήρες αφιέρωμα για τα 00ς τώρα που πέρασε ο καιρος αλλά δεν βλέπω θέληση. Το άλλο ήταν σχετικά μέτριο- πρόχειρο. Τώρα που πέρασε ο καιρός θα είναι σίγουρα πιο σφαιρικό

Ναι, για τα 10’s θα είναι το τεύχος. Δυστυχώς το κακό που εγώ έχω παρατηρήσει σε σχέση με τα αφιερώματα (που τα γούσταρα από πάντα, ενώ και το Hammer βάσιζε και βασίζει ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης του σε αυτά), είναι ότι δεν εντυπωσιάζουν πλέον καθόλου από άποψη γραφής, δεν το προσπαθούν καν, αλλά ποντάρουν στις άααπειρες λίστες (και για κάθε κύρια λίστα μία υπολίστα με τα check-also κ.ο.κ.) που τελικά καταλήγουν σ’ ένα ανούσιο name-dropping χωρίς να αφήνεται χώρος στην έκταση και το βάθος της παρουσίασης. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην έλλειψη ικανότητας των τωρινών γραφιάδων ή είναι σύμπτωμα της γενικότερης “λιστομανίας” που κυριαρχεί τα τελευταία (πολλά) χρόνια.

Στο Rock Hard πάντως (μιας και αυτό είναι το όνομα του topic) είχαν μεγάλο αφιέρωμα στα 80s στα τελευταία τεύχη και το συνέχισαν στο site τους. Έχει ξεκινήσει και στα 90s με ρυθμούς αηδίας βέβαια άλλα έχει πολύ πράμα,τα μισά album ούτε που τα είχα ξαναδεί. Καλοί και αυτοί.

1 Like

πάντως απο το 98 που το αγοράζω κάθε μήνα, τα αφιερώματα του αυγούστου αν τα δεις μαζεμένα, είναι όλη η ιστορία της μουσικής μας.

Συμφωνω εν μερει, αν και στο καλυτερο αφιερωμα που χει παιξει, δηλ 8/01 για τα 80’s ηταν ενα ατελειωτο name-dropping και ευτυχως γτ μαθαμε ααααπειρα πραγματα

Κι όμως, αν θυμάσαι (ποιος το ξεχνάει αυτό το αφιέρωμα; ), πέρα από το name-dropping των καλύτερων δίσκων υπήρχε ένας ΣΚΑΣΜΟΣ από κείμενα για κάθε νέο είδος που εμφανιζόταν, για την αισθητική, για τα πάντα, μέχρι και απομαγνητοφώνηση συζήτησης (!) μεταξύ κάποιων συντακτών του Hammer για τη δεκαετία. Νομίζω κάτι τέτοια είναι που λείπουν.

Nαι ναι πως δεν τα θυμαμαι, νομιζω την κουβεντα πρεπει να την ηξερα απεξω καποια περιοδο :stuck_out_tongue:
Kαταλαβα τι λες, οποτε νομιζω οτι χρειαζονται και τα 2 και namedropping και αναλυσεις. Αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι, ισως αυτο ειναι το σωστο αφιερωμα, αναλυσεις για τα περιφερειακα (χωρις υποτιμηση) και οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα… χωρις αναλυσεις πολλες για τους εκαστοτε δισκους.
Συνεπως, μαλλον συμφωνησα μαζι σου, χαχαχα

Νομίζω τα καλύτερα αυγουστιάτικα αφιερώματα ήταν το “25 χρόνια ΗΜ” τον… Σεπτέμβριο του 1994 και αυτό με τα 90’s (8/2000) που ανέφερα και παραπάνω.
Αυτό του 1994 μας ξεστράβωσε πραγματικά, έπιανε όλο το φάσμα (είχε μέχρι και για progressive rock!), προτεινόμενες δισκογραφίες κλπ, οδηγός κανονικός τω καιρώ εκείνω.
Το άλλο που λέω ήταν επίσης πληρέστατο και αναλυτικότατο με ωραία δομή.

Εμένα αυτό που με έβαλε στη φάση ήταν του Αυγούστου του 95, δημοψήφισμα με τους καλύτερους δίσκους. Είχε 200 συνολικά. Βέβαια τότε είχαν ψηφίσει και offspring μέσα και green day κτλ. Θυμάμαι όμως την δεκάδα

  1. The Number of the beast
  2. Ride the lightning
  3. Reign in blood
  4. Master of puppets
  5. Kill em all
  6. Paranoid
  7. Black Sabbath
  8. Powerslave
  9. Piece of mind
  10. Hail to England
    Μπορεί να μην είναι και ακριβώς η σειρά αλλά το πιάνετε το νόημα.
    Φλασιά: 11 painkiller, 12 black album

Το νεότερο δημοψήφισμα πάντως είναι σαφώς πιο ισορροπημένο. Όχι απαραίτητα λόγω νεότερων συγκροτημάτων, αλλά διαφορετικής αξιολόγησης των παλιών.

Δηλαδή του 95 δεν είναι δυνατόν να είναι το Ride το 2ο καλυτερο, ουτε το Kill Em All να είναι στο top10 της μουσικής μας! Καλά για το Hail to England δεν το συζητώ…

Απεναντίας το Operation Mindcrime που ήταν 6ο και το Back in Black που ήταν 4ο αν θυμάμαι καλά ήταν πολύ πιο λογικές επιλογές. Είναι όμως πολύ όμορφο να βλέπεις πως μετατοπίστηκε το κοινό στις διαφορετικές δεκαετίες. Θα είχε πλάκα να ξαναγίνει το αντίστοιχο δημοψήφισμα τα επόμενα χρόνια, καλύτερα όμως ιντερνετικά (με e-mail π.χ.) γιατί με αλληλογραφία πλέον δεν το βλέπω να στέλνει κανείς…

οοριστε παιδια,με διαφημιση metropolis :cry:

6 Likes

Αυτό πρέπει να είναι άλλο τεύχος όμως ε;
Τότε για την πρώτη δεκάδα είχε δύο σελίδες. Μια το εξώφυλλο και μια ένα κειμενάκι με κόκκινο φόντο. Γέροντας mode on :stuck_out_tongue:

αυτό είναι απτό δημοψήφισμα του 2009 που έκαναν συγκρίσεις με το παλιό

Αχα! Έχω σταματήσει από το 2007 να το αγοράζω, έχω μείνει πολύ πίσω

Παιδιά το δημοψήφισμα του 2009 ήταν για ορισμένους από εμάς Ευαγγέλιο… Πραγματικά μου άνοιξε τα μάτια διάπλατα τότε…

Τρομερό flashback, πιο greek top 100 δεν γίνεται :stuck_out_tongue: Και βέβαια έχει και Nirvana μέσα, σημεία των καιρών :metal:

1 Like

Στα επόμενα 100 είχε και τα πιο πανκ

1 Like

Αμαν το Triumph of Steel πιο πανω απο το Sign of the Hammer :stuck_out_tongue:

εμενα το αφιερωμα που μου ειχε μεινει ηταν ενα που ειχαν κανει για τα '90ς, 100 καλυτεροι δισκοι η κατι τετοιο? Δεν θυμαμαι γμτ συγκεκριμενα ουτε ποτε ηταν, το μονο που μου εχει μεινει ηταν οτι ηταν βασικα παρουσιαση δισκων.