Metal Hammer vs RockHard

Πολύ σωστά, αν… εξαιρέσουμε βέβαια τις ουκ ολίγες περιπτώσεις που το καλό solo είναι που φτιάχνει το τραγούδι.
Στα γρήγορα θα θυμηθώ τους τεράστιους Mountain για τους οποίους είχε γραφτεί τότε ότι το υπόλοιπο τραγούδι είναι μια καλή αφορμή για να φτάσουμε στο solo του επίσης τεράστιου (από κάθε άποψη) Leslie West.

Αλλά και οι μεταγενέστεροι Pagan Altar δεν είχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια των κομματιών τους τα solos του Alan Jones να “τρέχουν” είτε στο προσκήνιο είτε παράλληλα με τις στροφές και τα ρεφρέν, μιας και ήταν το βασικότερο θέλγητρο τους και έπρεπε να χωρέσουν όλα;

Αυτά μου ήρθαν τώρα πρόχειρα στο μυαλό, μιλώντας βέβαια για μπάντες κι όχι για αμιγώς κιθαριστικά albums.
Κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που είπε ο @ignatios89 για τα ποσοστά, τα 90% κλπ

2 Likes

Υποείδος φίλε

1 Like

Πω πω, πόνεσαν τα ματάκια μου :dizzy_face:

Οπως και το Ritual των Shaman (που βεβαια ηταν 3/5 των Angra)

1 Like

αυτό ακριβώς. Επίσης γράφω χωρίς καλά solo ΚΑΙ κιθαρίστα.

ναι σωστά… εγώ θεώρησα και τους Shaman ως προσωπικά του άλμπουμ χαχα.

1 Like

Πάτος!

Πώς θα πουλήσουν, με εξώφυλλο Atlantean Kodex?

4 Likes

Ότι οι φασαίοι που ακούνε VIC θα αγοράσουνε MH? Ποτέ!

1 Like

Ναι ομως εχει αφισα γκοτζιλα κ σλευα.

Ειδικά η gojira τέρμα επίκαιρη :joy:

κοτσιρά μη βάλει.

Έχει Μαστέην και Rainbow, πάλι για το Rising. :rofl:

Τόσους και τόσους θα μπορούσαν να βάλουν στο 2ο εξώφυλλο (το 1ο, το “μπροστινό”, έχει τον Μιχάλη τον Åkerfeldt)
Η δισκοκριτική αυτό το μήνα είναι πήχτρα στα εννιάρια (9 is the new 8? ), αλλά βλέπεις οι VIC είναι sweethearts του περιοδικού γενικότερα και του διευθυντού σύνταξης ειδικότερα – και δεν έχει να κάνει με την ηπειρώτικη καταγωγή τους!

Τα λες γιατί δεν καταλαβαίνεις το έπος το αιωνόβιο το μεγαλειώδες το ουρανοντυμένο, τις νότες που μπήκαν στη σειρά για να χαρτογραφήσουν το κοσμικό ταξίδι της ζωής υπό το βλέμμα του Σύμπαντος, τον δίσκο τον βαθιά παγανιστικό στην κοσμοθεωρία που είναι κεντημένος από έρεβος και εκτυφλωτικό φως που καταργεί τη φθορά του δεσμώτη Χρόνου, τη διαδρομή κύκλου στο αέναο κοσμικό ποτάμι της ζωής που σβήνει ώστε να αναγεννηθεί ως νέος κεραυνός και τις νύμφες που κατοικούν σε αδιαπέραστα δάση και απάτητες οροσειρές μαζί με τον ζωοδότη Πατέρα Ήλιο και την καρπερή Μάνα Γη.

13 Likes

συμφωνώ με την κριτική σας , αλλά μην την πληρώσει μια εξαιρετική κατά τ’ άλλα μπάντα ( ασχέτως που δεν συμπαθώ κάποια μη μουσικά πράγματα σε αυτούς , μουσικά είναι άκρως ενδιαφέροντες )

2 Likes

Γιατί είναι μουσικά ενδιαφέροντες;

Γιατι τους βρισκει ενδιαφεροντες, πρεπει να το αναπτυξει σε εκθεση 500 λεξεων για να σε πεισει?

Μια χαρα μπαντουλα ειναι οι VIC, δεν καταλαβαινω την χολη, τεσπα.

6 Likes

Η δικιά μου χολή είναι αποκλειστικά για τον πολέμιο των σόσιαλ μήντια και του ίντερνετ που ανεβάζει όμως κάθε μέρα στάτους στο φμπ γιατί αυτός το χρησιμοποιεί σωστά, οι άλλοι δεν ξέρουμε. Κανένα πρόβλημα με την μπάντα προφανώς

1 Like

Είμαστε σε μουσικό φόρουμ ή κάνω λάθος;

Άμα θέλετε να σταματάμε στο “γιατί γουστάρω” είστε στο λάθος μέρος.