Metal Hammer vs RockHard

Η τεχνη ειναι πρωτιστως θεμα προσωπικου γουστου. Αν ψαχνεις για αντικειμενικες αληθειες μαλλον εισαι στο λαθος μερος.

3 Likes

Σε αυτό το φόρουμ θα πρέπει να αποθεώνεις. Αν τολμήσεις να πεις ότι δεν γουστάρεις μια μπάντα θα σε βγάλουν τρολ, μικροτσούτσουνο, προβληματικό, ότι δεν έπινες το γάλα σου μικρός, σε βάραγαν τα άλλα παιδιά στο σχολείο κτλ.

Τόσο καιρό είχαμε Leprous, Ghost που έπρεπε να αποθεώνουμε (μην διανοηθεί κανείς να τους χαρακτηρίσει βαρετούς ή υπερεκτιμημένους ή ότι τους σπρώχνουν, μαύρο φίδι που τον έφαγε από το υπόλοιπο φόρουμ). Ας πούμε εμένα με το καινούριο τραγούδι των Leprous που όλοι εδώ αποθέωναν, εμένα με πήρε ο ύπνος 2 φορές που το άκουσα. Αλλά δεν έχεις δικαίωμα να το πεις γιατί θα σου πουν ότι έχεις πρόβλημα. Και τώρα εσχάτως μας προέκυψαν … οι VIC.

Oι VIC ρε μαλάκα μου! Οι οποίοι δεν είναι τίποτα το σπουδαίο σαν μπάντα. Κάποια λίγα σκόρπια καλά τραγούδια και μελωδίες, μέχρι εκεί. Οι οποίοι επειδή έβαλαν κλαρίνο ψάρωσαν όλοι οι φασαίοι που τους ακούν. Μαλάκα τους ξέρεις τους VIC? Είναι μια μπάντα που συνδυάζει ροκ με κλαρίνο. Πωπω φοβερό, τρομερό, wow, πώς το κάνουν οι πούστηδες!!

Άντε να τους εξηγήσεις τώρα ότι αυτό το έχουν κάνει πρώτοι και πολύ πιο επιτυχημένα οι Κατσιμιχαίοι με το τραγούδι “της αγάπης μαχαιριά”. Και αρκετά αργότερα το έκανε και ο Παπακωνσταντίνου με το τραγούδι “στους πέντε ανέμους” (επίσης πολύ πετυχημένα). Θέλω να πω, δεν πρωτοτύπησαν πουθενά οι VIC.

Απλώς οι VIC ξέρουν να παίζουν καλά το παιχνίδι του marketing και να πλασάρουν τη μουσική τους. Πρόσφατα διασκεύασαν και Rotting Christ για να πιάσουν και τους Έλληνες μεταλλάδες, ξέρουν τι κάνουν. Παίζουν καλά το παιχνίδι.

6 Likes

‘Νταξ’, χωρίς να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός των V.I.C., θα χαρακτήριζα λίγο υπερβολικό το παραπάνω post (από την άποψη ότι δε με ενδιαφέρει τόσο ποιος έκανε κάτι “πρώτος”, αλλά αν το κάνει καλά) και γενικά μου φαίνεται αρκετά περίεργη όλη αυτή η μουρμούρα του “γιατί είναι στο εξώφυλλο” κλπ. Πράγμα που ίσως δικαιολογώ ως ένα σημείο, μόνο και μόνο επειδή γενικότερα μπάντες που (σχετικά) γρήγορα αποκτούν ένα κάποιο status συνηθίζουν να δέχονται τέτοια πυρά (marketing, πλασάρονται έξυπνα, κατασκευάσματα του Hammer, γνώστες του παιχνιδιού κλπ.).

Χωρίς να τους γνωρίζω προσωπικά (παρ’ όλο που καταγόμαστε απ’ την ίδια πόλη), τους θυμάμαι ήδη απ’ όταν πήγαινα Γυμνάσιο να παίζουν σαν V.i.C.Royal τότε και ήταν αδιαμφισβήτητα η καλύτερη metal μπάντα στα Ιωάννινα. Ιδίως ένα δισκάκι που είχαν βγάλει, το “To_be_continued…”, το ακούω μέχρι και σήμερα με απόλαυση, είναι ένα άψογο δείγμα μοντέρνου metalcore με επιρροές από System of a Down κλπ. με τρομερά φωνητικά για το είδος του (και για ερασιτεχνική μπάντα).

Από τότε τους έχασα για να τους πετύχω λίγο αργότερα, φοιτητής πλέον, ξανά στα Γιάννενα, σ’ ένα live-άκι σ’ ένα bar (σαν V.I.C. πλέον) όπου τους βρήκα αγνώριστους. Όχι μόνο δεν έπαιζαν τίποτα από τα παλιά, αλλά το είδος είχε αλλάξει, ήταν πιο αργόσυρτο, ψυχεδελικό post-metal/rock (θυμάμαι μία ηρωϊκή διασκευή στο “Victim of changes” των Judas Priest που μου είχε κάνει πολύ εντύπωση).

Και λίγα χρόνια αργότερα τους ξαναγνώρισα όταν έγινε όλο αυτό το μπαμ με το κλαρίνο. Όλα αυτά τα λέω, κυρίως για να εξηγήσω ότι αυτή η μετάβαση (υποθέτω ότι) έγινε αρκετά φυσικά και σ’ ένα βάθος χρόνου, μακριά από συνωμοτικά σχέδια του τύπου “τι πουλάει τώρα” (που ούτως ή άλλως δεν πούλαγε κάτι τέτοιο τότε). Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια, αυτή είναι η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε σαν εξωτερικός παρατηρητής και χωρίς να έχω καμία σχέση με το συγκρότημα.

Το είδος τους, τώρα, εμένα μου άρεσε, το βρήκα όντως πρωτότυπο και φρέσκο (άσχετα αν υπήρξε ο οποιοσδήποτε έντεχνος που το δοκίμασε πρωτύτερα σε άλλο κοινό και σε άλλη εποχή), αλλά ίσως και να παίζει ρόλο που όλες αυτές οι διασκευές ήταν ήδη στο μουσικό DNA μου από παιδί, από τα πανηγύρια. Από την πρώτη στιγμή, πάντως, παρατήρησα κι εγώ το εξής: ότι με το συγκεκριμένο στυλ, μακριά δε θα μπορούσαν να πάνε, θα καταντούσαν γραφικοί. Ότι, ρε παιδάκι μου, ξανά CD με 90% διασκευές ΔΕ ΒΓΑΖΕΙΣ, θα πρέπει να τη δεις αλλιώς τη φάση. Και, απ’ ό,τι καταλαβαίνω (κι ελπίζω να μην κάνω λάθος), στο επόμενο CD όντως θα διαφοροποιούνται. Μακάρι.

Τώρα για το αν αξίζουν να βρίσκονται σ’ εξώφυλλο του Hammer ή όχι κλπ., αυτά τα θεωρώ λίγο ανούσια. Ποιος είναι το κριτήριο, δηλαδή; Αν είναι αρκετά metal η μπάντα; Αν είναι αρκετά “σημαντική”; Εγώ, να σας πω την αλήθεια, έχω και μία ηλίθια συνήθεια εδώ και χρόνια: όποτε παίρνω το Hammer τσεκάρω νοητά αν το συγκρότημα του εξωφύλλου έχει ξαναεμφανιστεί στο παρελθόν, κι αυτό γιατί στο 90% των περιπτώσεων, όντως βλέπεις τα ίδια και τα ίδια (και λογικό είναι, εμπορικό περιοδικό είναι). Ε, καλό είναι να βλέπουμε και τίποτε καινούριο/παράξενο, κι ας είναι και για λόγους marketing. Σπάει λίγο η μονοτονία, ρε παιδί μου.

12 Likes

Οι V.I.C. έκαναν το “λάθος” να γίνουν δημοφιλείς (λες και το επέλεξαν). Αυτομάτως τα συναισθήματα γύρω από τη μουσική τους αξία, η οποία προφανώς και πέρασε σε δεύτερη μοίρα, πήγαν στα άκρα. Ειδικά τα αρνητικά.

7 Likes

Ή να θάβεις. Ο πρώτος κανόνας του ιντερνέ και τον ακολουθούμε πιστά χρόνια τώρα.

Αν κάποιος δε βρίσκει στη Ρίζα, στη διασκευή στα Καρακόλια, στους Leprous ή όπου αλλού τίποτα το ενδιαφέρον, γούστο του και καπέλο του. Δε λέει κανένας ότι οι Βικ καινοτομούν, αλλά όσο να πεις έχουν μια φρεσκάδα. Ναι, κλαρίνο και πεντατονικές και σιγά τα ωά. Πριν από αυτούς όμως δεν θυμάμαι πολλές μπάντες να ακούγονταν πολύ έτσι.

Και προφανώς στα λάιβ τους θα δεις κόσμο που πάει να ροκάρει (sic) με Ζβάρα και αυτό θα είναι όλο το ροκ του για τον υπόλοιπο χρόνο, αλλά αν αυτό είναι ό,τι χειρότερο ε δε μου πάει καρδιά να το πω πάτο. [elitist-mode-on]Θα μπορούσε να ήταν Greta Van Fleet ή Sabaton ξέρωγω.[elitist-mode-off]

Τώρα για το εξώφυλλο, μιλάμε για εγχώριο περιοδικό σχετικό με ροκ/μέταλ που βάζει στο οπισθόφυλλο ένα από τα μεγαλύτερα-εμπορικότερα ροκ/μέταλ εγχώρια ονόματα αυτή τη στιγμή εκεί έξω, αν κάποιος το βρίσκει αυτό παράξενο ή μαρκετινγκίστικο, πάω πάσο.

8 Likes

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν απλώς βάζεις stoner πεντατονικό πάνω σε γνωστά κομμάτια της ελληνικής παράδοσης δεν κάνεις τίποτα πρωτότυπο. Ίσα ίσα, έχεις αφουγκραστεί την αριστεροφάση της νεολαίας και αποφάσισες να την εκμεταλλευτείς στο έπακρο.

Οι περισσότεροι εδώ, πιθανολογώ ότι είσαστε μακριά από αυτήν την εναλλακτίκη αριστεροφάση των φοιτητών. Σπουδάζοντας Θεσνικη μεταξύ 2011 και 2016 είδα την άνθιση αυτού του πράγματος. Όλοι οι παντελώς άσχετοι στα πλαίσια των μπάφων και του “αράγματος” και της “φάσης” (λέξεις δικές τους) ανέβασαν τους 1000mods, τους Nightstalker, τους Naxatras, τους Planet (που είναι σαφώς καλύτεροι βέβαια). Ε, ο μεγαλύτερος πολιορκητικός κριός όλων αυτών είναι οι VIC, οι οποία έπιασαν και τον λαϊκό παλμό αυτής της φάσης (σκεφτείτε τα sold out που βαράνε παντού Χαρούλης, Θανάσης, Μάλαμας κ.λπ.) και το συνδύασαν.

Μπορεί αυτό να τους βγαίνει σαν μουσικούς, ε τότε για μένα θα πω ότι αυτό είναι πολύ ύποπτο που τους βγήκε τώρα, στην άνθιση του φασεισμού και σε κάθε περίπτωση είναι πολύ λίγο.

Για ανάλογους λόγους βέβαια, καθαρά μουσικούς, θεωρώ πεταμένο χρόνο και χρήματα τους Apocalyptica ή τους 2cellos. Δεν είναι πρωτοτυπία να παίζεις ένα ίδιο πράγμα απλά σε άλλο όργανο.

Τώρα θα μου πεις ο κόσμος γουστάρει. Καλά κάνει, δεν είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά που για όλους μας κάτι που δεν μας αρέσει κάνει επιτυχία ή το αντίστροφο.

Για μένα οι VIC δεν ανήκουν στην metal κοινότητα. Και επιτρέψτε μου να γράφω με μουσικά κριτήρια το γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρουν τίποτα. Όπως αντίστοιχα με μουσικά κριτήρια μπορούμε να συζητήσουμε την πρωτοτυπία που έφεραν κάποτε οι Rotting Christ κ.α. δημιουργώντας το hellenic black metal, την αξιοθαύμαστη και με χαρακτήρα προσπάθεια που κάνουν οι Need και οι Mother of Millions και και και…

1 Like

το λάθος τους είναι ότι στηρίχθηκαν περισσότερο απ όσο ( πιστεύω ότι ) έπρεπε σε ένα δίσκο & EP του μακρινού 2014 .

Υπερέκθεση & αφαίμαξη μιας επιτυχίας

Δεν είναι καν relevant πλέον για εξώφυλλο imho

Αλλά σαν μπάντα είναι καλή και το πρότζεκτ είχε ενδιαφέρον για τ’ αυτιά μου. Μου έκατσε καλά αυτό το πάντρεμα

Τώρα αν συζητάμε το γιατί έγιναν τόσο δημοφιλείς , τόσο γρήγορα και αν το αξίζουν είναι άλλο θέμα

1 Like

Δεν έχει να κάνει μόνο με τους VIC. Στο αμέσως προηγούμενο τεύχος με το αφιέρωμα, τα ελληνικά άλμπουμ παίζει να είναι περισσότερα από τα ξένα. Περισσότερα ελληνικά άλμπουμ από όσα έδωσε ο υπόλοιπος πλανήτης. Είναι επειδή έχουμε γίνει πρωταθλητές στην παραγωγή μέταλ παγκοσμίως;

Εκτός από το Plays Metallica οι άνθρωποι έχουν κυκλοφορήσει έξι δίσκους με δικό τους υλικό. Οι τέσσερις (Cult, Reflections, Apocalyptica και 7th Symphony) είναι τουλάχιστον εξαιρετικοί. Το ότι το κοινό θέλει να ακούει αυτά που ξέρει κι ας είναι κι από τσέλα είναι άλλο θέμα.

Το εξώφυλλο Βικ είναι γιατί βγάζουν το δεύτερο δίσκο.

5 Likes

Αρχική θέση: Το EP τους είναι από τα καλύτερα πράγματα που κυκλοφόρησε κατ’ εμέ η ελληνική σκηνή αυτήν την δεκαετία. Τρομερός ήχος- και εκφορά του συναισθήματος που θέλουν να πετύχουν. Ξέρετε πολλά συγκροτήματα ιδίως στην εγχώρια σκηνή που μεταδίδουν πλήρως όσα έχουν στην κούτρα τους; Που δεν χρειάζεσαι δελτίο τύπου για να καταλάβεις τι όραμα/φαντασία είχαν;

Δεν με απασχολεί η ελληνική stoner σκηνή. Υπάρχουν συγκροτήματα που κάνουν επαγγελματική καριέρα και περιοδεύουν εντός/εκτός Ελλάδος και άλλα που απλά αφουγκράστηκαν την φάση/άνθισή της. Ναι υπήρχε άνθιση αυτήν την δεκαετία, μέρος της είναι και οι VIC αν τους πούμε stoner. Το δέχομαι για χάρη της συζήτησης.

Να ρωτήσω τώρα, στις διασκευές τους, δεν τις τραβάνε με “σόλο” και μερικά instrumental μέρη; Δεν βάζουν και τα πολυφωνικά πολύ έξυπνα που να μην θυμίζει τυρένιο φινλανδικό φολκ; Δεν λέω αν το κάνουν καλά και πρωτότυπα, ρωτάω αν εμμένουν απλά σε μια διασκευή με άλλα όργανα παραδοσιακών τραγουδιών. Το αν το αποτέλεσμα είναι καλό, για 9/10 για 8/10 κλπ είναι άλλη συζήτηση.

Το αν προσφέρουν καλλιτεχνικά, αν ανεβάζουν την ελληνική σκηνή, αν, αν αν, να πείτε με ποια κριτήρια γίνεται αυτό και να συμφωνήσουμε σε αυτά και μετα να κρίνουμε κάθε άλλη μπάντα εξίσου. Μην μας επηρεάζει το hype, γίναν γνωστοί για αρκετούς λόγους, το να δεχθούμε άκριτα πως πιάσανε την κοινωνική ορμή των φασέων, έχει να κάνει και με τις κοινωνικές συνθήκες της δεκαετίας αυτής. Το συζητάω αν θέλετε, δεν την συμπαθώ έτσι και αλλιώς αυτήν την κάστα. Φασέοι πιάσανε και την αναγέννηση του ελληνικού thrash όμως, τι όχι; Που σταματάει αυτό;

Και κάτι άλλο. Πεντατονικές με ελληνική παράδοση, όχι δεν είναι πρωτότυπο. Υπήρχε μια Θεογονία το 2007. Και ένα Εάλω. Αυτά είναι τοτέμ; Λογική συνέχεια για μένα η διασκευή τους στους RC.

Τον νέο δίσκο δεν τον έχω ακούσει, το Ρίζα το θεωρώ υπερεκτιμημένο αλλά θαρραλέο, δεν ξέρω αν έπρεπε να είναι εξώφυλλο και πως πάνε αυτά, απλά είπα μερικές σκέψεις.

EDIT: Θέλω να πιστεύω πως δεν θα το συνεχίσουν με διασκευές. Τότε χάνουν όλη τους την υπόσταση σαν μπάντα για μένα. Ήταν μια νέα εισαγωγή σε ένα νέο μουσικό κόσμο μιας μπάντας. Καλά ήταν μέχρι εκεί.

3 Likes

Σαν να λέμε Socrates, ας πούμε;

6 Likes

Είδες τι σκέφτηκα εγώ. Νέμεσις νέμεσις :stuck_out_tongue: . Αλλά αν είναι να μιλήσουμε πολύ σοβαρά προφανώς Socrates.

2 Likes

Δεν ξέρω, το σκέφτομαι τώρα γιατί με έβαλες στο κόλπο. Νομίζω κάτι που ήταν game changer σε αυτό, ήταν πιο πολύ ένας Βραχνός Προφήτης. Κάπως μου έχει καρφωθεί πως αυτός ο δίσκος είναι αρκετά επιδραστικός για τους μετέπειτα εγχώριους ελληνόφωνους. Δεν το αδικώ.Για RC το έβαλα, γιατί θεωρώ το 2007 σημείο καμπής της ελληνικής σκηνής ανεξαρτήτως είδους. Εμπορικά, μουσικά απ΄όλα. Αυτόματα με κάνει να σκέφτομαι πως οι VIC και οι μπάντες οι πολύ πρόσφατες, τον έχουν λιώσει.

4 Likes

Αληθεια τωρα? Οταν μετα απο 10 ποστ κραξιμο εγραψα για να υπερασπιστω το δικαιωμα να μου αρεσει μια μπαντα εσυ αυτο καταλαβες? Δωσε κουοουτς ρε αδερφε απο που το ειδες αυτο στο ποστ μου δηλαδη, εχω πολυ μεγαλη περιεργεια.

Εχει πλακα αυτο γιατι θυμαμαι μια ζωη να κραζουμε το Χαμμερ που δεν στηριζει την εγχωρια σκηνη, τωρα το κανει υπερβολικα, μαλλον το Χαμμερ ειναι το βολικο αποκουμπι για κραξιμο.

Επισης παιδια για οσους λετε για τρεντς, το ΕΠ που ειχε το “Κρασι” εγω το θυμαμαι απο αρκετα παλια, γυρω στο '10, οποτε δεν ειναι οτι ειδαν την φαση και ειπαν ας παιξουμε ετσι. Το οτι η επιτυχια τους (και 1000μοδι κτλ) δημιουργησε αυτο το τρεντ ισχυει, αλλα τι να κανουμε.
Οντως αλλος δισκος με διασκευες δεν παει, αλλα βγαζουν δισκο με δικα τους τωρα (δεν τον εχω ακουσει) εξ’ου και το οπισθοφυλλο, το οποιο ειναι λογικοτατο οταν μια εγχωρια μπαντα του σκληρου ηχου με τοσο μεγαλη επιτυχια βγαζει δισκο και εχει μεσα συνεντευξη κτλ.

2 Likes

Στο live τους στο Academy τα Χριστούγεννα είχαν παίξει αρκετά κομμάτια από τον επερχόμενο δίσκο, τα οποία και ήταν αρκετά διαφορετικά από τα παλιότερά τους. Ας περιμένουμε.

2 Likes

Nα πω κατι ασχετο εγω? Το χει παρει κανεις να βγαλει μια φωτο την συνεντευξη Atlantean να μου την στειλει? :stuck_out_tongue:

5 Likes

Είσαι η όαση στην τρικυμία. Είσαι μια τρέλα στην αφασία. (Θα μπορούσε να είναι στίχος του ΛΕ.ΠΑ αυτό) χαχαχαχαχα

4 Likes

:joy:
To συνηθιζω :stuck_out_tongue:

1 Like

Τους έχω ακουστά τους VIC αλλά δεν μπορώ να βρω καθόλου πληροφορίες στο ιντερνετ.
Φαντάζομαι είναι το κλασικό ελληνόφωνο συγκρότημα που περιορίζεται στην ελληνική σκηνή και δεν θέλει να πάρει ρίσκα…

2-3 κομμάτια που άκουσα απλά οκ μου φάνηκαν και ψιλοενδιαφέροντα. Το stoner το απεχθάνομαι το θεωρώ πολύ βαρετό.




2 Likes