Metal Hammer vs RockHard

Εξ αφορμής του νέου τεύχους, αλλά και της εκπομπής της ΕΡΤ, επιτρέψτε μου να καταθέσω ορισμένες σκέψεις:

Για τον Χρονόπουλο μπορεί να πει κανείς ό,τι θέλει, αλλά σίγουρα χαζό και αστοιχείωτο δεν τον λες. Βέβαια, αυτή η λογική του “είμαστε όλοι φτωχόπαιδα με προβλήματα”, “είμαστε οι αλητάμπουρες της rock” κ.λπ., σίγουρα δεν είναι δυνατόν να βρει ανταπόκριση από κάποιες ηλικίες (είμαι 34). Επίσης, αναιρείς ό,τι υποστηρίζεις σαν περιοδικό, μέσω του Χάκου, στο ίδιο ντοκιμαντέρ ότι δηλαδή στο metal υφίστανται όλες οι “φυλές” του κόσμου.

Επίσης, αυτή η “εις τους αιώνας των αιώνων” κατακραυγή του πολιτιστικού γίγνεσθαι της χώρας καταντάει όντως κουραστική. Όταν μιλάγε ο Χρονόπουλος στο αντίστοιχο ντοκιμαντέρ για το Ρόδον, έλεγε “δεν περνάω απ’ έξω” και “αποτελεί κατάντια για τα πολιτισμικά μας δρώμενα που έκλεισε”, όταν οι ίδιοι οι τύποι που το “έτρεχαν” παραδέχονταν ότι δεν έβγαινε οικονομικά.

Αναφορικά με τους VIC, εγώ τους γουστάρω, όπως προφανέστατα και ο Χρονόπουλος, συνεπώς και το περιοδικό. Το παρακάνει με τα λυρικά του; Το παρακάνει. Αλλά όσοι είμαστε τακτικοί αναγνώστες, ξέρουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια το πώς γράφει, συνεπώς δεν πέφτουμε και από τα σύννεφα. Κατ’ εμέ, το εξώφυλλο το αξίζουν και με το παραπάνω.

Πηγαίνοντας βέβαια ένα βήμα πιο πέρα την κουβέντα και ορμώμενος από τις πολύ σωστές επισημάνσεις περί αριστερομπαφίλας και momentum συγκεκριμένων συγκροτημάτων, θυμίζω ότι το Hammer είναι επιχείρηση. Αν αυτό σημαίνει ότι με τους VIC εξώφυλλο θα πουλήσει παραπάνω, so be it. Έχοντας παρεβρεθή φέτος στα festival της Αγίας Άννας και της Αρβανίτσας, βλέποντας Χαρούλη, Ζαμάνη και λοιπούς, υπάρχει εκεί έξω ένα εν δυνάμει φιλο-metal κοινό στην τομή VIC, Χαρούλη, Planet, 1000mods κ.λπ. Αυτό σίγουρα δεν το αγνοεί το περιοδικό, αλλά ούτε οι μπάντες που κάνουν γκελ και βρίσκονται σε αυτήν την τομή.

5 Likes

Εδώ δεν έχει κάνει εξώφυλλο μπάντες όπως οι Disturbed ξέρω γω (αν έχει κάνει γράψτε λάθος) και κάνει μια ελληνική μπάντα που έχει βγάλει μεταλ (?) διασκευές παραδοσιακών ηπειρώτικων τραγουδιών, ε είναι να σε πιάνει μια αηδία μεταξύ μας.

1 Like

Προσπάθησα να το πω και παραπάνω, θα το πω τώρα πιο ξεκάθαρα.

Αυτό το κοινό δεν είναι δυνάμει φιλο-μέταλ.

Κατακλυζόμουν και εν μέρει κατακλύζομαι από αυτούς ακόμα. Σε 5 χρόνια θα τους ρωτάς τί είναι 1000mods καθ θα ρωτάνε αν είναι vegan friendly τροφή.

Τώρα θα μου πεις πρέπει όλοι να είναι σαν εμας (τους περισσότερους) εδώ μέσα; Που μέχρι να πεθάνουμε, πέρα από τα άλλα μουσικά μας ταξίδια, θα είμαστε μέσα στο metal? Δεν γίνεται. Απλά πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός. VIC και σία ανήκουν με τους Χαρούληδες, όχι με εμάς. Είναι άλλα τα αιτούμενα από τη μουσική, για αυτούς είναι απλά η φάση να πιούνε το μπάφο και να φασωθούν σε κανά λαιβ και το να ακούν μουσική όταν σφουγγαρίζουν για μας είναι τεράστιο κομμάτι της ζωής μας.

6 Likes

Έκανα εικόνα και τις δήθεν γκόμενες που κυκλοφορούν στη φάση, για κλάματα πραγματικά.

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; Από απορία δηλαδή. Ποιος αιτεί τι από το μέταλ; Και ποιο μέταλ;

1 Like

Έχουμε καφέ εμείς σε κανά δεκαήμερο θα στα πω εκεί!:sunglasses:

1 Like

Εγώ πάντως απολαμβάνω εξίσου VIC και bestial black. Διαφορετικά όμως. Να μου πεις που ανήκω :slight_smile:

3 Likes

Εσύ είσαι περιπτωσάρα !

Σε πολύ απλοποιημένη version, το αιτούμενο των μεν είναι η ψυχαγωγία, των δε η διασκέδαση.

Κι εγώ ακούω Iggy Azalea και τραντάζω το αμάξι που ανήκω;

Ναι δεν φταιει η μπαντα αμα την ακουνε μπαφιαρηδες φασαιοι ομως, δεν βλεπω σε τι εξυπηρετει αυτη η κουβεντα. Καποιοι απο εμας τους γουσταρουνε και ουτε μπαφιαρηδες ουτε φασαιοι ειμαστε.

2 Likes

Στους από εκεί. Άλλα τα αιτούμενα για εμάς που θα είμαστε μέχρι να πεθάνουμε μες το μέταλ :stuck_out_tongue:

Διαφωνώ με την ψυχαγωγία και την διασκέδαση, πολύ επιφανειακός διαχωρισμός. ΕΚτός αν όταν ακούω τραγούδι “Goatfuck Redemption” είναι καποια βουκολική αλληγορία. Και όταν ακούω το “Svara” αυτό που νιώθω είναι επιφανειακό. Μάλλον όχι.

Αν ήταν έτσι οι μεταλλάδες φέτος θα ακούγανε μόνο το νέο Deathspell Omega και θα φιλοσοφούσαν πάνω στην οντολογία και τους διαχωρισμούς στίχων-μουσικής-προσωπικής ζωής τραγουδιστή.

3 Likes

Δε νομίζω ότι κατηγόρησε κάποιος τη μπάντα, αν και για μένα δεν αξίζουν να μπουν εξώφυλλο στο Χαμμερ.

Εδώ μέσα θα ποστάρω το screenshot από το mail που θα στείλω στην υπεύθυνη του μεταπτυχιακού μου με προτεινόμενο θέμα διπλωματικής: “Υπάρχουν κριτήρια καλής και κακής τέχνης;”, ή κάτι παρεμφερές. Stay tuned.

Φυσικά θα μου ρίξει άκυρο, γιατί ένα τέτοιο θέμα θα πρέπει ο επιβλέπων να κάτσει να το διαβάσει. Ενώ το να μελετήσω τα στοιχεία του μεταμοντέρνου στο The Falling Man και American Psycho θα της φαινόταν ας πούμε ιδανικό. ΘΛΙΨΙC

End of offtopic, σορι.

Πολυ σημασια δινουμε στο εξωφυλλο (οπισθοφυλλο στην συγκεκριμενη περιπτωση) παντως, διαχρονικα.

Εντάξει βρε παιδιά, σιγά τη ΒΙΒΛΟ του μέταλ που δεν αξίζουν οι άλλοι να μπουν εξώφυλλο, τσιλ

6 Likes

Καλά ναι, κουβέντα να γίνεται

1 Like

Κριτήρια υπάρχουν, να ναι καλά ο Adorno, αν είναι μοναδικό σετ απαιτεί αξιωματική θεμελίωση. Κακη αισθητική υπάρχει; Η τέχνη έχει διαβαθμίσεις; Έχεις να αντικρούσεις πολλά στον καφέ.

edit: Οι κουκούλες που είναι της μόδας στο σύγχρονο black metal κρατάνε τις ρίζες τους μεταξύ άλλων από το 36 Chambers των Wutang. Η απάντηση των Misthyrming στην συνέντευξή μας πριν κανά δίμηνο δεν ήταν τυχαία. Υπάρχει οπτική και αισθητική πίσω από τα διαφορετικά μουσικά είδη.

Εγω το μονο που θυμαμαι απο τον Adorno ειναι οτι η Τζαζζ γαμιεται, γι’αυτο και τον συμπαθησα απο την πρωτη φορα που διαβασα :smiley:

2 Likes

Πάντως τον σκοπό της τον πέτυχε η διεύθυνση του περιοδικού, γενικά γίνεται συζήτηση γι αυτό το οπισθόφυλλο, και εννοείται

Που να το προλαβαινετε ερλυ 90ς με τις στηλες που χε μεσα ολα τα αλτερνατιβ, nu metal, crossover κτλ κτλ κτλ. Ευτυχως σε καποια φαση ηταν στην μεση του περιοδικου και οσοι βγαζανε σπυρακια τις πεταγανε ευκολα

1 Like

Από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι αναμένεις ότι η φάση θα “ξεφουσκώσει”. Προσωπικά, δεν είμαι σίγουρος, καθώς φαίνεται να έχει κρατήσει πολύ παραπάνω από μία απλή μόδα. Δεν χορτάσαμε μπαφο-stoner ακόμα σαν κοινό; Θα δείξει…

VIC και σία πάντως ανήκουν και σ’ εμάς. Αυτό που είναι μεγάλη αδικία είναι μπαντάρες όπως οι U217, ΜοΜ, Need κ.λπ. που δεν ανήκουν στο trend της εποχής να παίζουν μεταξύ συγγενών και φίλων, όταν οι μπαφο-μπάντες γεμίζουν το κάθε Gagarin για την πλάκα (άλλοι με το σπαθί τους, άλλοι όχι και τόσο).

3 Likes