Metal Hammer vs RockHard

70818658_1405970396225421_457203533561724928_n

1 Like

Η έλλειψη κόμματος στην τελευταία πρόταση του Sleepy Hollow με έκανε να πιστεύω ότι η μεγαλύτερη χαρά στην ζωή του είναι να βλέπει γκόμενες που σφουγγαριζουν και ακούνε την μουσική που γουστάρουν ταυτόχρονα.

Έχω ακούσει και πιο περίεργα φετίχ, η αλήθεια είναι

5 Likes

Θα είμαι απλός, λιτός, δωρικός… χομπίστας. Μπορεί και όχι.

Περί 2 περιοδικών και μιας μπάντας
Έκανα το λάθος και εβγαλά δίσκο που είχε άτομα που εργάζονται σε ένα από τα 2 περιοδικά.

FBO

Το επόμενο πράγμα που ξέρω, είναι οτι άκουσα μίρλα, για βολές ενάντια στο συγκεκριμένο περιοδικό, σε συναυλία και έγινε κάποιο επεισόδιο. Για να είμαστε ειλικρηνής, δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε την υπομονή, να μ@#@κίζομαι και όλα αυτά ήταν παπαριές.

Δεν είχα καταφερθεί εναντίον τους ? Για πιο λόγο ? Καταφερθηκά στη συναυλία επειδή μου είπαν οτι δεν θα έκαναν κατι το οποιο είχε συμφωνηθεί και για το οποίο είχαν πληρωθεί - γιατί καποιός λέει τους είπε οτι λέω κατι, αλλά δε σου λέω και άλλα λόγια ν’αγαπιώμαστε. Συμπεριφορές δημοτικού.

Η συγκεκριμένη μπάντα τελικώς απορρίφθηκε, μετά από πωλήσεις 140 τεμαχίων και πλήρους απαξίωσης.
Θεωρώ ακόμα και σήμερα ότι έβγαλε έναν καλό δίσκο, που παρότι υφολογικά δεν ήταν στα χωράφια μου θέλησα να υποστηρίξω.
Φυσικά οι τρουάδες φίλοι μου είχαν φρικάρει… μα δεν είναι “μετάλ”.
Βεβαίως έπρεπέ να φάω φλούδα απο δισκάδικα που είχαν φεσωθεί, είχα το συγκρότημα να ζητάει να καλύπτονται άσχετα κόστη του, (διαμονές, πρόβες κτλ) χωρίς να κάνουν καμιά προσπάθειά να δώσουν δίσκους κτλ κτλ. οπότε το λήξαμε.

F.B.O

Για να μην πολυλογώ, η “αντίδρασή” όταν ξαναέβγαλα δίσκο, ηταν να μην παρουσιαστεί για 6μήνο απο το συγκεκριμένο μέσο παρά μόνον οταν ήρθαν σε προστριβή με το ίδιο το συγκρότημα, κατα τη διαρκεια συναυλίας που είχε πληρώσει, εμένα θέλοντας μόνο και μονο να τους καλύψω τα εταιρικά κ θέματα κοπής/διανομής και η ατάκα που μου μεταφέρθηκε ήταν η εξής : Kαι dickinson να βγάλεις εμείς δεν θα ασχοληθούμε. (…αχ και να ξερές τι έχω μέσα σε στικάκι, μικροψυχέ Κωστάκη).

Prometheus - Aherusia / μια ενδιαφέρουσα μεταφρασή

Rant
Στην Ελλάδα, όπως και σε όλο το μέταλ, υπάρχουν αυτοί που ΚΑΝΟΥΝ και ΕΙΝΑΙ και αυτοί που προσποιούνται και ποζάρουν.

You know who you are. Αυτοί πχ που σκάνε 1500αρικά για να παίξουν σε τοπικά live, Αυτοί που δίνουν 300ε για θέσεις σε φεστιβαλάκια κι άλλα ωραία.

Μπηχτή για συγκεκριμένο περιοδικό
Δεν χρειάζομαι κανέναν συντάκτη να μου πεί ή να μη μου πεί, αν
ένας δίσκος που πήρε 9 και 10 παντού, ακόμα και στο ίδιο το περιοδικό αυτό, είναι καλός ή όχι.
Παράλειψη δίσκου που ο Τσανγκαρίδης (RIP) ανέφερε οτι ήταν ίσως οτι καλύτερο είχε κάνει μετά από το Painkiller, στα καλύτερα της δεκαετίας, είναι τουλάχιστον, εξόφθαλμα μεροληπτική και ένδειξη μικρότητας. Τουλάχιστον συμπεριέλαβαν 3 φορές δίσκο στον οποίο παίζει συντάκτης τους και τα 3 εξαιρετικά ύστερα Myrath, που τους το είχα αναφέρει και συντάκτης τους ήθελε να κάνει θέμα (αλλα τότε δεν εκρινάν οτι αξιζάν να περιλήθφουν εποχή Tales from the Sands…) καθώς και το κορυφαίο Dynazty, αντιγράφοντας ατάκες κριτικής μου.(βλ Ο Nils θα γίνει ο Dio αυτής της γενιάς)
Από το ολότελα, καλή και η Παναγιότενα.

Fated To Burn απο Darkology, ναι

Random Rant κατά κατάστασης στην Ελλάδα
Μου θυμίζει η όλη φάση απαξίωσης, ατάκα γνωστού “συναυλιακού” παράγοντα σε προτασή μου να φέρουν τους Nightwish στο Oceanborn. “Τους ποιους ?” που τους φέρανε πολύ ακριβότερα αργότερα.

Πορίσμα
Και να θυμάστε… η γκρίνια και η μιζέρια πουλάνε…
βλ Ξανθόπουλος.
Misery Loves Company.

Κουραστικά πράγματα. Όπως και η πλειοψηφία των πραγμάτων που προωθούνται. Πλέον πάρα πολλά πράγματα είναι στο απυρόβλητο, ιερά γελάδια που έχουν παχύνει και χάσει το μπούσουλα, αλλά εξαργυρώνουν την αναγνωρισιμότητα.

Μπηχτή σε Ελληνά και Γερμανο διοργανωτή που ενώ τους παρουσιαστηκέ Headliner και τον απέρριψαν μετά ζητήσαν (απο τον υπεύθυνο της μπάντας) - προδιδωντάς τη συμφωνια εμπιστευτικότητας στα mail να αποκλειστούν κάποια παλαιά μέλη του γκρουπ και να τους αναλάβουν αυτοί επειδή το γκρουπ δεν έδινε αποκλειστικότητα - με αποτελέσμα αρνητικό τελικά για το ίδιο το γκρούπ
Να μην ξεχάσω να αναφέρω και τους “αληθινούς” πολεμιστές του μέταλ, φεστιβαλούχους και μη, που πίσω από την πλάτη μου συνωμότησαν μαζί με ανόητο κιθαρίστα για να πάρουν κάνα φραγκοδίφραγγό φθηνότερα πάλαι ποτέ μεγάλο συγκρότημα, που ήταν αρκετά προβληματικό για να πετύχει, παρά το ταλέντο τους.
Θα ανακοινώσουν μάλλον κάτι κουτσουρεμένο και πολύ πιο φτωχό από ότι είχε αρχικά παρουσιαστεί (και φυσικά οχι με τον Τσαλίκη, ποιον Τσαλίκη μωρέ……διαβάζετε αυτά που σας στέλνουν) κατά Νοέμβρη μαζί με κάτι που απόρριψαν αρχικά, επειδή τους το πρότεινα εγω, αλλά επειδή έπαιζε συνεργασία με αλλο μπανταίο, τώρα το φέρνουν μετά βαΐων και κλάδων, κανωντάς γαργάρα τις δηλώσεις τους.

CG με GC // 6 γράμματα, θα τους δείτε 2 φορές στο επομενο 5μήνο - στο τοπ 3 μου για 2019 - δεν θελω να κάνω spoil σε συναυλία άλλου

Καραγκιοζιλίκια στο φουλ. Μετάλ οχι και τόσο.

Πισοπλατές συμπεριφορές, (δε θέλω τη μπάντα, αλλά τη θέλω πίσω απο την πλάτη σου και προσπαθώ να διακόψω τη συνεργασία σου μαζί της) και εκδηλώσεις πρόχειρες με μέτριο ήχο. Μπράβο.

2 ειδικά φεστιβάλ και ο δορυφόρος τους - τελικά δεν έκανε καμία διαφορά ο “εμπειρός” Γερμανός αλλά καλά να πάθουν.

Βασικά παρά την πρόσκλησή από τον τραγουδιστή που εγώ βρήκα στο συγκρότημα και έκανα τα αρχικά του ντέμο , θα αποφύγω να παρακολουθήσω. Πολύ τόλμη και γοητεία, δι τρού γουέι, με σπαθιά, τσεκούρια και κολάν. Ηρωές της σκηνής, κομπλέ με τα κολάν τους.

Δεν κατάλαβα.

3 Likes

Τα κατάφερες…Δεν ήσουν… παρόλο που το διάβασα 3 φορές.

9 Likes

:joy:

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα .

Μεγάλες προσδοκίες είχες!

2 Likes

Darkology?

Ποιος θα ναι ο τραγουδιστης πες μας μονο

Πάντως παιδιά, για να πω κι εγώ κάτι και ας μην είναι χρήσιμο. Με το χέρι στην καρδιά, στη θέση του Χρονόπουλου το ίδιο θα έκανα. Θα έβαζα στο εξώφυλλο του περιοδικού τη μπάντα που θέλω να βγάλω μπροστά να τη γνωρίσει ο κόσμος, επειδή εμένα η μουσική της με συγκλονίζει, μου μιλάει και την αισθάνομαι. Δε θα ήταν οι V.I.C θα ήταν κάποια άλλη (οι we.own.the.sky ή οι Mother Turtle) και για τον επόμενο μήνα θα κότσαρα με χαρά μέχρι τα τάρταρα του άδη τους Horizon’s End. Το 'χω κάνει ως ενός σημείου όταν έγραφα στο παρελθόν και δε θα δίσταζα να το ξανακάνω.

4 Likes

Αυτο κανουν η οτι φερνει κοσμο? Οχι οτι αυτο ειναι κακο. Επιχειρηματιες ειναι. Απλα αναρωτιεμαι τι απο τα δυο ισχυει

1 Like

Και τα δύο, και άντε να δίνουν κι ένα μεγάλο ποσοστό βαρύτητας στο κόσμο, επειδή κάποιοι ζούνε από το περιοδικό.

2 Likes

Ποιοι ειναι οι Fbo;

To Xάμερ όπως κάθε έντυπο που χάνει σε δημοφιλία λόγω υπερπροσφοράς πληροφορίας προσπαθεί να μείνει στην επιφάνεια με κάθε τρόπο.
Η στροφή προς την ελληνική σκηνή μετά το 2010 ήταν μια safe λύση, δεδομένων των συνθηκών, ώστε να μη βάλει λουκέτο.
Κριτικές για το καινούριο Τοοl πχ μπορείς να διαβάσεις καμιά 100αριά με το καλημέρα. Κριτική για το καινούριο των Spasoklabanik Ink δεν παίζει να βρεις εύκολα και ως Spasoklabanik Ink το να δεις το όνομά σου να φιγουράρει στο εξώφυλλο του (κακά τα ψέμματα) ιστορικού εντύπου ήταν ένα μικρό ένσημο αναγνωρισιμότητας. Οπότε το αγόραζαν τα μέλη της μπάντας, οι φίλοι τους, ο παππούς και η γιαγιά και το Χάμερ έβγαζε τον μήνα. Win-win κατάσταση λοιπόν και κάπως έτσι συνεχίζει να είναι.

Oι VIC είναι μια μπάντα που έβγαλε έναν μόνο δίσκο κατά τη διάρκεια της τρέχουσας δεκαετίας, ο μισός μάλιστα με διασκευές, κι ένα ep. Σε άλλη περίπτωση θα είχαν ξεχαστεί, όπως συμβαίνει συνήθως, αλλά λίγο το timing και η ΦΑΣΗ ΜΑΝΜΟΥ, λίγο το “αντισυστημικόν” του πράγματος, λίγο η απενεχοποίηση του φολκλορ με τα ικαριώτικα πανηγύρια και με τη στροφή στην παράδοση, λίγο η συναυλιακή ξηρασία και η στροφή στο εγχώριο underground δημιούργησαν μια σκηνή που στήριξαν με πάθος site και έντυπα όπως το Χάμερ, κερδίζοντας κλικς και αγορές και τους έβλεπες σε κάθε φεστιβάλ όλα αυτά τα χρόνια, από την Πλατεία Νερού μέχρι την Γιορτή Προβατίνας στην Πλατεία Κάτω Τυροχωρίου.

Καμία έκπληξη που το Χάμερ επιλέγει για εξώφυλλο τους Βικ. Το hype όμως που δημιούργησαν όλα αυτά τα χρόνια, όπως καλή ώρα και με τους Tool για παράδειγμα, έχει να αναμετρηθεί με όσους περιμένουν το Riza II και με όσους περιμένουν μια εξέλιξη στον ήχο τους ( λιγότεροι κατά τη γνώμη μου). Αν μπορώ να διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη, γιατί έχω ακούσει πχ το ομώνυμο age of aquarius που υπάρχει και στο youtube σε εκδοχή χωρίς κλαρίνα κτλ, όταν ήταν ακόμα σε πιο post φάση, πιστεύω ότι θα ξενερώσει κόσμος με το αποτέλεσμα. Μακάρι να βγάλουν δισκάρα τα παιδιά, αλλά όταν βλέπω αυτό το “great gig in the sky” εκεί, ελέω κλασικών υπερβολών του Χρονόπουλου, το κριντζάρισμα χτυπάει κόκκινο.

4 Likes

Επειδή έγινε πολλή κουβέντα, ήρθε η ώρα να "πέσουν"¨οι κριτικές:

2 Likes

ωραιο το κομματι , δεν ακουσα και κατι ιδιαιτερα πρωτοτυπο αλλα εχει μια “φρεσκαδουρα”.

Κακή φώνη με προφοράτζα πηχτρά στα βάθια για να βγούν αρμονικές και να ακουγεταί - αν και συχνά ακουγεται αλλού, γκαίντες και αλλες φτηνές φολκλορικές φιοριτούρες κολλημένες απο πάνω σε ενα απλό στονεροειδές κομμάτι, που δεν θα ήταν τόσο ασχημο αν είχε τη μισή διάρκεια.
Αν αυτο είναι προγκρέσιβ, τοτε τα πάντα μπορεί να χαρακτηριστούν προγκρέσιβ.
Το δε βλαχοκλαρίνο απο πανυγύρι στο τέλος ολα τα λεφτά και εμπλουτίζει τον ηχο, τον ξεκολάει λίγο απο τη μονοτονιά. Σκετό το θέμα του κλαρίνου, είναι καλύτερο απο όλο το υπολοιπο τραγούδι. Είναι το hook δλδ.
2-3 στιγμές κάτι πάνε να πούνε αλλά είναι τόσο ξεχυλωμένο το κομμάτι που χανονταί.
Να φανταστώ δίσκος του μήνα με 9άρι ?

1 Like

Μπά, του έβαλαν 1 τελικά και μετά όλο το συγκρότημα αυτοκτόνησε πηδώντας από τα μετέωρα παίζοντας για τελευταία φορά την εισαγωγή του κομματιού καθώς έπεφταν προς την άβυσσο…ήταν ο επικός τόνος που έλειπε από το κομμάτι…

5 Likes

Πολυ καλο, μου αρεσε και το πιο στονερ κομματι και οι μελωδιες σε τσαμπουνες και κλαρινα, ισως λιγο μεγαλο, αλλα οκ. Αμα ειναι και ο επομενος δισκος τοσο καλος θα δικαιωθει η αναμονη.

Επισης ρε συ Πραιμαλ ποιος ειπε οτι οι ανθρωποι παιζουν προγκρεσιβ?

1 Like