Metal Hammer vs RockHard

Γενικά ο μεταλλάς δεν πολυγάμαει ή μπαζώνει ρεμάτα, αλλά θα σου πεί οτι γαμάει και δέρνει.
τα άλλα είναι λαλακιές.

Επειδή είμαι ο Vou-Ti-Rockavlon, (3 ban - πως λέμε 3 dan), Karja Kurunen και less.b.anne (μετα απο ban), έγραφα στο έντυπο Invader και σχεδόν μόνος μετά στο πρώτο web-invader αφού δεν ασχολούνταν και πολλοί, νυν Grande-Rock.com (δισκαρά απο Hellacopters) να βάλω μερικά πράγματα στη θέση τους.
Πιο νέος και πιο ηλίθιος έγραφα για τέτοιες φάσεις σε υστερόγραφα μετα απο συνεντευξείς οσο ήμουν εκτος Ελλάδος κυρίως. Και ναι ψηστήρι εννοούσα. Αλλά ψηστήρι που προσπαθούσα, ευγενικά, πχ δεν έβαζα χέρια στο έτσι κτλ. Και ομολογουμένως σπάνια απέδιδε.

Στις αναφορές μου στα περιοδικά 2 ήταν τα πρόσωπα που σχετίστηκα και 3-4 τυχαία :
Έκτοτε (τα τελευταία 15+ χρόνια) έκοψα να γράφω μαλακίες και για τις οποίες έγραψα τότε μετανιώνω. Ανωριμότητα. Βεβαίως το να κρίνει κάποιος τις βλακείες ενός σκάρτα 20άρη μετά από 20 χρόνια οι οποίες πιο πολύ εμένα χαρακτήριζαν σαν βλακώδη τύπο δεν βρίσκω ότι είναι εποικοδομητικό και μπορεί να φτάνει και στα όρια κακεντρέχειας. Τουλάχιστο δεν βγήκα να πω γράφω στο τάδε κάτσε να σε μάθω μέταλ σε παντρεμένες, δεν γκάστρωσα την κοπέλα κολλητού μου, δεν βγήκα να τάξω θέσεις στο δημόσιο και να κάνω φιγούρα επειδή άνοιξα σε γνωστό συγκρότημα, δεν έδειχνα γκόμενες σε μπάρ και έλεγα, αυτή την έχω πάρει και αυτή και βρωμαγε το #$@$@# της τυρίλα κτλ.
Δεν το έπαιξα μεταλλοπαράγωντας, που ζήταγε να του φιλάνε το χέρι ή που έγλειφε τα χέρια άλλων.
Από εκεί και πέρα το αντριλίκι και όλα αυτά δεν είναι κάτι για επίδειξη.
Δεν βγαίνω να το παίξω μάγκας, δεν βγαίνω να το παίξω τπτ.
Αλλά και τις φάπες τις παίξαμε με 3-4 όταν χρειαζόταν και μας χώρισαν οι σεκιουριτάδες, γιατί δε σηκώνω μαλακίες σε δουλειές και με άτομα από το περιοδικό που έγραφα ήρθα στα χέρια.
Δεν έφαγα λεφτά από κανέναν, ποτέ. Δεν έχω χρέη.
Γενικά δεν βάζω νερό στο κρασί μου, όντας περήφανος για ότι έχω κάνει με ελάχιστες εξαιρέσεις. Χαίρομαι που δεν ακολουθώ, συμβάσεις και πεπατημένες, που δεν είμαι δημοσιοσχεσίτης και ας μου έχει κοστίσει, άπειρα κτλ. Αυτά τα λίγα.
Επώνυμα. ΔΦ.

Ναι πάλι καλά, απλά έγραψες για την κοπέλα στο αλλο περιοδικό ότι ξενερωσες στην πίπα και δεν προχώρησε, όλα κι όλα, αξιοπρεπεια.

Και γράφει ΕΠΩΝΥΜΑ, ΔΦ ο θεός :")
Ροκαβλε έλειψες ρε

2 Likes

Α, αυτό, εννούσε, με τερηδόνα ε ?
Γράψε λαθός, χειρονακτικά πράγματα τότε.
Τουλάχιστο δε λέω οτι επεσε συρτής, διοτί ΔΕΝ.

Ps Πάντα εδώ ήμουν μετά από κάποια μπάν.
Α ρε εποχές MetalBB θα λέτε και θα κλαίτε.
Και αργότερα ER, το οποίο υπάρχει ακόμα ?

Με όσα διαβάζω παραπάνω, αισθάνομαι μία ανακούφιση που δεν υπήρξα, δεν είμαι και δεν θα γίνω ποτέ συντάκτης metal περιοδικού στην Ελλάδα.

Ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι…

2 Likes

στην καλύτερη από …τερηδόνα ( wtf )

2 Likes

Στην καλύτερη, μάλλον θα πάθαινες ληγουσήτιδα* (sic / κατά το ουλίτιδα). “Κρύο” humour, ελέω και καιρικών συνθηκών.

*ληγουσήτιδα: η τάση να τονίζονται οι λέξεις στη λήγουσα

π.χ. συνεντευξείς, ψηστηρί, ομολωγουμενώς, προσωπά, γκομενά, απραγός, Εκτοτέ, μαλακιές, οποιές, εγραψά, Ανωριμοτητά, σκαρτά, επαιξά, εγλειφέ, κατί, επιδειξή, εγραφά, εφαγά, λαθός, συρτής, κλαιτέ

Βλ. ομοίως: Παραληγουσήτιδα: η τάση να τονίζονται οι λέξεις στην παραλήγουσα

π.χ. απείρα

4 Likes

Το πιο περίεργο είναι ότι η “ληγουσήτιδα” είναι μεταδοτική! :grin:

Atlantean Kodex εχει? :stuck_out_tongue:

Το σκηνικο που λετε για τον Ζαγγογιαννη πραγματικα απιστευτο.

Μετά από τους ναζί της τέχνης και τους ναζί της γραμματικής, έχουμε και την πολιτσμανία του τόνου.
Μου θυμίζει γιατί δεν ασχολούμαι εδώ και καιρό με fora.

Γιατί δεν είναι και το αγαπημένο μας οι… οδοντίατροι

Το ψήσιμο είναι μεν . Αλλά εννοούμε τσιτσι

Μη λες για οδοντογιατρό, έχω ραντεβού την άλλη βδομάδα και αν και δεν έχω πρόβλημα με την όλη φάση, δεν είναι και η καλύτερή μου.

1 Like

Οι τόνοι εντάσσονται στην γραμματική φίλε.

1 Like

Χιούμορ έκανα αδερφέ.

Αν όντως θίχτηκες, σου ζητώ συγγνώμη.

Θέση #5 στα πρώτα είκοσι (στο σύνολο των συντακτών).

Θέση #8 στη λίστα του chief.

1 Like

Ναι, αλλά εκτός από ένα, ε-αι, νομίζω οτι ήταν ορθογραφημένο.
Για κάποιο λόγο δεν είχαν τρέξει τα extensions και εκ παραδρομής δεν τα διόρθωσα. Το θέμα είναι ότι ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι κάτι που συνέβη σε μικρότερο βαθμό, (κομπασμός κτλ) από εμένα 20 χρόνια πριν, όχι με τη λογική γράφω σε περιοδικό, πάρε μια πρόσκληση > Τερηδόνα, αλλά σε φάση πήγα σε gig και νταραβεριζόμουν με γκόμενα (έκατσε/δεν έκατσε) προφανώς δεν αφορούσε, ούτε ενδιέφερε το κοινό και κακώς έκανα το κοκόρι. Αισθάνομαι αμήχανα και μετανιώνω για χαζές, συμπεριφορές “πόζας” και το αφήνω σε αυτό.

@The_Black_League Μπα. Μην ανησυχείς. Αυτό που ήθελα να πω, το είπα.

Α, δεν είχα καταλάβει ότι εκμυστηρευόμαστε τις απαρχές της ερωτικής μας ζωής στο παρόν thread!

Λοιπόν που λέτε, εγώ ήμουν αρκετά ντροπαλός ως έφηβος. Τόσο, που είχα χάσει ευκαιρίες με το αντίθετο φύλο, και όταν τελικά έγινε το… ποθούμενο ήταν με πρωτοβουλία της κοπέλας! Ευτυχώς μετά από κάποιες τέτοιες περιπτώσεις ανέπτυξα την πάντα απαραίτητη, ειδικά σε αυτό τον τομέα, αυτοπεποίθηση.

Πάλι καλά δηλαδή, γιατί όταν κλήθηκα να γράψω ένα δισέλιδο στο ΜΗ, (ήταν την περίοδο που επιλέγαν έναν χρήστη από το site τους κάθε μήνα) ήμουν ήδη σε ώριμη ηλικία και δεν με έπαιρνε να… εκμεταλλευτώ το γεγονός για να κάνω “γνωριμίες”! :stuck_out_tongue:

(@Red_Viper το είχαν στην 5η θέση. Εντάξει, τα εντελώς προφανή για τη λίστα της χρονιάς δεν τους ξεφεύγουν! Ειρήσθω εν παρόδω, ο περί ου ο λόγος Ζαγγογιάννης το είχε μόλις στη θέση 17, είχε βάλει όμως τους Orodruin στο 6!)

3 Likes

με Οροντρουιν (!) στο εξι (!!) δεν γαμησε κανεις (!!!)

5 Likes

Εμένα ήταν πριν φύγω, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά άνοιξε το μάτι μου. Δεν ξέρω πως θα είχε πάει αν δεν είχα φύγει 6-7 χρόνια, αλλά ότι έγινε έγινε - εκεί. Don’t do regrets. Και γενικά φχαρστιμένος είμαι.

αποθεωση του καινουργιου Sepultura βλεπω