Metal Hammer vs RockHard

E μην τα πετάς έτσι αυτά, πες και τίποτα

Αποτέλεσμα κάποιου ερωτηματολογίου στο ίντερνετ ή το μέτρησες αλλιώς;

3 Likes

25%=δεξί χέρι

3 Likes

Συμπερασματικά δηλαδή, οι παλιοί είναι άθλιοι, οι νέοι είναι άθλιοι, #keepcalm_και_μονομέηντεν.

:metal:

Τι σχέση έχουν το αριστερός, δεξιός και τα ποσοστά; Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει σχόλιο στο Πρώτο Θέμα, κι εγώ έχω κάνει.

Δεν είναι τυχαίο ότι εκεί παίζονται οι περισσότερες μαλακίες

6 Likes

Γιατί ρωτάς? Σε ενόχλησε το ποσοστό? Θες να το κάνω 80% ? Ώρες ώρες απορώ εδώ μέσα.

1 Like

O Leper χούμορ έκανε αλλά βασικά έχεις δίκιο, βγήκαν τα αριστερόμετρα.

Απορία εξέφρασα, όχι ενόχληση. Δεν έτυχε απλά να ξαναδώ ποσοστιαία περιγραφή των πολιτικών προτιμήσεων κάποιου -και μάλιστα με τόση ακριβή αρίθμηση. Η αναφορά στα ινερνετικά ερωτηματολόγια ήταν μία απόπειρα διακωμώδησης αυτού του γεγονότος, γιατί μόνο εκεί θυμάμαι να έχω ξαναδεί τέτοιου είδους ποσοστά.

Είναι σαν να λέμε “Είμαι Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο και Παναθηναϊκός στο μπάσκετ”.

Απλά απαντάς “με ανώμαλους δεν μιλάω” και ξεμπερδεύεις

Οκ, το 75% το υπολόγισα παίρνοντας όλα τα διάφορα social tenets, τους νόμους και τις κοινωνικές θέσεις όλων των κομμάτων που χαρακτηρίζονται ως αριστερά, κεντρώα, δεξιά και ότι άλλο υπάρχει, και μετά από εξονυχιστικό έλεγχο βρήκα ότι συμφωνώ με περίπου 74.78% με όλα αυτά που εκφράζουν τα αριστερά κόμματα , ενώ το υπόλοιπο 25.22% είναι θέσεις με τις οποίες συμφωνώ οι οποίες εκφράζονται από κεντρώα ή δεξιά κόμματα παγκοσμίως. Μιας και ρώτησες.

Πέραν αυτού, υπάρχουν κυριολεκτικά δεκάδες σελίδες στις οποίες μπορεί κανείς να συμπληρώσει ένα ερωτηματολόγιο με δεκάδες ερωτήσεις, στο οποίο μπορεί να δει σε τι ποσοστό είναι φιλελεύθερος, ακραίος, συντηρητικός και όλα τα συναφή.

Τέλος, βρίσκω εντελώς μη ρεαλιστική την πλήρη συμφωνία με αριστερές ή με δεξιές θέσεις, και προσωπικά δεν είναι ότι διαφωνώ με όσους λένε πως ταυτίζονται 100% με την αριστερά ή με την δεξιά, απλά πιστεύω ότι λένε ψέματα. Και ίσως να λένε ψέματα και στον εαυτό τους.

2 Likes

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγώ παλιότερα μιλούσα με έναν γνωστό μου δεξιό και ο οποίος σε κάποια φάση έκραζε την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία. Και του λέω, καλά ρε εσύ είσαι δεξιός τι κράζεις την θητεία; Και μου λέει επειδή είμαι δεξιός πρέπει να συμφωνώ σε όλα με τη δεξιά; Εντάξει σωστό τον βρήκα.

Ε ναι, προφανως, οποιος δεν συμφωνει με τον Κουιντομ ειτε λεει ψεματα ειτε λεει ψεματα στον εαυτο του, δεν νοειται καν να υπαρχει ανθρωπος με διαφορετικη αποψη.

Άρα καταλήγουμε ότι στο Πρώτο Θέμα μπορούν να γράφουν και αριστεροί, απλά να εντάσσουν αυτήν τους τη δραστηριότητα στο 25% του εαυτού του τους που συμφωνεί με τη δεξιά;

2 Likes

Στο συγκεκριμένο, ναι.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει όταν ταυτίζεσαι “100%” με κάτι που λέει ένα κόμμα ή μία ιδεολογία, εκτός αν είσαι αυτός που την έχεις δημιουργήσει.

2 Likes

Αλλο με ενα κομμα αλλο με μια ιδεολογια. Σε τελικη αναλυση η ιδεολογια ειναι ενας τροπος να αντιμετωπιζουμε τα κοινωνικα, πολιτικα και οικονομικα θεματα και να προτεινουμε λυσεις αναλογα με τις αξιες της καθε ιδεολογιας. Δεν βλεπω γιατι αμα πω οτι ειμαι αριστερος και στα οικονομικα και στα κοινωνικα και στα πολιτικα αυτο με κανει υποκριτη αλλα οκ.

Σιγουρα δεν βλεπω καμια “λυση” που προτεινει η δεξια η συντηρητικη κοσμοθεωρηση ως την ιδανικη, σε σχεση παντα με την δικια μου ιδεολογια και κοσμοθεωρια.

2 Likes

Κομματόσκυλα δεν είχες στο χωριό σου εσύ; :stuck_out_tongue:

Πέρα απ’ την πλάκα, όμως, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μπορείς να ταυτιστείς όχι 100%, και 200% με κάτι που δημιούργησε ένας άλλος. Τι συζητάμε, ρε παιδιά; Εδώ στη Σοβιετική Ρωσία (και στην Ελλάδα βασικά) έβγαιναν εκατοντάδες άτομα, ο ένας μετά τον άλλον, και ομολογούσαν εγκλήματα που ΔΕΝ είχαν κάνει, για να προασπίσουν την “ορθή γραμμή” του κόμματος, για τέτοια ταύτιση και υπαρξιακά αδιέξοδα μιλάμε.

1 Like

Και που ξέρουμε ότι αυτοί δεν ήταν απλώς κεντρώοι που υποστήριζαν την ιδεολογία τους να ακολουθούν την πλειοψηφία? :stuck_out_tongue:

Diavase ksana kalytera ti egrapsa, kai min dineis ermineies toy kolou poy voleuoyn gia na apantiseis kati “kai kala eksypno” xoris apolytos kanenan logo.

Πω ρε μλκ, ποιος γράφει greeklish, 2023 έχουμε

3 Likes