Metal Hammer vs RockHard

Για μενα το σημαντικο ειναι οτι ενας ανθρωπος αποφασιζει να δωσει ετσι τερμα στην ζωη του… Τωρα μεταλλας , συντακτης κλπ… ελαχιστη σημασια εχει… Απλα για ακομα μια φορα δειχνει οτι η κοινωνια δεν κανει τιποτα να βοηθησει ανθρωπους με οτι προβληματα και να εχουν , που απλα οδηγουνται στην απομονωση σε ολες τις πτυχες της ζωης τους…
ΥΓ : Δεν εχω ιδεα για λεπτομερειες για τον συγκεκριμενο , μονο οτι ηξερα απο τα γραπτα του… Η θλιξη ειναι η αδιαφορια της κοινωνιας …

9 Likes

Δεν τον ήξερα, τον έχω στο μυαλό μου σαν ένα ακόμη όνομα στα κείμενα του ΜΗ από τότε που ακόμη αγόραζα το περιοδικό. Προφανώς και ήταν σοκ η είδηση της αυτοκτονίας ενός ανθρώπου, που εντείνεται από το γεγονός ότι είχε ονοματεπώνυμο για όλους εμάς εδώ.

Η αδιαφορία της κοινωνίας είναι σίγουρα ένα πρόβλημα που τρομάζει, όμως δεν θα ήθελα να κρίνω χωρίς να ξέρω πόσο προσπάθησαν (ή όχι) να τον βοηθήσουν οι άνθρωποι που ήταν γύρω του. Αυτό που με κάνει να νιώθω άσχημα είναι κάποια πράγματα που άκουσα όταν συνέβη το περιστατικό, από ανθρώπους που γνωρίζω: έκλεισε η γραμμή του τρένου, κοίτα να δεις τι πάθαμε (more or less). Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σε κάτι τέτοιο αναφέρεται και το ποστ της Λύκαινας παραπάνω, αφού η απώλεια του convenience μπήκε στο ζύγι (και επικράτησε) σε σχέση με την τραγική επιλογή τέλους από έναν άνθρωπο.

11 Likes

Πολύ κρίμα ο άνθρωπος. Τον ήξερα φατσικά, παλιά όταν τον πετύχαινα λέγαμε μια καλημέρα.

R.I.P.

2 Likes

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εδώ μέσα έχει παλιά τεύχη metal hammer (συγκεκριμενα απο 2003,2005, 2006). Συγκεκριμένα, δεν θέλω ολόκληρα τα τεύχη, αλλά μόνο τους Κήπους του Προφήτη από αυτά : 1/2003 #217 , 11/2005 #251, 7/2005 #246 , 6/2006 #258.
@Ian_Metalhead ? Δεν θυμάμαι ποιός άλλος έχει τεύχη…

1 Like

Τα έχω εγώ όλα, αλλά τι θες ακριβώς, σκαναρισμένους μόνο τους Κήπους;

1 Like

Ακριβώς αυτό! :heart:

Θα σου στείλω PM.

Ειναι ο ιδιος που συχναζε στην κινηματογραφικο τομεα Ιριδα, στη φοιτητικη λέσχη στην Ιπποκρατους; Θυμαμαι εναν μεσηλικα με μακρια μαλλια και μπλουζες Coroner και Psychotic Waltz, αγαπημενα ακουσματα του Τασου. Σε καποιες φωτογραφιες απο τα 90ς που ανεβηκαν προσφατα, μοιαζει πολυ, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

1 Like

Λοιπόν, σας έχω ξαναπεί για τη λόξα μου να ξαναδιαβάζω που και που παλιότερα Hammers. Opionate Χάκου, Οκτώβρης 2019:

Παράξενα μπήκε η φετινή σεζόν. Υπάρχει μια γενικότερη αίσθηση αμηχανίας αλλά και προσμονής για κάτι που ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί. Δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, αλλά μια αδιόρατη αίσθηση πως φέτος θα γίνει της πουτάνας και εμείς δεν θα είμαστε απλοί παρατηρητές. Το θέμα είναι από ποια πλευρά του “φράχτη” θα βρεθούμε.

Επαναλαμβάνω: Οκτώβρης του '19. Σκίστε τα πτυχία σας, τώρα, τσαρλατάνοι επιδημιολόγοι!!!

8 Likes

καλά, είχαμε αλλάξει και κυβέρνηση και το καλοκαίρι τελείωσε, εκεί πάω ευκολότερα με το νου

1 Like

Αμέσως να βγάλετε την εμπάθειά σας.

2 Likes

Καμία εμπάθεια ρε χαχα

Καλά, κι εγώ αστειεύομαι προφανώς, αλλά μαλάκες, φρίκαρα λίγο όταν συνειδητοποίησα την ημερομηνία, χαχαχα.

Να 'χουμε το νου μας, σε κάποιο αντίστοιχο post στο μέλλον να μαζέψουμε κωλόχαρτα, προφυλακτικά, ποτέ δεν ξέρεις.

2 Likes

6 Likes

Γι’ αυτό το 'βαλα, α ρε Τσάντλερ.

4 Likes

Οριστικό τέλος για το Horror; Πρώτη φορά τεύχος Hammer στο οποίο λείπει.

Και πολύ κράτησε, θα έλεγα, εδώ και χρόνια είχε χάσει κάθε αξία ως ξεχωριστό ένθετο, αφού όλα αυτά που του προσέδιδαν ένα πραγματικά ξεχωριστό νόημα σαν “περιοδικό-μέσα-σε-περιοδικό” στο παρελθόν είχα οριστικά χαθεί. Απορούσα, δηλαδή, γιατί επέμεναν σε κάθε τεύχος να συνεχίζουν να το παρουσιάζουν με δικό του “εξώφυλλο”, αρίθμηση κλπ., ενώ φαινόταν ότι δεν είχε κανένα μα κανένα νόημα. Για κάμποσα χρόνια, πάντως, κάποιοι γραφιάδες του μάς έμαθαν καλή μπαλίτσα μέσα από τις σελίδες του.

5 Likes

Αν κι εδώ και κάποιον καιρό πήρα τη “μεγάλη” απόφαση να σταματήσω να αγοράζω το MH (μετά από περίπου 24 χρόνια συνεχόμενα/+άλλα 5 χρόνια από late 80s έως mid 90s που έχω περιοδικά από τα αδέρφια μου), θαρρώ πως ο LJ έχει καταθέσει δύο μεγάλες αλήθειες:

Αυτό ακριβώς. Ήταν και δική μου απορία.

Εγώ, λοιπόν, που δεν ήμουν σχεδόν καθόλου στον ήχο που προωθούσε/αφορούσε το Horror (νομίζω ότι έμαθα Primordial μέσα από τις σελίδες του, βέβαια, επομένως, αιώνιο respect) ομολογώ ότι αδημονούσα (τον καιρό που πραγματικά ο ρόλος του ήταν διακριτός εντός του Hammer) για τις συνεντεύξεις ή/και τα κείμενα όσων συντακτών “κουβαλούσαν” το έντυπο (Γιοβανίτης, Αγόρος, Αναστόπουλος κ.ά.). Μου κάνει εντύπωση ότι μετά από τόσα χρόνια μπορώ να θυμηθώ συγκεκριμένα πράγματα, όπως μία ιστορική, ευτράπελη συνέντευξη του Glen Benton ή το τελευταίο μονοσέλιδο (μου διαφεύγει το όνομα της στήλης) που φιλοξενούσε φιγούρες της χώρας (θυμάστε αριθμητική ανάλυση Λάσκου ή μία τρομερά ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Νίκου Καλογερόπουλου;). Επίσης, μου είχε κάτσει κάπως αυτό το εισαγωγικό του Πούσιου “Η διαδρομή Ζωγράφου-“somewhere” με την Χ συγκοινωνία δεν αντέχεται χωρίς ακουστικά στα αυτιά” (ή κάπως έτσι, τέλος πάντων) που το έγραφε δεν ξέρω κι εγώ για πόσον καιρό.

2 Likes

Τσαπραιλης Ωραια πένα και συμμετοχή του Γιοβανιτη σε σχεδιακια

5 Likes

de0e706fbc5c69ebc13ff52366cf7f7d

Επίσης, σε περίπτωση που κάποιος γούσταρε τη θεματολογία, την αισθητική και το ύφος του (παλιού) Horror, να τσεκάρει και το περιοδικό Razor (που είχε βραχύβια πορεία). Ουσιαστικά μιλάμε για τους ίδιους συντάκτες κι ένα παραπλήσιο (αλλά πιο διευρυμένο) θεματικό πεδίο. Βασικά για κάποιον λόγο ήμουν πεπεισμένος ότι το Horror αποτελούσε απλά τη “μετεξέλιξη” του Razor όταν αυτό διέκοψε την κυκλοφορία του, αλλά νομίζω κάτι δεν στέκει γιατί είχαν παράλληλες διαδρομές αν υπολογίζω σωστά τις χρονολογίες.

1 Like

Επειδή με κόλλησες τώρα και δεν θυμάμαι καλά, έψαξα λίγο και βρήκα εδώ τα εξώφυλλά του κι εδώ μία σχετική ομάδα. Τα εξώφυλλα τα θυμάμαι ξεκάθαρα και τα έχω σίγουρα και θεωρώντας χλωμό να το έχω αγοράσει ξεχωριστά, όλους τους μήνες μέσα στο Hammer δεν ήταν; Κυκλοφόρησε κάποιον μήνα μόνο του; Το λέω γιατί στην ομάδα του FB αναφέρει “To περιοδικό Razor εμφανίστηκε για πρώτη φορά σαν ένθετο μαζί με το τευχος Μαρτίου του 2000 του ελληνικού Metal Hammer. Κυκλοφόρησε σαν ξεχωριστό περιοδικό απο τον Απρίλιο μέχρι τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς.”.

1 Like