Metal Hammer vs RockHard

Δεν το πρόλαβα εγώ το Razor, το πρώτο μου Hammer το πήρα το 2001.

Το castingstone blog είναι (ήταν; ) του φίλτατου Bleedin History για όσους τον θυμάστε -κι εγώ από αυτόν το έμαθα το Razor κι από εκεί κατέβασα τεύχη του.

Πω, ρε πούστη μου, δεν μπορώ τέτοια ψυχαναγκαστικά κολλήματα τώρα. Όταν θα πάω πατρικό, θα πρέπει να διευθετήσω αυτό το ζήτημα. Επίσης, χρωστάω post-άρισμα με φωτογραφία μισού κεφαλιού του @Primordial_hordes.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ.

1 Like

Τσέκαρα τα PDF τώρα πάντως, και (πέραν του πρώτου, δοκιμαστικού τεύχους) όλα έχουν τιμή πάνω τους, οπότε δύσκολο να ήταν free ένθετο. Επίσης δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη Hammer στα ψιλά γράμματα στις πρώτες σελίδες (εκεί π.χ. που στην περίπτωση του Horror έγραφε “διανέμεται κάθε μήνα δωρεάν με το Metal Hammer” κλπ.).

1 Like

ΟΚ, thanks.

Άρα, πιθανότατα το είχα αγοράσει ξεχωριστά και δεν το θυμάμαι.

1 Like

Νομιζω ήταν περιοδικό που γεννήθηκε μέσα από το Hammer και πολλοί συντάκτες ήταν κοινοί (Φλωρακης νομίζω αρχισυντάκτης; ) αλλα ήταν-πέρα από το δοκιμαστικό τεύχος-αυτόνομο.

3 Likes

Για το Razor καλά τα είπατε πιο πάνω, καταθέτω κι εγώ την ανάμνηση για το πρώτο τεύχος να κυκλοφορεί μαζί με το Hammer χάριν γνωριμίας, και τα (λίγα) επόμενα να βγαίνουν αυτόνομα. Ήταν μια ιδέα του Φλωράκη που δεν βρήκε ευάριθμο κοινό και μοιραία δεν μακροημέρευσε.

Αναφορικά με το Horror, όντως είχε παύσει να έχει κάποια σκοπιμότητα η ξεχωριστή παρουσία του, και όπως πάντα με χαρακτηριστική χρονοκαθυστέρηση, το αντιλήφθηκε και η Διεύθυνση του περιοδικού και το σταμάτησε από αυτό τον μήνα. Όσο ήταν επικεφαλής ο Πούσιος ήταν ωραία τα editorials - και αυτό με τη διαδρομή Ζωγράφου – Μοσχάτο και τις μίνι κριτικές όσων άκουγε κατά τη διάρκεια της μετάβασης! Ενδιαφέρον είχε και να παρατηρείς ότι κάποιες μπάντες που παρουσιάστηκαν πρώτη φορά από τις σελίδες του, μετακινούνταν αργότερα στο “κυρίως” περιοδικό έχοντας… κατακτήσει το mainstream, π.χ. οι Mastodon!

Επειδή όμως οι φίλοι στην “ανάγκη” φαίνονται…

…τεύχος #196, Απρίλιος 2001, βρείτε το… μισό κεφάλι του @Primordial_hordes και κερδίστε!

8 Likes

Είσαι γίγαντας. Για να δούμε ποιος θα με βρει

1 Like

Φοράς γυαλιά?
Είναι και ανάποδα γτχμ

Ολα του γαμου δυσκολα ειστε!!

3 Likes

Αυτός που κοιτάζει ερευνητικά να δει το σημείο γραφής ή ο έτερος που χαμογελάει στα κρυφά σαν άλλος Fenriz;

Επίσης, δίπλα με τον Warrel, είναι από το live που είχε γίνει ντίρλα;

1 Like

Με βρήκες κουφάλα

1 Like

Ολοι κάποτε είχαμε μακριά μαλλιά.

2 Likes

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες.

1 Like

Tευχος Αυγούστου είδε κανένας τι θα έχει για αφιέρωμα?

Χωρίς να το έχω δει, αλλά από ότι φαίνεται για το 1984 .

1 Like

Δεν τα προαναγγέλουν πια τα αφιερώματα όπως κάνανε παλιά. Η αλήθεια είναι ότι, όπως και στους άλλους τομείς, έτσι και σε αυτό το ζήτημα δεν υπάρχει ιδιαίτερη φαντασία ή απλά, έχουν εξαντληθεί τα θέματα!
Γι’ αυτό άλλωστε καταλήγουν να… επαναλαμβάνουν αφιερώματα, όπως π.χ. αυτό για τα seventies που έγινε τον Αύγουστο του 2022 ένω είχε ξαναγίνει τον αντίστοιχο μήνα του 2006. Ή αυτό για τα eighties που ξανάγινε το 2020, ύστερα από 19 (αν δεν κάνω λάθος) χρόνια!

Τα αφιερώματα σε συγκεκριμένες χρονιές συνήθως έχουν μεγαλύερο ανδιφέρον από κάτι 100 “επιδραστικότεροι δίσκοι”, “σημαντικότερα γεγονότα” και δεν συμμαζεύεται, σπάνια όμως τα έχουν σε αυγουστιάτικο αφιέρωμα, κατά κανόνα τα κρατάνε για Δεκέμβρη π.χ., μάλλον επειδή θεωρούν ότι δεν γεμίζουν ολόκληρο το τεύχος!

Σε κάθε πέριπτωση για το 1984 είχε γίνει “συνδυαστικό” αφιέρωμα για τα 30χρονα του περιοδικού, τον 12ο του 2014. Πάντως, τα τελευταία χρόνια αρχίζουν τα έτη των nineties να έχουν την τιμητική τους (1992,1991,1990, ακόμη και το 1998!) προφανώς επειδή ξεμακραίνουν σαν ανάμνηση και κατά συνέπεια μεγεθύνεται ο “μύθος” όσων έγιναν τότε!

Οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να γίνει κάτι για το 1994, ή για τα nineties γενικά (πάνε πάνω από 20 χρόνια από το πρώτο αφιέρωμα για την δεκαετία) ή για κάποιο συγκεκριμένο συγκρότημα (έχει υπάρξει για Maiden και Metallica) Θεωρώ ότι το κλασικό αυτοαναφορικό πανηγυρικό τεύχος για τα 40 χρόνια θα το αφήσουν για τον Δεκέμβρη.
Το καλό είναι ότι σταμάτησαν τα δημοψηφίσματα και δεν βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια!

5 Likes

αφιερώματα για συγκεκριμένες χρονιές , μας τα παν άλλοι καλύτερα :stuck_out_tongue: :love_you_gesture:

4 Likes

Αν δεν κατάλαβα λάθος, μέσες-άκρες το έγραφε στο editorial ότι στο 1984 θα έχει αφιέρωμα.

Μπορεί να με εκνευρίζουν αρκετοί συντάκτες απο το περιοδικό με τα κομπλεξ τους και την μιζέρια τους σε πολλά θέματα, αλλα να σας πω την αλήθεια, αγοράζω καθε μήνα το τευχος εδω και πάνω απο 20ετία και το ευχαριστιέμαι κάθε μήνα. Με αυτό μεγάλωσα και έμαθα τόνους μουσικής τόσα χρόνια.

2 Likes

2 Likes