MGLA Αθήνα 19/9/2019 - Θεσσαλονίκη 20/9/2019

και μετά

ενώ οι άλλοι είπαν ότι τους χάλασε το λεωφορείο, ποιοι πολιτικοί λόγοι

Έχουν ακυρωθεί συναυλίες τους για πολιτικούς λόγους, δεν το ήξερες;

Αν μιλάμε ΓΕΝΙΚΑ για συναυλίες που ακυρώνονται για πολιτικούς λόγους, εγώ δεν έχω κανένα θέμα να ακυρώνονται συναυλίες από φασιστικά φιλοναζί σκουπίδια όπως πχ Ανσέλμο τότε που έγινε ντόρος με το γουαητ παουερ ή των Μαρντούκ και των κάθε Μαρντούκ, έχω άλλα πράγματα στο μυαλό μου για “μεσαίωνα”.

ΕΙΔΙΚΑ για τους μγκούα, είπαν ότι χάλασε το λεωφορείο, όπως κάποιοι πιστεύουν τα “δεν ξέρουμε τι κάνει ο Άσπα μπλαμπλα” ξέρω γω ας πιστέψουν και αυτό τώρα, ποιο το πρόβλημα

1 Like

Εγώ μιλάω για τους συγκεκριμένους και για το κλίμα που υπήρχε και υπάρχει. Ο καθένας φυσικά μπορεί να πιστέψει ότι θέλει. Αν ανακοινωθούν νέες ημερομηνίες μέσα στο έτος είναι πολύ πιθανό να ισχύει η δικαιολογία, για να δούμε.

Εχεις δει πουθενα ναζιστικη προπαγανδα στους στιχους των μουγκουα? Γενικα το προβλημα μας με τους φασιστες ποιο ειναι? Γιατι εγω νομιζα οτι ειναι να μην κανουν πραξη αυτα που λενε και να μην κανουν προπαγανδα την εμετικη ιδεολογια τους, αν τωρα η κουβεντα παει στο τι πιστευει ο αλλος μεσα στο (σκατενιο ενδεχομενως) κεφαλι του και αν θα του στερησουμε το δικαιωμα σορυ αλλα δεν θα ακολουθησω.

Τεσπα τεραστια κουβεντα και θα γινει μπουρδελο το φορουμ…

5 Likes

Δεν έχεις και πολύ άδικο. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να μη ακούμε (σχεδόν) ούτε ένα νορβηγικό σχήμα. Από την άλλη είναι αδυνατό να θεωρήσω τη ναζιστική ιδεολογία ως κάτι απλά το πολιτικό.

1 Like

Guys καλησπέρα.

Είχα προσπαθήσει να πιάσω το θέμα όσο πιο σφαιρικά (κατά την γνώμη μου) μπορούσα στην κριτική του νέου τους δίσκου. Την ξαναβάζω εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος. Αν όχι, δεκτό φυσικά!

Να συμφωνήσουμε εξαρχής πως η περίπτωση Mgla δεν είναι ίδια με των Marduk? Αν δεν γίνει αυτή η παραδοχή νομίζω μετά πάει αλλού η κουβέντα.

Οι Mgla έχουν τοποθετηθεί δημόσια σε περιπτώσεις που όντως τους ακυρώσανε το live. Αν συνέβη κάτι τέτοιο με τα δικά μας εδώ και απλά το υπεκφύγανε, πέφτουν σε αυτό που προσπάθησα να αναδείξω και στο κείμενο. Στην δήθεν εποχή της δικαιολογίας, την οποία κατακρίνουν και άρα η στάση του συνειδητοποιημένου κόσμου γίνεται έτσι προφανώς ξεκάθαρη.

Δεν υπάρχει ναζιστικό περιεχόμενο στην μουσική τους και ούτε ευθεία σύνδεση διαμέσου της ιδεολογίας με νεοναζί σκουπίδια. Αυτό είναι σημαντικό πριν βγάλουμε πόρισμα. Αυτό βέβαια δεν λέει κάτι για το ποιον των ανθρώπων Mgla.

Λέει όμως πολλά για την λογική του συσχετισμού. Αν δεν υπάρχει άμεση σύνδεση ιδεολογικά και στο προσωπικό, τότε που τραβάμε την γραμμή; Να απολαμβάνουμε έργα τέχνης δολοφόνων; Να διαβάζουμε βιβλία από μισογύνηδες (όλους σχεδόν τους κλασικούς) φιλοσόφους; Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω με αυτό, απλά ως προβληματισμό τα αναφέρω, η θέση μου στην τελική είναι διατυπωμένη στο κείμενο.

Όχι ο ναζισμός δεν είναι το ίδιο, και για αυτό οι κάθε Marduk που δεν κρύβονται πλέον δεν χρήζουν της ίδιας αντιμετώπισης. Αυτό που θέλω να πω εν τέλει, είναι πως ο διαχωρισμός δεν είναι ούτε απλός, ούτε πρέπει να είναι της δήθεν καταναλωτικής ηθικής, αλλιώς συγχέουμε πράγματα. Προσοχή αυτό για μένα διαφέρει ανάλογα την περίπτωση.

Αν δεν είμαστε σίγουροι πως έχουν ιδεολογικούς δεσμούς με όσα αναφέρω και εγώ στο άρθρο και γενικά, τότε μην κάνουμε λογικά άλματα. Αυτό θέλω να πω και πως αν όντως διαχωρίζουν την θέση τους αλλά συνέβη κάτι άλλο και βρήκαν δικαιολογία, κάνουν ακριβώς αυτό το οποίο απαξιούν στιχουργικά.

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω και πως το λέω. Δεν πρέπει να βλέπουμε το πρόβλημα ούτε επιλεκτικά αλλά ούτε και μονοσήμαντα. Συγγνώμη για την εμβόλιμη παρέμβαση. Και φυσικά δεν πρόκειται να ξεπλύνω δηλωμένους νεοναζί. Αν κάτι τέτοιο προέκυψε από τα λεγόμενά μου τότε γράψτε λάθος, το δηλώνω ρητά.

8 Likes

North Macedonia*

Για τυπους με μεγαλο πολιτικο ντορο γυρω απο το ονομα τους παντως, κριμα να μην ξερουν το επισημο ονομα μιας χωρας (που εχει αλλαξει πλεον παντου, σε wikipedia, google maps και σε καθε αλλη πηγη απο Macedonia σε North Macedonia)

Προβληματισμένοι είμαστε, τώρα αν κάποιος είναι τόσο πια μαλάκας που ακόμη χαίρεται με τον γαύρο μη σε προβληματίζει, άκου λίγο μουσικούλα να ξεχαστείς :slight_smile:

Ας αποδεχτούμε πως είναι πρεζέμπορας ο χοντρός ή ακόμα και ναζί, έτσι για τον συσχετσιμό της κουβέντας. Εγώ που το παραδέχομαι π.χ θα πρέπει να απολογηθώ σε οποιονδήποτε που έκατσα ένα δίωρο σε streaming κι έτυχε/πέτυχε να απολαύσω το παιχνίδι του γάβρου; Ούτε να χαρώ με την ατμόσφαιρα του γηπέδου; Αλήθεια;
Φράγκο δεν του έχω δώσει ούτε πρόκειται να πάρει, αλλά λίγο ψυχραιμία και μην τα μηδενίζουμε όλα γιατί δεν απέχει και πολύ να γίνουμε αυτά που απεχθανόμαστε. Χαλαρώστε, ούτε οι φανατικοί βίγκανς δεν γκρινιάζουν έτσι

2 Likes

Όχι είσαι μαλακας αν χαίρεσαι με το αποτέλεσμα μιας ομάδας. Αφού το λέει ο matia. Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα το λένε κανονικά, αν δεν μπορώ να χαρώ εγώ δεν θα χαρείς ούτε εσύ. Κόψε λογική

1 Like

24/10/2019
Mgła + Deus Mortem - Live In Israel

In regard to alleged boycott of the show - perhaps naively we have thought that booking a date in Tel Aviv would in itself serve as a clear statement that there is no antisemitism or any sort of nazi sympathy involved with Mgła.
We are not willing to go through guilt by association hysteria where our name will be used as tool for enforcing someone else’s agenda, hence short and to the point: we refuse to be called neonazi, racist, antisemitic etc. followers or supporters as this is simply not true.
We encourage to ignore the barking & look forward to the October date.

1 Like

Βρήκε ο κομπλεξικός την ευκαιρία να πετάξει την παπαριά του μπερδεύοντας την πούτσα με την βούρτσα… :roll_eyes:

υπάρχουν πιο κατάλληλα τοπικ για να συζητήσετε όσοι θέλετε πόσο ντροπή είναι να υποστηρίζεις ομάδα με ιδιοκτήτη Μαρινάκη ενώ εσύ υποστηρίζεις ομάδα με ιδιοκτήτη τον DPG

τα έχω και mute , καλά ήμουν 2 χρόνια τώρα

7 Likes

Έχει μια μικρή διαφορά.Ο ένας είναι πρεζεμπορας κ ο άλλος μλκας.

Ναι, εκτός αν είναι φασίστες. Τότε πούλο.

4 Likes

Αν είναι δηλωμένοι και προκαλούν μαζί σου, αν υπάρχουν υποψίες, υπόνοιες κλπ ας κρατάμε μια πισινή.

Αν θες να κρατάς ίσες αποστάσεις, τότε ναι, “πρεπει να απολογηθείς”.
Αν κάποιος κάνει πράξεις αξιόποινες (όχι μόνο σύμφωνα με τους νόμους, αλλά και σύμφωνα με την ηθική - τεράστια κουβέντα η ηθική βέβαια, αλλά τα πράγματα με ναρκωτικα πχ είναι αρκετά αντικειμενικά), τότε σε έναν ιδανικό κόσμος, δεν θα έπρεπε να τον στηρίζουμε σε καμία μορφή.
Το ότι εσύ απολαμβάνεις μια ομάδα έστω από την TV ή το streaming ή το γήπεδο ή whatever, τότε αυτή είναι άμεση/έμμεση υποστήριξη, είτε το θέλουμε είτε όχι. Τουλάχιστον να αναγνωρίζουμε τις πράξεις μας, είναι σημαντικό αυτό.

Το ότι εμένα με βολεύει να διαχωρίζω το γεγονός ότι συμμετέχει ο ξεκάθαρα φασίστας Hellhammer στον αγαπημένο μου black metal δίσκο (Grand declaration of war), δεν με κάνει λιγότερο “συνενοχο”. Τέσπα, λίγη προσπάθεια θέλει και αναγνώριση του τι πραγματικά κάνουμε, χωρίς να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα(νταξ μωρέ, λίγη μουσικούλα είναι κλπ).

Δεν καταλαβαίνω πως ταυτίζονται ο φασίστας hellhammer με την καλλιτεχνική πρόταση του GDoW. Δεν τα διαχωρίζουμε νομίζω, απλά τα υπολογίζουμε και τα 2 διαφορετικά. Δεν θα σταματήσω να διαβάζω Σοπενάουερ επειδή πέταξε την γυναίκα του από τα σκαλιά και δεν θα αλλάξω την ιστορία της τέχνης επειδή ο Καραβάτζο είναι δολοφόνος.

Δεν θα αλλάξει η καλλιτεχνική υπόσταση του “Filosofem” επειδή ο δημιουργός του είναι νεοναζί δολοφόνος. Δεν είναι 0 ή 1.

Σε έναν ιδανικό κόσμο ο καλλιτέχνης θα έπρεπε να ζει από το έργο του πάντως, το να μην το αγοράσεις δεν είναι και καμιά λύση που αλλάζει την κοινωνία.

Γενικά πάντως η ενοχή λόγω συσχετισμού είναι λογικό σφάλμα. Και αν κάποιος είναι δηλωμένος νεοναζί μιλάμε σε διαφορετική βάση.

1 Like

Ρε μαν, λες αυτά τα 2 στο ίδιο ποστ.
Η καλλιτεχνική υπόσταση ίσχυε όσο δεν έχει αποκαλυφθεί πλήρως η ιδεολογία κάποιου.
Επίσης το να βρούμε 1-5-100 εξαιρέσεις, δεν απαλύνει το γεγονός, ούτε δικαιολογεί κάτι.
Είμαστε στο 2019, μπορούμε να κρίνουμε κάποια πράγματα, η παιδεία έχει προχωρήσει πολλά βήματα από αυτά που ήταν το 90s και τα 80s για τους ενηλικους τότε ακροατές του βικερνες. Άλλο το ειδικό βάρος που είχε τότε το image στην μουσική, που πολλές φορές ήταν κάτι για να προκαλέσει και όχι γιατί υπήρχε κάποια ουσία στα πεπραγμένα.
Αν έβγαινε τώρα ένας αντιστοιχος βικερνες, θα έπρεπε να τον τρελάνουμε στις σφαλιάρες.

1 Like