MGLA Αθήνα 19/9/2019 - Θεσσαλονίκη 20/9/2019

Εσύ ήσουν λοιπόν που βρήκες την πιο ουσιαστική επανακυκλοφορία, ως ανούσια ε(grand declaration of war)? Ξύλο !

1 Like

Ναι εγώ, χαχαχ για τον λόγο που σου είπα μόλις τώρα, δεν θεωρώ πως ένας δίσκος είναι απλά το υλικό του μέρος. Επίσης μου αρέσει ο Νίτσε. χαχααχα

Δεκτόν, σε φάση του αν το πράξεις δεν θα έρθω ούτε να σε κακολογήσω ούτε να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη πως κακώς έπραξες. Αν όμως π.χ ο Jaymz αποκαλυφθεί πως είναι μέλος της ΚΚΚ, εγώ με την σειρά μου μπορεί να στενοχωρηθώ, να κατεβάσω όλες τις αφίσες από το δωμάτιό μου, ακόμα και να σβήσω το τατού τους, θα συνεχίσω όμως ν ακούω αυτά με τα οποία μεγάλωσα και θα σκέφτομαι πόσο κρίμα αυτές οι τραγουδάρες να είναι δημιούργημα ενός φασίστα. Αυτό με κάνει αυτομάτως φιλοφασίστα κ κάποιον που θα έκοβες μαχαίρι την επαφή;

2 Likes

Απο που προεκυψε το τελευταιο? Δεν θυμαμαι να ειπα οτι πρεπει ολοι να σταματησουν να ακουν τις μουσικες απο φασιστες. Την αποψη μου εξεφρασα για το τι θα εκανα εγω. Η δικαιολογια “το μουσικο εργο διαφερει απο τον καλλιτεχνη” ειναι για μενα απλα μια δικαιολογια. Πολυ πιο τιμιο βρισκω το να μου πει κανεις αυτο που εγραψες αμεσως αποπανω.

Ναι, το εγραψε φασιστας και ειναι μαλακια που το εγραψε φασιστας, αλλα θα το ακουσω γιατι εχω μεγαλωσει με αυτο. Κανε οτι θελεις, δε θα σου πω εγω τι θα κανεις. Απλα μη λεμε πως υπαρχει καποιου ειδους ανωτατη καλλιτεχνικη υποσταση που καθιστα ενα καλλιτεχνικο εργο κατι πολυ μεγαλυτερο απο τον καλλιτεχνη, σορρυ αλλα δεν το πιστευω επ ουδενι κατι τετοιο. Ειναι αλληλενδετα.

2 Likes

Το τελευταίο προέκυψε από γραφόμενα άλλου αρκετά πιο πάνω, δεν αναφερόμουν σε σένα. Το πιο ουσιαστικό τελικά για μένα είναι πως από τη στιγμή που δεν συμφωνούμε περί ανεξαρτησίας δημιουργού & δημιουργήματος όσον αφορά την τέχνη, να σεβαστούμε ο ένας τα επιχειρήματα του άλλου χωρίς αφορισμούς κι ακραίες τοποθετήσεις που ενδεχομένως να γυρίσουν μπούμερανγκ στους ίδιους.

2 Likes

O James τι πιστευεις οτι ψηφισε ρε συ Κουιντομ?

Γενικα σε αυτα εγω ειμαι με την σχολη του death of the author, ενα εργο απο την στιγμη που θα φυγει απο τα χερια του συγγραφεα ειναι πλεον αυτονομο και μπορει να εξεταστει ως τετοιο ακομα και αν ο συγγραφεας οταν το εγραψε ειχε αλλο σκοπο απο την ερμηνεια που του δινουμε. Ναι το authorial intent παιζει ρολο αλλα δεν ειναι η απολυτη αληθεια. Οταν δε δεν μπορει να βρεθει στο ιδιο το εργο σημαδι της προσωπικοτητας η ιδεολογιας του συγγραφεα/σκηνοθετη/συνθετη εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα. Ακουω Βαργκ, διαβαζω Orson Scott Card και Lovecraft και βλεπω ταινιες του Πολανσκι.

Φυσικα εδω μπορουμε να δουμε το προβλημα. Η κουβεντα που κανουμε ειναι πολυ ενδιαφερουσα και το που θα βαλει ο καθενας την γραμμη σχετικα με την ανοχη του ειναι καθαρα δικο του θεμα. Οταν ερχεται μια ομαδα ατομων και με τσαμπουκα λεει σου απαγορευω να παιξεις πανε ολα στο διαολο, και η κουβεντα και η προσωπικη επιλογη και ολα. Σε αυτο ειμαι καθετα αντιθετος και δεν το σεβομαι καθολου (οταν μιλαμε για κατι που κανει προπαγανδα αλλαζει η κουβεντα, μιλαμε για περιπτωσεις τυπου μουγκουα και μαρντουκ που α ισως να ειναι νεοναζι οποτε να μην παιξουν), λυπαμαι. Στο κατω κατω οσοι ασχολουμαστε με μπλακ μεταλ καπου θα πεσουμε σε καποιον που καποτε μπορει να ειχε φιλους με περιεργες ιδεες η να ειχε περιεργες ιδεες ο ιδιος, ειναι η φυση της μουσικης, νιχιλισμος και μισανθρωπισμος που το ευνοει αυτο.

5 Likes

Αν και δεν είμαι του θανάτου του σγγραφέα, πιο πολύ του παραμερισμού του, όπως είχα πει και στο κείμενο περί remasters, συμφωνώ μαζί σου και λες κάποιες αλήθειες.

Αυτό. Ωραίος. Αν και τους Marduk τους έχω σε χειρότερη μοίρα από Mgla. Γνώμη μου.

Ανοίγεις μια κουβέντα που κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και με βρίσκεις ξανά σύμφωνο.

edit: Τα είχε πει καλύτερα κάποιος από μένα, για να το ρίξω στην πλάκα λίγο, να γιατί δεν σκοτώνω τον συγγραφέα:

2 Likes

Οι Μαρντουκ ακροβατουν εδω και καιρο στο οριο του απλου fascination με την κτηνωδια (οπως οι Slayer πχ) και του θαυμασμου για τους Ναζι, συμφωνω ειναι πιο οριακη περιπτωση απο Mgla.

2 Likes

Όχι, δεν διαφωνούμε, μια χαρά συμφωνούμε.
Απλά ένα έργο τέχνης είναι αυτό που είναι, είναι μια ύπαρξη που δεν αλλάζει. Το ότι μπορεί είτε την στιγμή που βγήκε να επηρέασε κόσμο ή αν το έκανε μετά από 100 χρόνια, δεν έχει επιρροή στο περιεχόμενο του. Το περιεχόμενο έχει μείνει αναλλοίωτο. Το πως το εκλαμβάνει ο κόσμος έχει αλλάξει. Η ουσία του έχει μείνει η ίδια.

Εγώ πχ αυτό δεν μπορώ να το κάνω. Ο δημιουργός έχει πάντα σχέση με το δημιουργημα του. Το ίδιο αυτό δημιούργημα έχει πάντα ένα κομμάτι του δημιουργού του μέσα. Για αυτό είναι αυτό που είναι και δεν είναι κάτι διαφορετικό. Για αυτό το the passing light of day δεν θα ήταν ποτέ το ίδιο αν άλλος έγραφε τους στίχους και άλλος του τραγουδούσε.
Eίναι σαν να πας σε ένα μουσικό και να του πείς : θυμάσαι αυτόν τον δίσκο σου? Πλεον πιστεύω πως είναι ανεξάρτητο από σένα, τα πιστεύω σου και οτιδήποτε άλλο.

Το να κρύβει ένα όμορφο κομμάτι μέσα του, ένας κατα τ άλλα μισάνθρωπος και να μπορέσει να το εξωτερικεύσει, δεν είναι κακό, αλλά πάντα σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δούμε τα δεδομένα? Ήταν ένας που σκοτωσε κάποιον και έχει πλεον αναμορθωθεί? Είναι κάποιος που σπέρνει μίσος και συνεχίζει? Είναι κάποιος που δεν είχε κάτι το ιδιαιτερο και απλά τρελάθηκε για τον χ λόγο? Σίγουρα παίζει τον ρόλο του αυτό, χωρίς καμία αμφιβολία.
Αλλά το κάθε δημιουργημα είναι αποτέλεσμα των συνθηκων που επικρατούν στο κεφάλι του δημιουργού. Αν ένα κομμάτι του είναι πέρα για πέρα άρρωστο, δεν μπορω να το διαχωρίσω.

3 Likes

Ο άλλος λέει ότι μπορεί να δεχτεί κάποιον που πέταξε τη γυναίκα του από τα σκαλιά, μπορεί να δεχτεί κάποιον που είναι φονιάς αλλά δεν μπορεί να δεχτεί κάποιον που είναι φασίστας.

Βασικά στα αρχίδια μας τι δέχεται και τι δεν δέχεται ο καθένας. Θα ήταν καλύτερα να μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του. Είναι μαλακία να πουλάς ηθική ανωτερότητα και να προσπαθείς να δείξεις καλύτερος από τους άλλους. Ο καθένας εδώ γράφει την προσωπική του γνώμη και δεν υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες τι να δεχόμαστε και τι να μην δεχόμαστε.

Και όπως θα έλεγε κι ένας τυπάς εδώ μέσα, γράψτε τη γνώμη σας αλλά μην προσπαθείτε να την βάλετε στον κώλο του άλλου. Κρατήστε την στο δικό σας κώλο (κάπως έτσι το είχε πει).

1ον, δεν δέχομαι αυτούς, απλά βρίσκω καλλιτεχνική αξία στα έργα τους. Ειδικά αν αυτοί οι κάποιοι είναι πολυ συγκεκριμένοι που για κάποιο λόγο δεν τους αναφέρεις. Πουθενά από κανέναν στην συζήτηση αυτή δεν τέθηκε κάτι τέτοιο, για τα έργα τους μιλούσαμε.

2ον, και έτσι να ήταν, ναι δεν δέχομαι τους φασίστες.

3ον από την μια ζητάς να μιλάμε για τον εαυτό μας και μετά λες στα @@ σου. Ωραίος.

4ον, κανείς δεν επέβαλλε ηθική σε κανέναν άλλον.

Δεν εννοούσα εσένα, peace.

1 Like

Δεκτό, γιατί εγώ τα ανέφερα πρώτος αυτά για Σοπενάουερ και Καραβάτζο που ήταν και οι υπαίτιοι, συγγνώμη.

1 Like

Και πολύ καλά έκανες και τους ανέφερες σαν παραδείγματα. Συμφωνώ και με σένα και με potofgold. Μην μου ζητάς συγγνώμη, ήμαρτον κουβέντα κάνουμε.

1 Like

τελικά οι mgla τι είναι? Πάντως στο λαιβ στο Ισραήλ δήλωσαν πως είναι κάθετα αντίθετοι με φασιστικές ιδεολογίες και γενικά δεν ξέρω πώς μια μπάντα που βγάζει δίσκο με τίτλο exercises in futility μπορεί να είναι τέτοια.

Αν όντως ακυρώθηκε το λαιβ αλλά κραιστ στην πάτρα χωρίς να είμαστε σίγουροι πραγματικά λυπάμαι. Σκέφτομαι και όλους αυτούς που ερχονται απο άλλες πόλεις και χώρες. Μεσαίωνας. Ελπίζω πράγματι να χάλασε το λεωφορείο τους και όλα αυτά να είναι βλακείες αν και δεν το νομίζω.

Συμφωνω απολυτα, γι’αυτο και ειμαι κατα των απαγορευσεων, ας πραξει ο καθενας οπως θελει/μπορει/αντεχει.

μηπως εκαναν εξασκηση σε καποιον αρχαιοελληνικο χαιρετισμό και παρεξηθηκαν οι mgla ;

Oύτε ηθική ανωτερότητα πουλάω, ούτε τίποτα. Την γνώμη μου λέω, ήρεμα και όμορφα, σε αντίθεση με το ποστ σου. Ούτε μίλησα για αντικειμενικές αλήθειες.
Είπα πως βλέπω ένα θέμα.

By the way, μόνο αυτό ανέφερα στο θέμα που έθεσες

Και να ανασκευάσω για να γίνει πιο κατανοητό: Μπορώ να δεχτώ να συνεχίσω να απολαμβάνω το έργο του, αναλόγως με το το ειδικό βάρος της πράξης του. Όπως το σκέφτομαι, που μπορεί να κάνω και λάθος τώρα, ένας που σκοτώνει μπορεί να γίνει υπο ειδικές συνθήκες(και αυτό ισχύει για μόνο ελάχιστες περιπτώσεις φαντάζομαι). Ένας που βιάζει το κάνει εν πλήρη συνείδηση, δεν υπάρχουν “ειδικές συνθηκες”, εκτός αν τον έχουν ποτίσει ναρκωτικά χωρίς να το γνωρίζει. Δεν είναι όλα τα πράγματα μονοσήμαντα. Ο φασίστας, είναι φασίστας από όποια πλευρά και αν το εξετάσεις.

Γενικά τα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή αναφέρονται στην μουσική, όπου τουλαχιστον αυτά που έχει τύχει να ακούσω και να μάθω, περιορίζονται στην ιδεολογία.
Δεν έχει τύχει καποια άλλη περίπτωση που να την έχω μάθει. Πχ σίγουρα έχω δει πολανσκι, αλλά θα πρέπει να googlarw για να δω ποιες ειναι οι ταινίες του. Πως θα χειριστώ την περιπτωση του? Όπως έχω αναλύσει παραπάνω. Πούλο. Αναγνώριση της όποιας δουλειάς(το οποίο τελικά έχει μηδενική αξία), αλλά πούλο.

Edit: Nα ξαναεπισημάνω εδώ αυτό που έχει αναφέρει ο Αποστόλης ήδη: έχει τεράστια σημασία να δούμε υπό ποιες συνθήκες έχει γινει κάτι. Δεν μπορείς να κρίνεις με τα ίδια κριτήρια ένα παρόμοιο γεγονός που έγινε στην αναγέννηση, με ένα σημερινό γεγονός.
Και ειδικά στην ακραία μουσική έχουν χρησιμοποιηθεί σύμβολα απλά για να προκαλέσουν, όταν είχε νόημα (80s-90s). Tώρα πλέον έχει αλλάξει αυτό.

2 Likes

αφήνω και αυτό εδώ: ( η απάντηση είναι από τον τραγουδιστή τον Mgla)

1 Like

Exploration=/=advocation και controversy est. 70s :joy: