MGLA Αθήνα 19/9/2019 - Θεσσαλονίκη 20/9/2019

δεν καταλαβαίνω τι θελεις να πεις. Διευκρίνισε αν το επιθυμείς και έχεις χρόνο.

Πάντως για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, το συγκεκριμένο ιδίωμα των power electronics δεν φημίζεται και για τα ουμανιστικά του στιχουργικά θέματα.

Τουλάχιστον αποφασίσανε να δώσουν πιο ξεκάθαρες απαντήσεις γιατί αλλιώς, όπως είπα και στο ριβιού, “εποχή της δικαιολογίας”.

1 Like

και εμένα αυτό μου λέιπει από ολη την ιστορία. Μια ξεκάθαρη απάντηση εκ μέρους της μπάντας.

Ωστόσο, μπορώ να καταλάβω στρατηγικά την απόφαση να μην θέλουν να συνεχίσουν αυτό το θέμα (δουλεύω και ως copywriter σε επιχειρήσεις και ξέρω 1-2 πράγματα από branding tactics) άσχετα αν θεωρώ πως είναι παραγωγική ή όχι. Μόνο έτσι μπορώ να τους δικαιολογήσω.

Με χαρα.

Πρωτον, δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει ο τιτλος του exercises με τον αν ειναι φιλοναζι ή οχι.

Δευτερον, αυτο που εγραψα πιο πανω ειναι η εξηγηση του τραγουδιστη για το judenfrei, αν εσενα σε ικανοποιει και το “αφησες εδω” σαν αποστομωτικη απαντηση εγω διαφωνω και δεν μου κανει, σορυ, explore στο dehumanization λεει :neutral_face:

Τριτον, ωραια κουβεντα γινεται γενικα, γκοου ον

4 Likes

Ο τίτλος όπως και οι στίχοι του δίσκου, αν ασχοληθείς, είναι μια κριτική στον Καμύ και μια αποδοχή υπαρξιακού απαισιόδοξου μηδενισμού (Σοπενάουερ κλπ). Συνεπώς δύσκολο κάποιος που πατάει σε κάτι τέτοιο να επιδιώκει κάποιο ανώτατο σκοπό για την ανθρωπότητα, μια φασιστική δικτατορία, ή να πιστεύει στην ανωτερότητα της φυλής κλπ. Προσωπική μου ερμηνεία αυτό.

Τώρα, στον νέο δίσκο, οι στίχοι ακουμπάνε και την επίθεση που τους έγινε, υπό αυτό το πρίσμα. Προσπάθησα να το εξηγήσω στην κριτική. Δεν τους θεωρώ και τόσο ασήμαντους πάντως. Δηλαδή στον νέο δίσκο φάνηκε πως ενοχλήθηκαν με την συσχέτιση χωρίς ευθεία σύνδεση.

εδιτ¨

Επίσης αυτό το τραγούδι, ότι και να λέει, δεν σχετίζεται (οριακά αντίθετο) με την καλλιτεχνική πρόταση των Mgla. Τους κρίνουμε σαν μπάντα ή σαν ανθρώπους; Εδώ γίνεται λούπα και ξαναγυρνάμε στον δημιουργό καλλιτέχνη.

Και ναι πρέπει να κοιτάξουμε το ιδίωμα που το έγραψε αυτό, αλλιώς όλα τα explorations δηλώνουν αποδοχή των αντιλήψεων. Μην γενικεύουμε με λογικά άλματα.

4 Likes

το άφησα σαν μια πηγή που αξίζει να συζητηθεί γιατί διαφορετικά ο καθένας λέει ότι θέλει. Δεν παίρνω κάποια θέση ούτε απαντάω κάπου.

Όσο για τον τιτλο, η σημαντική λέξη είναι το futility, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχεις αυτές τις μηδενιστικές- εσωτερικές απόψεις που έχουν στους στίχους τους και να είσαι φασίστας ταυτόχρονα που σημαίνει πως πρέπει να έχεις μια πιο συγκεκριμένη άποψη για τον κόσμο.

2 Likes

ωπ , με πρόλαβε ο Αποστόλης :stuck_out_tongue:

1 Like

Δηλαδή τι δεν σου κάνει? Σαν δικαιολογία? Με αυτή την προσέγγιση οτιδήποτε αγγίζει το θέμα ναζί/εβραίοι είναι καταδικασμένο. Αυτό το λαικό δικαστήριο χωρίς επιχειρήματα και πάνω απ όλα χωρίς καμία γνώση των λεπτομερειών είναι ο ορισμός του φασισμού my man. Ξαφνικά έγιναν όλοι ένορκοι σε μια δίκη από το πουθενά.

η εντονη συζητηση με διαφωνίες είναι λαικό δικαστήριο ;;;έχουν γραφτεί πάρα πολλά και ενδιαφέροντα επιχειρήματα και από " τις δυο πλευρές" . Επίσης, αν ξέρεις τις λεπτομέρειες γράψτες για να βοηθήσεις την κουβέντα…

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον το διάλογο Sevek-Αποστόλη. Χωρίς να μπορώ να ταυτιστώ 100% με τη γνώμη κάποιου νομίζω είναι από τις ποιοτικότερες κουβέντες για το θέμα, ειδικά σε σχέση με γραφικούς που θα πεταχτούν και θα πούνε απλά “μη μας λέτε τι να κάνουμε, ο καθένας έχει τη γνώμη του” κλπ.

Το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω είναι ότι (κι αυτό φαίνεται κυρίως στην επιχειρηματολογία του Αποστόλη, αλλά και με μία δεύτερη ματιά στο Sevek) σαν άνθρωποι σ’ αυτήν την κοινωνία που ζούμε χαρακτηριζόμαστε από αντιφάσεις, κι αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Κι αυτό το λέω γιατί πολλές φορές σε τέτοιες συζητήσεις προσπαθούμε να βρούμε εκείνον τον αυστηρό ηθικό κώδικα που θα μπορεί να τα λύσει όλα με “άσπρο-μαύρο”. Δηλαδή είτε η άκοπη λύση του “άλλο ο δημιουργός-άλλο το δημιούργημα” που μας λύνει τα χέρια (και τι θα κάνουμε όταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ο δημιουργός έχει τέτοιο εκτόπισμα που ξεπερνά τη σημασία του δημιουργήματος; Τι θα κάνουμε όταν ο δημιουργός, μπορεί μεν να αφήνει “ουδέτερο” το δημιούργημα του, αλλά δε χάνει ευκαιρία σε συνεντεύξεις για το δημιούργημα, σε κείμενα για το δημιούργημα, σε δηλώσεις, στην προώθηση και στις συναυλίες για το δημιούργημα να περνά και τις “ιδιωτικές” του απόψεις; Πόσο εύκολο είναι να χαράξουμε εκεί τη γραμμή;), είτε η πολιτική ορθότητα του “δεν ακούω τίποτα μεμπτό” (πράγμα που πραγματικά ΑΠΟΡΩ πώς το κάνει κανείς, αφού εάν θέλει να είναι συνεπής με την επιλογή του θα πρέπει να περνάει από κόσκινο τις προσωπικές πορείες ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ συγκροτήματος ακούει). Θεωρώ ότι δεν μπορούμε παρά να βρισκόμαστε κάπου στη μέση, και ο καθένας/καθεμία δικαιολογεί στον εαυτό του (πρωτίστως) και στους γύρω του τι ακούει και τι κάνει πέρα.

Επίσης επειδή πολλά για “Μεσαίωνα” και “απαγορεύσεις” διαβάζω και συγκρίσεις με ακυρώσεις τύπου Rotting Christ στην Πάτρα: απ’ ό,τι κατάλαβα κανένας θεσμικός παράγοντας δεν κινητοποιήθηκε για να ακυρώσει είτε τους Marduk, είτε τους Mgla (στην Ελλάδα τουλάχιστον). Μη συγχέετε τη (δικαιολογημένη ή μη, ο καθένας θα κρίνει απ’ το πόστο του) κινητοποίηση κόσμου που με διάφορους τρόπους επιθυμεί τη ματαίωση ενός live, με την άνωθεν απαγόρευση, τη λογοκρισία της έκφρασης κλπ.

6 Likes

Ένα λιθαράκι θέλω να βάλω στην κουβέντα.

Ο καλλιτέχνης πολλές φορές για να δημιουργήσει κόβει ή έχει κόψει κομμάτια από την σάρκα του. Και συχνά δεν είναι φυσιολογικός άνθρωπος σαν το μέσο όρο, ακριβώς γι αυτό μπορεί να δημιουργεί.

Τι θα συνέβαινε αν ο Μπουκόφσκι πήγαινε σε ψυχίατρο, τον άκουγε και έκοβε το ποτό και τα ρεμαλικια;
Θα είχε γράψει ο, τι έγραψε ο Βικερνες αν δεν είχε καεί συθεμελα η ψυχή του από κακές κυρίως αναζητήσεις και επιρροές;
Θα υπήρχαν Metallica αν ο James δεν ζούσε τη μάνα του να λιώνει από καρκίνο και να μην παίρνει φάρμακα;

Ακόμα και το ότι κάποιοι καλλιτέχνες καταλήγουν αρχιδια, δολοφόνοι ή και φασίστες συχνά ει αι το κόστος, η θυσία που πληρώνει ο καλλιτέχνης για να μπορέσει να δημιουργήσει, όσο εμείς δουλεύουμε 9-5.

Κάποιοι αντέχουν να απολαμβανουν την τέχνη ανεξαρτήτως δημιουργού, κάποιοι όχι. Εγώ, όπως έχω ξαναπεί, μπορώ και έχω πίστη στον διαχωρισμό αυτό. Απλως προσπαθώ να μην στηρίζω υλικά ή με άλλον τρόπο κάποιον που διαφωνώ κάθετα. Αν άκουγα Mgla πχ θα άκουγα σπίτι, αλλά δεν θα πήγαινα στο live.

7 Likes

Πάντως ξαναλέμε δεν προκύπτει από πουθενά πως οι Mgla είναι φασίστες έτσι; Μην τρελαθούμε.

edit: προσπάθησα στην κριτική να μην τους δώσω πάσο αλλά ούτε και να κάνω εύκολο διαχωρισμό.

Αν έρχονταν οι Marduk πάντως δεν νομίζω να πήγαινα. Η αν ανακοίνωνε ο Varg live (καλά εδώ το ξεφτυλίζουμε). Τα cd των Inquisiton τα σούταρα. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Αυτά που λέει ο akefalos όμως είναι πολύ ενδιαφέροντα και ας διαφωνώ στα περί καταναλωτισμού αλλά τα εκτιμώ.

1 Like

Μια ενδιαφέρουσα άποψη μπορείτε να βρείτε και εδώ
https://metalinvader.net/el/mgla-pseudo-apolitik-anti-antifa-attitude/

Για τον αφορισμό “εγώ διαφωνώ και δεν μου κάνει” πήγαινε το “λαικό δικαστήριο” όχι για την κουβέντα, ήμαρτον. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, για μένα όταν ο ίδιος ο “κατηγορούμενος” λέει ότι έκανα exploitation του εβραικού ολοκαυτώματος με καλύπτει, δεν περίμενα να ακούσω κάτι συγκεκριμένο για να με πείσει ότι λέει αλήθεια. Τον άλλον δεν τον κάλυψε γιατί είχε ήδη διαμορφώσει γνώμη σαν ένορκος και πετάει ένα ξερό “εγώ διαφωνώ και δεν μου κάνει”, με αυτη την στάση έχω πρόβλημα.

Εμένα πάλι μου φαίνεται εντελώς προβληματική η προσέγγιση “έκαναν παρέα με μια σπείρα από σπουργίτια και τους βγήκε το όνομα αλλά δε μασάνε”, αλλά νταξ ο καθένας όπως τη βρίσκει.

Καλό είναι να είσαι υποψιασμένος αλλά όχι καχύποπτος, αυτό λέω αν δεν το καταλαβαίνεις.

καλό το ακέφαλο food for thought.

πρόσφατα ξαναδιάβασα και ένα βιβλίο του jung που ανέφερε και διαχώριζε πλήρως τον άνθρωπο με το δημιούργημα του όταν παράγει τέχνη. Αν δεν εξυψωθεί τότε απλά δεν παράγει τέχνη.

Πιο συγκεκριμένα, είχε πει πως όταν συγχέει την περσονα με την τέχνη του τότε μιλάμε περισσότερο για νεύρωση παρά για τέχνη.

Τώρα, το τι σημαίνουν όλα αυτά στην περίπτωση τον mgla είναι άλλο θέμα.

anyway, να πω πως δεν παρακολούθησα τη συζήτηση πιο πάνω και δεν ξέρω πως μπορεί να φάνηκε η παρέμβαση μου και πως πράγματι είναι λάθος που εξίσωσα υπό κάποια έννοια την πάτρα με τα χθεσινα.

Καλό απόγευμα σε όλους

3 Likes

Δεν ξέρω ποιος έκανε τη σύγκριση με συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα αλλά η σύγκριση ήταν πολύ πετυχημένη. Δεν υπήρξε καμία άνωθεν απαγόρευση για το live των Rotting Christ στην Πάτρα. H συναυλία ακυρώθηκε για τον ίδιο λόγο που ακυρώθηκε και η συναυλία των Marduk. Λόγω των αντιδράσεων και των κινητοποιήσεων από διάφορες ομάδες ανθρώπων που θεωρούσαν ότι θίγονται.

Επίσης έχει πλάκα αυτό με τη “λογοκρισία της έκφρασης” διότι χρησιμοποιείται κατά το δοκούν. Για παράδειγμα όταν θέλεις να ρίξεις τη σελίδα του Αρκά στο facebook και τον βρίζεις συνέχεια (επειδή ξεμπροστιάζει όλους αυτούς που μας πρήζουν καθημερινά με πολιτικές ορθότητες, πατριαρχίες και φεμινισμούς) αυτό σημαίνει ότι ούτε εσύ ανέχεσαι τη διαφορετική άποψη. Επομένως δεν σε παίρνει να μιλάς για λογοκρισία της έκφρασης.

4 Likes

Τωρα θα ελεγα τιποτα για το ποιους ξεμπροστιαζει ο Αρκας αλλα ας το αφησουμε καλυτερα…

9 Likes

Βιάστηκα ρε γαμώτο.

Λευτεριά στους μαρντούκ, στον αρκά, στον μίκο τον άσπα και σε κάθε άλλο σκουπίδι, οκ, over and out από μένα

1 Like