Michael Schenker Vs. Slash

Koulos-ksekoulos(pou entaksei den exei kammia texnikh aksia anaforas) exei synthesei 10 tonous kommatares!

εδω παω πασο…:wink:

και μην ξεχνάμε ότι έχει παίξει σχεδόν τα πάντα ε…από τις ψυχεδέλειες του lonesome crow μέχρι το acoustica…:wink:

Michael δαγκωτό!!!
Και ειλικρινά όχι επειδή είμαι Scorpionού :lol:

Επειδή «έπεσε» το μάτι μου σε ένα σχόλιο για τον Rudolf, έχω να πω, όπως λέω πάντα και παντού και αυτή είναι η γνώμη μου, ότι θεωρώ τον Rudolf Schenker πολύ πιο ταλαντούχο από τον Michael. Και είναι πολύ απλό : Ο Rudolf είναι ο συνθέτης των Scorpions και έχει γράψει αμέτρητες κομματάρες! Χωρίς να θέλω να μειώσω τον Michael, τον οποίο λατρεύω, έχω να πω ότι ο μικρός αδελφός δεν έχει γράψει τόσες επιτυχίες και φυσικά δε συγκρίνεται-σαν συνθέτης- με τον Rudolf. Απλά δε μπορώ να καταλάβω-γενικά και με άλλους κιθαρίστες-γιατί θεωρούμε πάντα καλύτερους τους lead και δεν «την ψάχνουμε» λίγο παραπάνω με τους rhythm, που ίσως να είναι η αιτία για το επίπεδο στο οποίο έχει φτάσει η κάθε μπάντα. Δε λέω βέβαια, δεν αρκεί να είναι μόνο ο συνθέτης καλός μουσικός, αλλά είναι βασικό να έχεις κάποιον που να γράφει κομματάρες!

μμμ πολυ ενδιαφερον η αποψη σου…εγω προσωπικα θεωρω ως προς την συνθετικη ικανοτητα το ιδιο ικανους και τους συο…μεσα στους κορυφαιους στο χωρο της rock μουσικης…

απλως ο rudolf εκανε καλυτερη διαχειρηση της καριερας του για αυτο και ειχε μεγαλυτερη εμπορικη επιτυχια…ο michael εκανε πολλες μαλακιες οπως τη φυγη του απο τους ufo το 79 που αρχισε η εμπορικη τους καταξιωση την οποια ο ιδιος δημιουργησε…ειχε προβληματα με ναρκωτικα,ηταν εγωιστης…αλλα σαν κιθαριστας ανεπαναληπτος…μεσα στους 4-5 πιο επιδραστικους των 70ες που δημιουργησαν το μετεπειτα heavy metal…οσο υπαρχει σκληρη μουσικη σ αυτο το πλανητη η επειροη του michael θα υπαρχει…8)

αντε βαζω να ακουσω το try me απο ufo και την πεφτω για υπνο…:wink:

το feeling του Mike δεν το πλησιάζει ο Rudy…αυτός ξέρει να κάνει καλά άλλα πράγματα:wink:
επίσης ο Mike κεντάει και στα solo του ενώ ο Rudy αρκείται σε μελωδικά και πολύ απλά

Οντως ο περιεργος χαρακτηρας του Michael του εκανε κακο. Συνεχως πηγαινοερχοτανε στους UFO μετα το Walk On Water και ειχε κανει ανω-κατω τη μπαντα, για αυτο αυτοι λενε οτι με τον Moore βρηκαν την υγεια τους!!:lol:
Τεραστιος κιθαριστας και μουσικος, αν δεν ειχε αυτα τα ελλατωματα σιγουρα θα ειχε πετυχει περισσοτερα και θα ειχε και μεγαλυτερη εμπορικη επιτυχια.

Ναι αλλά τον αγαπάμε γι’ αυτό που είναι και γι’ αυτά που έκανε! :wink: 8)

Εννοειται οτι αγαπαμε Michael Schenker!!! :smiley:

Βεβαια και τον αγαπάμε!:slight_smile: Αλλά starstruck είχες δίκιο. Αυτό το παιδί (τότε παιδί:D ) είχε μεγάλες ευκαιρίες και αναλώθηκε σε πράγματα που τον κατέστρεψαν… Θα μπορούσε πράγματι να 'χε κάνει παραπάνω πράγματα αν το έβλεπε τόσο σοβαρά όσο ο αδελφός του, αν ήταν πιο υπεύθυνος και λιγότερο “εγωιστής”, οπως λενε ότι ήταν

Μα ακριβώς επειδή ήταν όλα αυτά που ήταν, έγραψε τις κομματάρες και αργότερα “αυτοκαταστράφηκε”!
Είναι η φύση του καλλιτέχνη αυτή. :wink:

σωστός…όπως και οι guns άλλωστε,αν ήταν σοβαροί μπορεί να μην είχαν γράψει ό,τι έγραψαν…
ο mike δεν έπρεπε να φύγει από τους ufo τότε…μοναχικός λύκος,έτσι αυτοχαρακτηρίζεται!:wink:

MICHAEL!!!
εχει κ γενεθλια σημερα:D

Michael Schenker φυσικα :!:

enn0eitai [SIZE=“4”]MICHAEL SCHENKER!!![/SIZE]

καλο και χρυσο το appetite for destruction, εμπνευσμενο, αλητικο, τα σπαει…
ΑΛΛΑ ο michael schenker ειναι θεος.ειναι μονος του μια σχολη.εχει επηρεασει ενα σωρο ανθρωπους.εχει γραψει phenomenon, force it και δεν ξερω ουτε εγω τι αλλο.
ο slash ηταν καποτε εμπνευσμενος κι εβγαλε κομματαρες, αλλα δεν τον θεωρω απολυτος ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στον ΜΕΓΑΛΟ MICHAEL.

δεν παω κανεναν τους…αλλα θα πω Σενκερ…ειναι πιο ΜΕΤΣΑΛ…

το οτι παιζουν και οι 2 κιθαρα ΔΕΝ μπορει να ειναι μετρο συγκρισης…
διαφορετικες εποχες,σχολες,συνθεσεις.
Μου αρεσουν και οι 2.Ο καθενας περισσοτερο απο τον αλλο σε διαφορετικα σημεια.
Schenker.

[SIZE=“3”]SLASH[/SIZE]!!! LEGEND - δεν θα αναφερθω στα τραγουδια που τα γνωριζουν και οι πετρες, απλα μονο τα Locomotive και Coma να ακουσει κανεις καταλαβαινει το μεγαλειο του SLASH, τετοια solo και riffs με τοσο συναισθημα και μοναδικοτητα μονο λιγοι μπορουν να παιξουν και o SLASH ειναι σιγουρα απο αυτους!!!
Φυσικα δεν συγκρινονται με την καμια εμπορικα…μονο oι Velvet Revolver στην Αμερικη εχουν πουλησει περισσοτερο απο UFO και MSG μαζι!!!:!:

ΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΩΡΕ ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΕ?

:ban:

καθαρα λογω αγνοιας…γιατι οπως ελεγε καποτε και η διαφημιστικη καμπανια του AIDS

“Η αγνοια ΣΚΟΤΩΝΕΙ”!!!:wink:

Τι ειναι αυτα που λες μωρε κοπελι?Εχεις παρει χαμπαρι τι εχει γραψει ο αλλος?Εχεις ακουσει ποια ειναι τα κομματια που εχει γραψει σε Scorpions & UFO?:-s

Ειπαμε ειναι καλοι και οι 2 ο καθενας στη φαση του…αλλα εσυ με αυτα που γραφεις ισοπεδωνεις/αγνοεις/αυτοακυρωνεσαι!:stuck_out_tongue:

ασε που αν ρωτουσες τον Slash παιζει να σου το ελεγε απο μονος του!

(μου αρεσουν ολα οσα εχει κανει ο Slash,πλην των Velvet)