Miles Davis (Miles Ahead)

awake θα σε παρακαλούσα να αφήσεις του χαρακτηρισμούς σε shaman και hokam. Οκ έχουν μια διαφορετική άποψη από σένα, δεν χρειάζεται όμως να αντιδράς έτσι. Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά αυτή.

γιατί κάποιος που δεν έχει γράψει νότα δεν μπορεί να κριτικάρει;

miles.

Καλά και το ότι γράφει στο Rolling Stone για μένα προσωπικά δεν λέει κάτι.Το αντίθετο μάλλον:roll::roll::roll:

Φυσικα και μπορει.Απλως το θεμα της κριτικης(ως επαγγελματος και δη καποιος που δηλωνει ως dean of music critics οπως ο εν λογω κυριος)εγω προσωπικα το βρισκω ελαφρως αστειο(για καθε μορφη τεχνης).Φαντασου δλδ να εισαι στην θεση του οποιου καλλιτεχνη,να χεις φαει κανα χρονο μεσα στο στουντιο,αλλο τοσο να τα συνθεσεις,να χεις ξοδεψει τα απειρα και ο αλλος ο Γκαου με μια φορα που ακουσε το σιντι σουνα σου πεταξει ενα"Μαπα ο δισκος,μεινετε μακρια"D-.Tεσπα,ματακια και αυτακια εχει ο καθενας,οπως και αισθητικη και κρινει,δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητα τα δεκανικια.Επισης οποιος ειναι μουσικος,ζωγραφος κτλ μπορει και διακρινει καλως η κακως πολλα περισσοτερα απο καποιον που χει ακουσει/δει ακομα και βιωσει καποια πραγματα,οποτε εχει τη δυνατοτητα να κρινει με περισσοτερη αντικειμενικοτητα ορισμενες φορες,μια και μπορει να απογυμνωσει το εργο απο τα “συναισθηματα” και μπορει να μιλησει για τεχνοτροπιες και φορμες περα απ το να λεει"ο δισκος ειναι σκουπιδια,ο ταδε δισκος γαμαει η απλα ο δεινα ξεπερασε τον εαυτο του".Τεσπα,μεγαλο θεμα γενικα και δεν ειναι το καταλληλο τοπικ.

Ον τοπικ το κονσερτο του Αranquez στο Scetches of Spain ειναι κατι το μεγαλειωδες.

1 παρατηρηση για τον cristgaud

Ποσταρα την αποψη του πανω στην ‘ηλεκτρικη’ περιοδο του miles για 2 απλους λογους

  1. Τα λεει ωραια.
  2. Φαινεται οτι τους εχει ακουσει τους συγκεκριμενους δισκους κ γνωριζει το συγκεκριμενο θεμα.

Δυστυχως δεν νομιζω να διαβασε κανεις την αποψη του cristagud για τους συγκεκριμενους δισκους οποτε τζαμπα κ το ποστ κ το ψαξιμο μου.Κριμα

Εγω τον ποσταρα για αυτα που εχει ποσταρει για miles 70s . Μονο.

Επισης αν κανω λαθος διορθωστε με , αλλα ο τυπος στον miles davis τουλαχιστον φαινεται να εχει κανει το homework του . αν καποιος εδω μεσα εχει ακουσει miles τοσο πολυ ωστε να κανει καλυτερη κριτικη στα ‘ηλεκτρικα’ του ας κανει ενα βημα μπροστα…

Κανεις ? Καλα το καταλαβα.

(χοκαμ αμα ειναι να κανουμε ενα θεμα πουτανα , παμε στο θεμα για το μπειζμπολ.οχι εδω μεσα ρε ανθρωπε.2 θεματα εχει το φορουμ για τζαζ.Μην τα γαμησουμε.)

+1,000

Δεν ξέρω τι έχει ακούσει και τι δεν έχει ακούσει ο γκάου και ο κάθε γκάου, ξέρω τι έχω ακούσει εγώ και πως φέτος κλείνω 20 χρόνια που ακούω αυτή τη μουσική. Και ναι, τον Miles τον έχω λιώσει (χωρίς να περιορίζομαι σε μία περίοδο μόνο), νιώθω αρκετή ασφάλεια για τις απόψεις μου…

Αυτό δεν σημαίνει πως ο γκάου δεν δικαιούται να έχει άποψη, και μην ανησυχείς την διάβασα, απλά και εγώ στην τελική θα εμπιστευτώ τα δικά μου τα αυτιά -αυτό που γράφει ο Χόκαμ.

Από εκεί και πέρα όταν ο γκάου δηλώνει πως δεν γουστάρει jazz-fusion και από το wikipedia που πόσταραν και τα παιδιά μαθαίνουμε πως υπήρξε υποστηρικτής του “riot grrrl movement” :p:lol: πως να πάρω στα σοβαρά τις απόψεις του για την “ηλεκτρική περίοδο” του Miles Davis ή και για οποιαδήποτε άλλη; [-X

Δεν με ψαρώνει καθόλου το αν κάποιος γράφει για το Rolling Stone ή το Village Voice. Αυτά δεν είναι αποδείξεις αυθεντίας, καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από PR, κολλητηλήκια κλπ.
Και ευτυχώς σήμερα πλέον με το internet είναι πολύ πιό εύκολο για τον οποιονδήποτε να διατυπώνει άποψη δημόσια, τόσο που οι αυθεντίες τύπου γκάου τρέχουν και δεν φτάνουν…

Oπως τα πε και ο Mule πιο πανω.Προσωπικα ειμαι τυχερος ωστε να χω αρχισει απο μικρος να ακουω πολλα και διαφορετικα πραγματα,ωστε μετα απο καμια 20αρια χρονια πλεον,επισης να μαι σε θεση να χω εμπεριστατωμενη αποψη(την οποια κραταω για τον εαυτο μου,δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν και επισης δεν βγαζω λεφτα απ αυτη.).Πλεον με την ευκολη και γρηγορη ενημερωση που μπορει να εχει και ο καθε πιτσιρικας που μπαινει στον χωρο,το επαγγελμα της “αυθεντιας” κριτικου του καθε R.Stone και της καθε αλλης φυλλαδας γινεται ακομα πιο αχρειαστο,οπως ειπε και παλι ο φιλος Mule.

@Awake αγορι μου κανενα θεμα δε θελω να κανω πουτανα,ουτε καν το “βαριεμαι” στο οφτοπικ.Δεν το συνηθιζω αλλωστε.Eιπα μια αποψη,ενω εσυ επιτεθηκες προσωπικα με χαρακτηρισμους λες και σου βρισα τον πατερα ξερω γω και λες και ξερεις κι απο χθες ποιος ειμαι και τι κανω,οποτε και γω απαντησα με τον ιδιο τροπο.Θα μπορουσα να σου ειχα αναλυσει ακριβως και γιατι και πως εχω αυτην την αποψη,αλλα προτιμησες την αλλη οδο.Καλυτερα,τσαμπα θα γραφα απ οτι φαινεται.

@amazing journey

δες κ τα 4 μερη.χασιμο.παρατηρησε πως κοβει/ραβει με ενα νευμα,με μια ματια.απιστευτος.

http://www.youtube.com/watch?v=H1OtzNqT5Zk

http://www.youtube.com/watch?v=n6Y-dxqX-eA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oir2hvsm5jQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ePeBafJeACk&feature=related

απιστευτα πραγματα για ‘τζαζ’ και 1973…8O

κανεις εδω μεσα που εχει αρρωστησει με την περιοδο 73-75 ?

anyone ? χρειαζομαι καποιον να περασω την πρεζα,δεν μπορω μονος μου 8)

http://www.stevehoffman.tv/forums/showthread.php?t=188340&highlight=miles+davis

Η λιμνη των κυκνων.

To οργανωτικο μυαλο πισω απο τις δισκαρες των 70s

Όποιος πόνταρε σε πεντάπλ ποστ awake, μόλις έχασε τα λεφτά του :har:

καψαμε κ τον τζιμ ροττεν :lol::lol:

τζιμ μπες κ συστησου στα υπολοιπα παιδια του ιδρυματος 8)

Γεια σας παιδιά! Να συστηθώ και γω με τη σειρά μου…

Ο miles αξίζει όχι ένα, αλλά πολλά ποστ-σεντόνια.
Δεν θα το κάνω βέβαια τώρα. Θα περιμένω να γίνω ολωσδιόλου κάρβουνο και μετά θα το κάνω το σεντόνι.
Για την ώρα να πω μόνο αυτό που έγραψα και στον awake.
Ζημιά μου έχει κάνει ο τύπος. Δεν μ’ αφήνει να ακούσω κάτι άλλο.
Σηκώθηκα το πρωί, έφτιαξα το καφεδάκι μου, ο ουρανός ήταν ανταριασμένος, άψογη ώρα για Allman bros. Λέω, έτσι θα ξεκινήσω τη μέρα μου!
Και τελικά κατέληξα να ακούω και πάλι Miles.

Νομίζω αυτά είναι αρκετά για να …συστηθούμε. Καλώς όρισα λοιπόν στο ίδρυμα!
Θα τα ξαναπούμε. Έχει πολύ …πράμα αυτό το θρεντ.

Δεν έχω μεγάλη σχέση με jazz.Έχω 3 άλμπουμς του Davis μόνο τα οποία δεν τα είχα ακούσει πολύ.Χτες είπα να ακούσω το Bitches Brew,ηλεκτρικό λέω,ας δοκιμάσω αυτό πάλι.Δύκολο,απαιτητικό άλμπουμ,νιώθω να με εθίζει αλλά θέλει πολλά ακούσματα ακόμα το απάιδευτο αυτί μου για να το κατανοήσει…Το βγάζω.Λέω “θα βάλω το Kind of Blue”.Και…Έπαιξε 10(!!!) φορές μέχρι το βράδυ.Πρώτη φορά απόλαυσα jazz δίσκο,έχω πάθει την πλάκα μου!Οι μελωδίες του μου έχουν καρφωθεί στο μυαλό!Το κλασσικό So What,το “blues” Freddie Freeloader,η μελαγχολία και το πιάνο του Blue In Green,οι πρώτες αντριχιαστικές νότες της εισαγωγής του All Blues και οι πανέμορφες μελωδίες του Flamenco Sketches…

Αργότερα άκουσα και δύο φορές το τρίτο άλμπουμ του που έχω,το Sketches of Spain,τι να πω,με τις μελωδίες του κοιμήθηκα,στην τρίτη ακρόαση…Έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ!

Λέω να αποκτήσω In a Silent Way,Birth of the Cool,Α Tribute to Jack Johnson,On the Corner που μου έχουν προταθεί!Αφού λιώσω βέβαια κι άλλο αυτά που ήδη έχω!

Μόνο σε μένα φαίνεται πως το Flamenco Sketches θα μπορούσε να βρίσκεται στο Sketches of Spain(δεν είμαι σίγουρος αν βγήκε μετά το Kind of Blue)???

@hopeto

αποτι καταλαβα , μιας κ γουσταρες τα ‘κλασικα’ τζαζ αλμπουμ του , ασε το on the corner για πιο μετα (ειναι μαλλον το πιο ‘καμμενο’/περιεργο του)

in a silent way - δισκαρα,θα γουσταρεις στανταρ,απιστευτες μελωδιες,ο πρωτος ambient δισκος (οτι πρεπει για πριν τον υπνο)

jack johnson - κιθαρα παιζει ο μακλαφλιν κ ντραμς ο κομπαμ . νομιζω θα σου κανει κ αυτο κλικ εκει παιζει ροκ κ μαλιστα το στυλ που γουσταρεις.το ακουγα χθες βραδυ κ μονολογουσ μονος μου (τι παιζουν ρε μλκ τα ατομα κλπ κλπ)

και αυτο εδω , που το ακουω τωρα κ σκιζει το συμπαν στα 2


Get Up With It.

Ουτε Floyd
Ουτε Beatles
Ουτε Sabbath

Ουτε τπτ.

Μπροστα στον μαιλς , ολοι τους ακουγονται σαν παιδακια που τωρα αρχιζουν κ κατανοουν την εννοια της μουσικης.

Απιστευτο Καψιμο.

Μαλλον ο μεγαλυτερος μουσικος του 20ου αιωνα.

Πίστεψε με οι Allmans δεν θα σου κρατήσουν κακία γιατί απλά είναι οπαδοί!
Έψαξα αλλά δεν βρήκα στο youtube το βιντεάκι από όταν παίζουν το In a silent way στις συναυλίες για τα 40 χρόνια τους (το έχω σε audio) και έχω τύχει σε live όπου στο Mountain Jam ο Burbridge παίζει την μπασογραμμή από το In a silent way!

Hopeto χαίρομαι που αρχίζεις να κολλάς. Τo Kind of Blue βγήκε πρώτο, ένα χρόνο νωρίτερα. Το Flamenco Sketches με τους modal αυτοσχεδιασμούς είναι κάπως πιό δύσβατο από το εμπνευσμένο από την Ισπανική μουσική (και κάπως πιό προσιτό στον μέσο ακροατή) Sketches of Spain.

@mule
hopeto
jim rotten

κλπ

δειτε οπωςδηποτε αυτο εδω το dvd.καταπληκτικο…μιλανε ολοι οι μουσικοι με τους οποιους συνεργαστηκε για το bitches brew συν καποιοι αλλοι (santana/joni mitchell/paul buckmaster/pete cosey)

[SIZE=“3”]Miles Davis Electric - A Different Kind Of Blue [/SIZE]

Μια μικρη κριτικη εδω

http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=17153

δειτε το dvd σε HD με αγγλικους υποτιτλους εδω (7 μερη)

[B]http://www.youtube.com/watch?v=zXB2NJzBzMk

και την εμφανιση του στο διασημο ροκ φεστιβαλ Isle Of Wight (4 μερη)

[B]

εμενα παντως μηγαν να με παρουν τα ζουμια εδω , οταν ρωτανε τον περκασιονιστα airto τι θα αφιερωνε στον miles…και παιζει (ξεκιναει στο 2.03)

http://www.youtube.com/watch?v=fIWIEYXOgWk&feature=related

ΘΕΟΣ !!!

Οποιος ψηνεται για σουπερ vinyl rip του [SIZE=“3”]agharta[/SIZE] ας μου στειλει pm

εχω 3 cd versions (dsd japan κλπ) αλλα το βινυλιο ακουγεται πιο καλα απολα το ατιμο :smiley:

K επονται κ αλλα αλμπουμ της συγκεκριμενης περιοου πολυ συντομα -θα ενημερωσω μπας κ θελει κανας καμμενος - ομοιοπαθης 8)