MORAL-Αγάπη Ανεκπλήρωτη - Κυκλοφόρησε από τη Universal!

ΜΑ ΤΟΝ ΔΟΥΔ!

ΚΟΥΡΑΣΕΛ!

Το οτι 29 στους 30 τους κραζουν δε σε βαζει σε σκεψεις?

Bασικά για να ξαναξεκινήσει το ίδιο βιολί ένα χρόνο μετά πρέπει να μην πάνε καλά οι πωλήσεις. Ή έχω άδικο αγαπητέ Κοσμόσις? Επίσης αφού τα ξέρεις τα παιδιά των Μόραλ θα παρακαλούσα να μας μεταφέρει κάποιος πόσο έχει πουλήσει η κυκλοφορία.

Το χα πει και το ξαναλέω. Μπορεί σα ροκ κοινό να μη σκαμπάζουμε και μπόλικα, αλλά όταν πλασάρεται από πολυεθνικές αυτό το πράγμα και όχι κάποια ελληνόφωνα που αξίζουν 10φορές, ε δε θέλουμε και πολύ για να πάρουμε τα όπλα.

Iσως ο πιο ευστοχος χαρακτηρισμος…

Πωπω μ αυτα που λες θυμαμαι ποση σαβουρα επαιρνες. Παλι καλα που χεις κανει και τρεις συνεντευξεις Summoning και ξεπλενεις καπως τη ντροπη. :lol:

Παντως, κοπαστε λιγο ρε σεις. Οσο χαλια κι αν παιζουν, δεν ειναι ωραιο γι αυτους μετα απο ενα σημειο.

np: Massive Attack - Inertia Creeps “Mezzanine”

Καταρχήν αγαπητέ μη μου λες ότι ξαναρχίζω το βιολί. Το βιολί το παίζετε εσείς τόσο καιρό και δεν μιλάω. Όσο για τις πωλήσεις δεν με ενδιαφέρει άν και πόσο πουλάνε, δεν τα παίρνω εγώ, βέβαια θα χαιρόμουν να πουλήσουν για να συνεχίσουν γιατί είναι πολύ μπροστά τα παληκάρια. Και δεν είναι τυχαίο που τους προωθούν πολυεθνικές και δεν προωθούν άλλες γαμηστερές ελληνικές μπάντες (που θα θελα να αναφέρεις καμία με ελληνικό στίχο). Αλλά είπαμε αυτοί όλοι που τους γουστάρουν και αυτοί που τους προωθούν είναι άσχετοι, και οι 29 του rocking είναι σχετικοί. Αλλά τι να λέμε εδώ έχετε το θράσος να κράζετε συγκροτήματα θρύλους, τους Moral δεν θα κράξετε?

Νταξει, τωρα, συγνωμη, αλλα με αυτα που λετε, τους προκαλειτε. Ας πουμε, οσον αφορα εμε, η μουσικη των παιδιων δε μου αρεσει πραγματικα καθολου. Αυτο με κανει ασχετο;

π.σ.: Μπαντες με ελληνικο στιχο; Το καναν οι Εξοριστοι, στο καθαρο μεταλ μαλιστα, το οποιο ηταν πολυ πιο τολμηρο εγχειρημα, πριν απο 20 ακριβως χρονια. Δεν θα λεγα πως ειναι ιδιαιτερα μπροστα δλδ.


Το βιολί
το ξανάρχισε το ΜΤΒ που τους έβαλε σαπόρτ στους Τόκιο Χοτέλ αν δεν κάνω λάθος.Τι πάει να πει δε μιλάς τόσο καιρό. Είσαι εκπρόσωπος τύπου του συγκροτήματος και πρέπει ντε και καλά να μιλήσεις?
Εκτίθεσαι. Δε θα χαιρόσουν επειδή είναι πολύ μπροστά, αλλά επειδή είναι φίλοι σου. Να σου παραθέσω το ποστ σου που λες “τα ξέρω τα παλικάρια” ή το θυμάσαι?
Φυσικά
[COLOR=Green][COLOR=Black] και δεν είναι τυχαίο, οι πολυεθνικές θεωρούν το ελληνικό κοινό λοβοτομημένο και του πλασάρουν πράματα τύπου μόραλ.

Edit: όβερ & άουτ. Έχουμε και σοβαρότερες δουλειές.
[/COLOR][/COLOR]

Φίλε Angmar αν δε σου αρέσουν με γειά σου με χαρά σου, βγες και πες την άποψή σου, δεν σε είπε κανείς άσχετο, αλλά μη λέμε κι αυτούς που τους γουστάρουν άσχετους και εκφράσεις τύπου “μπάντες του κ…λου” και άλλα τέτοια

Ωραια, δεκτο. Αυτο που προσπαθω να πω, επειδη ειμαι ανθρωπος της μεσης λυσης, ειναι πως με το να κατακεραυνωνετε το προσωπικο γουστο του αλλου, ορθωνοντας την αποψη σας ως αντικειμενικη αληθεια, οξυνει το ηδη αρνητικο κλιμα προς το γρουπ. Τι θελω να πω. Τα παιδια δεν εχουν απολυτως τιποτα το πρωτοποριακο. Τα πραγματα που εχουν κανει, τα εχουν επιχειρησει κι αλλες μπαντες στη δικη τους γλωσσα, με το κλασσικοτερο παραδειγμα συγγενους μεγαλου γκρουπ να ειναι οι Sentenced, στο δισκο The Cold White Light. Επισης, υπαρχουν παμπολλες μπαντες που τραγουδουν στη δικη τους γλωσσα, σε ροκ και μεταλ προτυπα φυσικα, εδω και πολλα χρονια. Κι υπαρχουν και οι Εξοριστοι που ανεφερα, οι οποιοι επαιξαν μεταλ με ελληνικο στιχο, 20 χρονια πριν, κυκλοφορωντας δισκους οχι απο καποια αγνωστη εταιρια, αλλα απο την ΕΜΙ! Εμενα βεβαια, οι Εξοριστοι δε μου λενε απολυτως τιποτα, οπως και οι Μοραλ, αλλα αυτο δεν εχει σημασια. Περισσοτερο στοχευα στο οτι δεν υπαρχουν καποια ‘‘αντικειμενικα’’ κριτηρια προς υπερασπιση των Μοραλ, οποτε το μονο που μενει ειναι να ζητησετε μια πιο φιλικη προς αντιμετωπιση σταση, επειδη εδω που τα λεμε ο δισκος δε μετραει μια για μενα, αλλα δεν κοροιδευω ποτε την προσπαθεια οποιουδηποτε μπηκε στο στουντιο, σπαταλωντας χρονο απ τη ζωη του για να γραψει 5 νοτες, οσο χαλια κι αν μου φαινονται στη τελικη.

Cosmosis, θέλω να κυοφορήσω τα παιδιά σου.

Εγώ απαντώ διότι απλά εγώ ανέβασα το θέμα και μερικοί το ανανεώνουν. Το “τα ξέρω τα παληκάρια” είναι πολύ μακριά από το “είναι φίλοι μου” και δεν καταλαβαίνω το συνειρμό δηλαδή αν δεν τους ήξερα δεν θα μου άρεσαν? Όσον αφορά το λοβοτομημένο ελληνικό κοινό, μάλλον εσύ έχεις κακή άποψη για το ελληνικό κοινό

Eσυ τι πιστευεις για το ελληνικο κοινο και την ελληνικη μουσικη (αυτη που σερβιρουν τα μυδια) γενικοτερα?

Σεβαστή άποψη. Πάντως για να θυμηθείς ανάλογη ελληνική δουλειά πήγες 20 χρόνια πριν.

Indeed, αλλα αφου το παραδειγμα αυτο ειναι τοσο ευρεως διαδεδομενο στο εξωτερικο και στη δικη μας χωρα, οχι μονο εχει επιχειρηθει, αλλα το εμαθε κι ασπαστηκε αρκετος κοσμος, καθε αλλο παρα πρωτοποριακο θεωρειται. Οι Εξοριστοι δλδ, θεωρουνται πασιγνωστο γκρουπ στα ελληνικα δρωμενα.

Εγώ είμαι της άποψης ότι υπάρχουν πολλά ελληνικά κοινά. Και το γεγονός του ότι προωθείται μια τέτοια ελληνική ροκ μπάντα ανεξαρτήτως αν ως ροκάδες μας αρέσουν οι όχι, είναι θετικό, όταν βέβαια έχουμε πήξει στα σκυλάδικα, τα hip hop και τα ποπ ροκ. Να βγάλουν κι άλλα

Μα, ακόμη και η πρώτη μπάντα που παίζει ροκ (σόρρυ αλλά αυτό που παίζει η μπάντα δε μπορώ να το πώ μέταλ) με ελληνικούς στίχους να ήταν, δε σημαίνει ότι κάνουν κάτι αξιόλογο.

Γενικότερα στο τόπικ, με μερικές εξαιρέσεις, δεν ακουστήκανε ακραίες γνώμες. Το κοινό παράπονο της πλειοψηφείας ήταν τα φωνητικά (εγώ θα έβαζα και τους στίχους), απο εκεί και πέρα πιστεύω ήταν αρκετά διπλωματικοί οι περισσότεροι απο ότι παρουσιάζεις. Το ότι οι περισσότεροι αναφέρανε ως αρνητικά συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στα τραγούδια της μπάντας κάτι πρέπει να λέει σε όλους.

Ακριβως.
Η συγκεκριμενη μπαντα λοιπον απευθυνεται κυριως σε κοινο απο 17 ετων κ κατω,που οι μουσικες τους γνωσεις φτανει ααααντε μετα βιας και στο Black Album.Μη μου πεις οτι καποιος που εχει ακουσει 10 πραγματα παραπανω να ακουσει Μοραλ και να σκισει τη μπλουζα του…

Προς cosmosis: “Θεωρητικά” η επιθετική στάση εδώ των users απέναντι στους moral δεν δικαιολογείται. Θα μου πεις, στην τελική αμά δεν σ’αρέσει, μην το ακούς. Ωστόσο, το metal είναι κατεξοχήν μουσική για άτομα που “ψάχνονται” μουσικά και απέχουν αρκέτα από το μέσο όρο που προτιμά να ακούει ότι του σερβίρουν οι δισκογραφικές με σκυλοτράγουδα, ποπ, μπιτ και δεν ξέρω εγώ τι. Οπότε όταν από το πουθενά ξεπηδούν συγκροτήματα σαν τους Moral με ένα ευπεπτο περιτύλιγμα πιασάρικης σούπας emo και him που βοηθά τις δισκογραφικές να το προωθήσουν σαν και καλά την εναλλακτική λύση στα υπόλοπες @@ριες που κυκλοφορούν, κάπου παραπάει το πράγμα. Και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ελληνικά συγκροτήματα που αξίζουν την προσοχή του κοινού με κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν…Και ναι, ενα μεγάλο μέρος του ελληνικού μουσικού κοινού είναι λοβοτομημένο. Αυτό το πράγμα που παίζουν οι moral είναι λογικό να το ακούσει κάποιος 12-14 χρονών και μόνο για λίγο, μέχρι να ψαχτεί σε πραγματικές μπάντες του σκληρού ήχου, διαφορετικά μελλοντικά μαλλον προς την “μελανχολική” και “ευαισθητη”, “εντεχνη” μουσική του Χατζηγιάννη θα πάει παρά στο μεταλ…