My chemical romance

dld kai mono pou anaferodai kati eidh opws emo,emocore dn prepei to post n kleidothei??Ti einai afta eimaste sovaroi?Dn iparxei kan h ennoia emo…afta einai sto mialo kapoiwn kai aporw poious ekfrazoun ektos apo 12 koritsakia…

[SIZE=“6”]ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ[/SIZE]!!!

Μα εξ’ ορισμού η έννοια είναι κάτι που υπάρχει στο μυαλό!!!:wink:
Ας το επιβεβαιώσουν και οι θεωρητικοί αυτό!!
Όσο για το ποιούς εκφράζει, μπορείς να περιοριστείς στο ότι δεν εκφράζει εσένα!!!

Επίσης τσεκάρετε ένα post του daz σχετικά με το τι είναι emo, it will help!!!

Μanos thanks …πραγματικα εδω στο φορουμ μαθαινω πολλα , τι ειναι grunge π.χ. η οτι δεν υπαρχει καν ειδος emo και οτι ειναι στη φαντασια των Αμερικανων…
Η δεν διαβασαν καθολου το ποστ μου η το εγραψα μπερδεμενα… Οποτε και στις δυο περιπτωσεις αποτυχημενος ειμαι :lol: :lol:
Συνοψιζοντας η ταση των εταιρειων ειναι να βαπτισουν ΜCR , AFI , Fall Out Boy etc. σαν emo (και αν θελετε την γνωμη μου πιο πολυ σαν μοδα-στυλιστικα) και μαλλον το καταφερνουν και γρηγορα μαλιστα. Εγω απλα εδωσα ενα παραδειγμα ποιο ειναι το original.

PS: Oπως καταλαβατε δεν εχω την πενα του montecristo και τα μπερδευω :lol: . O καθενας στο ειδος του…

E edaxei mh kanete oti dn katalavainete.Thes na mou peis dld oti kai h metal px mia ennoia einai kai einai isa ki omoia me to emo afou kai ta 2 apo miala twn anthrwpwn gennithikan.Yparxoun oi prwtarxikes ennoies kai merika parakladia-saxlamares.Apo posa eidh exei klepsei stoixeia h emo mousikh arage?H punk h kahmenh ti eftaige na metonomastei se emocore??Kai gia na teleiwnoume iparxei kaneis allos pou pistevei oti afto to prama einai mono moda kai tha perasei h na sinexisoume na pernoume tous emo kai thn emo mousikh ws kati sovaro?Kai katalavainw monos mou ti einai emo siga mhn exei kai eidikh ennoia twra…mia proswrinh vlakeioula einai ektos an thewreitai oti prepei na sinexisoun ta agorakia(akou re akou…)na vafoun mavro to mataki kai ta loipa gnwsta…

Οκ, και οι gothaδες βάφουν μαύρο το ματάκι και αν έχεις δει την ταινία τα τσακάλια θα δεις πως ήταν όσοι άκουγαν motorhead στα 80s!!! Δηλαδή μια μουσική την κρίνεις από το ντύσιμο όσων την ακούν??? Αυτά που λες δεν μου ακούγονται διαφορετικά από αυτά που λέει ο παππούς μου για όσους φορούν σκουλαρίκια και έχουν μακριά μαλλιά…

Το μόνο σοβαρό επιχείρημα που είπες είναι ότι έχει κλέψει από πολλά είδη μουσικής το emo!!! Με την ίδια λογική όμως θα έρθει ένας ροκάς που ακούει led, thin lizzy και deep purple και θα πει: Ήμαρτον, ακούτε metal που έχουν κλέψει όλα τα συγκροτήματα των 70s και όταν στέρεψαν έκλεψαν από punk, συμφωνική, jazz κτλ?? Ναι το emo έχει κλέψει, αλλά όχι περισσότερο από τα άλλα είδη… Το να έχει κάποιος πολλές επιρροές είναι θετικό (και μη μου πεις ότι είναι ακριβής αντιγραφή γιατί δεν ισχύει)

Τονίζω ότι δεν ακούω emo, αλλά sorry κιόλας αλλά το μόνο που σας ενοχλεί με το emo είναι ότι έχει γίνει τεράστια μόδα…

[QUOTE=manos87;119443]
Το μόνο σοβαρό επιχείρημα που είπες είναι ότι έχει κλέψει από πολλά είδη μουσικής το emo!!!QUOTE]

:-k Exeis skeftei giati exei ginei toso terastia moda??Gti parotrinei tous pades na ginoun idioi,mia sketh mazopoihsh einai…Exeis skeftei gti h metal dn tha ginei pote?To ena loipon(emo)gennithike kai phgazei mesa apo to shmerino lifestyle kai exei KIRIOS efarmogh sto disimo kai se pragmata exw apo th mousikh.Htan anamenomeno na bei kai kei pernodas afta ta stoixeia sth mousikh kai metonomazodas se emo kai ta paragwga ths OTI IDI VRHKE.Gia ta aitia ths gennhshs ths metal dn tha katsw egw na milhsw profanws tha ta xereis.An katseis kai skefteis ta aitia gennhshs aftwn twn 2(pairnw emo kai metal gia na fanei h adithesh)tha katalavaveis gti h metal enw dn aresei se pollous to megalitero pososto th sevodai,enw to “emo” exei kanei idi tosous exthrous.Gia mena einai MONO moda kai shmeio twn kairwn.An xexoriza kati kalo sto emo ma th panagia tha to elega alla dn vlepw tpt…

pumpkin, μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες? Κουράζουν τα greeklish… :oops:

Σου βαζω απουσιες εσενα και του Manos υποψη . Θα χασετε τη χρονια…

[quote="“pumpkin,post:47,topic:2837”]

Ωραία, σε αυτό με τη μαζοποίηση συμφωνώ απόλυτα και εμένα μου την σπάει πάρα πολύ!! Αυτό που σου λέω είναι μουσικά, και μη λαβαίνοντας τίποτα άλλο υπόψην, τι έχεις να προσάψεις πχ στους my chemical romance?

Αν έχω τώρα παρουσίες, θα χάσω το εξάμηνο και το πτυχίο…:frowning: :frowning: Εξεταστική στον ορίζοντα ρε γαμώτο. Και μάθημα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 17:00 το απόγευμα… :frowning: :frowning:

vsk edaxei dn ithela na pw sigekrimena gia to band ithela allh mia fora na ta vgalw apo mesa mou:D

Πριν από δυο χρόνια άκουσα για πρώτη φορά στο εξωτερικό (συγκεκριμένα στην Ιρλανδία) ένα τραγούδι των My Chemical Romance. Μου άρεσε. Δεν κάθισα να αναλύσω ούτε αν είναι emo ούτε αν ο τραγουδιστής βάφει τα νύχια του μαύρα. Γιατί πρέπει να κάνουμε τα πράγματα πολύπλοκα?
Αν σου αρέσει κάτι το ακούς γι αυτό που είναι. Για τη μουσική και για τους στίχους.
Αν δε σου αρέσει δεν το αναλύεις περισσότερο.

Nαι αλλα χρονο να ποσταρουμε εχουμε ετσι; Mου φαινεται οτι η μεταγραφη βγηκε παλτο :lol: :lol: :lol:

να ποστάρουμε υπάρχει… να ακούσουμε σοβαρά νέα album δεν υπάρχει… :frowning:

ΥΓ. Μη με αγχώνεται… Έχει πέσει όλος ο τύπος επάνω μου! Είμαι νέα μεταγραφή και μπορεί να με κάψετε!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ΥOU’RE SO MUCH EMO :lol: :lol: :lol:

ep?ti ginetai edw adms?epitrepetai to vrisidi??:stuck_out_tongue:

Το βρισιδι οχι αλλα ενα ανελεητο μπινελικι μπορει…

Ε οκ, μη λενε οι μεταλλαδες περι μαζοποιησης. Περαν του οτι ντυνονται με τον ιδιο τροπο, εχουν πανω κατω παρομοιες αποψεις, νοοτροπια, γουστα κλπ.
Επισης, τι βλακειες ειναι αυτες? “Δεν παιρνω στα σοβαρα τους εμο και την μουσικη τους.” Γιατι δεν παιρνεις δηλαδη στα σοβαρα τη μουσικη τους? Επειδη δεν ειναι τοσο χεβι ο ηχος? Επειδη ενδεχομενως ειναι πιο απλη? Με την ιδια λογικη οι τζαζιστες θα πρεπε να κοροϊδευουν ροκαδες, μεταλλαδες κλπ. Στην τελικη, μουσικη ειναι. Το να μη σεβεσαι ενα ειδος μουσικης ειναι το ιδιο με το να μη σεβεσαι για παραδειγμα τις κωμωδιες ή τα βιβλια επιστημονικης φαντασιας. Μεσο ψυχαγωγιας ειναι κι απο τη στιγμη που εχει απηχηση σε καποιους, εμας δε μας πεφτει λογος.

Προσωπικά δεν σέβομαι αυτό το είδος μουσικής αλλά και τάσης γενικότερα επειδή το κοινό που το ακολουθεί αποτελείται ως επί τω πλείστω από 14χρονα κοριτσάκια…