My chemical romance

προτιμώ το 14χρονο κοριτσάκι να ακούει emo παρά να γουστάρει μπουζούκια.
προτιμώ να κάνει 2 piercing παραπάνω και να φοράει μαύρα παρά να ντύνεται λες και είναι ξέκωλο.

τι να κάνουμε
άλλοι μεγάλωσαν με hemo
άλλοι μεγάλωσαν με emo.

και για να είμαστε τελείως ον τοπικ και για MCR και για emo και για Teenagers…

They’re gonna clean up your looks
With all the lies in the books
To make a citizen out of you
Because they sleep with a gun
And keep an eye on you, son
So they can watch all the things you do

Because the drugs never work
They gonna give you a smirk
'Cause they got methods of keeping you clean
They gonna rip up your heads,
Your aspirations to shreds
Another cog in the murder machine

They say that teenagers scare the living shit out of me
They could care less as long as someone’ll bleed
So darken your clothes or strike a violent pose
Maybe they’ll leave you alone, but not me

The boys and girls in the clique
The awful names that they stick
You’re never gonna fit in much, kid
But if you’re troubled and hurt
What you got under your shirt
Will make them pay for the things that they did

They say that teenagers scare the living shit out of me
They could care less as long as someone’ll bleed
So darken your clothes or strike a violent pose

Δηλαδη δεν σεβεσαι τα 14χρονα κοριτσακια?

Εδω συμφωνω με αυτα που λες…

Πες με τα εμο, μπορεις να τους αλλαξεις μυαλα, αλλα με τα μπυζουκια, αποκλειεται…

Εγω παλι γουσταρω να ειναι το 14χρονο κοριτσακι αυτο που θελει, ν’ακουει αυτο που θελει γιατι ξερει τι ειναι και της αρεσει. Να ειναι με λιγα λογια ο εαυτος της, ειτε ακουει metalcore ειτε ακουει σκυλαδικα.

Μα,το κανουν…ειμαι σε μαθημα ρυθμικου σολφεζ και ο δασκαλος εχει βαλει cd theater και εξηγει το ποσο απλο ειναι λεει ρυθμικα.Και μετα κοπαναει ενα live του Miles Davis και αρχιζει να αναλυει…παει το τοπι…

Φυσικά και τα σέβομαι,αλλά δεν μπορώ να τα εκλάβω ως κατασταλαγμένα άτομα πάνω στη μουσική,και για αυτό δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να πάρω στα σοβαρά όλο αυτό το trend…(το οποίο δεν νομίζω να φτουρίσει πολύ και θα περάσει σύντομα μέχρι να ανακαλυφθεί το επόμενο…)

Συμφωνω πανω κατω πως το emo-στυλ ειναι μαλλον ενα trend και τα περισσοτερα συγκροτηματα ειναι αδιαφορα (οι MCR παντως ειναι κλασεις παραπανω απο τους υπολοιπους)…

Ριξε ομως μια ματια στο avatar σου… Trivium ετσι? Πολυ καλη μπαντα, ομως και αυτοι ειναι ενα trend (λογω προωθησης) ενω και το κοινο τους (ειδικα στην Αμερικη) αποτελειται απο εφηβους 15-18 χρονων ως επι το πλειστον… Αυτους τους θεωρεις κατασταλλαγμενους και ωριμους να ξερουν τι ακουνε?

Το point μου ειναι οτι οταν εισαι 14-15 θ ακουσεις ενα σωρο πραγματα, καποια απο αυτα θα σου μεινουν, καποια αλλα θα τα εγκαταλειψεις… Κι οπως ειπε και ο Led καλυτερα MCR παρα σκυλαδικα…

+100000…:wink: Και οχι μονο το 14χρονο κοριτσακι, γενικα…

LEFTERIA STO 14XRONO KORITSAKI.

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ…

Παρακατω που λες για το κοριτσακι εχεις δικιο(που λες να ακουει οτι το εκφραζει).Αυτο εδω ομως…οσους μεταλλαδες ξερω και εχω φιλους δεν ντυνονται οπως νομιζεις…εγω προσωπικα t-shirtaki και τζιν…δε σκαω με δερματινα και τετοια αν αυτο εννοεις.Υπαρχουν βεβαια και τετοιοι αλλα δεν ειναι ολοι…Αντιθετως οι emo ξεχωριζουν πρωτα πρωτα για την εξωτερικη τους εμφανιση και το παραδεχονται και οι ιδιοι.Δηλαδη εναν μεταλλα πχ. μπορει να τον δεις στο δρομο και να μη καταλαβεις τι ακουει γιατι δεν στηριζει τη προσωπικοτητα του στην εξωτερικη του εμφανιση.Εναν emo θα τον καταλαβεις σιγουρα γιατι η εννοια emo παραπεμπει σε μακιγιαζ κτλ(και νομιζω ειναι αποδεκτο και απο τους ιδιους αυτο).Τωρα επειδη το ντυσιμο συνδεεται αμεσα με νοοτροπια και γουστα που αναφερεις εσυ νομιζω οτι απανταω και σε αυτα…

Κοιτα, δεν διαφωνω απολυτα μαζι σου. Σαφως και οι εμο ειναι ολοι ιδιοι ενω οι μεταλλαδες σε μικροτερη κλιμακα. Παρ’ολα αυτα μια μεγαλη μεριδα μεταλλαδων δυστχως μαζοποιειται κι εχει μια τυποποιημενη συμπεριφορα. Ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι απ’οσους γνωριζω. Ενιγουεϊ, δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Αν για κατι θα επρεπε να κατηγορησουμε τους εμο, ειναι η ταση του ν’ακολουθουν μια μοδα που επιβαλλει την αυτοκαταστροφη.

Εγω εχω μπασκετικο στυλακι και ακουω μεταλ. Αρα δεν ειναι ολοι οι μεταλαδες ιδιοι. 8) :lol:

Εγώ μόλις μπήκα σπίτι(ήμουν γα καφέ), φοράω πορτοκαλί t shirt energie, τζιν και γουστάρω MCR!!:wink:

Προσωπικα, οι εμο μου την δινουν επειδη ακολουθουν ενα ρευμα το οποιο θα αλλαξει και θα αλλαξουν και αυτοι… Το θεμα ειναι να σου αρεσει κατι επειδη σου αρεσει, και οχι επειδη αρεσει σε καποιον αλλον… Οσο για τη metal και την εμφανιση, εχω ενα τυπο στη σχολη ο οποιος δεν ντυνεται οπως ντυνεται η πλειοψηφεια των μεταλλαδων, κι ομως εχει τα ακουσματα του nihilist…

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι το ακολουθο: Καθομουν μια φορα στο λεωφορειο και διπλα μου ηταν 2 τυπισσες οι οποιες ειχαν το κυριλε ντυσιμο, λες και πανε στα μπυζουκια… Και τις ακουω και συζηταγανε για slayer, rc, maiden κλπ, κι εγω ειχα μεινει μαλακας…

Απλα, ποτε μα ποτε μην κρινετε τα ακουσματα καποιου απο την εμφανιση… ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ!!!

+1 Εμ, πεσ τα σ’ όλους αυτούς που κρίνουν ένα είδος μουσικής από την εμφάνιση αυτών που την ακούνε!!
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτό το forum???:-k

Εγώ μόλις μπήκα σπίτι(ήμουν γα καφέ), φοράω πορτοκαλί t shirt energie, τζιν και γουστάρω MCR!!

Τι??? Μεταλας που φοραει πορτοκαλι μπλουζακι και ακουει MCR??? Τι καταντια… Που ειναι πια τα αγνα 80’ς που ολοι ειχαμε φραντζες, ραφτα και κολλητα τζην??

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι το ακολουθο: Καθομουν μια φορα στο λεωφορειο και διπλα μου ηταν 2 τυπισσες οι οποιες ειχαν το κυριλε ντυσιμο, λες και πανε στα μπυζουκια… Και τις ακουω και συζηταγανε για slayer, rc, maiden κλπ, κι εγω ειχα μεινει μαλακας…

Τηλεφωνα πηρες?

Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτό το forum???

Εχουμε να ακουσουμε ακομα… Δεν θελω ουτε να το φανταζομαι…

αν ήταν να πρεπει να φοραω ρουχα που κανουν τοσο μπαμ δεν θα 'κουγα μεταλ.

κατηγορηοποιωντας τους emo κατηγορηοποιεις και συναισθηματα…emo δεν υπαρχει να πανε να γαμηθουν ολοι αυτοι που το παιζουν καταθληψη και ετσι…

Πρόσεχε ρε φίλε τη γλώσσα σου λέμε ! Έλα, πιο προσεκτικά…