Nέο κίνημα αναπτύσσεται σε όλη την χώρα

Πολυ μ’αρεσει αυτη η φραση. 8)

Πες μου τι είσαι :stuck_out_tongue:

Ενα ον. :blues:

θα γινω συνομωσιολογος του πουστη αλλα εχω την εντυπωση οτι η χωρα ειναι τοσο πουλημενη “καπου” που και κανεις να μη παει να ψηφισει παλι ενας εκ των δυο γνωστων θα εκλεγει

Δεν είσαι συνωμοσιολόγος. Έτσι είναι το εκλογικό σύστημα. Αυτό ακριβώς θα γίνει αν πάνε λίγοι να ψηφίσουν

Επειδή δεν υπάρχει σχετικό τόπικ εκλογών, το θεωρώ ως το πιο κοντινό για να το βάλω.

http://www.dimiourgiaxana.gr/

Τι ρόλο βαράνε οι από πάνω. Από που ξεφύτρωσαν. Με μερικές ματιές στο σάιτ μου φέρνουν σε νεοφιλελεύθερους είναι όμως αλλού γι αλλού. Κι αυτός ο Τζήμερος, όποιος ξέρει περισσότερα ας πει.

Ειναι μια νεα προσπαθεια και δρατηροποιειται οντως στον φιλελευθερο χωρο. . Ενδιαφερον ειναι οτι οργανωνονται σε ομαδες ( απλων πολιτων )με διαφορες θεματικες ενοτητες και αναλαμβανουν δρασεις. Στο site τους εχει οτι πληροφορια ψαχνεις.

Τέσπα όσο γρηγορότερα τελειώσει το πανηγυράκι των εκλογών, τόσο το καλύτερο. Να καταλάβει και ο τελευταίος άνιωθος ότι το τελευταίο “μαξιλαράκι” ελπίδας του, που ακούει στο όνομα εκλογές, είναι απλά κι αυτό μια μέθοδος αποπροσανατολισμού του μάζας. Από Ιούνη που έρχονται τα νέα μέτρα να μας δω, αν και πάλι δεν θα γίνει τίποτα πιστεύω, ο έλληνας, τουλάχιστον στην πλειοψηφία του, δεν έχει πραγματικά πεινάσει ακόμα.

Οι εκλογες προφανως δεν γινονται με δικαιο τροπο. Ολα τα κοινοβουλευτικα κομματα ( συμπεριλαμβανομενου του “επαναστατικου” ΚΚΕ ) καρπωνονται τα εκατομμυρια της επιχορηγησης ( δικα μας λεφτα) για να εχουν οπλα να βαζουν τα προβατα στο μαντρι. Κατα τα αλλα στο χερι μας ειναι να επιλεξουμε οτι θελουμε.

Υ.Γ: απλα μια ερωτηση. Αν βγει το ΚΚΕ ( λεμε τωρα) θα ξαναεχουμε αυτη τη χαρα των εκλογων;

Αν βγει το ΚΚΕ, θα είσαι ο πρώτος που θα εκτελέσουν.

Και ποιος μας λέει πως δε θα σαι εσύ φίλος;

Το μόνο σίγουρο, λέω εγώ.

βυζγια

ουπς λαθος θρεντ.

@ post_digital , Σχετικα με τη ‘‘Δημιουργια ξανα’’ :

Νεοφιλελευθεροι ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ θες να πεις.

Οι επιχειρησεις να ανθιζουν και ολοι οι αλλοι να πανε νανανανα…
Λενε πχ. για διαγραφες φοιτητων αν δεν περασουν με εναν αριθμο προσπαθειων ενα μαθημα και αλλα ‘‘ομορφα’’.
Αμα δεις τις θεσεις τους, μερικες ειναι αρκετα spooky…:-s

@ crabsody, Σχετικα με το ΚΚΕ :

Αν το ΚΚΕ βγει πρωτο στις εκλογες, το πιθανοτερο ειναι να το καταγγειλει ως προβοκατσια της αρχουσας ταξης που εχει σκοπο να δωσει την εξουσια στο κκε για να προλαβει να οργανωσει ξανα με την ησυχια της την επιθεση της πλουτοκρατιας και των μονοπωλιων στο λαο. :lol:

Αν ανθιζουν βεβαια οι επιχειρησεις ανθιζουν συνηθως και οι υπαλληλοι ( υπαλληλος ειμαι και εγω ο φτωχος). Αν μαραινονται επιχειρησεις μενουν ανεργοι και οι υπαλληλοι. Νομιζω ολοι οι υπαλληλοι θελουμε να ανθιζουν οι επιχειρησεις στις οποιες δουλευουμε. Πως βεβαια θα γινει αυτο με τη φορολογια που ασκειται ειναι ενα θεμα

Συμφωνω οτι η Αλεκα θα πει για προβοκατσια. Θεωρητικο ομως ειναι το ερωτημα μου. Ξερει κανεις να δωσει μια απαντηση; Παντως απο οτι ξερω τα κομμουνιστικα κρατη δεν κανουν εκλογες. Ειναι μπαναλ ιμπεριαλιστικο μετρο.

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

Nαι ομως στην περιπτωση του νεοφιλελευθερισμου και του καπιταλισμου, δεν βλεπω τα υπερκερδη απο την ανθιση των επιχειρησεων να μοιραζονται αναλογικα και στους εργαζομενους. Αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα.
Αν παει καλα η επιχειρηση απο τη σκληρη δουλεια των υπαλληλων, τα τσεπωνει ο ιδιοκτητης, αν δεν παει καλα απολυει μερικους υπαλληλους χωρις να χρειαζεται να τους δωσει και λογαριασμο.
:wink:

Ιδιωτικος υπαλληλος ειπα μεγαλε, ξυπνα. Κανω και δικες μου δουλειες.

Σε μια κοινωνια που ανθιζει με υγιης επιχειρησεις ο υπαλληλος αν αυτος αποδιδει και το αφεντικο του τον εκμεταλλευεται παει σε αλλη δουλεια που του δινουν περισσοτερα η κανει μια δικια του

Δεν θα προλάβετε, θα 'χω πάρει τα βουνά για αντάρτικο!