Nέο κίνημα αναπτύσσεται σε όλη την χώρα

Η τρελα τελικα παει στα βουνα

Ελπιζω να μην αυνανιζεσαι με αυτη τη φωτογραφια

Ban ban ban

Αν ισχύσει αυτό τότε το κκε θα είναι το πρώτο κόμμα στην ιστορία που θα έχει το αρνητικό πρόσημο πριν το ποσοστό του…! :D:p

Ενα ερώτημα που μπορεί να τεθεί στη συζήτηση με έναν αναποφάσιστο ηλικιωμένο ή και εν δυνάμει ψηφοφόρο του δικομματισμού:

[SPOILER][/SPOILER]

ας είμαστε όμως αληθείς με το πνευματικό έργο κάποιων ανθρώπων

Τα συνθήματα αυτά είναι σαν τα δημοτικά τραγούδια, έβαλαν πολλοί το λιθαράκι τους στη δημιουργία και κανένας δεν γνωρίζει τελικά ποιός είναι ο δημιουργός. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να υπόκεινται σε συνεχείς βελτιώσεις για να επιτευχθεί ο “καλύτερος σκοπός”. :slight_smile:

να γινει κανονικα τοτε και οχι με τη ζωγραφικη των windows

Δεν ενδιαφέρει το μέσο, αλλά ο σκοπός. :wink:

Δεν ξέρω τι σε τρόμαξε nightsky πάντως κράτα μικρό καλάθι για τους συγκεκριμένους.
Έχεσε ο φιλελευθερισμός και μας βγήκε ο Τζήμερος!
To site τους μοιάζει σαν ένα κολλάζ από τις κοινοτυπίες που αναμασούν καθημερινά οι “αναλυτές” των Αλαφουζομήντια, σε συνδυασμό με το “εκσυγχρονιστικό” πασοκ.
Πως να εμπιστευτείς έναν άνθρωπο που στις θέσεις του για την οικονομία κατηγορεί τις “φούσκες του lifestyle” και το “οικονομικό μοντέλο όπου ευημερούσαν διαφημιστές” και ο ίδιος σου λέει πως τα τελευταία 20 χρόνια δούλεψε στη διαφήμιση και είναι ιδιοκτήτης διαφημιστικής! :-k#-o
’Εχουν σοβαρά ιδεολογικά κενά που εντοπίζονται πανεύκολα από έναν στοιχειωδώς έμπειρο φιλελέυθερο πολίτη διαβάζοντας το πρόγραμμα τους. Μιλάνε για κεντρικό σχεδιασμό (ίσως και χωρίς να το καταλαβαίνουν) σε πολλές περιπτώσεις, θεωρούν πως κάποιοι τομείς της οικονομίας χρήζουν “υποστήριξης”, δαιμονοποιούν και κατηγορούν τον χρηματοοικονομικό τομέα και καταγγέλουν τον… "καπιταλισμό καζίνο"
Διαβάστε τις θέσεις τους για τις σχέσεις κράτους-εκκλησίας και δείτε πως δειλιάζουν να ζητήσουν ανοιχτά τον διαχωρισμό, πλατειάζουν και τελικά προτείνουν και την Γερμανική παπαριά του να επιλέγεις αν και σε ποιά εκκλησία θα δίνεις λεφτά μέσω της φορολογικής δήλωσης! Τι δουλειά έχει το γαμωκράτος, ο μεγάλος αδελφός να μαθαίνει μέσω της δήλωσης σε ποιά εκκλησία πιστεύω και θέλω να δίνω τα λεφτά μου;

Aν κάποιοι μέσα από την συνειδητοποίηση της κατάστασης της χώρας, των “τεστ πολιτικού προσανατολισμού” που κυκλοφορούν κλπ. νιώθετε πως μάλλον ο φιλελέυθερος/libertarian χώρος σας εκφράζει, προτείνω να ανατρέξετε ως τις εκλογές στα σύγχρονα “καταστατικά κείμενα” του χώρου αυτού. Διαβάστε Friedman, Hayek, Nozick, Von Mises, Rothbard και μετά ψάξτε τα προγράμματα των κομμάτων που ισχυρίζονται πως εκπροσωπούν τον χώρο στην Ελλάδα και τα βιογραφικά των υποψηφίων τους για να δείτε ποιοί πραγματικά ξέρουν για τι μιλάνε, αν οι προσωπικές τους πορείες “walk the talk” κλπ.

Καταρχάς αυτοί του “Δημιουργία Ξανά” είναι οι μισοί μηχανικοί.Να πα να κάνουν καμιά γέφυρα καλύτερα ξέρω 'γω. :stuck_out_tongue:

Rothbard:hippy:

Mule αν θες πες τη γνωμη σου για αυτο εδω https://twitter.com/canislibertatis/status/193708058751414272

Για τον Canis Libertatis θες τη γνώμη μου (δεν τον ξέρω) ή για τη θέση της Ντόρας για τους λαθρομετανάστες;

Ειναι φιλελευθερη η θεση της;

διάβασα Von Mizes :lol:

Αυτον http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_von_Mises τον εχω διαβασει και εγω

Αν η επίκληση στο συναίσθημα του γέρου δεν φέρνει αποτέλεσμα, επιστρατεύουμε την επιστημονική έρευνα που ανακάλυψε ότι:

[SPOILER][/SPOILER]

σωστός!αυτό το τόπικ ήρθε σε μια στιγμή δύσκολη,λίγο μετά αφού κατέστρεψα κυριολεκτικά το πασχαλινό τραπέζι,στο άκουσμα μιας θείτσας 90 χρονών,φίλης των παππούδων μου που σηκώθηκε όλο χαρά και μας είπε σε κάποια φάση “εγώ θα ψηφίσω νδ”. με το που το άκουσα,αυθορμήτως άρχισα να ουρλιάζω “OOOOXI!” με τσιρίδα ικανή να συναγωνιστεί και το intro του “book of heavy metal” των dream evil.κ ύστερα σιωπή.:lol:

[SPOILER]παρά την προσπαθειά μου κανείς δεν έπαθε εγκεφαλικό εκείνο το μεσημέρι.αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να προσπαθώ όμως :wink:[/SPOILER]

Για μένα όχι!
Ενδεχομένως βέβαια να μην την πολυ-πιστεύει και η ίδια και να διάλεξε να βγάλει τέτοιο μπάνερ γιατί έτσι την συμβούλεψαν κάποια τζιμάνια-σύμβουλοι μπας και τσιμπήσει τίποτα ψήφους “νοικοκυραίων δεξιών” που όμως δεν γουστάρουν τις σβάστικες της ΧΑ ή τις κωλοτούμπες του Σαμαρά και του Καρατζαφέρη…

Ο φιλελευθερισμός, με δεδομένο πως μερικοί από τους μεγαλύτερους θεωρητικούς του έγραψαν αυτά που έγραψαν σε εθελοντικές ή επιβεβλημένες εξορίες από τις ανελεύθερες χώρες γέννησης τους, δεν μπορεί να είναι ενάντια στην μετανάστευση. Είτε αυτή οφείλεται σε πολιτικά είτε σε αμιγώς οικονομικά αίτια. Για την ακρίβεια και για αμιγώς οικονομικούς λόγους δεν μπορεί να είναι ενάντια στην ελεύθερη διακίνηση/εγκατάσταση των ανθρώπων.
Ταυτόχρονα όμως, ο φιλελευθερισμός ιστορικά είναι υπερ του σεβασμού της νομιμότητας της χώρας υποδοχής από αυτούς που μεταναστεύουν. Θα πρέπει να προσπαθήσουν αυτοί οι άνθρωποι να εξαντλήσουν τα νόμιμα μέσα διασφάλισης της παραμονής τους σε μία χώρα πριν να αφεθούν στο να γίνουν παιχνιδάκι στα χέρια όσων θέλουν να εκμεταλευτούν πολιτικά το πρόβλημα τους. Θα πρέπει επίσης αν προέρχονται από χώρες με άλλα ήθη και έθιμα να δεχτούν τα πιό ελεύθερα της χώρας υποδοχής τους (εκτιμώντας πως αυτά είναι που διασφαλίζουν και την δική τους ένταξη) και όχι να απαιτούν την εφαρμογή της σαρίας στην Αχαρνών και τον φερετζέ (nikab) στην Courneuve του Παρισιού.
Για να μην φλυαρώ. Ένα φιλελεύθερο κόμμα πρέπει επί της αρχής να διεκδικεί την νομιμοποίηση και την ένταξη των μεταναστών που πληρούν τις απαραίτητες συνθήκες στη χώρα. Αυτό δεν αποκλείει και το να γίνουν απελάσεις, δεν πρέπει να είναι ταμπού για τις περιπτώσεις όπου υπάρχει παρελθόν εγκληματικότητας, σχέσεις με τρομοκρατία κλπ.