Neal Morse

Δεν έχω δει καμία προσφορά ποτέ από την Ελλάδα. Προσπαθούμε να συνθέσουμε την ευρωπαϊκή περιοδεία για το “Momentum” και φυσικά με ενδιαφέρει να πάω σε μέρη που δεν έχω ξαναπάει, όπως η Ελλάδα.

παιζει ποτε να γινει κατι τετοιο αραγε;

Περίμενε. Στην επόμενη συνέντευξη θα τον ξαναρωτήσω. Θα το κάνω παράδοση, να γίνεται η ίδια ερώτηση και απάντηση στο τέλος…

Θα μπορούσα να επισέλθω σε κάποιες λεπτομέρειες και σκέψεις, αλλά δεν νομίζω πως είναι σκόπιμο ή βοηθάει σε κάτι.

Οχι να πεις8)

Και το κακό είναι πως ξέρουμε ολοι πάνω κατω ποια ειναι η κατάσταση και για ποιον λογο δεν έρχονται καλλιτέχνες από αυτόν τον χώρο στην Ελλάδα,ενώ πλεον είμαστε ας πουμε “στον χαρτη” για πολλά συγκροτήματα…:frowning:
Ισως να παραδεχτούμε πως και σαν κοινο ειμαστε για συγκεκριμενα πραγματα

Δεν ξέρω τι να σου πω στην πραγματικότητα.

Η πρώτη ευθύνη ίσως είναι στο κοινό. Να μαζεύουν 4.000/5.000 οι Dream Theater και 1.000 οι Fates Warning και μέσα σε αυτούς να μην υπάρχουν 400-500 άτομα να πάνε σε ένα τέτοιο live; Και δεν βάζω μέσα κάποιους σαν τον mandrake που υποθέτω ότι στα παραπάνω δε θα πήγαινε, αλλά θα ήθελε να δει Neal Morse.

Από την άλλη, πως ξέρει κανείς ότι μια συναυλία του εκάστοτε Neal Morse δεν είναι βιώσιμη ή ότι ο καλλιτέχνης είναι ακριβός (που μπορεί να είναι) όταν δεν έχει ρωτήσει καν πόσο κοστίζει; Εγώ πάντως - λόγω μιας off the record συζήτησης - προσπάθησα να βοηθήσω διερευνητικά και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Ας το αφήσουμε γιατί να δω αν μπορώ να βοηθήσω ήθελα κι όχι να μπλέξω σε συζητήσεις χωρίς νόημα. Και δε θέλω να μπλέξω στη δουλειά κανενός.

Κι αν κάποιον τον χαλάει ο Neal Morse, ας κάνουμε την αναγωγή για τον Steven Wilson, τον Hackett, τους Beardfish, τους Flower Kings, τους Flying Colors, τους Marillion ή δεν ξέρω εγώ ποιους άλλους.

Μα είμαστε. Και δεν το λέω για κακό. Respect σε όσους στηρίζουν ενεργά την οποιαδήποτε σκηνή.

Προσπάθησε να ομαδοποιήσεις τα live τα οποία γίνονται και θα δεις ότι είναι 3-4 συγκεκριμένες κατηγορίες.

αυτό εδω εχει ενδιαφέρον αλλά λογικά δεν μπορείς να πεις κάτι δημόσια να βγάλουμε και εμείς ενα συμπέρασμα

Όχι, ρε συ μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα, δεν είναι τίποτα κρατικά μυστικά. Πήγα να δω αν μπορώ να βοηθήσω. Δεν μπορώ. That’s it.

Οχι δεν το λεω ετσι. εννοώ αν βγήκε άκρη στο ποιος ειναι το βασικό πρόβλημα.
διοργανωτής που δεν πιστεύει οτι βγαίνει η συναυλία ή που δεν δεχεται να ρισκαρει, καλλιτέχνης που εχει αμοιβή μεγάλη.
ετσι το εννοώ. στο [B][I]έβγαλα τα συμπεράσματά μου[/I][/B] στεκομαι

Σε αυτό σου απαντάω. Κανείς δεν έχει ενοχλήσει τον Morse (σύμφωνα με τον ίδιο). Και νομίζω πως κανείς δεν ενδιαφέρεται καν να τον ενοχλήσει.

περίεργο.ούτε καν μια διερευνητική ερώτηση? κρίμα

διπλό ποστ αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
άκουσα και εγω μετά απο τον ιο που μου χάρισε το παράνομο mp3 του και δεν ειχα υπολογιστή.
πρέπει να εχει αναφερθεί πιο πριν απο οτι θυμάμαι. πραγματικά πολύ άμεσος δίσκος!!ουτε να ψαχτείς, ουτε να περιμένεις, ουτε τίποτα. απλά απολαμβάνεις
και τον μεγάλο κομμάτι στο τέλος ειναι πραγματικά, ΜΕΓΑΛΟ!
πάντα τέτοια :smiley: (ναι εμένα περίμενε)

[SPOILER][SPOILER][SPOILER]βαλε ενα κλαρίνο στο τέλος του smoke and mirrors [/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

Κλασικά περνάει ένα μεγάλο διάστημα από την κυκλοφορία ενός δίσκου μέχρι να τον ακούσω, όταν ξαφνικά το αποφασίζω. Με το momentum άξιζε η απόφαση, όμορφο. Το freak μου φτιάχνει τη διάθεση.

Δεν ξέρω σε τι χώρους παίζουν οι Transatlantic πλέον στην Ευρώπη, θυμάμαι πως έπαιξαν και στο High Voltage στο Λονδίνο και σίγουρα τους έχει μάθει ευρύτερο κοινό.
Πάντως στην πρώτη τους περιοδεία για το SMPTe στην Αμερική έπαιζαν σε καταγώγια τύπου ΑΝ.
Με τους Theater να είναι τότε στα πάνω τους και να περιοδεύουν σε αίθουσες 3 με 5 χιλιάδων θεατών, ενώ και οι Spock’s Beard και οι Marillion σίγουρα έπαιζαν μόνοι τους σε μεγαλυτερους χώρους.
Θέλω να καταλήξω πως ο Morse δεν μου μοιάζει για τύπος που θα είχε σοβαρό πρόβλημα να παίξει και σε μικρό χώρο μπροστά σε λίγους σε μία χώρα που δεν έχει ξαναπαίξει, αλλά εσύ Οutshined που του μίλησες μάλλον ξέρεις καλύτερα και το θέμα είναι πράγματι πως κανείς διοργανωτής εδώ δεν ενδιαφέρθηκε.

Κοίτα, δεν ξέρω πολλά insides, αλλά σίγουρα όταν έχεις 6-7 σπουδαίους μουσικούς να περιοδεύουν υπάρχει ένα δεδομένο budget. Όταν δε σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ο Mike Portnoy υποθέτω ότι είναι λίγο μεγαλύτερο.

Αυτός ο λόγος, σε συνδυασμό με το πρόγραμμά του θεωρώ πως τον κρατάνε εκτός της ευρωπαϊκής μπάντας του Neal Morse, αν και φέτος είναι πιθανό να είναι μέσα.

Από εκεί και πέρα παίζει κατά βάση σε χώρους των 500 ατόμων (δες το τελευταίο του DVD για το Testimony 2 στο Los Angeles, όπου παίζει σε ένα χώρο που είναι σα σχολικό θέατρο, με σχετικά λίγο κόσμο και αυτός καθιστός). Γενικά, ένα Κύτταρο φαντάζει ιδανικό σαν μέγεθος χώρου.

Crimson και Maria εύγε. Μπαίνετε “στο δρόμο του Θεού” κι εσείς…:smiley:

Οι τιμές πάντως που είχαν Αγγλία αν δεν κάνω λάθος ήταν αβάσταχτες για ελληνικό κοινό.Μιλάμε για 80-λιρο με κάποια να είναι άνω των 100…Αν δεν κάνω λάθος ξαναλέω.

Αποκλείεται…

http://www.rocking.gr/news/O-Neal-Morse-me-ton-Mike-Portnoy-stin-Athina-/16851/

ήρθε η ώρα από ότι φαίνεται.

επιτέλους!

Ακουγόταν εδώ και λίγες μέρες.Το Fuzz ακούγεται ως επικρατέστερο.
Μπορεί να κάτσει και ως πάρτυ υποδοχής πρωτοετών.

Και γαμώ γενικά!Επιτέλους λίγο prog rock στην Ελλάδα.

The lost art of keeping a secret… :lol:

Να ανακοινωθεί επίσημα με το καλό και τα ξαναλέμε.

Η γνώμη μου ελέγχεται ενδεχομένως ως ανακριβής λόγω του ότι αγαπώ παθολογικά τη μουσική, αλλά αυτό που είδαν τα μάτια μου πριν λίγους μήνες στην Αγγλία, το έχουν δει από ελάχιστους καλλιτέχνες ζωντανά.

Και μην ξεχνάμε πως την ερχόμενη άνοιξη λογικά θα περιοδεύσουν στην Ευρώπη οι Transatlantic και αν πάει καλά αυτό το live θα έχουμε τις πιθανότητές μας. Γενικότερα, - και αυτό προκύπτει από πολλές κουβέντες που έχω κάνει με πολλούς ανθρώπους από όλες τις μεριές - αν πάει καλά αυτό το live, ίσως δοθεί το έναυσμα για περισσότερα πράγματα στο μέλλον, στον συγκεκριμένο χώρο.

Ήδη τα πολύ πετυχημένα live των Riverside νομίζω πως έδωσαν μια ανάσα ανακούφισης στους διοργανωτές που διατίθενται να ρισκάρουν…Αν πάει και αυτό καλά,ίσως όπως λες δούμε και άλλα όμορφα πράγματα!:slight_smile:

Είμαι σίγουρος πάντως ότι το show θα είναι εκπληκτικό και το live χορταστικότατο από διάρκεια.:smiley:

όλα καλά κι όλα ωραία, άλλα Πέμπτη, [B]ΠΕΜΠΤΗ[/B]; Κοτζάμ εργαζόμενο επαρχιώτικο prog λαό μας έχουν γραμμένους; #-o