Need - Norchestrion: A Song For The End (12-1-21)

Δεν μου φαίνεται καθόλου αδικαιολόγητη αυτή σου η σκέψη, διαβάζοντας προσεκτικά τη συνέντευξη.

Ωστόσο, προσωπικά, πιστεύω πως είναι περισσότερο πιθανό να πρόκειται απλά για μία “ωμή” καταγραφή μίας εποχής που αλλάζει ραγδαία και πολλά “ρομαντικά” στοιχεία της δικής μας νιότης “σβήνουν”. Επίσης, δεν θα απέκλεια τα νεύρα να είναι γενικά “τεντωμένα” (δεν το λέω καθόλου για πλάκα), λόγω της κατάστασης που επικρατεί τον τελευταίο χρόνο, συνεπεία της πανδημίας (ιδιαίτερα, δε, για εργαζομένους που βρίσκονται σε αναστολή ή/και δεν μπορούν να εργαστούν, λόγω της φύσης της εργασίας τους).

3 Likes

Η συνεντευξη ηταν πολυ ενδιαφερουσα.

Εχοντας μια λιγο πιο ολοκληρωμενη αποψη για το Norchestrion τωρα που εχουν περασει μερικες μερες- και πολλες ακροασεις, ειναι ενας εξαιρετικος δισκος, με ολα τα κομματια να ειναι παρα πολυ αξιολογα. Αν επρεπε να ξεχωρισω δυο μονο, θα ηταν τα nemmortal και norchestrion. Συγκριτικα με το Hegaiamas δεν εχει καποια μεγαλη αλλαγη κατευθυνσης, εχει ομως καλυτερη παραγωγη, που σου επιτρεπει πιο ευκολα να εστιαζεις στα επιμερους οργανα, και ειναι λιγο πιο στοχευμενο ως προς την ουσια του (οχι πως το hegaiamas δεν ηταν, αλλα ας πουμε αυτο το χαρακτηριστικο σε αυτο το δισκο το τελειοποιουν).

Δεν τους εχω δει ποτε live, ελπιζω αυτο να αλλαξει στο μελλον!

1 Like

Παιδιά, εγώ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω μια ακρόαση.
Ο ήχος πράγματι πάρα πολύ καλός, τα όργανα σαν παίξιμο όλα πολύ καλά, η φωνή πολύ καλή, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να το ακούσω. Κάτι δεν με κρατάει, ενώ όλα τα επιμέρους στοιχεία φαίνονται να είναι στην θέση τους, το σύνολο δεν με κρατάει.
Με μια (σχεδόν) όλα αυτά? Ε, ένας δίσκος αν σου μιλήσει έστω και λίγο, το κάνει κατευθείαν, ειδικά στο προγκ που παίζουν τα παλικάρια.
Πχ, χθες ετυχε να ακούσω mother of millions για πρώτη φορά ένα κομμάτι, αυτό με κράτησε κατευθείαν, είχε στοιχεία που με έκαναν να ακούσω το τραγούδι.

@Sevek θα σε δεσουμε χειροποδαρα μεχρι να πεις ‘‘ναι μλκες ο δισκος απλα γαμαει’’ :slightly_smiling_face:

2 Likes

Μεγάλη αλήθεια, ανεξαρτήτως είδους.

Άλλη μεγάλη λατρεία. Ωστόσο, πολύ πιο “στρωτοί” από τους Need και πολύ πιο “ευκολοχώνευτοι” (χωρίς καμία διάθεση κακής έννοιας). Σε βλέπω να “λιώνεις” δισκογραφία. Από περιέργεια, ποιο κομμάτι άκουσες;

Κρίμα, πάντως, που δεν σου αρέσουν οι Need. Βέβαια, γούστα είναι αυτά.

1 Like

Κι εγώ που νόμιζα το ότι θεωρείς το καλύτερο CH άλμπουμ το “Bloom” ότι ήταν μεμονωμένη περίπτωση… :stuck_out_tongue:

1 Like

Τώρα που τελείωσε η λάτζα, δημοσιεύθηκε η κριτική του @Outshined και κυκλοφόρησε ο δίσκος να πω και εγώ με τη σειρά μου δύο λόγια:

Αρχικά, πριν από δύο μήνες (πως περνάει ο χρόνος) έχασα ένα κάτι σαν στοίχημα με τον Χρήστο και υποσχέθηκα να ακούσω το άλμπουμ και να διατυπώσω και σχόλιο στην πρώτη ακρόαση, αυθημερόν!

Τότε του είχα γράψει (μάρτυρας μου τα mails) πως αυτός ο δίσκος του έχει προοπτικές για διεθνές μπαμ, μουσικά τουλάχιστον.

Αρκετές εβδομάδες και ακροάσεις μετά, νομίζω υποστηρίζω πιο γερά αυτή μου την θέση.

Οι προηγούμενοι (δύο κατά βάση) δίσκοι τους, δεν με άφηναν να δεθώ μαζί τους, δεδομένου και του ιδιώματος/παραγωγής (όχι επειδή ήταν κακή - επειδή δεν μου έλεγε εμένα κάτι). Καταλάβαινα γιατί ήταν τρομερό, ένιωθες πως σε κάθε αλλαγή ρυθμού ή μουσικού χωρίου, έπαιρναν πάντα την σωστή απόφαση. Δεν είχαν όμως στα μάτια μου, ενός τουρίστα με το ιδίωμα, replay value, σε αντίθεση με το τελευταίο Mother Of Millions πχ.

Ε, το “Norchestrion” τα άλλαξε αυτά και ο Ravaya στην συνέντευξη με τα παιδιά έδωσε την απάντηση. Έγραψε μουσική σκεπτόμενος περισσότερο τα φωνητικά. Πάντα μου έκανε κλικ η χροιά του Βογιαντζή γιατί δεν την θεωρώ τυπική φωνή του σύγχρονου προγκ ως προς την χροιά, είχε μπόλικο hard rock/grunge μέσα της και αυτό πρώτη φορά το παρατηρώ να ξεδιπλώνεται σε αυτό το άλμπουμ.

Μπορεί, ξανά, να μην ενθουσιάζομαι στιχουργικά, αλλά επειδή είναι τόσο προσεγμένο, με βρίσκω να κολλάω με στίχους. Το θεωρώ νίκη της μπάντας.

Οπότε το που και πως τοποθετούνται οι φωνητικές γραμμές είναι που με κέρδισε σε μεγάλο βαθμό και είναι η διαφορά. Η δεύτερη είναι ο ρόλος synths/πλήκτρων. Η τρίτη, τα riffs κάτω από τα refrain. Πολύ Nevermore. Θυμηθείτε τι έπαιζε ο Loomis κάτω από το ρεφραίν του “Born”.

Ε, αυτό οι Need σε αυτόν τον δίσκο το κάνουν συνέχεια. Τέλος, το μετρημένο drumming το οποίο όμως, όταν είναι να αλλάξει ρυθμό, γίνεται ενδιαφέρον.

Και εδώ, είναι η εξήγηση για μένα του πως ένας δίσκος που είναι μαζικός σε κάθε του έκφανση γίνεται αξιομνημόνευτος. Γιατί οι τεχνικές πινελιές είναι συμπυκνωμένη πληροφορία και μετατρέπονται σε κάτι προσιτό. Όχι ευκολότερο, προσιτό. Νομίζω πράγματι πρόκειται για ένα βήμα παραπέρα για την μπάντα. Όχι μικρό ή μεγάλο, αλλά παραπέρα. Και όφειλαν να το κάνουν. Είμαστε σε μια εποχή που τα ακούσματα μπλέκονται, κανείς (ενεργός ακροατής - το τονίζω) δεν δηλώνει οπαδός αυστηρά ενός είδους. Αυτό, αν έχεις το know how και είσαι και ενεργός ακροατής μπορείς να το περάσεις και στην σύνθεσή σου.

Οπότε, θεωρώ πως είναι ο πρώτος τους δίσκος για να πιάσει κάποιον οπαδό του σύγχρονου metal, αν φτάσει στα αυτιά του, που δεν ακούει απαραίτητα prog. Αυτό βέβαια το κρίνω κυρίως από την δική μου οπτική, που το περσινό Caligula’s Horse δεν μπόρεσα καν να το ακούσω μια ολόκληρη φορά.

Όσον αφορά την συνέντευξη και τα όσα θίγονται. Συμφωνώ με τον Χρήστο. Θέλω τους μουσικούς παθιασμένους, είτε μιλάνε για τα είδωλά τους ακόμη και αν τα κρίνουν, είτε για την θέση τους για σήμερα. Αν μπορούν να το αιτιολογήσουν το προτιμώ από μια ασφαλή και ουδέτερη τοποθέτηση. Να μιλάνε την μια στιγμή σαν οπαδοί και την άλλη σαν μουσικοί, και οι Need το έκαναν αυτό. Θα κριθούν και αυτοί με τη σειρά τους αλλά δεν θα έχουν φοβηθεί να “εκτεθούν”.

Τέλος, έχει το “Nemmortal” σηκωμένο riff από το “Theogonia” :stuck_out_tongue: ;

6 Likes

To Αmber.
Ίσα ίσα πάντως, το κομμάτι αυτό έκλεισε μέσα του περισσότερα ηχοχρώματα.

Εχω την εντύπωση πάντως πως ουσιαστικά αυτό που με κούρασε ήταν η υπερβολική παρουσία κιθάρας. Παρόλο που λατρεύω την κιθάρα ως όργανο, θέλω να την ακούω μπροστά, όταν έχει πραγματικά κάτι να πεί. Και ενώ ο κιθαρίστας των Need έχει όντως πολλά πράγματα να πεί, μου φάνηκε πως είχε συνέχεια κάτι να πεί, το οποίο μπούκωσε για μένα λίγο τον ήχο. Όχι σαν ήχο, αλλά σαν πληροφορία.Λίγο η ισορροπία με χάλασε, η κιθάρα μου φάνηκε πραγματικά μπροστά, σαν να μην άφηνε τα υπόλοιπα όργανα να αναπνεύσουν (δεν μιλάω πάλι για ήχο, ο οποίος είναι πραγματικά πολύ καλός).

1 Like

Προφανώς κάποιος που έχει ακούσει αρκετό prog metal στη ζωή του, η μουσική των Need θεωρώ πως πρέπει να του κάτσει είτε κατευθείαν ή όχι, δεν είναι δυσκολοχώνευτη…ανεξαρτήτως μεμονωμένων κομματιών που μπορεί να έχουν παραπάνω πληροφορία (π.χ. Αnanke). Καλό είναι πάντα να δίνουμε κι άλλες ευκαιρίες γιατί πολλοί παράγοντες μπορεί να μας επηρρεάζουν σε μια συγκεκριμένη ακρόαση. Τη μεγαλύτερη ίσως φρίκη την έχω φάει προσωπικά πριν πολλά χρόνια με Mars Volta…δεν καταλάβαινα καθόλου/δεν ένιωθα για αρκετό καιρό, άκουγα ένα φασαριόζικο alternative πράγμα…μέχρι που κάποιος ανέφερε τον Miles Davis για τους Mars Volta…ξανάκουσα και πραγματικά ήταν σα να άκουσα τη μουσική τους αλλιώς, ξεκλείδωσαν όλα. Για έναν progster βέβαια οι Volta ήταν πολύ ιδιαίτερη γεύση, οι Need απ’την άλλη είναι μια αρκετά “παραδοσιακή” prog metal προσέγγιση.

Ωραίο ποστ @apostolisza8, καλή ώρα το Caligula’s Horse που αναφέρεις έχει αρκετά πιο περίεργες, έμμεσες συνθέσεις. Καλά για το σηκωμένο riff από Theogonia που γράφεις, έχει κάμποσα πραγματάκια που μοιάζουν λίγο σηκωμένα έτσι; Κάτι Pain of Salvation πιανάκια, ορκίζομαι οτι το μπρουταλ σημείο του Norchestrion είναι εντελώς Cynic εποχής Traced in Air, καλά για Fates δεν το συζητώ…Παρ’ όλα αυτά ειναι η δική τους εκδοχή του prog metal που έχουν αγαπήσει και είναι -για να πω και τη δική μου γνώμη- εξαιρετική. Όσο λιγότερο πρόδηλες κάνουν τις αναφορές/επιρροές τους στο μέλλον τοσο καλύτερο, γιατί τα υπόλοιπα τα έχουν…

2 Likes

Και στο hegaiamas ειχαν πολλα στοιχεια Nevermore βεβαια, με αποκορυφωμα το (γαματο) Riverthane που σε σημεια του ειναι καρφι σαν να ακους Nevermore :wink:

1 Like

Δεν είπα πως το έκαναν εδώ πρώτη φορά.

Είπα πως εδώ μου μένει πιο εύκολα, θεωρώ, εξαιτίας αυτής της μαγκιάς των Nevermore (που τα χωρούσαν όλα σε μεσαίες διάρκειες τραγουδιών), εδώ θεωρώ πως την τελειοποίησαν ως επιρροή.

2 Likes

Επειδή βλέπω καλά σχόλια για την παραγωγή (και συμφωνώ) να επισημανθεί ότι την έχει αναλάβει ο Έκτορας Τσολάκης, που αν δεν κάνω κάποιο σημαντικό λάθος είχε αναλάβει την παραγωγή και στα δυο τελευταία άλμπουμ των Mother Of Millions. Ή τέλος πάντων είχε έναν ενεργό ρόλο.

Αυτό το αναφέρω γιατί η εν λόγω έλλειψη τεχνογνωσίας υπήρξε εμπόδιο για πολλές εγχώριες μπάντες στο παρελθόν και πλέον δεν χρειάζεται να έχουν ένα δυσβάσταχτο budget για να το επιτύχουν. Όχι πως το όνομα εγγυάται το αποτέλεσμα…

… οι ίδιοι πχ δεν είναι και τόσο ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα της δουλειάς του (σπουδαίου ελπίζω να συμφωνούμε όλοι) Neil Kernon στο “Orvam” (εμένα μου αρέσει ο χαρακτήρας που του έδωσε ο ήχος του).

4 Likes

Ντάξει, ακριβώς το ίδιο είχα στο μυαλό μου να πω στο προηγούμενο ποστ, αλλά θεώρησα ότι θα ήταν αδικία για τον κιθαρίστα τους να συγκριθεί με τον Loomis. Παίρνοντας όμως την σκυτάλη, θα πω πως, η κιθάρα πρέπει να μιλάει συνέχεια, όταν έχει κάτι να πεί, όπως ο Loomis στα Politics και Dreaming. Eκεί λοιπόν έχουμε το απόλυτο όργιο στις κιθάρες, οι οποίες είναι απόλυτες πρωταγωνίστριες, όμως καταφέρνουν με έναν θαυμαστό τρόπο να αφήνουν χώρο και στους υπόλοιπους. Ένας φυσιολογικός τραγουδιστής βέβαια, δεν ξέρω πως θα τα κατάφερνε στους προηγούμενους 2 ογκόλιθους, αλλά ο Dane κατάφερε έγραψε μελωδίες που κλέβουν την παράσταση, ενώ τραγουδάει πάνω από κιθάρες που ΚΕΝΤΆΝΕ.

Τέσπα, γούστα είναι αυτά προφανώς, οι άνθρωποι έχουν ρίξει πολύ δουλειά και αυτό φαίνεται, απλά σε μένα δεν είπε κάτι παραπάνω.

5 Likes

Έχοντας τη “μύγα”, λόγω του ότι ανέφερα το “ευκολοχώνευτη” παραπάνω, να επισημάνω ότι το έκανα συγκρίνοντάς τον ήχο τους με τον αντίστοιχο των MoM. Σαν prog, βεβαίως και δεν είναι mindfucking επιπέδου/κατηγορίας (και καλύτερα έτσι, διότι είναι λεπτή η γραμμή που περνάς στη “φλυαρία”/αδιαφορία ή/και το ξεφτιλίκι).

1 Like

Αυτός δεν έβαλε το χεράκι του και στο Dreaming Neon Black? O δίσκος μπουκώνει.
Να δω αν θα γίνει ποτέ remaster.

Με τους CH απλά δεν μου λέει απολύτως τίποτα προσωπικά η οπτική τους. Δεν τους θεωρώ, όπως και τους Need απαιτητικά ακούσματα για τα γούστα μου, χωρίς να λέω πως παίζουν 4/4 μουσική. Δεν έχει να κάνει με την απλοϊκότητα, όσο με το πως το Need πετυχαίνει μια ισορροπία σε αμεσότητα και τεχνική που μπορεί να πει κάτι και παραέξω από τους λάτρεις της σύγχρονης προγκ μεταλ αναβίωσης.

Δεν είναι σύγκριση πάντως. Αν και οφείλω να ομολογήσω πως πρώτη φορά εμμένω τόσο σε metal riffs των Need έπειτα από αλλαγή ρυθμού, σε αντίθεση με τα leads που συνέβαινε κυρίως στο παρελθόν.

Τι λες ρε αθεόφοβε.

Μεγάλη κουβέντα. Το πως μπορούν να στήνονται δίσκοι όπως το “Norchestrion” αποκλειστικά εξαιτίας του know how και του τρεξίματος μιας μπάντας, αξίζει να σχολιαστεί. Οι παραγωγές σε εγχώριους δίσκους είναι μακροχρόνια πληγή. Αλλά μιλώ και πέρα από την παραγωγή.

edit: Εν τέλει, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως οι Need έβγαλαν ένα τεχνικό μπομπάτο metal με αρκετή πληροφορία που μπορεί να ακουστεί και εκτός progressive metal ακροατηρίων, κάτι που στην σημερινή εποχή το θεωρώ και στοίχημα για μια metal μπάντα.

2 Likes

Ειδικα σε prog metal μπαντες και αυτο εχει σαν συνεπεια να κουραζεσαι αμεσως απο το πρωτο δευτερολεπτο καθε κομματιου (τουλαχιστον σε μενα εχει συμβει σε καποιους δισκους).

Τι να γινει remaster!
Ο κρυσταλλινος ηχος του δισκου?

2 Likes

Στα μπουκώματα η κιθάρα…μπουκώνει όλον τον ήχο. Ενώ γενικά έχει πετύχει το ηχόχρωμα, μου φαίνεται αδιανόητο να μπουκώνει ο ήχος.

1 Like

Δεν θα το εξεφραζα ακριβως ετσι, αλλα και εγω συμφωνω πως η παραγωγη ειναι το μονο αδυναμο σημειο των αριστουργηματων που λεγονται Politics of Ecstasy και Dreaming Neon Black . Στο επομενο αριστουργημα αλλαξαν σε Sneap που εκανε ΠΑΡΑΓΩΓΑΡΑ

Εγώ προσωπικά θεωρώ την παραγωγή του DNB την καλύτερη που είχαν οι Nevermore…

(και οι άλλες εξαιρετικές είναι απλά για διαφορετικούς λόγους)

Μετά έγιναν πολύ ευκρινείς για τα γούστα μου. Τότε άκουγες το “Beyond Within” να σηκώνει σκόνη και είναι ψαρωτικό, δεν ξέρω :stuck_out_tongue:

Γενικά όπως ξέρεις, είμαι ενάντια των remasters πέρα από εξαιρέσεις όπως την διόρθωση στο μαύρο χάλι του “Enemies Of Reality”.

3 Likes