Nevermore

Ακόμη δεν έχω πολυασχοληθεί με τα 90’ς τους.
Να τα μελετήσω που λέμε διεξοδικά.
Ένα DNB έχω ακούσει, όχι και πολλές φορές ώστε να πω όπως λένε όλοι “αυτός είναι ο καλύτερος δίσκος όλων των εποχών”.
Υπερβάλω, ναι, αλλά ξέρετε τι εννοώ.:stuck_out_tongue:

Πάντως το Godless μου αρέσει τρελά, ήταν η 1η μου ουσιαστική επαφή με την μπάντα, αν και καταλαβαίνω συγκρίνοντάς το με τα παλιά, ότι δεν έχει το feeling των 90’ς, αν και με όσο έχω ακούσει από τα 90’ς, το θεωρώ καλύτερο μουσικά.
Και από το Dead Heart.

Ίσως λέω βλακείες, ότι πρέπει να ακούσω - μελετήσω τα 90’ς ολοκληρωτικά και μετά να πω γνώμη.

Eλπιζω ολοι εσεις που τωρα τους αποθεωνετε, να μην ησασταν αυτοι που τους εριχναν μπουκαλια το '97…:lol::stuck_out_tongue:

τους ρίχναμε γιατί είχαν το θράσσος να παίξουνε την ίδια μέρα με τους ΑΙΣΝΤ ΕΡΘ φιλος.

Το αναφερω απλως γιατι θελω να δειξω την επιρροη των μεσων ενημερωσης στην διαμορφωση της ‘κοινης’ γνωμης.

Ασχετα με τον αν οι nevermore και οι καθε nevermore αξιζουν γιουχαισμα ή χειροκροτημα, δεν κρινω αυτο.

Νevermore και System of a Down ειχαν φαει μπουκαλια και κραξιμο, και μετα οταν αρχισαν να γινονται εξωφυλλακια σε γνωστα περιοδικακια, απεκτησαν πολλους fans.
Δυστυχως πολλοι ειναι ‘‘οπου φυσαει ο ανεμος’’…#-o

Στην περίπτωση και των 2 συγκροτημάτων που αναφέρεις η πορεία τους έδειξε ότι αξίζουν την δημοτικότητα που έχουν, αντίθετα με την τσιχλόφουσκα των Iced Earth.

Εγώ πάντως που ήμουν μέσα στις 4 πρώτες φορές που ήρθαν Αθήνα (ο αδερφός μου τους είχς δει ως Sanctuary!:x) έχω να λέω ότι το λάιβ τους το 99 για την προώθηση του DNB είναι από τα κορυφαία που έχω παρακολουθήσει!

Για το “επίμαχο” του 97, έχω να πω πως είχα καβλώσει άσχημα όταν είχαν παίξει το ομώνυμο από Sanctuary. Πάντως ο ήχος εκείνη τη μέρα με τους ΙΕ, ήταν επιεικώς τραγικός!

To ξεκαθαρισα στο ποστ μου, οτι δεν κρινω το αν αξιζουν ή οχι τα συγκροτηματα, αλλα τη σταση του κοινου.
Καλα οι Iced Earth με ενα riff ολοκληρη δισκογραφια εστησαν…

Kι αυτό κλεμμένο :lol:

σε αυτό έχεις μεγάλο δίκιο, αλλά ρε ΠΟΥΣΤΗ μου δεν θα το παραδεχτεί ούτε ένας!

επίσης, με τους IE πηγαίνουμε στο άλλο άκρο. Υπερτιμήθηκαν στην Ελλάδα και είναι γεγονός, αλλά για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε στα πρόβατα δεν θα πάμε στο αντίθετο άκρο. Δεν έχουμε μέτρο γιατί ακριβώς είμαστε όπου φυσάει ο άνεμος. Ούτε Θεοί, που τους κάναμε κάποτε, ήταν ποτέ, ούτε άχρηστοι και μπάντα τους ενός riff.

άσχετο αλλά μιας και είπατε για soad δε μπορώ να ξεχάσω τον σακελλαρίου που είχε θάψει το τοξισιτυ (0 ή 1 του είχε βάλει νομίζω :lol:). για τους soad τώρα, δε φάγανε σπρώξιμο μόνο απ το χάμμερ, και στο ράδιο θυμάμαι το chop suey έπαιζε συνέχεια…

για το Toxicity είχε κάνει κριτική ο Καραολίδης, δεν θυμάμαι αν ήταν τότε που έβαζαν 2 κριτικές αντίθετες.

επίσης, θυμάμαι το Χρονόπουλο (παλιά ντε) να λέει ότι ο Tankian είναι ο πιο εκνευριστικός τραγουδιστής που είχε ακούσει με αφορμή τη συμμετοχή του στο δίσκο του Iommi…

γενικά λατρεμένες κωλοτούμπες.

εγω θυμαμαι οτι ειχε κανει διπλη κριτικη στο toxicity…ο καραολιδης του ειχε βαλει 9 και το αποθεωνε…ο χρονοπυλος το ειχε κραξει…επισης ειμουνα στο περιστερι οταν supportaran τους slayer…τα μπουκαλια που ειχαν φαει ακομα θα τα θυμουνται…κλασικοι ελληνες μεταλαδες…ειναι οι ιδιοι που εβριζαν τους less than human οταν ηταν support στους deicide στο ροδον και τους nevermore οταν ειχαν ανοιξει για τους iced earth…βεβαια οι ιδιοι τωρα εχουν τους nevermore,system αναμεσα στις αγαπημενες μπαντες τους…

Βασικά έχει παρατραβήξει αυτό με τα μπουκάλια στους σοαντ και τους νεβερμορ.

Δηλαδή, η απλή λογική λέει ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους συγκεκριμένους που τα πέταγαν εξακολουθούν να ακούν αησντ ερθ, μερικοί ακουν τώρα Τερζή γιατί πέρασαν σε σχολές και άλλαξαν παρέες και μερικοί -λίγοι προφανώς- έκαναν κωλοτούμπα και έγιναν φανς των νεβερμορ/σοαντ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι χάνετε την ουσία εντελώς. Και ειδικά εσύ νάητ-σκάη σε αυτήν την περίπτωση. Αυτά τα περιστατικά είναι πολύ περισσότερο ντροπιαστικά για μερικούς από τους οπαδούς των αησντ έρθ που φάνηκε ότι ακουν μουσική ποδοσφαιρικά παρά για τους οπαδούς των σοαντ/νεβερμορ, που μια μειοψηφία αυτών μπορεί να τους έθαβε παλιότερα και να τους εκθειάζει τώρα.

Μη βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Σαφως και ειναι κατακριτεο το να πετανε καποιοι μπουκαλια στη σκηνη.
Αλλα επετρεψε μου να κραζω το ιδιο και αυτους που εκαναν κωλοτουμπα οπως λες, μονο και μονο για να θεωρουνται ‘‘in’’ τα ακουσματα τους.

1ον: Είναι το ίδιο να πετάς μπουκάλια σε έναν καλλιτέχνη με το να κράζεις ένα συγκρότημα και να το ακούς μετά είτε 1)επειδή είναι in 2)αποφάσισες ότι τελικά έλεγες λαλακίες και όντως σου αρέσουν. Βέβαια για σένα ισχύει μόνο η πρώτη περίπτωση, αφου όλοι όσοι σταματούν να ακούν μέταλ αλλαξοπιστούν για να είναι κουλ/να ρίχνουν γκόμενες και ήταν υποκριτές εξαρχής. Μακάρι να μην το πιστεύεις, αλλά αυτό φαίνεται από αυτά που γράφεις.
Και εντέλει τι το αποφασίζει να ακούει κάποιος και για ποιο λόγο είναι προσωπικό. Το να πετάς μπουκάλια σε συναυλία είναι ένδειξη χαζομάρας και έλλειψης παιδίας (θα το χαρακτήριζα πιο χοντρά)

2ον: Λες ότι σαφώς και είναι κατακριτέο, παρόλα αυτά επιλέγεις να τονίσεις το γεγονός ότι κάποιοι έκαναν κωλοτούμπα και όχι το γεγονός ότι κάποιοι πέταγαν μπουκάλια. Και φυσικά δεν είναι καθόλου τυχαίο.

3ον: Αυτοί που ακούν αησντ έρθ, κάποτε άκουγαν ελληνικά ή “τίποτα συγκεκριμένο” και άρχισαν να ακούν αησντ έρθ στο γυμνάσιο/λύκειο για να είναι in. Κωλοτούμπα?

Πιστευω οτι απο αυτους που λεμε, δηλαδη οτι απο εκει που πετουσαν μπουκαλια μετα εγιναν fans, ελαχιστοτατοι το εκαναν γιατι εψαξαν την μπαντα και τους αρεσε… Πεταξαν μπουκαλια για να φανουν ‘‘cool’’ ως οπαδοι των Iced Earth και για τον ιδιο ακριβως λογο αργοτερα εγιναν fans των Nevermore: Γιατι ηταν η εποχη που ηταν/ειναι στη μοδα αυτο το συγκροτημα. Δυστυχως. Μακαρι να εχω αδικο.

Γιατι δεν μπορει να ειναι καποιος τοσο μαλακας που ενω δεν εχει κατσει να ακουσει μια μπαντα, να της πεταει μπουκαλια.Και οχι μονο αυτο. Μετα να αποφασιζει οτι του αρεσει κιολας! Μπορει και να ειναι βεβαια, η βλακεια δεν εχει ορια.

Εdit: Μα τονισα την ‘‘κωλοτουμπα’’, γιατι ειναι κατι που συνεβη με το συγκροτημα του topic.

Ο Σακελλαρίου ήταν.

αχαχα, τώρα το δα. ο χρονοπυλος λέει, ΑΗΑΗΑΗΑΗ. πυλες του χωροχρόνου κ τέτοια :lol: #-o

όντως ο σακελλαρίου ήταν, αφού το γραψα ΕΓΩ :slight_smile:

Ψ. despinaki mode on…

8)

Ε ναι τωρα καναμε και τους Iced Earth συγκροτημα του πεου λες και πολλα συγκροτηματα εχουν γραψει ενα Night of the stormrider. Οσοι τους χαρακτηριζουν “τιποτα” ειναι πολυ χειροτεροι απο αυτους που τους εκαναν θεους. Αλλα ναι, τωρα ειναι της μοδας να λεμε οτι ειναι γτπ οι ΙΕ. :slight_smile:

κατι μου λεει οτι ο σακελαριου δεν ηταν τοτε στο hammer αλλα τεσπα…ισως κανω και λαθος…