Nightwish - Imaginaerum

Πφφφ#-o!! Μη με παρεξηγεις ! Χαιδευτικα το ειπα! Ψυχραιμια ειπα! Δε με ακουτε!

Τοτε ας ξερουμε οτι ακουμε sountracks και ας βγαλουν την ιδια ψαρωτικη γραματοσειρα λες και δεν αλλαξανε!

Κι εγώ αυτό δε μπορώ να καταλάβω. Ο δίσκος έχει και τα riffs του και τα σόλο του ακουστικά και ηλεκτρικά. Ο κιθαρίστας δεν τα ξύνει. Μπορεί να σου φαίνεται, γιατί άλλα στοιχεία φαίνονται περισσότερο. Τώρα, αν περίμενες να ακούσεις metal αριστούργημα δε νομίζω να είναι αυτός ο δίσκος που θα ακούσεις. Μουσικά όμως, είναι παραπάνω από αξιοσημείωτος.

Με αλλα λογια στα λογια μου εισαι … Περισσοτερο symphonic music παρα μεταλ! Και ναι soundtracks υπαρχουν πολλα αξιολογα… Δε περιμενα τους nightwish για να ξερω τη λεξη soundtrack!

Μα δεν είναι αμιγώς μουσική soundtrack, γιατί έχει τα metal στοιχεία και όχι μόνο. Εμένα μου άρεσε αυτός ο πειραματισμός. Οι κιθάρες πάντως είναι πιο μπροστά από το Dark Passion Play.

Ξερεις ποσα soundtracks υπαρχουν που να εχουν και ηλεκτρικες κιθαρες ; Το παρατραβηξαν με τα ορχηστρικα με αποτελεσμα να καπελώνει πολλα που επρεπε να ειχαν γινει μουσικα απο τους nightwish! Η ανετ ειναι πολυ καλη ομως εχω απογοητευση με ολο αυτο να βαζουν τιγκα ορχηστρικα ενω μπορουν να κανουν πολλα καλα τραγουδια σα το Rest Calm!

The rock soundtrackάρα 1996:D

http://www.youtube.com/watch?v=mD9gd25ySOA

Ναι, υπάρχουν αρκετά στομφώδη μέρη από την ορχήστρα και το Rest Calm είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια, αλλά δε νομίζω ότι το παρατράβηξαν με τα ορχηστρικά γιατί ο δίσκος έχει πολλές διαφορετικές στιγμές. Τα πιο κινηματογραφικά κομμάτια πιστεύω πως είναι το Scaretale και το Song of Myself.

Μαν ακουσε το λιγο περισσοτερο υπαρχουν και τα imaginaerum και arabesque που ειναι κι αυτα soundtrack κομματια αλλα 3-4 κομματια πιο ηρεμα και 3-4 με μεταλ ρυθμο κι εδεσε ενας αχταρμας πολυ καλης παραγωγης αλλα οχι καπου να πιαστει το αλμπουμ!

Διαβαζοντας τις τελευταιες 2 σελιδες ειχα την αισθηση οτι μιλαμε για τους Manowar και οχι για τους Nightwish.

Τι παει να πει εχασαν το μεταλ στοιχειο και το εριξαν στις μπαλαντουλες? Οι Nightwish ειναι, απο το AFF το κυριο στοιχειο της μουσικης τους ειναι η μελωδια οχι τοσο το μεταλ στοιχειο, μην βγαλουμε και ξεπουλημενους που απαρνηθηκαν το αγνο ατσαλι τους Nightwish τωρα, δεν θα το αντεξω.

Νομιζω απο τα πανω ποστ δεν εχω γραψει για [U]μπαλαντες [/U]μονο! Παρε το Sleeping sun με αλλο κομματι απο το imaginareum !

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
εχεις δικιο ομως…!!!
εγω προσωπικα καπως ετσι το περιμενα και οσο παει μου αρεσει περισσοτερο το αλμπουμ…!!!
θετικο το προσημο για αλλη μια φορα!

Γαματο το 12μετρο σε μπασο jazz fuzion από το slow love slow ! Μεγαλη εμπνευση! Η μελωδια πανω απ όλα Melodies-Nightwish! :lol: Περι ορεξεως…

…ναι και στο Metal Era και στα Public που είδα, προφανώς και σε άλλα:):!:

Tα συγκεκριμένα κομμάτια είναι interlude και οutro αντίστοιχα. Δεν θα το έλεγα αχταρμά, απλώς ένα πολυδιάστατο δίσκο και καθόλου μονότονο.:slight_smile:

Εγω προσωπικα δε βλεπω πολυδιαστατο αλμπουμ…Θες πολλες ακροασεις και βεβαια πριν απο αυτους υπηρχαν κι αλλοι καλλιτεχνες που αξιζει να τους ακουσετε πριν φτασετε στο Imaginaerum…[U] Καθε κομματι φαινεται τι κομματι ειναι[/U] και μπορω να σου πω πως με αυτο που εκαναν ειναι να βγαλουν αλμπουμ απο πολλα ειδη μουσικης ενα σε καθε τρακ και να το βαλλουν σε αυτο[U] ανεμπνευστο μουσικα[/U] και φουσκα λογω παρα πολυ καλης παραγωγης αλμπουμ. [U]Μονο μουσικες προσθηκες[/U] εχει… Δε δινω τα λεφτα μου σε αυτο…:?

To έχω ακούσει πολλές φορές το album για να μπορώ να κρίνω πόσο καλό είναι και πόσο φρέσκο μουσικά. Πιστεύω επίσης ότι έχει πολύ καλύτερες μελωδίες από το DPP. Δε μίλησα για κανέναν άλλο καλλιτέχνη. Για αυτό που δημιούργησαν οι Nightwish μέχρι στιγμής είναι καταπληκτικός.

πραγματικα πολυ ωραια μουσικη …αλλα με αλλο ονομα θα ταν καλυτερο! συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι nightwish…

Και να μας πουν τι ακριβως ειναι γιατι με αυτο το αλμπουμ εχουν γινει jazz/fusion/metal/symphonic metal/ethnic/pop/folk/soundtrack και δεν ξερω τι αλλο…#-o

Μιλαμε για τους Nightwish στις τελευταιες σελιδες. Σιγουρα ετσι?

http://www.youtube.com/watch?v=zBce0vuVuKQ&feature=related Sarah brightman μια πιο xαλαρη ανατολιτικη μορφη του arabesque-nightwish… Μαλλον εχουν μπερδευτει οι nightwish!!:lol: A ξεχασα εβαλαν λιγο παραπανω το μετρονομο! οκ.