No Budget Festival

παντως ξεχασα να σχολιασω την ηλιθιοτητα να κανουν το fest την ιδια ωρα που λιγο πιο διπλα θα παιζει η ΑΕΛ και γενικα που αρχιζει το πρωταθλημα…σιγουρα θα χασουν κοσμο (παλι) για και περσι το ιδιο εκαναν…
:? :? :?

Το φεστιβάλ έχει ανακοινωθεί εδώ και πολύ καιρό το ματς της Λάρισας πάλι όχι…

το οτι το πρωταθλημα αρχιζει 30-31 Αυγουστου το ξερουμε εδω και 2-3 μηνες…
εγω προσωπικα χεστικα για την ΑΕΛ,να μαζευτει κοσμος στο φεστιβαλ θελω
λιγη προνοητικοτητα δε βλαπτει και περσι τα ιδια εγιναν
ασε που η παε ειναι διοργανωτης μαζι με την no budget team…

Τελικα χτες τι εγινε?Πηγε κανενας?Ειχε κοσμο?Να ερθουμε απο νωρις την Κυριακη?

sorry man αλλά δεν είμαι από την Αθήνα.
είμαι από Πάτρα.
και στη σαλόνικα, κάτι παραπάνω βλέπεις από εμένα ε…
επίσης, δεν είμαι φοιτητής/αργόσχολος/whatever να μπορώ να τραβηχτώ Λάρισα για μια συναυλία.

Δεν το είπα υποτιμητικά, το είπα γιατί δεν έχουν ξαναέρθει και επικρότησα αυτούς που το οργάνωσαν.
εν τέλει δε νομίζω να χρειάζεται να αναφέρω σε εσένα αν θα ασχολούμαι ή να μου πεις εσύ αν και πόσο γουστάρω.

sorry guys για τα ασχημα νεα,αλλα αυτη τη στιγμη (10:15) ετοιμαζεται για τρελη βροχη εδω περα…
ας ελπισουμε οτι θα κρατηθει (πολυ χλωμο) ή οτι θα τελειωσει συντομα…

Από το πρωί στο Βόλο ρίχνει όση βροχή δεν έχει ρίξει όλο το χρόνο! Από μπουμπουνητά… λες και περνάει ένα F16 μόνιμα πάνω από το κεφάλι σου! Τη γκαντεμιά είναι αυτή ρε γμτ! :frowning:
Έχω κανονίσει με τα παιδιά να πάρουμε το τρένο που φεύγει στις 3 και να το ξημερώσουμε στη Λάρισα για να φύγουμε νωρίς το πρωί στις 5:30 για Βόλο… Να δω τι θα κάνουμε τώρα, υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί η συναυλία;

κοιτα αν βρεχει δυσκολα θα γινει,περσι λογω βροχης οι Nightrage δεν επαιξαν
θα καταστραφουν τα μηχανηματα…ασε που και ο κοσμος θα την κανει
αν ακυρωθει σηκωνεσαι και φευγεις,σιγα μια ωρα εισαι απο εδω…
σκεψουν αν ερθουν αλλοι απο πιο μακρυα

Έχουμε και λέμε. Παρασκευή η συναυλία ξεκίνησε κατά τις 9. Πρέπει να είχε κάπου 650 άτομα. Ο περισσότερος κόσμος είχε πάει για Panx Romana κάτι το οποίο μου έκανε και εντύπωση. Δεν περίμενα μετά από τόσα χρόνια να έχουν τέτοια απήχηση αφού για μια δεκαετία και ήταν ανενεργή. Αλλά βέβαια δεν είμαι πλέον και κάτω των 16 για να ξέρω τι ακούν αυτές οι ηλικίες :D. Προσωπικά μου άρεσαν οι Infidelity και ειδικά ο τραγουδιστής τους. 63 High παρόλο που δεν ακούω ska-pank το live τους ήταν και πάλι πολύ καλό και το ευχαριστήθηκα. Xτες η συναυλία ξεκίνησε πιο αργά λόγω της αισθητά χαμηλότερης προσέλευσης κόσμου. Πρέπει να μάζεψε κάπου 400+ άτομα. Οι Coin αδιάφοροι, The Bullets πολύ καλοί στο garage -rockabilly ύφος τους, Cyanna πρέπει να ήταν καλοί αλλά electro δεν το αντέχω. Τέλος οι The Fleshtones τα έδωσαν όλα. Πολύ καλό show με λίγα προβληματάκια στον ήχο. Έπαιξαν γύρω στην 1 ώρα και κάτι. Ξαναεπαναλαμβάνομαι, και να μην τους ακούς σπίτι σου λαιβ αξίζει να τους δεις. Είναι αμαρτία πάντως να γίνονται τέτοια events με τέτοιο εισιτήριο και να μην πάει κόσμος. Και τις δυο βραδιές η συναυλία τελείωσε κατά τις μια που πρέπει να ήταν και το αργότερο γιατί τους Fleshtones τους κατέβασαν πριν τελειώσει το σετ τους. Ίσως σήμερα που είναι Κυριακή να τελειώσει νωρίτερα.

Ας μας πει κάποιος αν έγινε η συναυλία σήμερα. Εγώ δεν πήγα τελικά…

Σιγά μην το ξέραμε και από τον προηγούμενο Δεκέμβριο. Αλλά και έτσι να ήταν θα μπορούσε το ματς να γινόταν πιο νωρίς και όχι πάνω στη συναυλία. Ας όψονται τα τηλεοπτικά δικαιώματα…

κανε μου τη χαρη και δες το 5. και μετα κοιτα και την ημερομηνια
http://www.superleaguegreece.net/news/2008/05may2008/news19-05-08-1421.htm

Σου απάντησα για την ώρα του αγώνα.:wink:

Δηλαδή όσοι ταξιδεύουμε για να δούμε συναυλίες σε άλλες πόλεις (και σε αλλές χώρες:roll:) πρέπει να είμαστε φοιτητές/αργόσχολοι/whatever;

Ναι μεν κανείς δεν έχει δικαίωμα να σου την πεί γιατί δεν πήγες σε μία συναυλία (ακόμα και αν ήταν 10 μέτρα από το σπίτι σου, δικαίωμα σου να μην πας) αλλά και αυτό που έγραψες είναι εντελώς άκυρο και παίρνει μπάλα πολύ κόσμο από εδώ μέσα… [-X

Η συναυλία έγινε κανονικότατα. Όσο για το θέμα με τον αγώνα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της συζήτησης. Απλά, πόσες φορές θα ξαναδείτε την ΑΕΛ και τον κάθε αγώνα και πόσες τους Threshold. Περισσότερες λεπτομέρειες για την συναυλία το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι.

κόιτα να δεις, ίσως το εξέφρασα λάθος.
κοίταξε να δεις.
πρέπει να έχεις χρόνο και χρήμα για να κάνεις ταξίδια για συναυλία.
συνήθως χρόνο έχεις άμα είσαι φοιτητής ή δεν δουλεύεις.

μια στο τόσο δε λεει κάτι. Και εγώ συνδύασα ταξίδι στο εξωτερικό πρόσφατα και είδα συναυλία. Μια φορά όμως και αν ξαναγίνει μια φορά μέσα στον επόμενο χρόνο. Δεν έχω περιθώριο να λείπω περισσότερο από τη δουλειά μου και δε βγαίνω και οικονομικά.

Αντίστοιχα, μια συναυλία που γίνεται στην Αθήνα π.χ. 2,5 ώρες από το σπίτι μου πλέον είναι εκτός δυνατοτήτων όταν το επόμενο πρωί δουλεύω νωρίς. Μεγάλη ταλαιπωρία για μια συναυλία…

Και στο λέω έχοντας περάσει βράδυα και βράδυα στο ΚΤΕΛ για να φύγω το επόμενο πρωί.

φυσιολογικότατο είναι αυτό, γιατί οι panx romana είναι η μακροβιότερη ελληνική μπάντα. Και εδώ στην Αθήνα πχ που παίξαν στο Πέραμα, όσοι ήταν οι 16 χρονοι, τόσοι ήταν και οι 25-30 άρηδες.

(αυτό περί του ότι ήταν ανενεργοί για μια δεκαετία και είναι ανακριβές. ο τελευταίος τους δίσκος κυκλοφόρησε το 99, και κάναν και live και πιο μετα)

Το δέχομαι αυτό που λες γιατί δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους. Το ότι η μπάντα ουσιαστικά ήταν ανενεργή το είπε ο ίδιος ο Frank σε πηγαδάκι το χειμώνα που είχαν ξαναπαίξει Λάρισα. Δεν θυμόμουν αν είχε πει για 8 ή 13 χρόνια, οπότε αφού κυκλοφόρησαν δίσκο το 99 μάλλον θα είχε πει 8 χρόνια. Για τους 25-30 άρηδες δεν μου έκανε εντύπωση, για τους μικρότερους σε ηλικία δεν περίμενα να τους ξέρουν.

Και λίγα λόγια για το λάιβ των Threshold αν και ότι και να πούμε θα είναι λίγο για αυτήν την απίστευτη εμπειρία. Αρχικά να πούμε ότι η οργάνωση ήταν καλή. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και τις 3 βραδιές, για την ακρίβεια δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο:-k. Φθηνές μπύρες, εύκολο πάρκινγκ - πρόσβαση. Εξαιρείται η άσχετη κλήρωση πριν το encore των Threshold όπου άναψαν τα φώτα και όλοι νόμισαν ότι τελείωσε η συναυλία. Η προσέλευση του κόσμου μπορεί να κριθεί ικανοποιητική, Πρέπει να ήταν λίγο πάνω από 400 άτομα(λαμβάνοντας υπόψη και μια κλήρωση με βάση τον αριθμό του εισιτηρίου), ο λιγότερος του τριήμερου πάντως. Πέρα από τους οπαδούς του συγκροτήματος υπήρχαν και αρκετοί που πήγαν λόγω του χαμηλού εισιτηρίου αλλά φαντάζομαι θα μπορούσαν να είναι και περισσότεροι. Αρκετός κόσμος πρέπει είχε έρθει και από άλλες πόλεις. Δύο παρέες είμασταν από Βόλο, άλλες δυο από Θεσσαλονίκη. Ο ήχος πολύ καλός, βοηθούσε φαντάζομαι και ο χώρος(ανοιχτό θέατρο ήταν). Το συγκρότημα απέδωσε τα μέγιστα. Τόσο ο απίστευτος Damian όσο και οι υπόλοιποι ιδιαίτερα δε ο drummer. Απίστευτη φωνή το παλικάρι ο οποίος πριν και μετά την συναυλία κατέβηκε για να μιλήσει με τους οπαδούς, έβγαλε φωτογραφίες και συζήτησε με τον κόσμο. Σε ερώτηση που του έγινε ανέφερε ως καλύτερο δίσκο το Dead Reckoning συμφωνόντας με ένα παιδί που του είπε ότι είναι αρκετά catchy. Έπαιξαν περίπου μιάμιση ώρα. Έδωσαν βάση στο Dead Reckoning αγνοώντας Wounded Land-Psychedelicatessen-Clone, ίσως το μόνο για το οποίο θα γκρινιάξουν κάποιοι για την συναυλία. Βέβαια για να έφευγα 100% ευχαριστημένος με το σετλιστ θα πρέπει να έπαιζαν κάνα οκτάωρο. Συν το ότι δεν υπήρχε merchandise. Κρίμα για όσους δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν στην συναυλία ενός από τα κορυφαία συγκροτήματα. Ελπίζουμε του χρόνου σε εξίσου ποιοτικό όνομα.

Setlist

Slipstream
Pressure
Falling Away
Mission Profile
Oceanbound
Part Of The Chaos
Elusive
The Destruction Of Words
Hollow
Exposed
Pilot In The Sky Of Dreams
Fragmentation
Light And Space
This Is Your Life

οι δικές μας μπάντες τα έσπασαν χθες! ειδικά οι hardcoraδες που βγήκαν πρώτοι οι Spitback (γα-μα-τοι) και οι need. κρίμα που δεν είχε κόσμο όμως… ένεκα το ποδόσφαιρο…
ωραία διοργάνωση indeed. ωραίο μέρος επίσης.