Nwobhm. ειδος η κίνημα?

Το θεωρώ, τελικά, σαν κίνημα. Κι αυτό γιατί έδωσε την ώθηση σε μπάντες να γίνουν γνωστές…και πολύ γνωστές θα έλεγα. Κάποια συγκροτήματα τα οποία ξεκίνησαν με αυτόν τον ήχο και μετά διαφοροποιήθηκαν, έγιναν παγκοσμίως γνωστά πχ. maiden, saxon, def lepard (με σαφώς εμπορικο hard rock ήχο). Τα υπόλοιπα 'μείναν στο σωρό με λίγες εξαιρέσεις πχ. angelwitch, blitzkrieg, diamond head.

Βασικα ηταν κινημα ως αντιδραση στην μοδα του punk που μεσουρανουσε τοτε στο Ηνωμενο βασιλειο αλλα κατεληξε αθελα του να ειναι πολυ επιδραστικο για τις μετεπειτα γενιές συγκροτηματων…

αυτό πώς προέκυψε;

το εχουν δηλωσει μεταξύ άλλων Steve Harris και Biff Byford

Tο οξύμωρο των punk επιρροών πώς το εξήγησαν; τα ethics του κινήματος; Ψήνομαι πάντως να διαβάσω τις συνεντεύξεις. Αν υπάρχουν online, please κάνε πάσα ή αν είναι σε κάνα hammer/invader και 8υμάσαι ποιας περιόδου, πες.

Δεν είναι οξύμωρο… Το πανκ είναι ξαδερφάκι μας! Μουσικά, ιδεολογικά (σε γενικά πλαίσια), ενδυματολογικά… Προφανώς σε αυτούς που αναφέρονται παραπάνω, έκανε ένα “κλικ” ο σκληρός ήχος του πανκ, αλλά ήθελαν να παίξουν πιο μελώδικη μουσική (και δεν τους άρεσε που οι πάνκηδες ήταν σαν παρτάλια) οπότε δημιούργησαν αυτό που όλοι αγαπάμε… Εξάλλου, κάποιος των Μετάλικα αν δεν απατώμαι, είπε ότι “το πανκ είναι χέβι μέταλ παιγμένο με τον λάθος τρόπο”

Ο Ηarris νομίζω το είπε.άλλωστε οι Metallica ακούγανε punk αν δεν κάνω λάθος.

Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ αμφιβολία μιας και είναι Ιστορικά καταγεγραμμένο, οτι το NWOBHM ήταν κίνημα.

Το χω ξαναγράψει…

O όρος New Wave of British Heavy Metal δημιουργήθηκε τον Μαϊο του 1979 από το περιοδικό Sounds. ήταν εφεύρεση του συντάκτη Geoff Barton, ο οποίος μετά από ένα live των Samson (Headliners), Iron Maiden & Angelwitch έγραψε ένα άρθρο για την τότε, αναπτυσσόμενη σκηνή στην Αγγλία.

Σκοπός ήταν να προβληθούν όλα τα νέα, τότε, συγκροτήματα κάτω από έναν συγκεκριμένο τίτλο, κάτι που θα εστίαζε καλύτερα την προσοχή του κοινού στις σκληρές μπάντες της εποχής.

Αυτό ουσιαστικά σήμαινε ότι το NWOBHM δεν είχε συγκεκριμένο ήχο μιας και από τους Venom μέχρι τους Ethel the frog η διαφορά ήταν τεράστια.

Εαν από αυτή τη φάση προέκυψαν πολλές μπάντες με τον ίδιο ήχο αυτό δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

ΑΥΤΑ.

οι metallica ακουγαν τα παντα σχεδον…με τη μεγιστη συνδρομη και του Cliff
funk, soul, blues & southern αυτος,Punk,Nwobhm και τα συναφη οι λοιποι.
σε γενικες γραμμες πιστευω πως το θεμα του τοπικιου εχει απαντηση και στα 2.
Ηταν ειδος και κινημα.
Για καποιους με γνωμονα τον ηχο ηταν το πρωτο και για αλλους που στην πορεια (ενω ξεκινησαν απο το ηχητικο) εξελιχθηκαν σε κατι ξεχωριστο ηταν κινημα.

Zed_Ryder, εγώ δε διαφωνώ καθόλου για τις αλλαξοκωλιές του metal με το punk και το αντίστροφο. Άλλωστε, ακόμα και την περίοδο που το nwobhm ξέσπασε υπήρχαν μπάντες που δεν άνηκαν γεωγραφικά στο κίνημα αλλά είχαν στοιχεία και από τα δυο είδη, ενώ μερικά χρόνια αργότερα έγινε ακόμα εντονότερο το φαινόμενο. Το ανέφερα ως οξύμωρο γιατί ως τέτοιο παρουσιάζεται να είναι, ξέρεις “ήταν μια αντίδραση στο punk της εποχής, αλλά ουσιαστικά είμαστε επηρεασμένοι από το punk”. Βέβαια, το δεύτερο δε βλέπω να το παραδέχονται πολλοί, ποιος ξέρει γιατί; Επίσης γιατί να μην αναφέρουμε ή να αναφέρει ο χάρης ότι ήταν μια αντίδραση στις μεγάλες τότε hard rock/metal μπάντες που είχαν αρχίσει να σαπίζουν; Ή ακόμα και στο progressive rock από το οποίο ήταν ακόμα και τότε επηρεασμένος; Το χειμαδιό του nwobhm, που κι αυτό είναι παρμένο σε μεγάλο βαθμό από το punk, αυτό μου δείχνει εμένα. Επίσης, την δήλωση την έκανε το 79 το 89 ή το 99;

Οι Iron Maiden - Diamond Head - Holocaust δεν είχαν δηλαδή κάτι καινούργιο να πούνε?

Tα small hours, am i evil δεν είναι πρώιμα thrash κομμάτια? Αυτά τα κομμάτια δεν τα διασκέυασαν οι metallica, τα έπαιξαν αυτούσια…

Σίγουρα όμως είχε και πολύ σαβούρα το NWOBHM , με διάφορα συγκροτήματα β’ και γ’ διαλογής.

το πρωτο thrash ever κομματι ειναι το ace of spades…:lol:

σε αυτο διαφωνω…γιατι με μοναδικη εξαιρεση οτι δοκιμασαν απο motorhead τα υπολοιπα κομματια τα εκαναν σχεδον “δικα τους”!Εστω και χωρις αλλαγες.

Το μεταλ γενικοτερα εφαγε πολυ σπρωξιμο απο το εν λογω ειδος αλλα σιγουρα ολοι τους ηταν ακομη στο ψαξιμο…πολλες μπαντες ,λιγα αξιολογα πραγματα.
την εποχη που οι Maiden εβρισκαν τη “χρυση χηνα/φορμουλα” με το “666”
οι metallica εφτιαχναν ηδη δικο τους ειδος!

Αυτό οφείλεται περισσότερο σε θέμα υποβολής απο πλευράς του μαρκετινγκ. Το 90% των μεταλάδων άκουσε τα κομμάτια αυτά πρώτα απο τους metallica. Ακόμη και σήμερα οι πιο πολλοί δεν έχουν ακούσει τα αυθεντικά.
Οταν έπαιξαν support οι Diamond Head στους Metallica τους γιουχάραν επειδή νόμιζαν οτι ήταν μπάντα διασκευών των δεύτερων :-s

χαχαχα…αν οι maiden έχουν βρεί την χρυσή χήνα οι metallica πρέπει να έχουν βρει το χρυσό δισκοπότηρο. Με τόσο μάρκετινγκ και προώθηση που έχουν οτι και να κυκλοφορήσουν θα πουλήσει.
Οι maiden ούτε το 1% του μαρκετινγκ των metallica δεν έχουν, ούτε καν στο ραδιόφωνο ακούγονται. Μάλλον τελικά η δική τους χήνα θα είναι άρρωστη.

Οσον αφορά το ποιος ανακάλυψε ποιο μουσικό είδος (και αν το ανακάλυψε) δεν είναι αποδεικτικό υπεροχής ή ποιότητας.

Το πρώτο κονσέρτο που έχει βρεθεί στην ιστορία της μουσικής ανήκει στον Corelli… αυτό δεν σημαίνει οτι είναι καλύτερος συνθέτης π.χ απο τον Beethoven ή τον Stravinsky.

Τα μουσικά είδη στην ροκ είναι απλά ταμπέλες… εδώ έχουμε φτάσει σε σημείο να ξεχωρίζουμε ακόμη και γεωγραφικά τα είδη… γερμανικό power- σουηδικό death - σκανδιναβικό ροκ- bay area thrash- nwobhm.

οταν ομως σου μιλαει ενας απο το 10% που τα ειχε ακουσει (οχι πριν) αλλα παραλληλα…μπορω να στηριξω ακομη την αποψη αυτη καθως δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι ασχετοι σε συναυλιες .Εκτος αν τη χαλανε και ειμαι κι εγω σε αυτη.
ΔΕΝ θα μαθουμε τον καθε ασχετο τι να ακουει και το ποτε.
και οχι…δεν με εψησε κανενα μαρκετινγκ…Μου αρεσε, το ακουσα…
Ακουσα ομως και τα οριτζιναλ γιατι ετσι το ηθελα και ενω τους εχω τρελλο ρισπεκτ ,μπορω να πω οτι οι Metallica τα επαιξαν σαν δικα τους!
Με αυτο δεν εννοω οτι ειναι καλυτερα…

Παλι μιλας για μαρκετινγκ και εχω αρχισει να πιστευω οτι απλα δεν καταλαβαινεις.
Ή μαλλον δεν γουσταρεις να αναφερεται κανεις με “υποπτο” τροπο στους Maiden!
Δεν μιλησα για “χρυση χηνα” οσο αφορα τα φραγκα…
Μιλησα για την πεπατημενη που ακολουθησαν στον ΗΧΟ τους.
Και μην μιλαμε για ελλειψη μαρκετινγκ ,γιατι μονο δονητες με το σημα των Maiden δεν εχω δει πλεον!
Μην ξεχνας και ποσα βιντεοκλιπ ειχαν βγαλει οι Maiden μεχρι να βγαλουν οι αλλοι το ONE.

αυτη η αναφορα μου στο θρας, εγινε για να πω οτι οι Metallica δεν εμειναν σε μια “φαση” για “Χ” διαστημα,βγαζοντας 1-2 δισκους που ναι μεν ειχαν “κατι” αλλα θυμιζαν κατι αλλο!
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα 2 πρωτα Maiden αλλα Kill’em All ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Και οσο και να θελεις να το αγνοησεις, ειναι τουλαχιστον αποδεικτικο υπεροχης, καθως σου δειχνει μια μπαντα με σωστη χημεια, η οποια βρισκεται να κανει εκκινηση “πετωντας” με κατι πρωτοποριακο και φρεσκο!Οχι γιατι ηταν οι πρωτοι αλλα καθαρα γιατι ετσι ηταν!
Η ποιοτητα (για το οτι μπορουσαν να προσφερουν σαν μπαντα) ηρθε αργοτερα.

Επισης τα γεωγραφικα πλατη καλα κανουν και εχουν μπει να οριζουν τις διαφορες “σχολες” καθως ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι ακομη και σε ενα μονο ειδος (πχ στο Thrash) μπαντες απο την ιδια περιοχη της αμερικης ειχαν κατι διαφορετικο απο τους “Χ” ομοεθνεις τους. Αυτο φανηκε σε πιο μικρο βαθμο στη Γερμανια αλλα δεν επαυε να ειναι διαφορετικο στυλ και ηχος!

Έχετε ιδέα για τη σημασία της λέξης “κίνημα”?

Ρε Megatherion ότι δε γουστάρεις τους Maiden το έχουμε καταλάβει αλλά δε μας έχεις εξηγήσει ακόμα που βλέπεις τη χρυσή χήνα στην μουσική κατεύθυνση. Τα δύο πρώτα το καταλάβαμε ότι τα θεωρείς ότι διαφέρουν από τα επόμενα λόγο Dianno, το Number Of The Beast είναι μεταβατικό, τα Seventh Son και Somewhere In Time μας το έχεις πει ότι τα γουστάρεις γιατί διαφέρει από όλα τα υπόλοιπα, το No Prayer είναι σχεδόν ροκιά οπότε ξεφεύγει και αυτό(με τον κακό τρόπο) όπως και το ατμοσφαιρικό/υποτονικό X-Factor(επίσης με τον κακό τρόπο), το Virtual XI ok δεκτό είναι αναμάσημα, μετά πάμε στα πιο Prog/Hard Rock μελωδικά Brave New World/Dance Of Death/Matter Of Life And Death και τελικά μας μένουν ένα Piece Of Mind και Powerslave τα οποία επίσης διαφέρουν μεταξύ τους αφού το πρώτο είναι σαφέστατα μελωδικότερο, πιο Mid Tempo και πιο Powerάδικο σε σχέση με το δεύτερο. Το μόνο που έχουν κοινό είναι ότι έχουν τα γνωστά Trademarks των Maiden. Με αυτό το σκεπτικό μπορείς να πείς ότι και οι Celtic Frost(πχ και στο πολύ μάτωμα) επαναλαμβάνονται γιατί το Riffing τους είναι χαρακτηριστικότατο και ότι να κάνεις θα ξεχωρίζει. Οπότε έχουμε να κάνουμε με ένα συγκρότημα που για να το κατηγορήσεις για ουσιαστική επανάληψη πρέπει να φτάσεις στο Fear Of The Dark(9ος δίσκος). Για πες μου πόσα συγκροτήματα έχουν φτάσει στον 9ο δίσκο και να μην έχουν δώσει δικαίωμα για να τα κατηγορήσεις για επανάληψη?

Από την άλλη έχουμε τη μόνιμη επιχειρηματολογία υπέρ των Metallica και του “πειραματισμού” τους ο οποίος μέχρι το Black Album απλά δεν υπάρχει και είναι σε καθαρά εξελικτικό επίπεδο και όχι σε επίπεδο αλλαγών, για την ακρίβεια ούτε τη σειρά στο Tracklisting του δίσκου δεν αλλάζαν από το Ride The Lightning μέχρι το And Justice. Έχουμε και λέμε 1ο τραγούδι η θρασιά με την ακουστική εισαγωγή, 2ο το επικό ομώνυμο με το μελωδικό κόψιμο στη μέση και την απότομη κλιμάκωση μετά την επαναφορά από το σόλο, 3ο τραγούδι η ντουμιά του δίσκου, τέταρτο τραγούδι η “μπαλάντα” με το ξέσπασμα στο τέλος… You Get My Point. Τώρα όσον αφορά την πρωτοπορία τους στο Thrash έλεος υπήρχε και Demo των Exodus με ένα από τα 4-5 καλύτερα τραγούδια τους μέσα και αν το ζορίσεις και λίγο οι Raven, Tank κτλ. είναι ένα βηματάκι πριν το Thrash. Άμα είναι να σταθείς κάπου, στάσου στην ποιότητα του υλικού τους και όχι στην πρωτοτυπία τους γιατί έχω δει και πιο πρωτότυπα συγκροτήματα αλλά πολύ λίγα συγκροτήματα τα θεωρώ καλύτερα από τους Metallica.

Άμα μιλάς για τους πειραματισμούς μετά το Black Album πραγματικά εγώ δεν τα βλέπω σαν πειραματισμούς αλλά σαν άλλο συγκρότημα καλό ή κακό ο καθένας μπορεί να κρίνει αλλά στα σίγουρα δεν έχει κάτι το Metallica. Περισσότερο βλέπω την πρωσοπικότητα ανάμεσα στον πρώτο και τελευταίο δίσκο τον Ulver παρά ανάμεσα στο Master Of Puppets και το Load.

Δε θέλω να προκαλέσω και πάλι το γνωστό Metallica Vs Maiden αλλά όπου πάει και όπου βρεθεί εκεί καταλήγει το πράγμα όταν αναφέρεται ένα από τα 2 ονόματα. Ας σκεφτόμαστε και λίγο πριν μιλήσουμε μόνο.

End Off Topic.

P.S.Τα περί Marketing δε θα τα σχολιάσω προς το παρόν, δε με απασχολούν για την ώρα.

Edit: και για να πω και κάτι On Topic κατά κάποιο τρόπο είναι και τα 2. Τοπικό μουσικό κίνημα με πολλά συγκροτήματα να έχουν κοινά στοιχεία λόγω καταβολών όπως αντίστοιχα το Bay Area Thrash πχ.

Δεν θες, αλλά το προκαλείς.

για πες

Δεν το προκαλώ, συμμετέχω.