O Mark Knopfler στην Ελλάδα

Λιγες ωρες ωρε αδερφια :smiley: 8) :smiley:

Aυτο ακριβως. Μην παιζετε με τετοια ονοματα (πχ συναυλια Waters), οποιος το σκεφτεται επειδη ειναι μονος o Knopfler και οχι με τους Dire Straits καλα θα κανει να παρει εισιτηριακι και να ερθει. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα το μετανοιωσει

Αντε,μια μερα εμεινε…

12 ωριτσες ακομα…

Πως παει καποιος αποψε στο Λυκαβηττο χωρις αυτοκινητο?

Mε ταξί…πέραν της πλάκας με τα πόδια ειδικά η ανάβαση δεν πολυπαλεύεται…

εγω προσωπικα μετρο μεχρι Eυαγγελισμο και απο κει μαλλον ταξι… θα φανει

Γενικα, (και για τον γυρισμο,που θα ειναι κατηφορα!!)απο το θεατρο μεχρι καποιο σταθμο μετρο, ποση ωρα ειναι περπατημα?

Από το σταθμό του Μετρό στους Αμπελόκηπους πρέπει να είναι ένα 15λεπτο (κατεβαίνοντας :stuck_out_tongue: )

Λοιπόν, τι να πω για τον κυριο Κnopfler? Απλά έδειξε γιατί είναι στο πάνθεον των καλύτερων κιθαριστών!
Τέτοιες μελωδίες γλυκές λίγοι μπορούν να τις προσφέρουν στο κοινό και ο Knopfler σίγουρα είναι ένας από αυτούς… Σε ένα θέατρο Λυκαβηττού με αρκετό κόσμο, θα έλεγα σίγουρα πάνω απο 4000, κατάφερε να με συγκλονισει…
Μπορεί από το setlist να έλειπαν κάποιες μεγάλες επιτυχίες απο Dire Straits (πχ Money for nothing και Walk of Life) αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο 9λεπτο Sultans of Swing και ολόκληρο το Telegraph Road (15 Λεπτα ειναι αυτα!)
Ο Knopfler δεν θυμίζεται για την “εκφραστικότητα” του επι σκηνής, αντιθέτως πιο πολυ μουντρούφλης κανει :stuck_out_tongue: , αλλα ο τρόπος με τον οποίο ένιωθε τα σολο του, και το vibe του κοινου στις μεγάλες επιτυχιες του καλλιτεχη, έβαζαν ενα χαμογελάκι στο προσωπο του :slight_smile: Το μόνο “μειονέκτημα” που βρήκα είναι πως ακομα και να’σαι die hard fan, δυσκολεύεσαι να τραγουδήσεις μαζί του επειδή δεν ακολουθεί επακριβώς τις studio εκτελέσεις …
γενικά πέρασα άψογα!

Ορίστε κάποιες pics από τη βραδιά…let me know με αν θέλετε κι αλλες… θα υπάρξουν και vids οταν πάψει να αυνανίζεται η σύνδεση μου :-s

μου κλείνει και το μάτι … (και καλα :stuck_out_tongue: )

από τις ομορφότερες κιθάρες ever!

όλοι η μπάντα :smiley:

2 ωρες μαγειας…τιποτα αλλο!!Φιλε mrwhatsisname αν ανεβασεις και βιντεακια θα εισαι παληκαρι…!!!

Ta έσπασε ο Mark!
Θεος ηταν!Ειδικα το Telegraph road ηταν απιστευτο!
Μολις εμαθα το σετλιστ απογοητευτηκα,αλλα απο τα πρωτα λεπτα της συναυλιας,αρχισα να συναρπαζομαι!
Απιστευτος!

Και ο ηχος ηταν παρα πολυ καλος!

Πολύ καλή συναυλία από την οποία όμως - κατά την άποψή μου - κάτι έλειπε, χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω απόλυτα. Ίσως το μέτριο setlist (και δεν αναφέρομαι στο ότι δεν έπαιξε πολλά D.S. - Knopfler έλεγε το εισιτήριο, αλλά στο ότι στους σόλο δίσκους του, έχει αρκετά φοβερά κομμάτια που άφησε εκτός προτιμώντας τα πιο “ήπια”), ίσως να με χάλασε και ο τελείως ξενέρωτος Knopfler. Σου έδινε την εντύπωση πως δεν τρελαινόταν κιόλας που έπαιζε. Τα χαμόγελά του ήταν τόσο λίγα που έμοιαζαν με μοναδικές στιγμές όταν “έσκαγαν”. Επίσης, με εκνεύρισε πολύ το γεγονός ότι με το που ανέβηκε στη σκηνή, αντί να χαρεί για τον πολύ κόσμο που ήρθε να τον δει, έδειχνε στους σεκιουριτάδες τα άτομα που ηχογραφούσαν / μαγνητοσκοπούσαν τη συναυλία…

Πάντως όταν “άγγιζε” την κιθάρα, έβγαιναν πραγματικά μαγικοί ήχοι, ενώ το “Sultans…” και το “Telegraph…” ήταν συγκλονιστικά…

Θα συμφωνησω απολυτα με τον cozy.Παντως ολα τα λεφτα χθες ηταν ο τυπος στην μπαντα που εμοιαζε με τον Moby και επαιζε τα παντα…

πολυ καλη συναυλια αν και ο κοσμος δεν ηξερε τα περισσοτερα απο τα προσωπικα του album και δεν ηταν ιδιαιτερα θερμος παρα μονο οταν ακουγε τραγουδια των dire straits,σε ολη του την περιοδια εχει το ιδιο σετλιστ και η3ερα τι 8α ακουσω χτες.απλα ειδαμε γιατι ο mark ειναι ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες .

Σπάνια ακούς τόσο καθαρό ήχο σε συναυλία. Ήταν πραγματικά κρυστάλλινος.
Για τον Knopfler και για την τεχνική του τα σχόλια είναι περιττά. Απλά κάθεσε και τον χαζέυεις όταν παίζει κιθάρα. Δεν είναι τυχαίο που το κοινό ξεσπαγε σε ζητοκραυγές κάθε φορά που ξεκινούσε ένα solo! 8) Και είχε πολύ κοσμο! 19.20 φτάσαμε και το parking του θεάτρου ήταν ήδη γεμάτο.

Πάντως συμφωνώ με τον cozy - με το που βγήκε στη σκηνή φαινόταν αρκετά ξενερωμένος και έδειχνε όσους βιντεοσκοπούσαν τη συναυλία με κάμερα. Αυτό ήταν υπερβολικό, και μπορούσε να μας χαρίσει μερικά ακόμα χαμόγελα! Αν και στο τέλος έδειχνε να περνάει καλα :smiley:
Για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι ίσως είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα με την διοργάνωση. Δεν ξέρω τι ακριβως, αλλά ήταν περίεργο ότι βγήκε και η κυρία Ματσούκα να μας πει για τις κάμερες και τα κινήτά πριν ανέβει στη σκηνή ο Κnopfler.

Πολύ καλή ήταν η συναυλία, μεγάλος κιθαρίστας, το “άγγιγμα” του δεξιού του χεριού είναι απίστευτο, αναγνωρίσιμο εδώ και δεκαετίες και χάρηκα πολύ που επιτέλους το είδα και live. Tα bluegrass και country κομμάτια μου άρεσαν και ας μην είμαι ιδιάιτερα εξοικειωμένος με τα προσωπικά του άλμπουμ και φυσικά μου άρεσε πολύ που άλλαζε τα DS κομμάτια σε σχέση με τις στουντιακές εκτελέσεις. Καταλαβαίνω πως κάποιοι θα ήθελαν να ακούσουν στο sultans το στουντιακό σόλο (ειδικά κόσμος που έχει επενδύσει ώρες στο να το “βγάλει” νότα-νότα :wink: ) αλλά το χθεσινοβραδυνό chicken picking στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν απίστευτο και για μένα σίγουρα ευπρόσδεκτο. 8)
Για την ιστορία στη διάρκεια της συναυλίας έπαιξε με 5 διαφορετικές κιθάρες: 2 stratocasters (μία κόκκινη, μία sunburst), μία sunburst Les Paul με pickguard, την γνωστή Suhr που χρησιμοποιεί εδώ και πολλά χρόνια με τους άσπρους μαγνήτες και μία National Steel.

Συνάντησα αρκετούς από εδώ χθες, περάσαμε καλά!

Και εμένα. [-X
Λες και δεν έχει υπέυθυνο ασφάλειας στο crew και είναι ανάγκη να το κάνει ο ίδιος. [-X
Παραφράζοντας γνωστό ποδοσφαιρικό σύνθημα: “Τι να κάνω (δις) που έχω κιθαρισταρά ρουφιάνο” :lol: :stuck_out_tongue:

Γιατί ο μουσάτος που έπαιζε κιθάρες και μαντολίνα δεν ήταν μεγάλη μορφή;

Λογικό η Ματσούκα να έχει μία φοβία προς τις κάμερες μετά από όλα αυτά που έχουν κυκλοφορήσει για πάρτη της…:stuck_out_tongue:

…αλλά μάλλον δεν μιλάμε για την ίδια Ματσούκα :lol: :lol: :lol:

επισης το πιο σιχαμερο που γινετε παντα στον λυκαβητο ειναι που δεν αφηνουν να παρεις μεσα μπυρες ακομα και αν τις εχεις παρει απο την καντινα π χει εξω.

Rocking ειναι εδω και παντα ειμαι σιγουρος οτι θα διαβασω κατι που με τσατισει…

“ξενερωτος” ο Knopfler…

Τι ειναι αυτα που λετε ρε παλικαρια??? εχετε δει ποτε Dire Straits LIve??? παντα ετσι επαιζε… και φαινεται οτι γουσταρει απο τους μορφασμους του, αν καθεσε αρκετα κοντα για να το δεις. 28 χρονια μουσικης ετσι επαιζε παντα.λετε να το εκανε απο αγκαρια?

για το λαιβ τωρα,Ημουν Καγκελο!!! Ηταν τελειο! Πρωτη φορα τετοιος κρυσταλλινος ηχος!!! ακουγες τα παντα! ακομα και τις νοτες πουτ επαιζε πολυ απαλα με το Chicken Picking του ο κυριος Μαρκ, κατι πολυ σπουδαιο!!!

το σετ λιστ ηταν και αυτο πολυ καλο! το κλιμα του λαιβ ολου ηταν γενικα ετσι χαλαρο…

και οσoν αφορα την υποδειξη για αυτους που μαγνητοσκοπουσαν…
αν δε πει κατι ο μουσικος που παιζει ποιος θα πει??? αυτος εχει τον πρωτο λογο στην τελικη.

αλλα εσεις εδω παντα εχετε κατι να πειτε…
το τι ακουγα οταν εφευγα απο τον κοσμο δε λεγεται…μαλωσα και μεμερικους που μου λεγανε πιπες…

Απιστευτο Λαιβ…απιστευτη ερμηνεια και παιξημο!!!και συναισθημα!!! απιστευτος ηχος!!! ηταν μουρες ολοι! ειδηκα ο 2ος κιθαριστας!!! κουνουσε και το αριστερο του ποδι στο ρυθμο με εναν αστειο τροπο.
απιστευτος ο πολυμουσικος στη φλογερα(τι ηταν αυτο) βιολι και τα μαντολινοειδη…
απιστευτος μπασιστας!!! αν ειδε κανεις τι επαιζε! και τι ηχο ειχε με εκεινο το ασπρο Precision!!! (το προτιμησα απο το αλλο το 5χορδο.)

αν επαιζε και σημερα και σημερα θα εσκαγα αλλα 50 για να τον δω!

Mαλακια στο τετραγωνο. Ολοι αυτοι που το κανουν για μενα ειναι καραγκιοζηδες. Και φυσικα πολλοι απο αυτους ειναι αγαπημενοι μου καλλιτεχνες αλλα ταυτοχρονα assholes.
Δεν γινεται να φερεσαι ετσι στους οπαδους που σε χρυσοπληρωνουν, σε τελικη αναλυση, κατα 95% ο κοσμος που χρησιμοποιει φωτογραφικες μηχανες και καμερες/κινητα σε μια συναυλια το κανει για προσωπικη ευχαριστηση και οχι για να τα πουλησει και να καρπωθει εις βαρος του καλλιτεχνη.
Αλλα ετσι, να σας σκιζει ανελεητα το dl θελω.