Obscure διαμάντια

4 Likes

Ένα τελευταίο από μένα για σήμερα. Το πιο καλά κρυμμένο μυστικό της ελληνικής σκηνής . 1990 . Αδιανόητα να παίζει κάποιος ετσι οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά γενικά . Απολαύστε υπεύθυνα όσοι δε γνωρίζετε

8 Likes

Σκεφτομουν να βαλω Ageless Wisdom, αλλα αν και μουσικα ειναι πολυ καλοι, τα φωνητικα ειναι σιγουρα καπως… ξεχωριστα :sweat_smile: Θυμιζουν Mark Shelton, αλλα στο πολυ πιο ακραιο :stuck_out_tongue:

8 Likes
5 Likes

Φοβεροι οι Ageless Wisdom, όταν μου το είχε βάλει ένας φίλος να το ακούσω πρώτη φορά, ορκιζόμουν ότι είναι Manilla Road

1 Like

Πωπω δεν ειχα ιδεα. Εγω αγαπησα φωνητικα. Κ το Κορεατικο πολυ ωραιο το Foreign Legion.

Speaking of Greek demos. Αγαπημενη μου συνθεση. Ενωμενες τεκνοθρας καταβολες με sci fi αφηγημα και επικη διαθεση. 10 λεπτα γεματα υπεροχες ιδεες. Πχ 4:30-6:30 (5¨40 ανατριχιαζω. Πωπω ειχα πολυ καιρο να το ακουσω. Deep in flames they die)

9 Likes

Εκπληκτικο ντεμο. Είχαν έρθει και Γιάννενα και το είχαν παίξει ολο σε ένα σινεμά. Με συγκίνησες καριολη. Συγνώμη κιολας

2 Likes

Χαχαχα κ συ εμενα. Ξερεις ποσες φορες μου χουν πει γι αυτη την συναυλια; Ειδικα ο Βασιλης που ναι κολλητος μου την θυμαται πολυ συχνα. Του αρεσε πολυ το σκηνικο κ ο κοσμος

2 Likes

Πολύ καλή μπάντα. Θα απογειώνοταν με καλύτερα φωνητικά για εμένα.

1 Like

Τα φωνητικα που χουν εδω και χρονια λες ε? Και ο Βασιλης το θελει, αλλα δεν βρισκει καποιον δυστυχως. Εχει ψαχτει κατα καιρους

Ναι αυτά λεω. Οκ λογικό. Θέλει τραγουδιστή κανονικό. Κατά τα άλλα φοβερή μουσική. Progressive και tech thrash. Γεμάτο ριφ και αλλαγές.

1 Like

Στο Πολυθέαμα δεν ήταν; Μετά από 20 (είκοσι) και πλέον χρόνια οι αναμνήσεις είναι λίγο θολές, αλλά θυμάμαι που είχε στηθεί κανονικό πανηγύρι με όλους τους “σταθερούς” του… μεταλλικού πληθυσμού των Ιωαννίνων παρόντες, κι ακόμη περισσότερους!
Αν θυμάμαι καλά, εγώ πρέπει να ήμουν σε φάση λίγο πριν/λίγο μετά την στρατιωτική θητεία.
Εμένα να δείτε πόσο με συγκινήσατε!

1 Like

Nαι Πολυθεαμα. Τα ξανασυζηταγαμε χτες

1 Like
6 Likes

ααα καλέ αυτό το cd το είχα πάρει από το περίπτερο, θυμάμαι ήταν ένα περιοδικό? που έδινε 4 ή 6 cd μαζί.

1 Like

Ναι νομίζω ήταν του Τζανετατου
Εκεί είχα βρει και το liege lord το πρώτο τους ή το δευτερο
Από τα αγαπημένα μου

1 Like

Πολύ δυνατό thread, και πραγματικά βούτυρο στο ψωμί μου! Ας πάμε λοιπόν και σε ‘obscure’ χώρες (μουσικά μιλώντας πάντα, ήτοι με μικρή παράδοση στα μεταλλικά δρώμενα).

Κάποτε αν μου ανέφερε κάποιος την Τσεχία, το πρώτο συγκρότημα που θα μου ερχόταν στο μυαλό θα ήταν οι Master’s Hammer. Πριν αρκετά χρόνια όμως, έπεσε στα χέρια μου η συλλογή Rockmapa με 8 παγκοσμίως άγνωστες μπάντες (μόνο τους θρασάδες Arakain γνώριζα, αφού είχα το ‘Thrash The Trash’ ντεμπούτο τους). Ανάμεσά τους, οι παρακάτω παίχτες. Τίγκα NWoBHM επιρροές, στηρίζω ασυζητητί!

5 Likes

Πω ρε σεις…μαύρη τρύπα το thread…δεν τολμώ ακόμη να πατήσω play πουθενά γιατί δεν έχω χρόνο, να πετάξω ένα speed metal στα γρήγορα όμως που θυμήθηκα, σχετικά πρόσφατο μέν αλλά μόνο και μόνο που είναι από new zealand το κάνει obscure από μόνο του, από το EP-ντέμο το μακρινό 2010 :stuck_out_tongue:

…τώρα είδα οτι τελικά έβγαλαν και άλμπουμ και μετά το έληξαν…μμμ ενδιαφέρον…

5 Likes

Eχει πολυ πραμα το πρωην ανατολικο μπλοκ

2 Likes

Αυτό σκέφτηκαν και αυτοί

4 Likes