One Album Groups

το χα στο μυαλο μου εδω και καιρο
ενα θρεντ οπου να συγκεντρωσουμε οσα αλμπουμ ητανε τα μοναδικα στην καριερα ενος γκρουπ
δεν μιλαω για μια κυκλοφορια μοναχα.μιλαω για οσα γκρουπς κυκλοφορησανε μοναχα ενα Full Length,και ας ειχανε απειρα ep,demo και συλλογες!

για παραδειγμα και ενα απο τα καλυτερα ειναι το

Cynic - Focus (1993)

σε περιπτωση που το γκρουπ δεν ειναι και τοσο γνωστο πειτε και κανα δυο λογια.

πιστευω για cynic δεν χρειαζεται να πω τιποτα! :slight_smile:

βαριέσαι μου φαίνεται λίγο ε??8) :lol: :lol:

τεσπα, συνεισφέρω >

κατεψυγμένο ιντουστριαλ μπλακμεταλ απο τους τρελιάρηδες χαπάκηδες νορβηγούς. I got a black magic mushroom κιετς. Απο τα καλύτερα αλβουμ που ξέρασε ποτε η νορβηγια. Ορμάτε χωριανοί!!

Τα εχω προτεινει και σε αλλο σαμπφορουμ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4922

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4802

Δισκαρες.

Το πρώτο που μου έρχεται κατευθείαν στο μυαλό είναι το Blind Faith (1969), το μοναδικό άλμπουμ που κυκλοφόρησε τον Αύγουστο του 1969 από το ομώνυμο supergroup, αποτελούμενο από τους Eric Clapton και Ginger Baker από τους Cream, Steve Winwood από τους Traffic και Ric Grech από τους Family.

Το original εξώφυλλο του δίσκου, που όπως ήταν αναμενόμενο, δημιούργησε προβλήματα λόγω της εικόνας του:

και ένα alternate εξώφυλλο, για ευνόητους λόγους:

Για όποιον ενδιαφέρεται, το άλμπουμ έχει κυκλοφορήσει σε remastered cd έκδοση. Aνακαλύψτε το. :slight_smile: 8)

To Focus είναι μάλλον αυτό που θα μου ερχόταν στο μυαλό με την μία.

Το ευαγγέλιο από τους BLIND FAITH που προτάθηκε επίσης είναι μία από τις αγαπήμενες κυκλοφορίες…Ηαd to cry today!!!

Aς πω και άλλα δύο:

Αftermath - Eyes Of Tomorrow ( 1994 )

[CENTER][/CENTER]

progressive thrash με έλληνα τραγουδιστή που τσακίζει κόκκαλα!

Πίσσα και Πούπουλα - Πίσσα και Πούπουλα ( 1993 )

[CENTER][/CENTER]

Οι ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ξεκίνησαν από την Θεσσαλονίκη στις αρχές της 10ετίας του '90.
Μετά από αρκετές συναυλίες κυρίως συμπαράστασης, κάποιες demo ηχογραφήσεις και αλλαγές μελών, ηχογράφησαν τον 1ο ομώνυμο μεγάλο τους δίσκο στο studio του Νίκου Παπάζογλου ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ. Ο δίσκος κυκλοφόρησε στα τέλη του 1993 και έκανε μεγάλη αίσθηση.
Είναι ίσως το hardcore συγκρότημα με τον εξυπνότερο και πιο ουσιώδη στίχο από την συμπρωτεύουσα. Ακολούθησε ένα 7" για το fanzine ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΟΝΑ και μετά, ενώ ετοιμάζονταν για νέες ηχογραφήσεις, δυστυχώς διέλυσαν.
Ο κιθαρίστας τους Κώστας Παντέλης έπαιξε αργότερα στους πολύ καλούς ZIGGY WAS και στα ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ.

:lol: :lol: Σας την έφερα! Και αυτή η δισκάρα ικανοποιεί τις προϋποθέσεις για να μπει στο θρέντ! #-o #-o :stuck_out_tongue: (διάβλο σουίνγκ όρχεστρα)

Thorns - Thorns

Ανετα στα 20 καλυτερα ακραια αλμπουμ εβερ.Τελειο απο οποια αποψη και να το δεις.
Μοντερνο,αρρωστο,γεματο ιδεες και οτι αλλο μπορει να πει καποιος για αυτη την δισκαρα.

προσκυναμε…

…αλλα παρολα αυτα αγαπαμε mysticum. νταξ οπως λεει και ο ουλβα μιλαμε για πολλα χαπια και πολυ αρρωστια. γιαυτο ειναι τοσο γαμω εξ αλλου.

εγω παλι παιδες αυτο εχω να αναφερω:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=219033&postcount=523

πολυ θεουληδες οι τυποι. δε τρωω ευκολα χοντρο κολλημα με ποστ δισκο αλλα τουτοι δω το καταφεραν.

επισης:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=98998&postcount=32

προσκυναμε / αγαπαμε / τις κοβουμε να τους δουμε λάιβ, μιας και μια γνωστημ τους εχει δει και λεει πως ειναι ακομα καλυτεροι επι σκηνης, πραγμα δυσκολο βεβαια…

Για μένα το καλύτερο άλμπουμ όλων των εποχών. Αν υπάρχει θεός έχει βάλει λίγο το χεράκι του για τη δημιουργία του “Focus”

ΤΟ χω πετυχει στο χαλανδρι και ειναι ακομα εκει…ειναι σπανιο αυτο το εξωφυλλο? να το παρω δλδ? ή απλα κυκλοφορει και με τα δυο?

Στο μετρόπολις στην ομόνοια υπήρχε για κάτι χρόνια με αυτό το εξώφυλλο… Παίζει να είναι και ακόμα

Ερώτηση 1: Πότε κυκλοφόρησε ο δισκος; :-k

Ερώτηση 2: Έχει διαλυθεί το συγκρότημα; :-k

[SPOILER]Ναι, καλά κατάλαβες! Είσαι off topic! :roll: :lol:

Μιλάμε για groups που σε ολόκληρη την καρίερα τους κυκλοφόρησαν μόνο 1 LP!
Aυτοί εδώ βγάλανε δίσκο πρόπερσι και είναι ενεργοί, που σημαίνει ότι θα βγάλουν δεύτερο όπου να ΄ναι! :wink:
Για αυτό νομίζω ότι δεν μπορουμε να βάλουμε πρόσφατα debut-albums, εκτός και αν το συγκρότημα έχει οριστικά διαλυθεί! [/SPOILER]

Οn topic:

Spitfire - First Attack (1986) :metal:

O καλύτερος, ιστορικότερος και σημαντικότερος heavy metal δίσκος που κυκλοφόρησε την δεκαετία του '80 από ελληνικό συγκρότημα!

Η κιθάρα του μεγάλου Ηλία Λογγινίδη συγκλονίζει με την λυρικότητα, το ατόφιο heavy metal συναίσθημα και το ζεστό ήχο της!
Η φωνή του άτυχου Ντίνου Κωστάκη δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό που τους είχε δωθεί: “Οι Iron Maiden της Ελλάδας!”

Το riff του έπους “Lead me On” έχει τη στόφα του κλασσικού, το “Lady of the Night” προκαλεί α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-η νοσταλγία και στο “Whispers”, αυτήν την αιώνια μπαλλαντάρα, σε πιάνει μια απίστευτη μελαγχολία…
…και έχεις και αυτήν την κιθάρα του Λογγινίδη να κάνει τα πράγματα χειρότερα…

P.S. 1 Το post θα γίνει οff topic, αν τελικά κυκλοφορήσουν δεύτερο album! :stuck_out_tongue: :lol:

P.S. 2 Δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν τους είδα πρώτη φορά live, support στους Iron Maiden!!! [SIZE=“1”](Σάββατο, 14 Οκτωβρίου 1995, Κλειστό Γήπεδο Περιστερίου)[/SIZE] :o

T-Ride.
Έβγαλαν μόνο ένα ομώνυμο άλμπουμ το 1992. Δικός τους ήχος, κάτι σαν συνδυασμός Faith No More με Queen αν πρέπει να αναφέρω επιρροές. Ο κιθαρίστας Jeff Tyson υπήρξε -και αυτός…- μαθητής του Satriani.
Aξίζει να το ψάξετε.

μια ακομη φοβερη μοναδικη κυκλοφορια
μοναχα δεν ξερω αν μετραει σαν αλμπουμ ή σαν ep

τελοςπαντων

Trademark - Fatal Blues

σουπερ aor\hard rock απο δικα μας παληκαρια.κυκλοφορησε καπου στις αρχες των 90’ς.
ητανε και σε μια συλλογη ή του Hammer ή του invader.και πρεπει να χανε παιξει σαπορτ στους scorpions το 93.

Μιάς και αναφέρθηκαν 2 από τις σημαντικότερες ελληνικές κυκλοφορίες στον μελωδικό hard/heavy χώρο, ας αναφέρω κι εγώ την πιο αγαπημένη μου από τις 3, πού δεν είναι άλλη από το Silk Under The Skin των Raw Silk. Κυκλοφόρησε στις αρχές του 90 και περιλαμβάνει υψηλής ποιότητας hard rock/aor με τραγούδια όπως τα Second Advent, Street Girl, Just Like A Dream, Broken Vows και την συγκλονιστική μπαλάντα Heroes Don’t Cry να κάνουν τη διαφορά!

Με αυτό το εξώφυλλο κυκλοφορεί σήμερα κυρίως, γιατί είναι το original εξώφυλλο, με το οποίο είχε κυκλοφορήσει το 1969. Πάρε το οπωσδήποτε και δεν θα χάσεις. :slight_smile: 8) 8) :wink:

…Και στον Gillan το 92. Καλός κιθαρίστας. Ξέρει κανείς τι απέγινε;

Aπίστευτη εμφάνιση,μια φοβερή διασκευή στο Massacre των Θεών Τhin Lizzy και η χιουμοριστική ατάκα του τραγουδιστή:Aθήνα?Θα πάρουμε τα σώβρακα από την Θεσσαλονίκη?

:lol: (Οι Βόρειοι να μην φορτώσουν,παρακαλώ…:stuck_out_tongue: )

Off topic τέλος…

αν και το χω ποσταρει και αλλου

οριστε ενας φοβερος Prog metal δισκος και με συμμετοχη sean malone

αγαπητε Maiden1453, οχι, δεν ειμαι εντελως οφ τοπικ επειδη απλα ακολουθησα το παραδειγμα του μανου και επραξα αναλογως. συγχωρείσαι όμως επειδη ανεφερες τον υπερδισκαρο των Spitfire (προσκυναμε mode on / off) και ευελπισουμε να βγαλουν επιτελους κατι νεο (κανουμε ευχελαιο mode on / off)

ασε που δεν εχουν διαλυσει οι spitfire, ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΥ ΟΦ ΤΟΠΙΚ ΕΙΣΑΙ! :har: