One Album Groups

Και μια που το θυμήθηκα, και πριν πάω να αυτομαστιγωθώ για παραδειγματισμό, να αναφέρω τον αγαπημένο μου δίσκο έβερ από one album group:

[B]Lamented Souls - The Origins of Misery[/B]

Κατά έναν περίεργο τρόπο είμαι ταυτόχρονα οφφ τόπικ και ον τόπικ: οφφ τόπικ γιατί το συγκρότημα είναι ενεργό και μάλιστα έχει ανακοινώσει ότι ετοιμάζει δεύτερο δίσκο, αλλά και ον τόπικ γιατί αυτοί οι μαλάκες Νορβηγοί είναι τόσο τεμπέληδες και αψυχολόγητοι τύποι, πηγαίνοντας (είμαι σίγουρος) από αναβολή σε αναβολή, που δε θα μου κάνει εντύπωση αν δε βγει και ποτέ αυτός ο δεύτερος LS δίσκος. Βέβαια δε θέλω να σκέφτομαι αυτό το ενδεχόμενο, αλλά ακόμα και να μην ξαναβγάλουν ποτέ τίποτα άλλο, θα έχουν αφήσει ως παρακαταθήκη έναν από τους καλύτερους doom metal δίσκους στην ιστορία, την ιδανική μείξη ανάμεσα στο “κλασσικό” ξερό doom ύφος των Saint Vitus και τη doom επικούρα των Candlemass και Sorcerer και με ΤΗΝ φωνή όπως έχουμε ξαναπεί, την Αυτού Μεγαλειότητα, τον Simen “ICS Vortex” Hestnaes.

[I]It is the essence of wounds
When Morpheus neglects me
It is the bittersweet moon
Against your face, it won’t protect me
[/I]

Πωπωω,πεσανε πολλα ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ στο τραπεζι.Μονο αυτους τους 20 δισκους που εχουν γραφτει ηδη,να εχεις ακουσει απο μουσικη,μπορεις να περηφανευτεις οτι εχεις ζησει μια καλη ζωη:p

Mια που τους ακουω τωρα και επειδη ειδα και Temple Of The Dog λιγο πιο πισω.

Και [B]Mad Season[/B] ρε!

σεβασμος και μονο ^

και η δικιά μου πρόταση, αν και είναι λίγο οφτoπικ γιατί είναι half album group :stuck_out_tongue:

δε χρειάζεται να πω τίποτα για τους virtue βέβαια.
γαμάνε.
απλά.

Απλά οι θρασούδες, σύζυγοι πλέον οι μισές των Petrucci, Portnoy & Myung, που πριν πιάσουν την κουζίνα έβγαλαν ένα δίσκο διαμάντι που τον λιώνω ανέκαθεν.

και λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=ZStNomDkfDs

Στο ίδιο μουσικό είδος μια μπαντάρα που έβγαλε κι αυτή ένα δίσκο, τρελό όμως, είναι οι sentinel beast, γυναικεία φωνητικά αγκαίν, αξίζει πολύ!

λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=Za2nSMSvEfA&feature=related

Ακόμη μια προταση με γυναικεια φωνητικα (ναι, παλι :stuck_out_tongue: ) Είναι οι φοβεροι παουεράδες messiah force, με τον τρομερο δισκο the last day του 87, πάλι με διπλό εξωφυλλο (και το πρώτο σπανιοτατο παρακαλω)

λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=5t0O73qIhvU

και ένας δίσκος στον οποιο σκονταψα πριν κάτι μέρες και με κολλησε ο ρυθμος του, λίγο γκλαμ, λίγο φανκ κι ελαχιστες πληροφορίες γι αυτούς υπάρχουν, οι κύριοι king of the hill με τον ομονυμο δίσκο. (χωρις γυναικεια φωνητικα αυτη τη φορα :Ρ)

λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=0Rx-8uvDw1E

Φοβερη επιλογη οι virtue elric!

edit: θα επανελθω γιατι εχω πολλα στο μυαλο μου :Ρ

κερδίζουν τον τίτλο one album group με τη σπαθάρα που έχουν στο λογότυπο.

έχει εκθειασθεί όσο λίγα στο black metal thread, αλλά μια επανάληψη δεν βλάπτει:

[B]Weakling - Dead as Dreams (2000)[/B]

ίσως και ο καλύτερος black metal δίσκος από το u.s.a.
Πολλά πράγματα που θα συνέβεναν στα 00s, έχουν πρωτοειπωθεί εδώ

Nemesis - The day of retribution

             Πρόκειται, όπως πολλοί ξέρετε, για το γκρουπ που είχε ο Leif Edling πριν ακριβώς σχηματίσει τους Candlemass. To άλμπουμ κυκλοφόρησε το 1984. Με τον ίδιο στο μπάσο και τα φωνητικά, αλλά και σαν συνθέτη φυσικά, βγήκε αυτό το διαμαντάκι που αν εξαιρέσουμε τον χάλια ήχο (αλλά αρκετά καλτ με τα σημερινά δεδομένα) είναι πολύ καλό και φαίνονται καθαρά οι συνθετικές δυνατότητες του Edling. Μίξη πρώιμου doom metal με κλασικό heavy metal.

Και αυτοι σπειρανε οταν κυκλοφορησαν το μοναδικο τους αλμπουμ.Σκληρο προγκ μεταλ με ξεχωριστο ηχο.

και επισης…

ενα ντεθ μεταλ Αστρο Φωτεινο για αυτους που θελουν να γνωρισουν το ειδος

αν και σίγουρα όλοι το προσκυνάτε, είδα ότι δεν έχει αναφερθεί, οπότε το ποστάρω εγώ!

SPIRAL ARCHITECT - A Sceptic’s Universe, progressive metal όργιο!

Lamented Souls και Mad Season

Αν και έχω αρκετά αλμπουμς υπ όψιν, προς το παρόν θα αναφέρω ένα, που ΑΠΟΡΩ πως δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα…

Πολλά από τα συγκροτήματα με ένα και μόνο album έχουν μία (κοινή) ιδιαιτερότητα: ακούγονται μοναδικά, λες και σκοπός της ύπαρξής τους ήταν όντως να παραδώσουν ένα και μόνο έργο και μετά να εξαφανιστούν. Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά και εντοπίζονται σε όλα τα ρεύματα της rock μουσικής. Το συγκεκριμένο post αφορά μία από τις αγαπημένες μου γαλλικές prog μπάντες με τo μοναδικό τους album να είναι εντελώς εκτός της εποχής κυκλοφορίας του:

[B]ARACHNOID - Arachnoid [1978][/B]

Η μουσική των Arachnoid είναι σκοτεινό συμφωνικό prog rock, μία μίξη των King Crimson του “Larks’ Tongues In Aspic” με τους Univers Zero και γαλλικές συμφωνικές prog μπάντες, όπως οι Ange, οι Pulsar και ίσως ακόμα περισσότερο οι Shylock στο δεύτερο δίσκο τους (ο οποίος κυκλοφόρησε επίσης το 1978 :-k). Το μεγαλύτερο μέρος του album είναι instrumental, με πρωταγωνιστικό το δίδυμο των πλήκτρων και τις οξείες fuzzy κιθαριστικές φράσεις. Τα φωνητικά είναι άλλοτε επιθετικά και άλλοτε αφηγηματικά, προσθέτοντας μεγάλες δόσεις θεατρικότητας στην εκκεντρική μουσική τους.
Κλειστοφοβικό, απόκοσμο, εσωστρεφές, όμορφο και σε σημεία λυρικό, το “Arachnoid” αναπτύσσεται και σχηματοποιείται περισσότερο με κάθε άκουσμα. Όλα τα παραπάνω αποτυπώνονται στο εναρκτήριο “[B]Le Chamandere[/B]”, ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια από τη γαλλική prog σκηνή.
Μετά το album αυτό, τα ίχνη των μελών των Arachnoid χάθηκαν, με μοναδική εξαίρεση (απ’ ότι γνωρίζω) τον μπασίστα Patrick Woindrich (μετέπειτα στους Hydravion και τους Charles De Goal).

σωστός ο DeKay, πολύ ωραία πρόταση το Arachnoid!

να αναφέρω και εγώ άλλες 2 μπάντες που μας πρόσφεραν μόνο από μία ολοκληρωμένη δουλειά:

οι Yatha Sidhra έβγαλαν μόνο το Meditation Mass, ένα album πολύ ταξιδιάρικο και μυσταγωγικό, που βασίζεται κυρίως στο φλάουτο και δευτερευόντως στην κιθάρα και στο ηλεκτρικό πιάνο, από τα must της Γερμανίας!

οι Khan, οι οποίοι αποτελούνταν από μέλη κορυφαίων Canterbury σχημάτων, κυκλοφόρησαν μονάχα το Space Shanty. κάμποσα space, jazz, και hard rock στοιχεία, όμορφα συνδεδεμένα μεταξύ τους, συναντιούνται σε αυτόν τον κορυφαίο δίσκο!

Μπράβο ρε dargaard ! Πες τα !

Να προσθέσω με τη σειρά μου τους Αυστραλούς [B]diSEMBOWELMENT [/B]με την υπερδισκάρα “Transcendence into the Peripheral” του '93.

Βαλτώδες doom/death στα καλύτερά του!

Btw, τώρα το είδα, “επανενώθηκαν” μερικώς λέει πέρσι με το όνομα [B]d.USK[/B] !
Να, βρήκα και βίντεο: [I]http://www.youtube.com/watch?v=bWSSc5KIMdg[/I]
Καλή φάση!

Ωραίο αυτό το γκομενάκι στο εξώφυλλο του Written in Waters των Ved Buens Ende, απορώ που δεν την είχα προσέξει ποτέ αυτή τη λεπτομέρεια!

Πέρα απ’ την πλάκα, όντως πολύ σωστή αναφορά. Δίσκος-Ιστορία. Βέβαια οι VBE έχουν βγάλει επίσης το Those Who Caress the Pale και το live με τον Σίμεναρο (γιου-χου), αλλά αυτά δεν πρέπει να είναι full-lengths, οπότε (αν δε θυμάμαι λάθος) είσαι ον τόπικ.

διαμαντάκι εξ ιταλίας (τι περίεργο). δε θυμάμαι να έχουν βγάλει άλλο οπότε πιστεύω ότι είμαι μέσα. όποιος δε το έχει ακούσει ας του ρίξει μια-δυο αυτιές, αξίζουν οι (προ 13ετίας) πιτσιρικάδες.

κάπου εδώ μετά από τόσες σελίδες εμφανίζομαι κι εγώ ποστάρωντας αυτά τα 3 στο ίδιος ύφος και είδος περίπου:



US ΔΙΑΜΑΝΤΑΡΑ μελωδικου Heavy Metal, τσεκαρετε το οπωσδηποτε, απιστευτο…

[B]Brimstone - Carving a Crimson Career[/B]

Οι Brimstone είναι μια heavy/power μπάντα, μας έρχονται από τη Σουηδία και το 1998 κυκλοφόρησαν το δίσκο που βλέπεις από πάνω. Μην περιμένεις μια τυπική power μπάντα με ψηλά φωνητικά και πλήκτρα γιατί αυτό που θα βρεις είναι βαρβάτες heavy κιθάρες να εναλλάσσουν το ένα ριφ μετά το άλλο και τραχιά -σχεδόν death metal θα έλεγα- φωνητικά να γρυλίζουν επικούς στίχους. To Carving a Crimson Career άνετα μπαίνει ανάμεσα σε κλασικούς heavy metal δίσκους απλά για την αμεσότητα του και για την έκπληξη που σου προκαλεί καθώς το ένα κομμάτι διαδέχεται το άλλο. Αναμφισβήτητα ένα από τους αγαπημένα μου άλμπουμ που στέκουν περήφανα στη δισκοθήκη μου. links και λοιπά δε βάζω, το άλμπουμ ακούγεται ολόκληρο από την αρχή μέχρι το τέλος και μετά παίρνεις σπαθί και τόξο και τρέχεις στο βουνό.