Opeth - In Cauda Venenum

Με πρόλαβες! :smiley:

Ένα έχω να δηλώσω για το τραγούδι, απροσδόκητη φάση για single: :heart::heavy_heart_exclamation::two_hearts::revolving_hearts::heartbeat:

Πολύ καλό!! Πάμε για αριστούργημα.

1 Like

Πολύ καλό!

2 Likes

Διπλή απόλαυση :stuck_out_tongue:

3 Likes

Το riff στο 2:10 πωωωωωω

1 Like

Συνέντευξη για το νέο τραγούδι ο Μιχαλάκης

Όλα αυτά τα συνεντευξιοτετοια έχουν νόημα αφού ακούσουμε τον δίσκο και μας αρέσει. Πριν δυστυχώς δεν έχουν αξία, τα ίδια λεν όλοι πάνω κάτω…

Τα βάζω για όποιον ενδιαφέρεται

Για πάμε λοιπόν…

4 Likes

Χμμμ, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας… Ίδωμεν.

Το κομμάτι σπέρνει!
Και clip https://youtu.be/QcMdA7Xs8jE

2 Likes

Ακολουθεί την, γνωστή πια, επιθετική marketing πολιτική η Nuclear Blast. Ανεξάρτητα από αυτό, μακάρι να βγει καλός ο δίσκος, είναι παλιά αγάπη οι Opeth.

1 Like

Εν τω μεταξύ, από το 0:54 μέχρι και το 1:26 παραλληλίζεται με το σημείο των Between the Buried And Me στο “Condemned to the Gallows” όπου μπαίνει το solo. Αμφότερα είναι σαν ένας ιδιαίτερος φόρος τιμής στον κιθαριστικό τρόπο του Gilmour.

2 Likes

Πόσο πολύ τον σέβομαι… Το πιάσαμε Μιχαλάκη, πρώτα τη σουηδική έκδοση θα ακούσουμε (γαμάτη γλώσσα έτσι κι αλλιώς, ιδιαίτερα στη μουσική).

Ο Mikael είναι αδιαμφισβήτητα από τους πιο ωραίους τύπους να συζητάς ή και να τον διαβάζεις/ακούς να μιλάει.

Προσωπικά, δεν κατάλαβα ουσιώδεις διαφορές μεταξύ της Αγγλικής και της Σουηδικής έκδοσης όσες φορές άκουσα τη δεύτερη. Αλλά, δεν είναι πολλές γιατί δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός των μη Αγγλόφωνων δουλειών γενικότερα.

Οι Opeth της “Heritage” και μετά εποχής μου αρέσουν, σίγουρα τους σέβομαι πολύ και μάλιστα μπορώ να πω ότι εκτιμώ τις δουλειές τους περισσότερο με το χρόνο, αλλά δεν καταφέρνουν να με συγκλονίσουν. Δεν αλλάζει αυτό με το νέο άλμπουμ, αλλά μπορεί να είναι και συνολικά το καλύτερο άλμπουμ της “σύγχρονης” εποχής τους.

2 Likes

Διαβάζοντας τα reviews βλέπω ότι σχεδόν όλοι μιλούν για έναν εξαιρετικό δίσκο και τον καλύτερο δίσκο τους στην μετα-watershed εποχή τους.
Μακάρι, λίγες μέρες έμειναν ακόμα.

2 Likes