Opeth

σωστος. δεν θα το δουμε τοσο στο στουντιο γιατι κυριως ο Μιχαλης γραφει και γραφει και γραφει (τωρα στο καινουργιο ενα κομματι εγραψε και ο νεος κιθαριστας ,χμμμ…) αλλα στα λαιβ

ο μιχαλης γραφει τα κιθαριστικα.οχι τα drums.εδω ειναι μεγαλη η απωλεια…σπανια ακουει κανεις τετοια τυμπανα σε δισκο κ ακομα πιο σπανια βλεπει κανεις να παιζει καποιος ακομα καλυτερα στα λαιβ.

ναι , κατι εδιαφερον, τον περασμενο χρονο παιζανε σε φεστιβαλ το Deliverance (μαλλον ξεκινησαν να το παιζουνε) ωσπου κανανε ενα λαθος
σταματανε και ο Μιχαλης κοιτα ψηλα τον ουρανο και κραυγαζει

“FUCK GOD!!!”

ισως να μην βρηκαν την χημεια ακομη
ιδωμεν απο κοντα

Κοιτα να δεις! Σημερα το απογευμα μόλις διαβασα συνεντευξη του Akerfeldt που ελεγε ακριβως αυτο το πραγμα!:!:

κριμα γιατι οποιος τους ειδε στο Ροδον στην Αθηνα το 2001 θα εμενε με ανοιχτο το στομα!!!
τωρα οχι.αντε να περιμενουμε μεσα στην ανοιξη τον δισκο.

αυτη με τα ροζ εισητηρια δεν λες??

εξαιρετικη εμφανιση!!!

Aυτη αυτη!!! με τα τεραστια ροζ εισητηρια. ηταν Τελεια!!!
κατεβηκα μονος με τρενο απο σαλονικα…τελειωσαν οι μπαταριες του mp3…τρακαραμε ενα αυτοκινητο…καθυστερηση 2 ωρες…ασε…αλλα αξιζε!!

Ο Mendez είναι ο μπασίστας. Lopez ήταν ο drummer…

Κι εγώ χαλάστηκα πολύ με την απώλεια. Χαιρόμουν να ακούω drums με τον Lopez. Drums με ουσία, όχι μόνο ταχύτητα και τεχνική, αλλά μελωδικά…

οι Opeth μας εχουν χαρισει μονο εξαιρετικους δισκους , δεν μαρεσει και τοσο ο 1ος μονο που τον βρισκω πολυ “κουλο”

το αγαπημενο μου ειναι το My Arms Your Hearse το οποιο πιστευω οτι ειναι και το καλυτερο

2ο ειναι το Delivarance και 3ο το Blackwater Park (σχεδον ισαξια μεταξυ τους αυτα για μενα)

κατα την ταπεινη αποψη μου παντα…

ακου ρε Ghost Reveries να σου φυγει το κεφαλι !!!

για μενα ο καθε δισκος ειναι απλα καλυτερος απο τον προηγουμενο. και φυσικα το Ghost Reveries ειναι το καλυτερο!!! και πιθανοτατα το Watershed θα ειναι το καλυτερο!!!

¶να γειάσου!!!:smiley:

Είμαι μεταξύ My arms και Blackwater και λέω να πω το 2ο.

Καλυτερο πιστευω ειναι το blackwater,αλλα αγαπημενο ειναι το deliverance

εγω το καλυτερο το οριζω ως το πιο ποικιλομορφο σε ηχους και ιδεες. κτο Ghost Reveries εχει ολα τα παλια καλα των opeth…εχει ακομα και μπλακ περασμα…70’ς περασματα και τις κλασικες ιδεες του Akerfellt.τα εχει ολα! συν τα Keys που δεν ειχαν παλαιοτερα! το Ghost Reveries ειναι πολυ περα των παλαιοτερων αλμπουμ!!!

Μεταξυ still life,ghost reveries και blackwater park ψηφησα τον τελευταιο γιατι πιστευω ειναι ο πιο αντιπροσωπευτικος δισκος των opeth.Οι συνθεσεις και η ατμοσφαιρα των κομματιων ειναι απιστευτες.
Επισης το morningrise ειναι απο τους πολυ αγαπημενους μου δισκους αλλα ειναι τελειως αλλη φαση σε σχεση με την πορεια που εχουν ακολουθησει.

Καλυτερο-Blackwater park
Χειροτερο-Ghost reveries

χειροτερη εισαι κ φαινεσαι!!!

blackwater park για μενα ειναι το υψιστο δημιουργημα τους
η συνεργασια τους με τον steven wilson τους απογειωσε
ολα τα κομματια ειναι ενα και ενα

εχει και για μενα το καλυτερο μπαλαντε κομματι τους
το ανυπερβλητο harvest!!!

we entered winter once again
naked freezing from my breath…

Βlackwater Park. Και μετά ολα τ’ άλλα.

Still Life.Το Blackwater ακολουθησε.