Ο Ozzy κατηγορεί την «πειρατεία» για τις χαμηλές πωλήσεις του ''Black Rain''

Με καλυψε ο φρουρος!:wink:

Εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο το θεμα ιδιως το τι κακο κανει η πειρατεια στις μικρες παντες. Αλλο το προβλημα της πειρατειας το δημιουργησαν σε μεγαλο βαθμο οι εταιρειες, δεν μπορεις φιλε να υπογραφεις ενα τεραστιο συμβολαιο με καποιον καλλιτεχνη ή συγκροτημα και μετα να επιβαρυνεις τον καταναλωτη ωστε να εχεις κερδος.

Δεν προκεται να κανω καμια δισκογραφικη εταιρεια ή προμηθευτη πλουσιο με τα δικα μου λεφτα, οταν θα μου δειξουν οτι σκεφονται και την μουσικη και οχι μονο τα χρηματα τοτε θα το σκεφτω δηλαδη ποτε.

Οι εποχες αλλαξαν σε σχεση με προηγουμενες δεκαετιες, αυτο πρεπει να καταλαβουν ολοι τους.

Είναι γεγονός πως τα δεδομένα έχουν αλλάξει και πως η αγορά έχει αλλάξει. Για τις αλλαγές αυτές ευθύνεται η τεχνολογία και το λάθος των εταιριών είναι πως καταπολεμούν την αλλαγή αντί να την εκμεταλλευτούν προς όφελός τους, προς όφελος των καλλιτεχνών και προς όφελος του καταναλωτικού κοινού.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω επιχειρηματίες για το γεγονός ότι δεν «νοιάζονται» για τη μουσική, όπως δεν θα κατηγορήσω τον μπακάλη αν δεν του αρέσει η φέτα ή τον περιπτερά αν δεν είναι καπνιστής. Η δουλειά τους είναι να επενδύουν χρήματα για να μας δίνουν αυτό που θέλουμε. Τα κέρδη τους αποδεικνύουν ότι δίνουν στο κοινό αυτό που θέλει. Συνεπώς το να σκέφτονται τα κέρδη σημαίνει πως σκέφτονται τί θα θέλουμε να αγοράσουμε, το παράγουν και ικανοποιούν το κοινό.

Αν κάποιος φταίει για την σημερινή μουσική πραγματικότητα, αυτός είναι σίγουρα το κοινό. Αυτά θέλει να αγοράζει, αυτά του δίνουν. Αν δεν τα αγόραζε, δεν θα τα παρήγαγαν.
Από την άλλη, όταν «κατεβάζεις» μουσική παράνομα, και πόσο μάλλον μουσική που δεν είναι ιδιαιτέρα κερδοφόρος (όπως η metal, λέω εγώ), το μήνυμα που δίνεις στην αγορά είναι «παιδιά μην επενδύετε σε τέτοια μουσική, δεν θα βγάλετε φράγκο!».

Τέλος, το να μην θες να δίνεις λεφτά στον περιπτερά γιατί το κάπνισμα κάνει κακό, και μετά να του κλέβεις κούτες τσιγάρα, δεν είναι νόμιμο, όποια ανάλυση και να κάνεις.

αν εκμεταλλευτουν οι εταιριες την τεχνολογια προς οφελος τους τοτε ειναι που την πατησαμε ηρωικα.
Επισης αν την εκμεταλλευτουν προς οφελους τους, δεν θα ειναι προς οφελος του καλλιτεχνη η της μουσικης. Οποτε ο καλλιτεχνης πρεπει μονος του να εκμεταλλευτει την τεχνολογια προς οφελος του.

Εχεις δικιο σε αυτα που λες για το κοινο αλλα και παλι τι να κανεις, να βαλεις το μαχαιρι στο λαιμο του κοινου για να αλλαξει τη μουσικη βιομηχανια και να στηριξει αυτους που αξιζουν?υποτιθεται πως το νετ του δινει αυτη την δυνατοτητα ωστε να μην πεφτει ευκολα θυμα και να ξοδεψει τα χρηματα του σε καλυτερες αγορες.

Τωρα για το μεταλ διαφωνω. Ειναι αρκετα κερδοφορος (η κερδοφορα ποιο ειναι σωστο δεν ξερω) μουσικη με ενα απο τα μεγαλυτερα σε αριθμο κοινο. Επισης η μουσικη δεν ειναι επενδυση, αν ενας μουσικος δεν επενδυε σε μια μουσικη επειδη δεν θα βγαζε φραγκα δεν θα ηταν αυτο καλυτερο για την μουσικη?Δηλαδη ξεκιναμε με την παραδοχη οτι η μουσικη ειναι απλα ενα επαγγελμα οπως ολα τα αλλα.

Και στην τελικη την μουσικη δεν μπορεις να την παρομοιαζεις ουτε με τσιγαρα ουτε με πουκαμισα γιατι η μουσικη δεν ειναι προϊον, ειναι τεχνη. Και απο την στιγμη που ενας μουσικος θα εκδωσει το εργο του αυτο ανηκει στο κοινο. Αν δεν το καταλαβαινει αυτο ο μουσικος ας ξανασκεφτει λιγο για ποιο λογο κανει αυτο που κανει. Οταν ο αλλος δεν αγοραζει το εργο του σημαινει οτι δεν εχει τα καταλληλα κινητρα. Κανενας μουσικοφιλος δεν σταματησε να αγοραζει μουσικη απο τσιγγουνια.

Θα συμφωνησω και παλι μαζι σου, αυτη ακριβως την γνωμη την υποστηριζω εδω και καιρο

Εδω θα διαφωνησω, δεν πρεπει να ξεχναμε και τον παραγοντα marketing που παιζει σημαντικο ρολο στις πωλησεις ειτε αυτε αφορουν την τεχνη, ρουχα, αυτοκινητα κ.α. Να σου πω ενα απλο παραδειγμα αν καθε μερα η Χ δισκογραφικη εταιρεια παρουσιαζε metal ή rock δισκους ειμαι 100% οτι οι πωλησεις θα αυξανονταν ραγδαια, δεν λεω οτι ολος ο κοσμος θα ακουγε metal ή rock.

Επισης οταν η παραγωγη ενος cd κοστιζει 1 ευρω τοτε στην αγορα γιατι πωλειται 15 και στην επαρχια 20+ ευρω. Μαλλον καποιος μπακαλης βιαζετε να γινει πλουσιος.

Χα, ο οζζυ έβγαλε έναν ελλεινό δισκό. Τελεία και παύλα. Αλλά και παλί αγαπητε φίλε χρήστη - και το WASP που ήταν ωραίο δισκάκι - έπιασε 500 κόπιές ? ΟΧΙ !

Ο χρήστης αισθάνεται άνετος με το να κλέβει μουσική σε μεγάλο βαθμό και ποσότητα και κατα συρροή. το 60-70 % του bandwidth ενος ISP καταναλώνεται είτα απο TSODADIKA είτε απο p2p/torrent traffic.

οι πωλήσεις που ψευδεπίγραφα αναφέρονται ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Απο αυτούς που κατεβάζουν - ειδικά στο Ελλάντα - λίγοί εώς ελάχιστοι αγοράζουν…
Απλά το παλαιό “συστήμα” εταιρία-διανομέας-κατάστημα- δεν αντέχει και ανεβάζει τις τιμές… δεν ξέρω αν είχατε περάσει απο κεντρικό δισκάδικο των αθηνών μέχρι και πρόσφατα, το οποίο ενώ προμηθευόταν τις νεες κυκλοφορίες απο 8,5-12 ε, είχε τιμές 19-27ε… 14,5ε ένα γκοθικ σινγκλ με ένα κομμάτι !!!
ε - αυτά είναι …! κάποιος πιάνει …κολαράκια !

ΝΑΙ παιδάκια - δείτε πόσες μπάντες τα παρατάνε - καλές ή κακές…
οι καιροί είναι χαλεποί και φυσικά το notion οτι ο mezbrow για παράδειγμα κάνει τέχνη είναι “αξίωμα”.
Αρε “κριτικοί” απο τα Ζωνιανά !!!

Άρξατε τας πύλας - ηγγικέν η ώρα της ξεφτίλας !

\Μ/ μεταλ ον και μην πατάτε το γκαζόν !

επίσης 1 ε κάνει η κοπή.

παραγωγή,κοπή, διακίνηση απο χώρα σε χώρα, πληρωμή υπαλλήλων, καλλιτέχνη και κέρδος εταιρίας είναι 6/7ε. αυτό το 1ε είναι μεγάλος λαικίσμος και υπεραπλούστευση…

Η παραγωγή ενός δίσκου σίγουρα δεν κοστίζει 1 ευρώ και για να φτάσει στο ράφι του δισκάδικου της Ψ πόλης ή χωριού, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο.

Με το 1 ευρω θελω να σου πω οτι η παραγωγη ειναι αρκετα πιο φτηνη απο την πωληση στα ραφια των δισκαδικων.

Για να μην ανοίγω άλλο τοπικ το παραθέτω εδώ…

Και άλλος “Μεγάλος” κατα της “πειρατείας” και των πιτσιρικάδων. Τελικά αυτούς τους χαλάει περισσότερο…

Οργή Τζιν Σίμονς εναντίον downloaders

Mε όσους ‘κατεβάζουν’ παράνομα μουσική τα έβαλε ο Τζιν Σίμονς. Η ιδρυτική φιγούρα των Κiss δεν μάσησε διόλου τα λόγια του, όταν έδωσε μία συνέντευξη για λογαριασμό του Billboard. Τόνισε μάλιστα, πως η ευθύνη για την σημερινή κατάσταση βαραίνει τις δισκογραφικές.

Παραθέτουμε τα λόγια του:
“Οι δισκογραφικές δεν έχουν ιδέα πώς να βγάλουν λεφτά. Είναι οι κύριοι υπεύθυνοι. Πρώτα αφήνουν τις αλεπούδες να αλωνίζουν στο κοτέτσι και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν υπάρχουν αυγά ή κότες. Κάθε μαθητής ή φοιτητής ξεχωριστά θα έπρεπε να μηνυθεί. Θα έπρεπε να τους είχαν πάρει τα αυτοκίνητα και τα σπίτια από την πρώτη στιγμή. Αυτά τα παιδιά αφήνουν άνεργους χιλιάδες καλλιτέχνες.”

από το ποπ και ροκ…

Μιλαει και ο Σιμονς, αντε γεια ρε λαμογιο. Εμεις σας ανεβαζουμε, εμεις σας κατεβαζουμε. Οταν το προιον σας ειναι υπερτιμημενο τοτε τι περιμενεις???
Και τα λεω εγω αυτα που κατα μεσο ορο κατεβαζω 1 τραγουδι τον μηνα(χωρις καμμια υπερβολη) και αγοραζω καμμια 10αρα CD’s και μουσικα DVD’s. Αλλα τα λογια τους ειναι μεγαλα ατοπηματα. Αμα θελουν κατι τυποι σαν τον Σιμονς να αφησουν την μουσικη και να επικεντρωθουν στο εμποριλικι που ειναι και καλυτεροι.

Μιλησε και ο Εβραίος τυρέμπορας Simmons…:lol:

Παρολο που δε γουσταρω μια KISS βαζω να κατεβασω επι τοπου δισκογραφια τους 45 φορες για σπασιμο :stuck_out_tongue:

δεν έχω ούτε σπίτι ούτε αυτοκίνητο,ούτε λεφτά να πλερώσω μήνυση ω ρε.
:frowning:

Χοχοχο, τετοιες δηλωσεις ειναι που με κανουν να υποστηριζω το downloading! Και ποιος μιλησε? Ο mainman μια μπαντας που στο ονομα 10-15 super-hits εγινε βαρια βιομηχανια…

Στ’ αληθεια οταν παραπονιουνται για το downloading μπαντες σαν τους Bolt Thrower (τυχαιο παραδειγμα) ας πουμε τις δικαιολογω. Αλλα οι Kiss?? Γελαω εξω δυνατα…

Tην ειχα διαβασει και παλαιοτερα αυτη τη συνεντευξη και η πρωτη μου σκεψη αυτη ηταν :stuck_out_tongue: Μετα σκεφτηκα απο το να γεμιζω το σκληρο με τετοιες πιπες(για μενα πιπες) και να καθυστερω αλλα downloads(NAI kατευαζω σαν παλαβος ) καλυτερα αστο.Οριστε η απαντηση στο να αποτρεπουν τα downloads.Να κανουν αθλια μουσικη:p (για μενα παλι)

Εdit.Παντως περα απο την πλακα μας εχουν πρηξει για το ποσο κακο εχει κανει το downloading.Για το καλο που κανει δλδ τζαμπα promotion κανενας καλλιτεχνης/δισκογραφικη δεν μιλαει.Πολλοι πανε και αγοραζουν αλμπουν καλλιτεχνων που τη προ dowload εποχη ουτε θα τουτς ξεραν

Δηλωσεις επι του θεματος απο καλλιτεχνες αλλα και σχετικες ειδιησεις (απο το M. Hammer Νοεμβριου):

Trent Reznor (Nine Inch Nails)

“H δισκογραφικη μου με μισει επειδη τους αποκαλεσα απληστους μαλακες. Αλλα μηπως αυτο μειωσε τις τιμες των CD? Φυσικα οχι! Οποτε καλω τους φανς μου, τα αλμπουμ μου να μην τα αγορασουν αλλα να τα ΚΛΕΨΟΥΝ! Να τα κανουν download και να τα μοιρασουν στους κολλητους τους! Αυτα τ’ αρχιδια (οι δισκογραφικες) πρεπει να καταλαβουν οτι κοροϊδευουν τον κοσμο κι αυτο δεν θα περασει.”

Enslaved

Πανω στο ιδιο θεμα οι Enslaved για να διαμαρτυρηθουν για τις θεσεις του βουλευτη Lars Sponheim ο οποιος υποστηριζει την νομιμοποιηση του downloading, πήγαν στην φαρμα του, του εκλεψαν μια προβατινα, και αφου την εβγαλαν βολτα , την αμολησαν στο δασος. Το motto του εγχειρηματος ηταν “Μας κλεβετε τη μουσικη? Θα σας κλεβουμε τα προβατα!”. Το ολο σκηνικο μπορει να βρεθει στο Youtube.

Μηνυση

$220.000 καλειται να πληρωσει ανυπαντρη μητερα στις ΗΠΑ ως αποζημιωση σε διαφορες δισκογραφικες για παρανομο downloading (24(!!!) τραγουδια και μεταξυ αλλων Opeth και GnR) υστερα απο αποφαση ομοσπονδιακου δικαστηριου. Η ιδια αρνειται οτι ειχε σχετικο προγραμμα εγκατεστημενο στον υπολογιστη της.

Eγω λεω να ιδρυσω οργανωση του στυλ 17Ν που θα δολοφονει μουσκους που ειναι υπερ της απαγορευσης του d/l και της διωξης των downloaders. Οποιος ενδιαφερεται pm me.

Η προσωπική μου εμπιερία λέει το εξής. Το budget που έχω διαθέσιμο για να αγοράσω δίσκους θα το ξοδέψω είτε κατεβάσω είτε όχι. Με το downloading δοκιμάζω καλλιτέχνες που δεν ξέρω (ή δε μου αρέσουν αρκετά) και αν μου αρέσουν θα αγοράσω κάτι ή βρίσκω πράγματα που υπό άλλες συνθήκες δε θα έβρισκα και θα έπρεπε να πληρώσω χρυσάφι. Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος έτσι κινείται και οι υπόλοιποι απλά αν δεν υπήρχε το κατέβασμα δε θα αγόραζαν μουσική.

Θεωρώ χαζό να λέμε ότι το downloading κάνει κακό στις εταιρίες. Καταρχήν δεν το δέχομαι γιατί οι περισσότερες παρουσιάζουν συνεχή αύξηση κερδών, κατά δεύτερον γιατί δε δίνω δεκάρα τσακιστή αν κερδίζουν ή χάνουν οι εταιρίες.

Αμφισβητώ επίσης και κατά πόσο κάνει κακό στους καλλιτέχνες. Τα μεγάλα ονόματα κερδίζουν από τις συναυλίες και την αύξηση του κοινού τους και τα μικρά έχουν την ευκαιρία να ακουστούν και (αν αξίζουν) να εδραιωθούν. Είναι επίσης υποκριτικό να μιλάνε για χαμένα έσοδα βασιζόμενοι σε αυθαίρετες εκτιμήσεις του στυλ το κατέβασαν δωρεάν 20.000 κόσμος άρα έχασα 20.000 πωλήσεις, παίρνοντας δηλαδή σα δεδομένο ότι όσοι κατέβασαν τη δουλειά τους θα την αγόραζαν κιόλας.

Αυτό που μένει τελικά είναι νομίζω το ηθικό κομμάτι και εκεί ποντάρει και όλο το marketing των εταιριών. Ότι είναι παράνομο και ανήθικο. Συνοδεύεται δε συνήθως και από παραδείγματα του στυλ αφου δε θα έκλεβες ένα αυτοκίνητο γιατί κατεβάζεις μουσική!!! Το μόνο που κάνουν είναι να επιβεβαιώνουν πως αντιλαμβάνονται τη μουσική ως άλλο ένα εμπόρευμα. Η μουσική είναι τέχνη και ως τέτοια ανήκει στο κοινό. Το νόμιμο δεν ταυτίζεται ούτε με το δίκαιο ούτε με το ηθικό ενώ τα πνευματικά δικαιώματα δεν είναι παρά ένας τρόπος να “μετρηθεί” και να εμπορευματοποιηθεί η τέχνη. Π.χ. όσο πιο πετυχημένος είσαι τόσο μεγαλύτερες απολαβές έχεις. Μηδεν ποιοτικό κριτήριο! Για να μην σχολιάσω ότι κληρονομούνται κιόλας, το οποίο είναι όσο χαζό είναι να εισπράτουμε π.χ. εισητήρια για τον Παρθενώνα εκμεταλλευόμενοι κάτι που φτιάχτηκε πριν 2500 χρόνια!!

Κλείνω το λογίδριό μου λέγοντας πως το να φοβόμαστε οτι πεθαίνει η μουσική λόγω του downloading είναι σα να φοβόμαστε ότι θα πεθάνει η λογοτεχνία λόγω του φωτοτυπικού! Το μόνο που αποδεδειγμένα έχει επηρεαστεί είναι το ραδιόφωνο. Αλλά για τα χάλια του θα ανοίξουμε άλλο τοπικ κάποια στιγμη…

Ενώ συμφωνώ με πολλά από όσα λέγονται, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ρομαντισμός.

Η τέχνη δεν είναι εμπόρευμα, το CD και το ΜΡ3 είναι. Το ότι έκλεψε κάποιος μια φραντζόλα, την έφαγε και δεν του άρεσε, δεν σημαίνει πως η κλοπή δεν είναι αδίκημα. Από τα 20000 κατεβασμένα, μπορεί να μην είναι όλα χαμένες πωλήσεις, αλλά πολλά είναι. Η «κακιά» μουσική βιομηχανία χάρη στο «κακό» της χρήμα και μέσα σε μια «κακιά» ελεύθερη αγορά κατάφερε να επενδύσει και να παράγει την ογκωδέστερη μουσική ποικιλία που γνώρισε ποτέ ο πλανήτης. Δεν είναι άγιοι, επιχειρηματίες είναι. Όταν επενδύουν πολλά για να μας ικανοποιήσουν (όχι γιατί μας αγαπάνε, σύμφωνοι, αλλά ούτε και με το φούρναρη είμαι ερωτευμένος) και δεν βγάζουν τα κέρδη που θέλουν, απλά θα σταματήσουν να επενδύουν.

Τώρα η τέχνη σίγουρα δεν ανήκει στο κοινό αλλά στον καλλιτέχνη και η πνευματική ιδιοκτησία (τουλάχιστον στην Ευρώπη) προστατεύει αυτή τη σχέση. Το να μην βλέπουμε τα οφέλη της είναι λυπηρό. Για να μην τα απαριθμήσω, απλά παρατηρώ πως από τότε που προστατεύονται η πνευματική και η βιομηχανική ιδιοκτησία οι αντίστοιχοι τομείς έχουν γνωρίσει άνθιση και κατά την ταπεινή μου άποψη, χωρίς την πνευματική ιδιοκτησία η μουσική εξέλιξη κατά τον προηγούμενο αιώνα θα ήταν τελείως διαφορετική και δεν ξέρω αν θα υπήρχε ροκ κίνημα.

Ορμήστε, αντέχω.

αρα ετσι οπως το θετεις κλοπη δεν ειναι να κατεβασεις μουσικη αλλα να πας στο δισκοπωλειο και να κλεψεις το σι ντι.Το κακο ειναι οταν καποιος βγαζει λεφτα απο την δουλεια αλλου (βεβαια και οι μαυροι απο καπου πρεπει να ζησουν).Ο τοσος ρομαντισμος ισως για να μην φτασουμε απλα στο αλλο ακρο και χασουμε ολα τα προνομια που εχει φερει το d/l. Κατα τα αλλα εγω ξοδευω περισσοτερα λεφτα σε ντι απο τοτε που αρχισα το d/l απλα επειδη δεν εχω τοσα λεφτα ωστε να αγοραζω οτι μ’αρεσει, θελω να εχω την δυνατοτητα να μπορω να ακουω οσα δεν μπορω να αγορασω. Με λιγα λογια πιστευω πως η πειρατεια προωθει τον πολιτισμο οσο ακραιο και αν ακουγεται αυτο. Αλλα αφου δεν υπαρχει το ραδιο η η tv για να μας βοηθησει να αποκτησουμε μουσικη παιδεια και η πλειοψηφια το μουσικου τυπου η ειναι σκατα η δεν μπορει να καλυψει ολους τους χωρους απο καπου πρεπει και εμεις να μαθουμε μουσικη. Και δεν ειμαι διατεθειμενος για να ανκαλυψω αλλα 15 μουσικα ειδη να ξοδεψω εκατομμυρια (κυριολεκτικα) οπως εκανα τοσα χρονια με το ροκ/μεταλ.