Ο Ozzy κατηγορεί την «πειρατεία» για τις χαμηλές πωλήσεις του ''Black Rain''

  1. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμπεραίνεις

«αρα ετσι οπως το θετεις κλοπη δεν ειναι να κατεβασεις μουσικη αλλα να πας στο δισκοπωλειο και να κλεψεις το σι ντι.»

Αφού καταλαβαίνουμε ότι το CD δεν είναι απλά ένα κομμάτι πλαστικό αλλά και φορέας τέχνης, μπορούμε να καταλάβουμε ότι είναι και φορέας μιας άυλης ιδιοκτησίας (της πνευματικής). H παράνομη αντιγραφή και διάθεση των έργων δεν είναι το ίδιο αδίκημα με την κλοπή ενός αντικειμένου. Η «φραντζόλα» είναι το έργο κι όχι το CD.

  1. Ο μουσικός τύπος είναι μια χαρά και η τρανή απόδειξη είναι το Rocking!:smiley:

(όχι θα το άφηνα να πέσει κάτω):stuck_out_tongue:

Αυτο που εσυ λες παρανομη αντιγραφη εγω το λεω ελευθερη διακινηση της τεχνης και πρεπει να χαροποιει τον μουσικο το οτι ο καθενας μπορει να αποκτησει προσβαση στην μουσικη του ασχετως του εισοδηματος του. Και απο την στιγμη που εκδιδει το εργο του για μενα παυει να ιδιοκτησια του με την εννοια οτι για να το απολαυσει καποιος πρεπει να πληρωσει. Με ολες τις αλλες εννοιες ειναι ιδιοκτησια του.

Δικια μου προταση: ας δινουμε ενα ποσο καθε μηνα μαζι τα λεφτα για dsl σαν “αντιτιμο” για το ελευθερο downloading. π.χ ενα 5ευρω το οποιο ομως δεν θα πηγαινει τσαμπα. Ας υπαρξει κρατικη οργανωση σε αυτον τον τομεα, ας πηγαινουν αυτα τα χρηματα στην στηριξη νεων καλλιτεχνων και αλλα τετοια ουτοπικα. Αλλα οχι να δινω 2 ευρω το κομματι για να μπορω να το ακουω “νομιμα”. Αυτο ειναι κοροϊδια.

Δεν το λέω εγώ, το λέει ο νόμος, παντού στον κόσμο. Όποιος μουσικός θέλει να διαθέτει δωρεάν το ΄ργο του μπορεί να το κάνει και αν το ψάξεις, το κάνουν πολλοί (όχι μόνο οι Radiohead). Αυτό που είχαν πει και οι Metallica στην υπόθεση Napster ήταν πως θέλουν (και έχουν το δικαίωμα από το νόμο) να αποφασίζουν αυτοί πότε να δώσουν δωρεάν κάτι.

Τώρα το αντίτιμο των 5 ευρώ για απεριόριστα κατεβάσματα είναι σουρρεαλισμός.

Μην παρεξηγείς, έχω το ίδιο αίσθημα με σένα για το θέμα, απλά όταν υπάρχουν νόμοι, το “εγώ πιστεύω ότι…” δεν τους αναιρεί.

ναι αλλα αν εγω και εσυ πιστευουμε οτι οι νομοι ειναι αδικοι και παραλογοι μπορουμε να τους αλλαξουμε.
στην Ελλαδα ειχε ψηφιστει νομος που ελεγε οτι απαγορευεται να παιζεις βιντεο γκειμς σπιτι σου. Τι θα πει αυτο, οτι επειδη ειναι νομος πρεπει να τον ακολουθησω?
Στην ελλαδα εχουν γραψει μαναβηδες επειδη ειχαν ραδιοφωνακι με μουσικη.

Τα 5 ευρω δεν ειπα οτι καλυπτουν το πραγματικο κοστος των σι ντι που θα κατεβασεις, αλλα εστω και 1 ευρω το μηνα να δινει ο καθενας μπορουν, αν διαχειριστουν σωστα, να προσφερουν οφελη στον τομεα του πολιτισμου. Και αυτο το λεω σαν μεση λυση. ουτε να κατεβαζεις τελειως τσαμπα αλλα ουτε και να πληρωνεις 2 ευρω για το κομματι που σιγα μην τα παιρνει ο καλλιτεχνης.

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Οι νόμοι σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία δεν είναι παράλογοι. Το να καταργηθεί η πνευματική ιδιοκτησία είναι όχι μόνο αδύνατο αλλά θα ήταν και καταστροφικό. Ένας καλλιτέχνης που θέλει να προσφέρει δωρεάν, επαναλαμβάνω και επιμένω, μπορεί να το κάνει και το internet και τα creative commons (να που η πνευματική ιδιοκτησία ακολουθεί τις εξελίξεις και ίσως να είναι και ένα βήμα μπροστά!) του προσφέρουν χιλιάδες δυνατότητες.

Επιπλέον, τα χρήματα από τα νόμιμα dowloads πηγαίνουν βεβαίως σε αυτούς που έχουν τα δικαιώματα και αν αυτοί δεν είναι οι καλλιτέχνες, είναι οι εταιρίες που αγόρασαν τα δικαιώματα από τους καλλιτέχνες. Δεν ξέρω γιατί σοκάρει τόσο πολύ αυτό.

Aυτο που πραγματικα σοκαρει εμενα ειναι το οτι απο τα 17-20 ευρω που κανει ενας δισκος τα 2-3 μονο πανε στον καλλιτεχνη.Η εταιρεια δηλαδη γιατι να παρει 6-8 απο την ολη υποθεση?Επειδη κοβει το δισκο ή για τη διανομη?
Ας σεβαστουν λοιπον αυτοι πρωτοι τους καλλιτεχνες και ας αφησουν τα κλαψομουνιασματα

Για το ρίσκο, την επένδυση, την ηχογράφηση, το προμόσιον, τη διανομή…

Αν χαθούν λεφτά γιατί ο δίσκος πούλησε λίγα αντίτυπα, μήπως ο καλλιτέχνης πληρώνει κάποιο ποσοστό της ζημίας και δεν το ξέρω;

Αλλη μια λιστα με 1000 λογους να με κατεβασεις σε καμια περιπτωση η εταιρεια δεν πρεπει να εχει μεγαλυτερα κερδη απο τον καλλιτεχνη για τους λογους που εχεις προαναφερει παραπανω περι “πνευματικης ιδιοκτησιας” :wink:

Επανέρχομαι:
Για να μην ξεφύγουμε πολύ από την κουβέντα και γενικεύσουμε το ζήτημα να πω απλά ότι η πνευματική ιδιοκτησία ως κατοχύρωση της πατρότητας δεν είναι αρνητική. Προβληματική ίσως με τον τρόπο που γίνεται αλλά όχι αρνητική. Είναι αρνητική ώς μέσο αποτίμησης ενός έργου τέχνης. Πληρώνεις δηλαδή σε ένα cd 15 ευρώ εκ των οποίων η πνευματική ιδιοκτησία εκτιμάται 5 ευρώ. Από ποιον και πως εκτιμήθηκε; Και γιατί η πνευματική ιδιοκτησία των Metallica π.χ. να είναι ακριβότερη από αυτή των Me Kapses Band. Μπορούμε να δεχτούμε ως κριτήριο πν. ιδιοκτησίας την εμπορική και διαπραγματευτική αξία ενός συγκροτήματος; Δεν υποβιβάζεται η έννοια της τέχνης έτσι;

Επίσης κανεις δε μιλάει για ζημιά των εταιριών αλλά για μειωμένα κέρδη! Έχει τεράστια διαφορά.

Αυτό που υποστηρίζουν όλοι οι υπέρμαχοι του downloading είναι πως ένα κομμάτι μουσικής από τη στιγμή που είδε το φως της ημέρας δεν “ανήκει” σε κανέναν απλά “προέρχεταιι” από κάποιον. Και όπως έχω το ελεύθερο να το παίξω στο σπίτι στην κιθάρα μου ή σε μία μουσική σκηνή (και μάλιστα κερδίζοντας χρήματα για αυτό) έτσι έχω το δικαίωμα να το αναπαράγω σε δικά μου μέσα και να το μοιραστώ με όλο τον κόσμο.

Κλείνω λέγοντας ότι μπορεί να είναι ρομαντικά όσα λέμε, έλα όμως που η τεχνολογία δίνει τη δυνατότητα ο ρομαντισμός να γίνει πραγματικότητα…

Αν κατάλαβα καλά ο Ozzy ζημία λέει ότι πάει να καλύψει με τις συναυλίες, γιατί “μπήκε μέσα” αφού το άλμπουμ δεν πούλησε. Αν το άλμπουμ δεν πούλησε γιατί δεν άρεσε είναι απλά και μόνο η απόδειξη πως η οικονομία της ελεύθερης αγοράς καλά κρατεί και ζήτω. Αν πάλι δεν πούλησε γιατί όσοι το ήθελαν το κατέβασαν τότε όντως καλά κάνει και ορίεται.

Γι’ αυτό που λες για την “ελευθερία”, ο νόμος ορθά και παντού στον κόσμο μιλά για αναπαραγωγή του έργου σε ιδιωτικό πλαίσιο. Το να βγάλεις λεφτά παίζοντας μουσική άλλου χωρίς να πλερώσεις είναι παράνομο. Το να παίξεις κιθάρα στους φίλους σου και να διασκευάσεις, δεν είναι. Το να μοιραστείς τη δισκοθήκη σου με τη γη είναι παράνομο. Το να δώσεις σε έναν φίλο έναν δίσκο δεν είναι. Μου φαίνεται λογικό. Και η πνευματική είναι ιδιοκτησία, αν δεν θέλουν οι Tool να γίνουν remix δικαίωμά τους. Αν κάποιος ζει από τη μουσική, και κυρίως σε χώρες που είναι πιο εύκολο, τί θα κάνει θα πεινάσει; Ή μήπως πρέπει από την άλλη να υπάρχει όριο στον πλούτο των καλλιτεχνών;

Ας θυμηθούμε πως πριν τις νομοθεσίες περί πνευματικής, οι μεγάλοι μουσουργοί ζούσαν υπό την αιγίδα ευγενών και είχαν περιορισμένη ελευθερία δημιουργίας ή ήταν οι ίδιοι βαθύπλουτοι και αυτοχρηματοδοτούνταν. Προσωπικά δεν βλέπω καλύτερο κριτή από τον κόσμο. Η αξία ενός έργου και η αμοιβή θα κριθούν από τις πωλήσεις. Αν ένα εξαιρετικό έργο παρεξηγηθεί από τον κόσμο, ποιός θα κρίνει ότι κακώς έγινε αυτό; Θέλουμε τί ακριβώς; Ένα κρατικό όργανο που θα κρίνει με ουδετερότητα; Μια καλλιτεχνική ιερά εξέταση;

Γ@μώ το φελέκι μου, γινεται αντιληπτό οτι το 40-50 % πάει στο ΛΙΑΝΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ???
10-10 πάνε σε καλλίτεχνη και εταίρια, ίσως και παραπάνω στην εταιρία όταν αυτή παράγει το έργο, άραγε επενδύει, 10-20 πάνε στο διανομέα - διοτί αυτός τραβάει το λούκι να πουλήσει το προίον… και να το αποθηκεύει για 1 χρόνο και τέλος 10 πάει σε παραγωγή και διακίνηση…

απλά μπάι φρομ δε νετ - ι μπαι φρομ δε κομπς νταιρέκτλι… :stuck_out_tongue:

αλλά όχι … η κάθε “μεγάλη” μπάντα πουλάει max 100-200 κομμάτια, τα περιόδικα - τα πέρνουν απο διαφημήσεις για να βγάζουν δίσκους του μήνα και τα ίδια 200-400 άτομα πάνε στις συναυλίες… !!!

What the heck - κλέψτε αλλά μην κλαψομουνίζεστε ότι θα έπρεπε να είστε νόμιμοι, ή έχετε το δικαίωμα να κλέβετε αυτό που δεν μπορείτε να αποκτήσετε… κι εγώ δεν μπορώ να πάρω μια φεράρρι φερειπίν αλλά δεν θα πάω να κλέψω μία … :? capiche ?!

Καλη φαση οταν τα cd τα παιρνεις τσαμπε απο την εταιρεια που δουλευεις :wink:

  1. Πως “μπήκε μέσα” ο Ozzy; Πήρε δάνειο για να ηχογραφήσει και υπολόγιζε να το ξεπληρώσει; Ή έχει μετατρέψει με κάποιο τρόπο τα εγκεφαλικά του κύτταρα (όσα του έχουν απομείνει) σε δολάρια και υπολογίζει πόσα έκαψε για να κοστολογήσει το άλμπουμ; Απλά δεν έβγαλε τα κέρδη που υπολόγιζε. Για μένα αυτή είναι η ουσία. Αν το έχω παρεξηγήσει τι να πω, πάω πάσο. Πάντως μέτρο του ποιοι κατέβασαν ενώ θα το αγόραζαν και ποιοι ενώ δε θα το αγόραζαν δεν υπάρχει και άρα δεν είναι επιχείρημα που μπορεί να επικαλείται ούτε η μία ούτε η άλλη πλευρά. Δώσε μας το benefit of a doubt όμως, που λένε και στο χωριό μου.

  2. Αν καταλαβαίνω αυτό που λες είναι πως τα παιδιά που παίζουν σε μία μουσική σκηνή με δυο κιθάρες πέντε αγαπημένα τους κομμάτια και βγάζουν 30 ευρώ και τα ποτά τους, ή χειρότερα ο πλανόδιος χίπης που παίζει το Imagine στο τρένο και βγάζει 15 ευρώ την ημέρα πρέπει να συλληφθούν γιατί παρανομούν. Κι αυτό το λέμε ελευθερία; Μήπως οδηγούμαστε σε καταστάσεις Big Brother; Και συνεχίζω το σκεπτικό μου λέγοντας πως το να εκμεταλλευτείς το downloading με σκοπό να βγάλεις χρήματα είναι και παράνομο και ανήθικο. Το να μοιραστείς τη δισκοθήκη σου με τον κόσμο χωρίς κέρδος είναι παράνομο αλλά όχι ανήθκο. Τόσο απλά. Και να σε διορθώσω ότι και ο δανεισμός είναι παράνομος το λέει πάνω στα δισκάκια. :stuck_out_tongue:

  3. Δε μίλησα για τον πλούτο των καλλιτεχνών. Μακάρι να ευημερέψουν. Ξαναλέω όμως ότι τους ανήκει η πατρότητα του έργου τους και τίποτα παραπάνω (μιλάω πάντα με βάση την προσωπική μου ηθική και όχι το νόμο). Δεν μπορεί κάποιος άλλος να το εμπορευτεί αλλά δεν μπορούν και οι ίδιοι να το κρατάνε σε δεσμά. Δεν νοείται για εμένα η ιδιοκτησία σε πνευματικά έργα με την έννοια που νοείται στην ύλη. Είναι άποψη μου και δε ζητώ να τη συμμεριστεί κάποιος.

  4. Η ιερά εξέταση είναι ακριβώς αυτό που θέλω να αποφύγω. Αυτή τη στιγμή υπάρχει με τη μορφή της αγοράς. Είναι πιστό στο Ευαγγέλιο των πωλήσεων; Έχει καλώς το εκδίδουμε. Είναι αιρετικό, δεν πουλάει και ο κόσμος το σνομπάρει; Δεν το εκδίδουμε. Επιμένω να ρωτάω που είναι το αισθητικό κριτήριο. Πιστεύεις ότι κριτής είναι ο κόσμος; Δηλαδή ο Παρασκευάς είναι ότι καλύτερο έβγαλε η Ελλάδα φέτος; Στο φινάλε εγώ δεν είπα να κρίνει κάποιος την ποιότητα ενός έργου, πάει αλλού η κουβέντα μετά. Εγώ μίλησα για τον τρόπο κοστολόγησης της πνευματικής ιδιοκτησίας. Ποιός και με τι κριτήρια την κάνει.

Η καλύτερη λύση είναι η διανομή των καλλιτεχνικών έργων να γίνεται απευθείας από τους καλλιτέχνες. Δε χρειάζονται “ενδιάμεσοι” (νταβαντζήδες τους λένε σε άλλες δραστηριότητες). Δε χρειάζεται η εταιρία που καρπώνεται τη δουλειά του μουσικού, η γκαλερί του ζωγράφου, ο εκδοτικός οίκος του συγγραφέα. Μπορεί να είναι γενικά ρομαντικό αλλά το internet το έχει κάνει πραγματοποιήσιμο. Οι Radiohead το απέδειξαν. Οι Marillion πριν από αυτούς το ίδιο. Η μουσική δεν εξαρτάται από τη μουσική βιομηχανία όσο και αν προσπαθούν να μας κάνουν να το πιστέψουμε. Υπήρχε από πριν και θα υπάρχει και μετά.

Επειδή επαναλαμβάνομαι και αισθάνομαι ότι γίνομαι κουραστικός το κλείνω εδώ, αλλά θα χαρώ να διαβάσω τις αντίθετες απόψεις…

ναι το χαρτινο πρόμο του νεκροκανιβαλίστικ σκαταχθόνιουμ ?

αγαπητέ αγοράζω περι τα 450ε CD/DVD TO MHNA !!! Αν δεν ξέρεις μην μιλάς.
Δεν έχω πάρει πρόμο για το invader εδω και 2-3 μήνες…

Ακούς έκει τα παίρνεις τσάμπα…χαχα…

το LIZZY BORDEN δεν το πήρα τσάμπα,
το 2o GLYDER δεν το πήρα τσάμπα
τα 2 avantasia δεν τα πήρα τσάμπα…
Το mark free το δίπλό το πήρα 40ε
το GNR το προ-appetite jap ep το πήρα, 40ε
το tygers of pan tang - live in wacken to πήρα 7ε…

κ.ο.κ…

…ναι οι marrilion των 97 πωλήσεων στην Ελλάδα, στην Ελλάδα όπου 1/10 έχει internet …
ΓΑΜΩ !!!

δεν κάτεβάζω αυτά τα έργα, αν και θα μπορούσα να το κάνω γιατι σέβομαι το μόχθο κάποιων…

Α η άθλια MTM - πάγωσε - διότι έχει μπεί μέσα …αφήνωντας 75 καλλιτέχνες να ψάχνουν για εταιρία…
έτσι έπειδή το νταουνλοάντινγκ βοηθάει τις μπάντες και τις εταιρίες που θυσαυρίζουν …

χαχα…

Είσαι σίγουρος για τα ποσοστά που δίνεις; Δηλαδή ένα διπλό cd έχει διπλή τιμή γιατί είναι πιο δύσκολο στη διανομή ή στην πώληση από το μαγαζί;

ναι το χαρτινο πρόμο του νεκροκανιβαλίστικ σκαταχθόνιουμ ?

αγαπητέ αγοράζω περι τα 450ε CD/DVD TO MHNA !!! Αν δεν ξέρεις μην μιλάς.
Δεν έχω πάρει πρόμο για το invader εδω και 2-3 μήνες…

Ακούς έκει τα παίρνεις τσάμπα…χαχα…

το LIZZY BORDEN δεν το πήρα τσάμπα,
το 2o GLYDER δεν το πήρα τσάμπα
τα 2 avantasia δεν τα πήρα τσάμπα…
Το mark free το δίπλό το πήρα 40ε
το GNR το προ-appetite jap ep το πήρα, 40ε
το tygers of pan tang - live in wacken to πήρα 7ε…

κ.ο.κ…

δεν κάτεβάζω αυτά τα έργα, αν και θα μπορούσα να το κάνω γιατι σέβομαι το μόχθο κάποιων…

Α η άθλια MTM - πάγωσε - διότι έχει μπεί μέσα …αφήνωντας 75 καλλιτέχνες να ψάχνουν για εταιρία…
έτσι έπειδή το νταουνλοάντινγκ βοηθάει τις μπάντες και τις εταιρίες που θυσαυρίζουν …

χαχα…

PS1 Ναι οι μαρίλλιον των 97 πωλήσεων στην ελλάδα όπου 1/10 έχει ιντερνετ !!!
PS2 Ναί είμαι σίγουρος ότι CD που δίνει η εταιρία στην οποία εργάζομαι 10,50 έχει πωληθεί
19,70 καθώς και 1 song single 6e/14,70 απο κατάστημα… που έπαιρνε και εκπτωση διψήφια…!
ε… ¨απο εκεί και πέρα …επίσης τα διπλά έχουν τιμή ελλάχιστα μεγαλύτερη απο μονού, απλά κάποιο επιτήδιοι μπορεί να τα φουσκώνουν επειδη έιναι διπλά … καποιά άλλα καταστήματα έχουν μέχρι και 25% χαμηλότερες τιμές απο άλλα … ! δεν είναι τυχαίο…

Αγαπητε εχεις υποψην οτι 580 ευρω ειναι ο βασικος μισθος του Ελληνα?
Εχεις υποψη οτι το 1/5 του πληθυσμου ζει κατω απο τα ορια της φτωχιας?
Θα απαγορεψουμε δηλαδη στον κοσμο να ακουσει μουσικη επειδη ΔΕΝ εχει να δωσει 450 ευρω για Cd το μηνα?
Κι εγω μπορω να λεω οτι δινω 1000 ευρω για cd.Δινω?

Αυτο Ακριβως Θα εγραφα!:thumbup:

To downloading υπάρχει καλώς ή κακώς. Καλώς κατ’ εμέ.
Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία. Εγώ όσα λεφτά είναι να δώσω για cd κάθε μήνα θα τα δώσω. Απο κει και πέρα να 'ναι καλά το d/l που μου έχει επιτρέψει να ακούσω τόσα πολλά πράγματα που διαφορετικά ποτέ δε θα τα άκουγα.

Αν αγαπάς πολύ αυτό που ακούς, αν έχεις συνδεθεί μαζί του, πιστέψτε με, θα σου δημιουργηθεί η ανάγκη να το πάρεις. Το κακό είναι ότι αυτοί που αγαπούν τόσο τη μουσική είναι 1/30 στις ηλικίες μας και 1/100 γενικότερα. Αυτή είναι η κατάσταση στο Ελλάντα. Αλλά ας μην παραπονιόμαστε. Εδώ η μουσική είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απ’ ότι άλλες τέχνες. :wink:

φιλτατε, ρώτα τον angmar - με ξέρει… ξερεί οτι τα αγοράζω. μπορεί να στο πιστοποιήσει … δεν πετάω π#@#@ για εντυπωσιασμό … επίσης μέσα σε 17 χρόνια ενεργούς ενασχόλησης με το χώρο έχω μαζέψει 4000-5000 κυκλοφορίες, επιλεκτικά - μιά προς μία… οπότε θεωρώ τη γνώμη μου βάσιμη, αν όχι σχετικά βαρύνουσα…

Μια επεξήγηση … όταν τελείωσα στην αγγλία (50 % δικά μου φράγκα απο παρτ ταίμ - 50 % απο γονείς και κάτι ψιλά απο μια υποτροφιούλα…) δεν ήθελα να γυρίσω, παρα μόνο για να κάνω το στρατιωτικό μου και είπα οτι θα γυρίσω μόνο αν μου προσφερθούν 1000+ ε για εργασία… Αυτό είναι θέμα επιλογής.

Επομένως, με την ευτυχία του να μην είμαι σε ενοικιοστάσιο, και να μήν ξοδεύω πχ 7ε σε καφέδες, 3,5Χ2ή3 σε τσιγάρα σε καθημερίνη βάση. 20-30 σε μπάφους σε εβδομαδιαία … κτλ κτλ … τα βγζω καλούτσικα… βοηθάει και το εί-μπέι βεβαίως … με ανεγκέφαλους να σκάνε 100ε για σπάνια μπλακμέταλς… :stuck_out_tongue:
τι να κάμω και εγώ — τα επενδύω πίσω σε άλλα μουσικά πονήματα που με συγκινούν…

το θέμα μας όμως δεν είμαι εγώ - αλλά η ηθική ή όχι του να μην αποζημιώνεις έναν καλλιτέχνη για το έργο του… αλήθεια - στο θέατρο πάς τζάμπα ?!