Paradise Lost live in December

Γενικα ξερετε σε τι κινουνται τα σετ των λοστ? Γιατι δεν τους εχω ξαναδει…

Παντως θα ηθελα σιγουρα Enchantement, Hallowed Land, Embers Fire, One Second, Say Just Words, The Last Time, Dying Freedom, Rememberance, Yearn for Change, I See Your Face, Gothic, The Enemy, Never for the Damned Fader και κανα Lydia και This Cold Life αμα λαχει…Τουλαχιστον καποια απο τα παραπανω!

Ζηταω πολλα? :stuck_out_tongue:

Αφηνω πολλα εξω βεβαια οπως Shadowkings, Shades of God αλλα και Deadly Inner Sence!

Τα θελω οοοοοοολααααααα!

αυτα λογικα θα τα ακουσεις σιγουρα.
νομιζω απο το believe δεν παιζουν τιποτα
απο το host παιζουν παντα το so much is lost (γιατι???)
οπως επισης απο one second παιζουν τα 2 κλασσικα
τωρα κατι hallowed land,embers fire συνηθως τα παιζουν
shadowkings,dying freedom,rememberance,i see your face τα χουν παιξει ανα καιρους
yearn for change και shades of god,θα ταν ωραια να το ακουγαμε
για deadly inner sense ξεχασε το οπως εισαι!!!

οχι ρε μανγκα! απο το host νομιζω παιζαν καλα καιρους αλλο ενα, καπου το 2002, 2003. δεν ειμαι ομως και σιγουρος 100%.

Dying Freedom. αουα! το θελω. καλα θα θελα και ενα Mortals Watch The Day αλλα μαλλον χλωμο. ας μας δωσει κανα φως ο ουλβερ που τους ειδε προσφατα κατα μπερλιν μερια να μας πει τι λενε οι παλικαροι, και τι αλλαγες εχουν κανει στο σετ…

σε σποιλερ ε.

στη τελικη να παιξουν οτι θελουν. θα δουμε λοστ. Τελος.

αν παιζανε,θα παιζανε πριν το 2003.
το θεμα ειναι να παιξουν κανα αλλο κομματι.κανα Permanent solution,made the same,behind the grey.τοσες κομματαρες εχει το host!!!

Το σετλίστ της ευρωπαϊκής περιοδείας είναι το παρακάτω. Χλωμό να γίνουν αλλαγές. Βασικά από host έχουν να παίξουν πολύ καιρό κάποιο άλλο κομμάτι πέραν του “So Much Is Lost”. Από B.I.N. μόνο κάνα mouth αραιά και πού. Γενικώς γαμάτο σετλίστ αν και κάποια θα μπορούσαν να αντικατασταθούν.Δεν πειράζει.
NEVER FOR THE DAMNED.

[SPOILER]

  1. The Enemy
  2. Gothic
  3. Ash & Debris
  4. No Celebration
  5. So Much Is Lost
  6. Pity The Sadness
  7. Praise Lamented Shade
  8. Enchantment
  9. Requiem
  10. Grey
  11. Unreachable
  12. As I Die
  13. One Second

  1. Never For The Damned
  2. Erased
  3. Over The Madness
  4. Say Just Words [/SPOILER]

Όλο μαλακίες!!!

Σε ένα μήνα μέσα, Fates Warning, Helloween/Gamma Ray, Skid Row και Paradise Lost.

:frowning:

Εγώ θα ζητήσω αύξηση στην δουλειά πάντως…
:lol: (Η να δώσουν το δώρο Χριστουγέννων από τώρα…)

Paradise Lost στο Principal (Θεσσαλονίκη) δεν είναι λίγο άκυρο; :?

Μακάρι να ήταν ΜΟΝΟ οικονομικό το θέμα…
Άλλο πακέτο και αυτό…

Ρε γμτ, τους καραγουστάρω τους Lost, τους βλέπω άνετα άλλη μια φορά, αλλά αν πάλι παίξουν τα ίδια τραγούδια (με το open air, το τονίζω) και δεν κάνουν μερικές αλλαγές θα απογοητευτώ… Σε γενικές γραμμές αλλαγές κάνουν, αλλά αυτό γίνεται κάθε φορά που κυκλοφορούν νέο δίσκο. Το παραπάνω σετλιστ όμως ήταν σχεδόν ίδιο με εκείνο που ακούσαμε το καλοκαίρι στο Open Air…

Πόσο θα θελα να ακούσω Lydia, This Cold Life, Dying Freedom, Sweetness, Yearn For Change, I See Your Face, κάποιο άλλο απο το Host, Isolate, κανένα άλλο b-side τους ίσως, ή και την κομματάρα το Shattered…!

Πάντως όσο αφορά το αν οι Lost είναι ή όχι μεγάλο συγκρότημα… αν και δε χρειάζεται ανάλυση στα αυτονόητα… Το οτι υπήρξαν πρωτοπόροι μιας ολόκληρης σκηνής και ένα απο τα επιδραστικότερα συγκροτήματα των ‘90ς είναι αρκετό νομίζω. Γιατί αλλιώς τα “μεγάλα” συγκροτήματα θα ήταν απλά 4-5, το πολύ. Ας έρχονται συνέχεια εδώ, σε πολλά θέματα ως μουσικό κοινό πιστεύω είμαστε έξω, και λυπάμαι γι’ αυτό, αλλά όσο αφορά την αναγνώριση των Lost, ευτυχώς, έχουμε πέσει μέσα.

το καλοκαίρι ήταν η πιο μέτρια εμφάνισή τους τα τελευταία χρόνια - κ έχω πάει σε όλες στην Αθήνα

ο ανοιχτός χώρος τους “έφαγε” όπως τρώει όλους τους ατμοσφαιρικούς

όποιος δεν τους έχει δει σε κλειστό χώρο να πάει οπωσδήποτε - άλλη εμπειρία !

το σετλιστ που έδωσε ο ντάιν δεν είναι πάντως κ τόοοοοοοσο τρομερό

Λοιπόν, να θυμήσω πως στο Γκαγκάριν το 2003 είχαμε ακούσει “Behind The Grey” και γκρεμιστήκανε τα τσιμέντα και χοροί και πανηγύρια. Να τους πει κάποιος ότι δεν αρέσει μόνο σε αυτούς το Χοστ, αρέσει και στον κόσμο.

δίκιο έχεις φίλος, αλλά για πες, ποιο να βγάλουν?

κ μενα μαρέσει το χοστ

Παλι ερχονται…??..Ενταξει θεοι οι τυποι με γαματη παρουσια και κομματια αλλα οχι 2 φορες σε 6 μηνες…Τους ειδα τους γουσταρα αλλα θα μου φανε αλλοι τα λεφτα αυτο το φθινοπωρο…Οσοι πατε καλα να περασετε…

To So Much is Lost:!: Βασικά να μη βγάλουν κανένα, να παίξουν ΚΑΙ αυτά. Καλά καλά, ξέρω.

απο το 2002 που αρχισαν να ξαναρχονται εχουμε ακουσει περα απο αυτα που παιξανε το καλοκαιρι και τα κομματια των τελευταιων αλμπουμ τα :

sweetness
i see your face
widow
shadowkings
hallowed land
forever failure
mercy
true belief
mouth
embers fire

το behind the grey δεν το θυμαμαι προσωπικα,αλλα για να το θυμαται ο unholy martyr προφανως το παιξανε!
δεν θυμαμαι αν εχουνε παιξει dying freedom

To DF το χανε παίξει το 98 στην περιοδεία του One Second.
Το behind the grey πρέπει να’ταν την δεύτερη μέρα, από τις δύο συνεχόμενες στο gagarin επί εποχής Symbol…

η συναυλια του καλοκαιριου ηταν περιεργη φαση. πολλοι ειχαν ασχημο ηχο, ενω αλλοι ηταν σε σημειο με ευνοικες προυποθεσεις. νταξ, εγω λεω ακριβως το αντιθετο επειδη δεν ετρωγα τα μπασα εκει που ημουν. σε καταλαβαινω παντως. για μενα ηταν η καλυτερη καθαρα λογω σετ λιστ.

σχολια:

[SPOILER]κατσε. εχουν ΑΥΤΟ στο τουρ και λειπουν τα Embers Fire KAI True Belief;;;;

το eternal δε με χαλα τοσο που το βγαλανε. οκ, θα γουσταρα να το ξανακουσω αλλα το over the madness ειναι γαματο λαιβ και ειμαι οκ σε αυτο το θεμα. αλλα οχι ρε γμτ να λειπουν και αυτα. δηλαδη δεν εχει κανενα κομματι απο το Icon και μονο ενα απο το Draconian Times; ψιλοξενερωσα.

ελπιζω να κανουν αλλαγες επειδη ειναι η πρωτη φορα που δε μου αρεσει τοσο ενα σετ λιστ των λοστ. το so much is lost το εχουμε ακουσει 500 φορες. γαματο ειναι, αλλα χωστε κανενα απο τα icon και draconian. π.χ. ενα yearn for change ή hallowed land ρε παιδια. #-o

ευσεβεις ποθοι:

ΠΑΙΞΤΕ THE PAINLESS Ή MORTALS WATCH THE DAY. ΆΝΤΕ :emot καφρος: σιγκναλ, θα φωναζουμε μαζι ρε. μονο και μονο για να γουσταρουμε.[/SPOILER]

το behind the grey το χαν παιξει την πρωτη μερα. το θυμαμαι επειδη τοτε ειχα παει. δε ξερω αν το παιξαν και την δευτερη (ειχαν παιξει ομως το eternal #-o )

“κάτω τα χέρια από τον φίλιππα, τον μοναδικό άνθρωπα που θεώρησε το τσίρκο των βαρεμένων γραφικών type o negative καλύτερο από τους Βρετανούς.”

Φίλε μου και άλλοι θεώρησαν τους Type καλύτερους απο τους Lost (εγώ μέσα σε αυτούς). Πέρα απο τα γούστα όμως οι Type δίνουν ενα πολύ ξεχωριστό show με χιούμορ και αυτοειρωνία. Οι Lost απο την άλλη απλώς παίζουν τα κομμάτια τους. Δε θα κάτσω να τους συγκρίνω καλλιτεχνικά (οι type επέλεξαν πιο δύσκολο δρόμο απο χαζοχιτάκια,γιαυτο και τους ακουει λιγότερος κόσμος) απλώς θα πώ οτι και o Gregor Mackitosh τους θεωρεί επιρροή του (μαζί με τους Carnivore) ενώ οι ίδιοι δεν θεωρούν τους Λόστ ως επιρροή αλλά πιο παλιά συγκροτήματα. Ακόμα όταν οι Lost παίζαν το χαζο death-metal της εποχής (1990) οι Type είχαν βρεί προσωπικό ήχο απο το πρώτο κιόλας album με φωνητικά που αντέγραψε ο Holmes στη συνέχεια όταν άφησε την παραμόρφωση και άρχισε να γκαρίζει.Αυτά για την ιστορία .

Δε χρειάζεται να μπούμε σε αυτό το τριπάκι τώρα, να συγκρίνουμε 2 τόσο σημαντικά συγκροτήματα όπως οι Lost και οι Type O Negative, αν και καταλαβαίνω την αντίδραση σου. Και μένα μου αρέσουν οι Type O, αλλά στο Open Air μάλλον έμεινα με μια εντύπωση οτι κάτι μου λείπει. Υπήρχε όντως χιούμορ στο live, αλλά εκείνη η αίσθηση οτι θα προτιμούσα να τους είχα δει 10 χρόνια πριν δε μου έχει φύγει. Πάντως με δίσκους όπως το Bloody Kisses, οι Type παραμένουν απο τα σημαντικότερα συγκροτήματα του gothic metal, ασυζητητί.

Επίσης το να λέμε οτι οι Lost αντέγραψαν τους Τype Ο, και άλλα τέτοια, δε βλέπω τι νόημα μπορεί να έχει. Μιλάμε για τους Paradise Lost, το συγκρότημα του οποίου το άλμπουμ Gothic αποτέλεσε έναν απο τους επιδραστικότερους δίσκους των '90ς, το συγκρότημα το οποίο τόσα και τόσα άλλα συγκροτήματα του ατμοσφαιρικού χώρου μνημονεύουν ως μια απο τις σημαντικότερες επιρροές τους. Και προσωπικά προτιμώ τους αδιάκοπους πειραματισμούς των PL, οι οποίοι έδειξαν πως στη μουσική δεν υπάρχουν όρια.