PARADISE LOST @ Stage Volume 1 , 13/9/2014 - Principal Club Theater 14/9/2014

οι PL το χουν πει ξανα κ ξανα οτι ο holmes τόσο θέλει/αντέχει. δεν νομιζω οτι ειναι θεμα management

μαλλον τοσο αντεχει θα εχουν πει γιατι το τοσο θελει δεν ειναι και πολυ κομψο

Ετσι γιατι το αν ειναι μια συναυλια καλη εξαρταται μονο απο τον χρονο. Μπε.

Για πες μας λοιπον λογιστη του μεταλ, στα ποσα δευτερολεπτα και πανω αρχιζει μια συναυλια ναθεωρειται καλη συμφωνα με τους υπολογισμους σου?

Θα πρέπει να διαιρέσουμε τιμή εισιτηρίου με διάρκεια και να βρούμε τον δείκτη ευρώ/λεπτό. Μετά θα κάνουμε μια στατιστική μελέτη, καλύπτοντας διάφορα είδη και υποείδη, χρονικές περιόδους και εμπορικά μεγέθη ώστε να ορίσουμε τα κατάλληλα thresholds για την κάθε κατηγορία. Τότε θα μπορούμε με ασφάλεια να πούμε ότι αν ο δείκτης ευρώ/λεπτό ξεπερνάει το threshold τότε είναι καλή η συναυλία αλλιώς ΠΟΥΛΟ.

Επειδή έχει πολλή πλάκα, προτείνω παρόμοιες πρακτικές και στα άλλα είδη τέχνης/ψυχαγωγίας. Πχ διάρκεια κινηματογραφικής ταινίας η θεατρικής παράστασης, εμβαδό πίνακα ζωγράφικής κτλ κτλ.

PS. Αυτοί οι PL ποτέ μα ποτέ δεν περιλαμβάνουν στο σέτλιστ τους πάνω από 1-2 κομμάτια από τα 20 αγαπημένα μου από αυτούς. :frowning: Μάλλον είμαι πολύ περίεργος.

5-10% ποσοστό ικανοποίησης δηλαδή, καθαρός μαζοχισμός το να πας :p.

Λατρευω τους Paradise Lost και θα ειμαι εκει στο live, αλλα η διαρκεια των συναυλιων τους ειναι πολυ μικρη, δεν μιλαμε για μεμονομενα περιστατικα, εχει γινει κανονας πλεον. Ναι η διαρκεια δεν εχει σχεση με την ποιοτητα, αλλα δεν γινεται να μην μπορουν σε καμμια περιοδεια να παιξουν λιγο παραπανω. Και γενικα τα live τους αποτελουν αγκαθι, μπορει να περασεις τελεια, αλλα μπορει να ειναι και αποτυχια, εξαρταται καθε φορα απο την διαθεση του Holmes και αυτο ειναι μεγαλο κριμα για την μπαντα.

Όλη αυτή η γκρίνια θα είχε νόημα μόνο αν οι PL δεν είχαν ξεκαθαρίσει εδώ και κάναν αιώνα ότι τόσο παίζουν live - γιατί έτσι. Just sayin’.

υπαρχουν ακομα ατομα που γουσταρουν να δουν λαιβ pl???

Ευκολα, 9η ή 10η φορα θα ναι που θα τους δω. Η τιμη ειναι λογικη αυτη τη φορα οποτε λογικα εκει.

Άσε μας ρε τυρέμπορα, εσύ θα πήγαινες να δεις για 100ή φορά τους Manowar ακόμα κι αν ήξερες ότι το σέτλιστ θα ήταν “45 παραλλαγές και 35 σπουδές πάνω στο Black Arrows of Death, ένα ρεσιτάλ του παγκοσμίου φήμης σολίστα Joey De Maio”.

Τελευταία φορά τους είδα 1996 στο Ρόδον και δεν θυμάμαι να είχαν παίξει λίγο. Μπορεί και η γεροντική άνοια βέβαια να έχει παίξει τον ρόλο της όλα αυτά τα χρόνια…!
Στο σήμερα, και ξέχωρα από διάρκεια, από απόδοση πως πάνε;

Κοιτα, για μενα η αποδοση του Holmes ειναι καλη, δεν ειναι 1996 αλλα λεει αξιοπρεπως τα κομματια. Ο Greg απο την αλλη και οι υπολοιποι την ιδρωνουν τη φανελα οπως πρεπει, προσωπικα δεν ειχα ποτε παραπονο απο θεμα αποδοσης κομματιων, ουτε σκηνικης παρουσιας.

η αλήθεια είναι πως στο ρόδον το 1996 είχαν παίξει 3-4 παραπάνω από οτι το 1994 και καλομάθαμε, μετά γύρισαν στο κλασικό σετ 14-15 κομματιών.

οι μόνες φανέλες που ιδρώσανε ήταν στο rockwave που τους βάραγε ο ηλιος στο κεφάλι :stuck_out_tongue:

εγω επειδη ειμαι αληθινος ΑΝΤΡΑΣ και ακουω ΑΝΤΡΙΚΙΑ πραγματα θα πληρωνα 45 ευρω μονο και μονο για να βλεπω τον Αρχηγο να πινει μπυρες και να ρευεται πανω στη σκηνη.

ΕΥΓΕ.

Κι εγώ λοιπόν, που είμαι ακόμα πιο ΑΝΤΡΑΣ από σένα, θα πάω Paradise Lost τώρα που παίζουν REMEMBRANCE και θα απαιτώ να παίξουν ΜΟΝΟ αυτό - ξανά και ξανά. Και θα γκαρίζω non stop “ΦΕΕΕΗΤ, ΦΕΕΕΕΗΤ ΟΦ ΜΑΪ ΛΑΦΤΕΡ” και δίπλα οι “One Second φίλε το καλύτερο PL” θα με κοιτάνε με μισό μάτι και θα σχολιάζουν “μα ο Νικ το λέει με καθαρά φωνητικά ρε φίλε, ήμαρτον, τι ν αυτές οι μπρουταλιές”.

πφφφφφ

Ένα γαμημένο αριστουργηματικό b’side όπως τα Another Desire, Laid to Waste κ.α. πότε θα παίξουν;

πότε ? ΠΟΤΕ…

έχουν συγκεκριμένο setlist, και έγω θέλω να ακούσω b-sides ή ολόκληρο το One Second, όπως έκαναν για το D.T., αλλά φαντάζομαι τα κλασσικά μαζί με τα καινούργια του Tragic Idol…

Οχι ρε, ενταξει, μια χαρα εκφραστικη ειναι η μπαντα στην σκηνη, πλην Νικολακη αλλα ειπαμε, δεν ηταν ποτε Ντικινσον, τον αγαπαμε με τα καλα του και τα στραβα του.

Eξαρτάται. Για ένα συγκρότημα με 13 δίσκους, δηλαδή με κατάλογο περίπου 200 τραγουδιών αν συνυπολογίσουμε b-sides και λοιπά, και σε ηλικία 40λίγο, το να παίζουν με το ζόρι 80 λεπτά στα οποία χωράνε 15 κομμάτια είναι σίγουρα πολλά άλλα πράγματα εκτός από επαγγελματικό και μη δημοσιοϋπαλληλίστικο.

Καλοί, χρυσοί και άγιοι οι Paradise Lost, αλλά το να μη βλέπει κάποιος ότι στα live χωλαίνουν δεν είναι τίποτα άλλο από καθαρό φανμποϋλίκι. Εντάξει, όλοι είμαστε φανμπόηδες, δεν είναι κακό. Να βλέπουμε μπροστά μας τουλάχιστον και να έχουμε και καμιά απαίτηση από τα συγκροτήματα, γιατί εκτός από μουσικόφιλοι είμαστε και πελάτες. Και μια συναυλία πρέπει να σε ικανοποιεί και ως μουσικόφιλο αλλά και ως πελάτη. Οι συγκεκριμένοι λοιπόν, βρίσκουν και κάνουν. Και καλά κάνουν, αφού ακόμα κι αν ανέβουν στη σκηνή και κλάνουν ή κοιμούνται, εκεί θα είστε.

Εγώ θα πρότεινα να πηγαίνεις στο γήπεδο και να παίζουν ένα ημίχρονο οι ομάδες :). Εντάξει, μπάλα βλέπεις, καλό θα είναι το θέαμα, ας παίξουν και λιγότερο, δεν πειράζει.