PARADISE LOST @ Stage Volume 1 , 13/9/2014 - Principal Club Theater 14/9/2014

Έχεις τα δίκια σου Παντελή ακόμα κι εμείς οι φανμποϋδες τους κράζουμε γι αυτό αλλά και για άλλα που έχουν κάνει ή έχουν πει (π.χ. Holmes γύρω στο 1999 " δεν ξανατραγουδάω ποτέ ξανά μπρουταλ" και τον βλέπεις τώρα να το έχει ξαναγυρίσει και να επαναηχογραφεί κομμάτια με μπρουταλ φωνητικά) δεν μπορούμε να λέμε σε όλα ναι προφανώς. Κι εγώ ο ίδιος έιπα μετα την τρίτη φορά ας πούμε ότι δεν θα τους ξαναδώ, αλλά με τραβάει κάτι σε αυτή τη μπάντα, ξέρω ότι θα ακούσω 15 κομμάτια αλλά θα γουστάρω τρελά, δεν θα βαρεθώ ούτε ένα τους κομμάτι, αν παίξουν Mortals Watch The Day θα γκαρίξω “Plead forgiveness father, all my troubles fade from view” τους έχω μια αδυναμία διάολε :slight_smile:

Παρότι η σύγκριση είναι αστεία, μιας και στη μία περίπτωση υπάρχουν θεσπισμένοι κανόνες, προσωπικά θα προτιμούσα 1000 φορές να βλέπω 45 λεπτά με καλή μπάλα από 90 λεπτά τύπου Αργεντινή-Βέλγιο.

Οπότε ναι, δεν πειράζει

Εγώ θα προτιμούσα να βλέπω 90 λεπτά καλή μπάλα από το να βλέπω 45 λεπτά καλή μπάλα.

Και το παράδειγμα με την τέχνη ατυχές ήταν ρε ΚρισΠ, είναι σα να μου λες ότι θα πλήρωνες αδιαμαρτύρητα το ίδιο εισιτήριο για να δεις μια κανονική ταινία και μια ταινία μικρού μήκους. Εγώ δε θα το έκανα αδιαμαρτύρητα.

Μαζί σου. Κι εγώ κάνω “μπεεε” μερικές φορές, αλλά συνειδητά.

Ο Holmes ειναι με τις μερες του, αν εχει ορεξη ειναι απολαυση και ας μην ειναι πολυ κινητικος πανω στην σκηνη, αν βαριεται ομως, αυτο φαινεται και δεν ειναι κακος σε αποδοση, ειναι απλα διεκπεραιωτικος. Τα υπολοιπα μελη της μπαντας ειναι σταθεροι στα live. O Edmondson παντα χαμηλων τονων στην γωνιτσα του, ο Aaron Aedy δυναμικος, χτυπιεται και απ’ολα και ειδικα ο Mackintosh ειναι παντα παθιασμενος, με συνεχες headbanging (με τα γαματη μαλλουρα να παει περα δωθε) και βγαζει μια αγνη αγαπη για αυτο που κανει. Οποτε ειναι καθαρα θεμα Holmes. Οπως θεωρω οτι ειναι και η διαρκεια του set τους. Αλλα ειναι φωναρα και μορφη ο πουστης για αυτο και τον αγαπαμε. Δεν θεωρω οτι κοροϊδευουν με τα live τους, οσο παιζουν, παιζουν καλα. Απλα με την διαρκεια των live αδικουν τους εαυτους τους και θεωρω οτι κατα καποιο τροπο αυτο αποτελει και εναν λογο που δεν εγιναν ακομα μεγαλυτεροι, οσο μεγαλοι θα μπορουσαν, ασχετα απο τους διαφορους μουσικους πειραματισμους που τους εκαναν να χασουν καποιους οπαδους στην πορεια.

Ναι αλλα τοσο παιζουν ρε παιδια, ποιος ο λογος της γκρινιας. Θελω να πω το ξερουμε απο πριν. Οσοι ικανοποιουμαστε με τα 80 λεπτα καλης μουσικης αρτια εκτελεσμενης λοιπον σκαμε το 20αρι και παμε, οσοι θελουν ντε και καλα να σπασει το ψυχολογικο οριο των 90 κρατανε το 20αρι τους και πανε αλλου. Δεν βλεπω γιατι το κανουμε θεμα, δεν κοροιδευουν κανεναν οι ανθρωποι, αυτο μπορουν (η θελουν) να δωσουν, αυτο δινουν, οσοι πιστοι προσελθετε.

Επιμενω οτι ο χρονος που διαρκει ενα λαηβ δεν ειναι καν στα πρωτα 3 κριτηρια για εμενα για το αν ειναι καλο, αλλα οκ, προσωπικες αποψεις.

Μεγάλη αλήθεια και μεγάλη κουβέντα που γίνεται εδώ και πολλά χρόνια. Και για μένα είναι ο βασικός λόγος που τελικά δεν έγιναν οι “νέοι Metallica”

δεν σας πειραζει που μερικα συγκροτηματα δεν εχουν καλο ηχα, δεν σας πειραζει που μερικα συγκροτηματα παιζουν λιγο. πολυ ανετοι ειστε σε ολα.
και κατι ακομα στο rockwave ηταν πραγματικα αδιαφοροι εκτος αν εισαι 15 και τους βλεπεις πρωτη φορα

σας ζητήσαμε δανεικά για να πάμε να τους δούμε?

σιγα μη γινοντουσαν και νεος πανιωνιος.

Θα έπρεπε να αλλάξουν ΑΦΜ

[QUOTE=shadowking69;1623313]Μεγάλη αλήθεια και μεγάλη κουβέντα που γίνεται εδώ και πολλά χρόνια. Και για μένα είναι ο βασικός λόγος που τελικά δεν έγιναν οι “νέοι Metallica”[/QUOTE

ο βασικος λογος που δεν γινανε νεοι Metallica ηταν οτι παιζουν live μικρης διαρκειας?
Μου φαινεται οτι πρεπει να ξανακουσετε Metallica.
(αυτες οι μαλακιες οτι θα γινουν νεοι Metallica κατι μου θυμιζουν απο τα παιδικα μου χρονια, τελικα εχω δικιο οταν λεω οτι το Hammer σας εχει κανει το μυαλο πουρε)

[quote="“Greg7,post:72,topic:27259”]

Στο είδος τους και με βάση την μουσική τους εξέλιξη είναι πολύ κοντά στο να θεωρηθούν οι νέοι Metallica, σε καμμία όμως περίπτωση σε σχέση με το μέγεθος.

Και μη ξεχνάτε όλοι εσείς οι σημερινοί 35άρηδες (+/- 5 χρόνια), το Hammer ήταν όαση στα 90s, ήταν η καλύτερη συντροφιά μας η οποία μας έμαθε πολλά, πάρα πολλά πράγματα γύρω από το metal.

Νομίζω είχαν θεωρηθεί οι νέοι Metallica με το φοβερό δίσκο που είχαν βγάλει το 1995 το Draconian Times. Προσωπικά θα είμαι στη συναυλία το Σεπτέμβρη αν και τα 2 τελευταία άλμπουμ τους δεν μου πολυάρεσαν. Αγαπημένος δίσκος μετά το Draconian Times είναι το Symbol Of Life. Τρομερός δίσκος, παραδίδουν μαθήματα metal και οι συνθέσεις είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Επίσης έχει κάποια εκπληκτικά τραγούδια το One Second.

Δεν θέλω να μπω σε κόντρα αλλά όταν βγήκε το Draconian Times σε όλα τα περιοδικά στον κόσμο είχαν θεωρηθεί “οι νέοι Metallica” και όχι μόνο στο ελληνικό Hammer. Οι Metallica πέρα από τις δισκάρες που πρόσφεραν έχτισαν το όνομα τους πάνω στην σκηνή, δεν είναι τυχαίο ότι από τις μεγάλες μπάντες καλώς ή κακώς είναι αυτή με τη μικρότερη δισκογραφική παρουσία.

αυτό που λέει ο shadowking69.Ακόμα θυμάμαι το εξώφυλλο του τότε χάμμερ και γενικά τις διθυραμβικές κριτικές για τον δίσκο.Οι Λοστ θα μπορούσαν να είχαν γίνει τεράστιο όνομα. Προτίμησαν όμως να εξερευνήσουν άλλα μονοπάτια και να κυκλοφορήσουν το One Second,το οποίο φυσικά δημιούργησε πολλούς εχθρούς.

Συμφωνω απολυτα. Ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ , τους εχω δει πολλες φορες αλλα στο principal στην Θεσνικη πριν απο 4 χρόνια περιπου, αποφασισα οτι ηταν η τελευταια φορά. …
Πολυ βαρεμαρα και συμπεριφορα “να τελειωνουμε να φευγουμε” απο τον Ηοlmes. Λυπαμαι πολυ γιατι αγαπω πολυ την μουσικη του γκρουπ και περιμενω να δω 2-3 πραγματακια παραπανω που θα ξεχωριζουν την ακροαση ενος cd τους απο το feeling ενος live…

Δεν σας κρυβω οτι με τριβει το χερι μου παρα ταυτα…

Μα αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστς από τα παιδιά δεν λέει κανείς κάτι διαφορετικό.Αυτοί που παρακολουθούν τη μπάντα όλα αυτά τα χρόνια ξέρουν ότι τα λάιβ είναι το αδύνατο σημείο τους.Πάντα έπαιζαν 75-80 λεπτά,όσοι έχουμε πάει σε λάιβ τους ξέρουμε περίπου τι θα δούμε-ακούσουμε.Και αν το λάιβ θα είναι εξαιρετικό ή απλά καλό εξαρτάται από τον Χόλμς.Σε τι κατάσταση θα είναι.Τώρα αν είμαστε πρόβατα ή όχι αφήστε να το κρίνουμε εμείς.

Συσσωμος ο παγκοσμιος metal τυπος τους ειχε χαρακτηρισει σαν τους “νεους Metallica” στα mid-90’s, οταν ειχε βγει το Draconian Times. Η φωνη του Holmes που ειδικα σε αυτο το δισκο φερνει πολυ σε Hetfield ηταν ενας απο τους λογους, οπως και το γεγονος οτι το Draconian Times ηταν δισκαρα μεγατονων σε μια εποχη που το metal ηταν σε μια “περιεργη” φαση. Οι Paradise Lost μαζι με τους Pantera πρεπει να ηταν τα 2 πιο “καυτα” ονοματα των 90’s για το heavy metal.

Οπως αναφερει και ο nikosPL και ειχα γραψει και εγω ο πειραματισμος και η μη αναμενομενη “στροφη” τους μετα το Draconian Times, αρχης γενομενης με το One Second ξενισε τους πιστους οπαδους της μπαντας. Καποιοι δεχτηκαν την αλλαγη, καποιοι ξεγραψανε την μπαντα, καποιοι ηταν σε μια ενδιαμεση κατασταση. Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το One Second, αλλα μισω το Host, ενω βρισκω νεροβραστο αλλα με 3-4 κομματια που μου αρεσουν πολυ το Believe In Nothing. Απο εκει και περα μου αρεσουν ολοι οι επομενοι δισκοι τους.

Θεωρω οτι ο συνδυασμος μουσικου πειραματισμου με τα κουσουρια τους οσο αφορα τα live εγιναν τροχοπεδη στην περαιτερω εκτοξευση της μπαντας σε ενα ακομα υψηλοτερο status οσο αφορα το brand name Paradise Lost.

οι Paradise Lost δεν γινανε ποτε μεγαλο συγκροτημα εξαιτιας του ειδους που παιζανε. ποτε δεν θα γινοντουσαν Metallica η κατι αντιστοιχο και οταν το καταλαβαν μετα τα τεραστια Icon και Draconian Times ακολουθησαν το trend της εποχης μπας και κονομησουν. οπως κανανε και οι Anathema, οι Amorphis και πολλοι αλλοι του συγκεκριμενου ηχου. στο τελοσ κατεληξαν να βγαζουν δισκους που επρεπε να βγαζουν 15 χρονια πριν αλλα ουσιαστικα να μην νιωθουν. οι μονοι που ηταν ειναι και θα ειναι θεοι ειναι μονο οι My Dying Bride. οι μονοι που νιωθουν.