Paradise Lost-The plague Within

Και εγω το λατρεψα το Tragic Idol, ειναι ο καλυτερος δισκος τους σαν συνολο απο το One Second και μετα. Αν το The Plague Within κινηθει στα ιδια μονοπατια καθολου δεν με χαλαει, απλα με τα οσα εχω ακουσει περιμενα κατι αρκετα διαφορετικο και με πιο εντονη death metal χροια.

Αρκετά shades of god, το κεντρικο riff, και γενικά. Συμπαθητικό.

εδιτ: κάτι παραπάνω απο συμπαθητικο. Μπηκε στο ριπιτ. Ουτε πληκτρα, ουτε αταιριαστες μελωδιες στα φωνητικά, τα οποία ειναι εξαιρετικά μάλιστα.

Σπερνει…

πολύ δυνατό και αυτό .

και ένα σχόλιο προς τους μεταλλοπατέρες των ελληνικών περιοδικών (τουλάχιστον μέχρι το 2002,που τους διάβαζα) :

[SPOILER]μας είχαν πιπιλίσει το μυαλό τόσα χρόνια για την πρόοδο και την πρωτοπορία των Lost (με ευθύνη και της ίδιας της μπάντας ) ,απο δίσκο σε δίσκο και πως δεν μένουν στάσιμοι και λοιπά … και για να ακούσεις δίσκο τους έπρεπε να έχεις διάφορα μουσικά mental qualifications.
Kαι κάπως έτσι καλύπτανε την πίκρα (?) ότι δεν ακούγαμε τους Lost της τριάδας ( Shades-Icon-Draconian), και τώρα που “αναπαράγουν” αυτόν τον ήχο (τουλάχιστον σε αυτά τα 2 tracks), βλέπω (ευτυχώς όχι σε μεγάλο βαθμό) προβληματισμό για το πισωγύρισμα.
Προσωπικά αυτός ο ήχος μου αρέσει, αυτούς τους P.L. γνώρισα (να είναι μια "θλιμμένη βρετανική [U]metal[/U] μπάντα) και είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενοι .[/SPOILER]

btw σε αυτό και στο No Hope In Sight ,δεν έχουμε έντονα leads από τον Greg , αλλά βαριά riff !

Νιώθεις ρε πούστη…:wink: Όταν μπαίνουν τα φωνητικά μου θυμίζει το pity the sadness.Και όντως φοβερά φωνητικά,το οποίο βέβαια με βάζει σε σκέψεις για τα μπρούταλ του πρώτου τραγουδιού(όχι μόνο εκεί που λέει “you’ll face your fears”,αλλά και τα αρχικά μου φαίνονται πιο ξερά,πω ρε κάψιμο πρωί-πρωί)…δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να τα αποφύγουν.

Πολύ ριφάτο κομάτι, in your face, στα λαιβ θα πέρνει κεφάλια !

οτι ειπες αλλα ολο το ζουμι ειναι σε αυτο :
Προσωπικά αυτός ο ήχος μου αρέσει, αυτούς τους P.L. γνώρισα (να είναι μια "θλιμμένη βρετανική metal μπάντα) και είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενοι .
(και λατρευω one second - host )
:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

ναι ρε νικολα!

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να υπάρχει πικρία για την αλλαγή των Paradise Lost που έγινε τότε. Προσωπικά λατρεύω ακόμα και δίσκους όπως το one second και σέβομαι και τον ήχο που είχαν στο host και στο ομότιτλο. Αυτό ένιωθαν, αυτό έπαιζαν, όπως και αποδέχομαι πλήρως και την αλλαγή και το πισωγύρισμα στις πιο βαριές ρίζες.
Οι Paradise Lost δεν έριξαν σε κανέναν δίσκο την ποιότητα τους. Απλούστατα παρουσίαζαν διαφορετικές εκφάνσεις της ίδιας μελαγχολίας και μιζέριας που πάντοτε μας μετέδιδαν.

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλίσαντες και εν πάσει περιπτωση ας παίξουν ότι θέλουν φτάνει να είναι ποιοτικό - που θα είναι:p. Τι νόημα έχει να χτυπιόμαστε ότι πχ προτιμάμε το symbol ή το host απο το requiem ή και το αντίθετο. Προσωπικά ότι και να παίξουν θα το γουστάρω - ακόμη και αν βγάλουν ένα one second part II (πόσο γαμάτο θα ήταν !) .

Υπέροχο θα ήταν αλλά και το Punishment…είναι όμορφο κομμάτι με πιο Shades αναφορές. 3 στα 3 προς το παρόν και είμαι σίγουρος πως αυτή η μπάντα δεν θα με απογοητεύσει ποτέ.

Πίστεψε με το γουστάρω πολύ το punishment… το 3 στα 3 εννοείς και το victim of the past που το ακούσαμε το Σεπτέμβριο απο το λαιβ στη Βουλγαρία ή μήπως έχεις ακούσει κάτι άλλο ;;;:-k

ναι και εγω αυτο σκεφτομουν…2 δεν εχουν βγει επισημα μεχρι τωρα;

Ναι το Victim εννοούσα, δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάτι άλλο.

Πολυ καλο! Προτιμο λιγο το No Hope in Sight λογω Γρηγορη αλλα και αυτο πολυ ωραιο, πολυ βαρυ!

Κι εγώ προτιμώ το No hope… ίσως γιατί αυτό το ριφφ του Pity The Sadness το έχουμε ακούσει αρκετές φορές.

Ωραιο κομματι και το Punishment Through Time και οντως θυμιζει το λατρεμενο Pity The Sadness αλλα και τα φωνητικα του Holmes ειναι εντελως βγαλμενα απο το Shades Of God, αν μου ελεγες οτι τα φωνητικα ειναι απο τοτε θα το πιστευα… Πολυ καλα παμε μεχρι τωρα.

Δεν έχω ακούσει αυτά που αναφέρετε, οπότε μόνο για το no hope…μπορώ να πω,λοιπόν μου άρεσε αρκετά σαν μουσική, όσο για…το μέγα θέμα των φωνητικών, εμένα μου άρεσε που ο Holmes κράτησε τις εναλλαγές στη χροιά του,ουδέποτε μου άρεσαν τα…βοθρέ φωνητικά, οπότε αυτή η εναλλαγή το κάνει πιο…νόστιμο σαν άκουσμα στα αυτιά μου.

!!!