Paradise Lost

κοιταξε να δεις που σημερα μου ηρθε το opsidian και περιμενω επισης τα icon και draconian times

ειναι οι πρωτοι δισκοι PL που αγοραζω :blush:

2 Likes

Το Draconian Times είναι περίπτωση δίσκου “και μόνο αυτό να είχαν βγάλει…”
Θυμάμαι την διαφήμιση στο Hammer να λέει “oι Metallica συναντούν τους Sisters of Mercy” πραγματικά πολύ ταιριαστό σχόλιο.

2 Likes

fillers ? θα επρεπε να λείπουν ; να τα κρατουσαν για B-sides? θα ανέβαινε βαθμό ο δίσκος αν έλειπαν 2-3 ;

Μίλα διάολε !

1 Like

Δεν υπάρχουν fillers σε αυτόν τον δίσκο ρε! Λιγότερο έπη το δέχομαι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Όταν άκουσα το I see your face στο επετειακό λαηβ ήθελα να κλάψω. Τι να λέμε τώρα δίσκος που μου έχει αλλάξει την ζωή.

1 Like

Αφήνω εδώ τις δύο πρώτες προτάσεις από το παρακάτω post κι αποχωρώ.

Δεν υπάρχουν λόγια για το αυτού μεγαλείο, στην ολότητά του…

2 Likes

Τα εχουμε ξαναπει, κανενας δισκος δεν ανεβαινει σε αξια αν λειπουν κομματια απο μεσα. Μπορει να γινει πιο συμπαγης, αλλα καλυτερος, οχι. Το “φιλλερ” ετσι οπως χρησιμοποιειται στους ονλαην χωρους ειναι ακυρο, γιατι εχει καταντησει να εννοει “αυτα που δε μου αρεσουν τοσο”, που ειναι εντελως υποκειμενικο. Αλλοι εννοουν γατια. Ο καθενας οπως την βρισκει.

Το Shades Of God παντως θα το αλλαζα με το Fear ή με το Master Of Misrule ανετα :smiling_imp:

1 Like

3 Likes

Ασχετο με αυτο που εγραψα

1 Like

Ή μήπως με το Another Desire; Ρε ο δισκος είναι πάνω από 10αρι άμα βάλουμε και τα b sides.

edit:

το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι σε κάνα δυο μήνες θα έχουμε την κυκλοφορία του βιβλίου No Celebration σε διάφορες γλώσσες, γιατί όχι και στα ελληνικά. Το θέμα είναι να μπορούμε να το βρούμε σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα.

1 Like

αυτό το βιβλίο πραγματικά θα το ήθελα.
Στα του draconian , ήταν ο πρώτος δίσκος των λοστ που περίμενα να βγεί. ραδιοφωνική rock city εκπομπή Φλωράκης : παιδιά βλήκε το drac times 3 μέρες νωρίτερα σπέυσατε …πάω του σκοτωμού Ακαδημίας …το τσιμπάω…
Σκέψου να περιμένεις τον νέο δίσκο των λοστ και να αναρωτιέσαι εάν θα είναι όσο κάλος όσο το icon και να σου σκάει το enchantment …νομίζω ότι για εμένα είναι το αντίστοιχο σοκ που έπαθαν άλλοι με τα κλασσικα των eighties
Έκτοτε όλους τους δίσκους των λοστ τους περιμένω με ανυπομονησία -μετά από 25 χρόνια -μέχρι και φέτος ,μιλάμε για ένα φοβερό μουσικό ταξίδι
Στα του odsidian . Γνώμη μου : εκτός από τα b sides δεν έχει ούτε ένα “απλά καλό” τραγούδι. Δεν γίνεται να μην τον αγαπήσεις.

2 Likes

Το Draconian Times είναι κατώτερο του Icon που κυκλοφόρησε το 1993 και παραμένει η καλύτερη κυκλοφορία του συγκροτήματος. Αποτέλεσε τον προάγγελο των πιο αλτέρνατιβ δίσκων που κυκλοφόρησαν στη συνέχεια.

1 Like

λοιπον, 20 πάτερ ημάν και 15 μετάνοιες. Κοινωνία δεν θα πάρεις για 1 μήνα και έρχεσαι για συγχώρεση μετά απο δω…

1 Like

μαλακες, πλακα πλάκα, θα το έβαζα για χαλι στο σαλόνι μου… :grin:

1 Like

50 χρονών γίνεται σήμερα ο τεράστιος Greg!

9 Likes

https://vk.com/@plostukdoom-paradise-lost-obsidian-article-in-english

Ωραίο κείμενο για τον δίσκο που μονοπωλεί το CD player μου. Είχα πάρα πολλά χρόνια να λιώσω δίσκο τόσο πολύ

3 Likes

Πολυ αναλυτικό κείμενο. Εκτιμώ ότι η πολυμορφία του obsidian σε συνδυασμό με το songwritting δείχνει ότι θα του δώσει ιδιαίτερη αντοχή στο χρόνο.Εννοείται τον ακούω συνέχεια …

2 Likes

you must feel frustration…

2 Likes

double post γιατί εδώ έχουμε μια συμμετοχή του Γρηγόρη αλλά και του Σάκη από RC

1 Like