Paradise Lost

Καρδούλα χωρίς να ξέρω καν τι γράφει για τον κόπο του και την αγάπη να συζητήσει για μουσική

Ορισμός του tldr

2 Likes

+100000 σ’αυτο. Βέβαια διαφωνώ και ενισταμαι σε πολλά άλλα respect όντως για την όρεξη.

1 Like

Μεγάλο post αλλά κυλάει νεράκι. Θεωρώ ότι ο λόγος που υπάρχουν τα forums είναι και για να παραθέτουμε τις απόψεις μας διεξοδικά μερικές φορές. Μάλλον πρέπει να ξανακούσω το Tragic Idol πάντως με αυτή την αφορμή, πάνε χρόνια…

4 Likes

Fear of Impending Hell και τα μυαλά στο μπλεντερ

σταθερά στο playlist μου , 4 κομμάτια του tragic idol . Και γενικά δεν το συνηθίζω να τα κρατάω τόσο καιρό

1 Like

Παιδια, οι Paradise Lost ειναι μια παντοτινη αγαπη και η μουσικη τους θα με συντροφευει μεχρι να πεθανω, τετοια ποστς ειναι πολυ ευκολο να γινονται για την μπαντα με την οποια εχω νιωσει πιο “κοντα” απο οποιαδηποτε αλλη. Το οχι τοσο μεγαλο μεγεθος των Paradise Lost εχει καταστησει δυνατον το να τους περιμενω εξω απο τις συναυλιες τους και να βγαζω φωτογραφιες μαζι τους (ανουσιο εντελως αλλα ημουν και αρκετα μικροτερος), το να συμμετεχω σε διαλογους με κοσμο που ετρεχε το φορουμ τους, φιλους τους, πρωην ντραμερ τους αλλα και με τους ιδιους διαδικτυακα, και το να ταυτιζομαι με παρα πολλες φασεις της καριερας τους.

Πλεον οι δρομοι μας δεν ακολουθουν το ιδιο μονοπατι, και δεν εχω καμια ψευδαιθηση πως ολη αυτη η συνδεση δεν ηταν απλα περιστασιακη και τυχαια ουτως ή αλλως, αλλα ακομα κι ετσι, you can’t avoid the feeling.

Αν επρεπε παντως να βαλω μονο ενα τραγουδι σε καποιον για να καταλαβει τι ειναι οι Paradise Lost, θα εβαζα αυτο, που δεν εχει μπει καν σε δισκο τους:

Το σημειο με την καθαρη φωνη του Χολμς, τα πληκτρα στο βαθος, και την κιθαρα χωρις παραμορφωση στο οποιο λεει “won’t you stay away, I’ll pass away a different day”, ειναι 100% αντιπροσωπευτικο του γιατι να γουσταρει καποιος δισκους οπως το Host ακριβως το ιδιο με τους προηγουμενους.

5 Likes

Δεν ειπα οτι ειναι πρωτοποριακο το Plague ρε, απλα λεω οτι θυμιζει τον “ακομα πιο” παλιο τους ηχο και οχι αυτον που τους καταξιωσε, οποτε για εμενα ειναι αποδειξη οτι δεν το κανουν γιατι αρεσει στους φανς, αν ηταν ετσι θα βγαζανε ενα Tragic Idol 2 και 3 οπως ειπες. Για καποιον λογο αυτα τους εχουν κολλησει τωρα, αυτα παιζουν, κατσε μην δουμε κανα πανκ στον επομενο δισκο αμα κρινω απο τις κομμωσεις του Γρηγορη :stuck_out_tongue:

1 Like

Μακαρι να παιζουν πανκ. Η αληθεια ειναι οτι το Medusa ειναι τελμα, μουσικα. Δεν τραβαει πιο περα σε αυτο το ειδος (και πολυ πηγε). Ο επομενος δισκος πιστευω θα μου αρεσει περισσοτερο απο τα 2 τελευταια, αλλα το ιδιο ειχα πει και για Medusa σε σχεση με Plague Within, και τελικα αυτο που εβγαλαν ειναι για μενα το χειροτερο τους αλμπουμ, ναι, ακομα πιο κατω κι απο το πρωτο τους το βαζω. :stuck_out_tongue:

Εξαρταται απο το πανκ, αμα παιζουν κραστ γαμω, αμα παιζουν σαν Ramones θα κοψω τις φλεβες μου :stuck_out_tongue:

Ωραιο

1 Like

Πως μας ξέφυγε η επέτειος…

24 χρόνια πρίν :metal:

10 Likes

Like a fever, fever…

Καταπληκτικη δισκαρα. Απο τα καλυτερα artworks που εχω δει ποτε σε δισκο συγκροτηματος, αν οχι το καλυτερο. Τουλαχιστον 6 τραγουδια που αγγιζουν το απολυτο δεκαρι. Τους εκανε ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα των 1990ς στο μεταλ. Απιστευτες αναμνησεις συνδεδεμενες με αυτον τον δισκο, το βιβλιαρακι, την τεχνοτροπια, την μουσικη, τους στιχους, την φωνη του Χολμς, τα συναισθηματα της εποχης, τα παντα.

4 Likes

Ήταν είναι και θα είναι το κορυφαίο επίτευγμα της μακρόχρονης καριέρας τους. Θεόρατος δίσκος.

3 Likes

Δεν υπαρχει μια κορυφη για τους PL, εχουν πολλες

1 Like

Φανταστική στιχουργική τι να λέμε…

Can you feel rejection and a lack of motivation?
And the joy you need, restricted and delayed

1 Like

Πριν απο 17 χρονια κυκλοφορησε το καταπληκτικο Symbol Of Life.

Προκειται για δισκο που με εχει συντροφευσει σε μια πολυ περιεργη περιοδο της ζωης μου προσωπικα, και τον θεωρω τον τελευταιο μεγαλειωδη δισκο των Paradise Lost. Καθε τραγουδι σχεδον ειναι διαμαντι, και ειναι μια συλλογη τραγουδιων που για μενα εχει την τελεια ισορροπια μεταξυ της πιο aggressive πλευρας τους και της πιο ατμοσφαιρικης πλευρας τους. Τελεια ισορροπια βρισκω και μεταξυ των παραδοσιακων rock/metal ηχων (κιθαρες, μπασο, τυμπανα) και των υπολοιπων στοιχειων που εβαλαν στην μουσικη τους ανα τα χρονια (πληκτρα, samples, κτλ).

Επισπροσθετα, ειχαν ερθει στην χωρα μας ΤΡΕΙΣ φορες για αυτον τον δισκο (Δεκ 2002, Νοε 2003, Δεκ 2004) κι ενω ειχαν να επισκεφτουν 5 χρονια (γιατι αραγε…). Καταφερα να παω σε 5 απο τις 7 συναυλιες και ηταν ολες απλα αψεγαδιαστες, και σιγουρα οι καλυτερες φορες που τους εχω δει live. Το 2002 ηταν η πρωτη φορα που τους εβλεπα, το 2003 ειχα παει και στις δυο της Αθηνας οποτε ηταν διημερο, ενω το 2004 ειχα ανεβει Θεσσαλονικη να τους δω και μετα τους ειδα Αθηνα την επομενη μερα. Στις συναυλιες του 2004 επαιζαν μαλιστα 3 τραγουδια απο το επερχομενο PLX, τα Redshift, Close Your Eyes και Grey, τα οποια ακομα ποναει να τα ακουω.

Απο τον δισκο ξεχωριζω τα Perfect Mask, No Celebration, Symbol Of Life, Pray Nightfall, χωρις να πανε πισω τα υπολοιπα. Η διασκευη στο Small Town Boy ειναι απλα μνημειωδης πλεον, ενω και το Xavier πολυ καλο.

11 Likes

Λοιπον στα του νέου δίσκου : Μέχρι 3 ντουμ ντεθ ασματα έτσι επειδή μας αρέσει , τα υπόλοιπα 80ς goth (Mackintosh συνεντευξη Strigoi Μetal Hammer 11/2019). Να ξεκίνησει από τώρα το θάψιμο ή είναι νωρίς :stuck_out_tongue: ?

Αυτο το μεχρι 3 ντουμ ντεθ ειναι δικη σου επιθυμια?

Και δηλωσε ο Γκρεγκορ οτι ο δισκος θα ειναι γενικα σε 80ς goth υφος?

Αν ναι, μπορει και να μας αρεσει. Για μενα αν εχει εστω και την παραμικρη δοση death growls απο τον Χολμς ο δισκος θα παρει ενα μηδενικο οπως πηρε κι ο προηγουμενος. Αν τραγουδαει με καθαρα φωνητικα, ποσο μαλλλον αν βγαζουν γκοθιλα οπως αυτην που εβγαζε στο Ντρακονιαν και στο One Second, τοτε ειναι πολυ πιθανο να αγαπησω τον δισκο. Εχουμε ακομα μεχρι να βγει ομως, τωρα ηχογραφουν τις κιθαρες απο οτι ειδα…

1 Like

Αν ναι ξέχασα, άνοιξη του 20 ο δίσκος. Οπότε λογικά κατά το Φλεβάρη θα έχουμε κάτι …Τώρα το πως θα ακούγεται ακριβώς τι να σου πω , σίγουρα θα έχει διαφορές με τους 2 τελευταίους , αυτό φαίνεται τώρα. Τώρα 80ς goth τι εννοεί ?sisters ? σιγουρα ! depeche mode ? μπορεί.
Πάντως ναι είπε για τέτοιες επιρροές

Πολύ ενδιαφέρον!

ε νομιζω χρειαζεται μια αλλαγη ξανα…

1 Like