Paradise Lost

Εγώ ψηθηκα να το πάρω έχει και πένα μαζί :stuck_out_tongue:

και με σήμα τον δράκο που πετάει φωτιές, εμπνευσμένο

@QuintomScenario δεν τα στηρίζω και έτσι γλυτώνω και την ψυχική μου ηρεμία και την τσέπη μου

4 Likes

Μπορεί να έχει την ίδια αντίληψη με τον Γεωργίου, ότι είναι σήμα κατατεθέν του πια!

2 Likes

Οι Paradise Lost εβγαλαν αυτο πριν καμια ωρα στο επισημο καναλι τους στο YouTube.

Ποσο απιθανη κομματαρα πια. Απο τα πρωτα τραγουδια Paradise Lost που ακουσα ποτε, στον πρωτο δισκο τους ουσιαστικα που ελιωσα στο CD player μου οταν τους ανακαλυψα μεσω του True Belief, που με ειχε σοκαρει.

Νομιζω το Enchantment θα χωραει παντοτε σε μια τοπ 10αδα απο τραγουδια τους που λατρευω. Και το θεωρω και υποτιμημενο αφου γενικα δεν θεωρειται στο top tier τραγουδιων τους αλλα πολυς κοσμος το βαζει σε “δευτερη” κατηγορια, αν βγαζει νοημα αυτο.

Ανατριχιλα καθε φορα και με μουσικη και με στιχους…

There’s no rule to say you’ll cry alone
Just find the strength to help you carry the load
Reverse the frown and let the power surge
But when alone you cannot resist the urge

16 Likes

Μεγάλη κομματαρα …από τα καλύτερα ενός δίσκου που έχει μόνο κομματαρες, και ήταν ο πρώτος δίσκος τους που άκουσα κι εγω λίγο καιρό αφότου βγηκε. Κάποια στιγμή θα ήθελα να κάτσω να γράψω λίγο περισσότερα για αυτό το δίσκο, και κυρίως κάποιες στιγμές του που ξεπερνάνε και τον όρο αριστουργημα, όπως η στιγμή που λέει τα λόγια πιο πάνω, ή το πιανακι στο hallowed land, η στιγμή που λέει το teach me whats right and wrong στο shadowkings, το main riff του once solemn, η εισαγωγή του elusive cure, τα leads του yearn for a change, το απίστευτο κουπλέ του i see your face και αρκετά ακόμα

Αμα θες το στηνουμε στο αλλο θρεντ και μας κανει συνοικεσιο ο Τζετηεν και βαζω το Ντρακονιαν να κατσεις να γραψεις κι εσυ και εγω να χυσουμε ολοι μαζι

3 Likes

Είναι πολυ καλή ιδέα ναι… αν και μου αρέσει και η φάση του καινούριου, αλλά μπορούμε να κάνουμε και ένα μπρεηκ μια από τις βδομάδες

2 Likes

@QuintomScenario δεν είσαι μόνος. Από όλο το Draconian Times δυσκολεύομαι να βάλω κάποιο κομμάτι πιο ψηλά από το Enchantment. Κι ας είναι ίσως το αγαπημένο μου PL άλμπουμ. Άααααντε να παλεύει με το Forever Failure, αλλά ohhhhhhhhhh like a fever!

1 Like

fanboy mode on

Ίσως το καλύτερο εισαγωγικό κομμάτι εβερ, για μένα ε, μιλάμε δεν υπάρχει περίπτωση να μην σηκωθεί η τρίχα κάγκελο από τη πρώτη νότα στο πιάνο. Καλά για τα “ooooh” της χορωδίας από μέσα τα λόγια είναι περιττά. Στίχοι, ατμόσφαιρα, φωνή, σόλο, όλα τα όργανα εκεί την κατάλληλη στιγμή για να φτιάξουν ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους.

Και μόνο το Draconian Times να είχαν βγάλει θα είχαν μια θέση στο πάνθεον.

fanboy mode off

4 Likes

Μολις ανεβασαν και αυτο

4 Likes

Εξάλλου νομίζω ότι το enchantment, στο χρονικό διάστημα μετά την draconian περιοδεία (την original draconian περιοδεία) και μέχρι τουλάχιστον - ούτε και εγώ ξέρω πότε- απουσίαζε εκκωφαντικά από το σετλιστ. Πολύ περίεργο για το (πιθανόν) καλύτερο τους τραγούδι εβερ…

1 Like

Δεν ειναι το αγαπημενο μου απο το Draconian (I See Your Face και Shadowkings μαλλον, αλλα δυσκολο να ξεχωρισεις σε δισκο που εχει μονο 10/10 κομματια μεσα), αλλα σιγουρα ειναι απο τα πιο γαματα μπασιματα δισκου στην ιστορια της μουσικης,

Ohhhhh like a feveeeer feveeeer

(μιλοντας για τους στιχους μου τους κατεστρεψε μια για παντα ο βλαμμενος ο Νικ που οταν τον ειχε ρωτησει καποιος παλια στο φορουμ της μπαντας ειχε απαντησει “it’s about wanking” οποτε το "stand fast faithful one, see the moon but not the sun απεκτησε για παντα αλλο νοημα στομυαλο μου. Θενκς Νικολα)

2 Likes

Theeeeere’s no rule to say you’ll cry alone

Τι να λέμε ωρέ. Χαίρομαι που γράφονται αυτές οι ωδές στο forum του rockin. Δεν ήξερα ότι το ήθελα τόσο, αλλά να που.

3 Likes

Είναι όμως και το καινούργιο…λουκούμι. Δεν ξέρω πόσοι βετεράνοι γράφουν πλέον τόσο καλά άλπουμ

4 Likes

Πεστα φιλαράκι και εγώ το obsidian το θεωρώ έναν πάρα πολύ καλό δίσκο, τον καλύτερο τους από το (υπεργαματο και κατάμαυρο) tragic idol και μετά

6 Likes

Yes it is

5 Likes

Λέτε αλήθειες και μπράβο σας!

4 Likes

Σχηματίσαμε μέτωπο πλάκα πλάκα :smile:

3 Likes

Πάντα υπήρχε, απλά είναι αντεργκραου :wink:

3 Likes

Βασικά βρείτε μου μια άλλη μπάντα με τέτοια δισκογραφία που να εχει μονο ένα μέτριο δισκο(believe in nothing αλλα και εκεί εχει κομματαρες) και να κυκλοφορούν μετα από 20 και βάλε χρονια δίσκους που είναι από τους κορυφαίους τους. Για να πω και την κακία μου όμως θα ήταν ακόμη καλύτεροι αν είχαν σταματήσει τα λαιβ :yum::yum::yum: